Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  مکثی بر مقاله داکتر زمان ستانیزی!    نویسنده:  محمد اعظم سيستانی

 
اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 06.05.2020

به گردانندگان محترم پورتال افغان جرمن آنلاین احتراماً بعرض میرسانم که:
چنین به نظر میرسد که تشویش از ناحیه وایروس کرونا بر روح و روان مردم و منجمله خوانندگان رسانه های اجتماعی چنان تاثیر بد وارد کرده است که کس حوصله خواندن مقاله وابراز نظر برآن را ندارد، بنابرین خواهش من از شما این است که از خیر چنین نظر سنجی بگذرید و مقاله ام را از ستون نظرسنجی بردارید.
البته بشما وعده میدهم که هرگز بیحرمتی به نام افغان وافغانستان و استقلال و حاکمیت ملی و هویت ملی را قبول نمی کنم و تا جای که توان داشته باشم از نام و حیثیت کشورم با قلم دفاع کنم.


اسم: سیستانی    محل سکونت: سویدن     تاریخ: 06.05.2020

قدردانی از قلمبدست جوان وطن شریف منصور!
شادباد میگویم به آقای منصور با این نقد پخته و اصولی به جواب کسی که مدعی دکترای تاربخ است. پاسخ ارائه شده درمقاله (از احمدشاه تا امیر عبدالرحمن)بر هر بند وهر ادعای آقای صاحب نظرمرادی که خووسته تاریخ را وارونه جلوه دهد، از نظر من تحسین برانگیز است، چون با استدلال منطقی واسناد همراه میباشد. آقای داکتر مرادی در برابر استدلال های تاریخی این جوان شبیه شاگرد مکب ابتدائی به نظر میرسد.
یک بار دیگراحسنت وصد آفرین به شجاعت علمی این جوان میگویم که به یک یاوه گوی تاریخ (که از هر جمله کلامش تعصب ونفهمی هویداست) پاسخ منطقی ومناسب داده اند. خودم تا امروز با این نوشته داکتر مرادی برنخوزده بودم چون به سایتهای انتی افغان سر نمیزنم.
جای شکر است که جوانان دراک و آگاهی چون آقای منصور را داریم که مثل یک سرباز دلیر نمیگذارد دشمنان جغرافیای این خاک با قلم تعصب به حریم تاریخ ملی ما تجاوز کنند.
به آرزوی پیروزیهای روز افزون این جوان


اسم: الله محمد   محل سکونت: آلمان     تاریخ: 06.05.2020

جناب محترم قیس کبیر و همکاران!
با عرض سلام های گرم و دوستانه از اینکه "مقاله" را برای خواندن در اختیار گذاشتید بسیار زیاد تشکر.

واقعاٌ یک مقاله علمی و معلوماتی خوبی برای بنده بود با وجودیکه در زمینه مطالعات زیادی کرده ام اما همچو مقالات به اصطلاح نه تنها اموختگی ها را تازه میکند بلکه یک زیر غوطه یی هم افکار را در گذشته ها میدهد.

گر باین رنگست (بیدل) انفعال هستیم
سنگ را هم اب گشتن آنقدر دشوار نیست


اسم: افغان جرمن آنلاین   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 06.05.2020


افغان جرمن آنلاین به اطلاع همکاران گرامی خود بعرض میرساند :

هرنوشته وهرمقاله دارای پیامی است که به خوانندگان انتقال می یابد، این پیام از دو حالت خالی نیست، یا بار مثبت دارد و انسان را با حقایق تازه ای آشنا میسازد که قبل از آن روشن نبوده است و اکنون نویسنده خواسته آنرا بیان کند. اما این امکان نیز وجود دارد که پیام نوشته دارای بار منفی باشد و در نتیجه اذهان را مغشوش کند. درنوشتهٔ آقای ستانیزی و در نتیجه ایکه ارائه کرده است، پراگرافی گنجانیده شده که حامل بار منفی است و سبب تحقیر و توهین به مردم و حتی به بخشی از فعالان فرهنگی شده است. ممکن برخی از فرهنگیان متوجه آن نشده باشند و یا به خود نگیرند، اما برخی خیلی حساس اند و نمیخواهند کسی به آنها و یا مردم افغانستان بی احترامی نماید.

یکی ازاین فرهنگیان آقای سیستانی همکار دایمی این پورتال می باشند که متوجه بارمنفی این پراگراف مقاله شده اند و دلایل خود را در تردید آن به طورهمه جانبه اظهارکرده اند. سؤالاتی را که آقای سیستانی به ارتباط این پراگراف مطرح و سپس برآن تبصره داشته اند، با واقعیت های عینی روزگار ما صدق میکند، بنابرین افغان جرمن آنلاین توقع ندارد تا حقایق تاریخی را به شکل نادرست آن به خورد خوانندگان دهد. چون گنجایش چنین پرگرافی اسباب ناراحتی و انزجار خواننده را بار می آورد، بنابرین ما پس از انتقاد اقای سیستانی براین پراگراف، اصل مقاله را که ازروزنامه «راه مدنیت» انتخاب کرده بودیم از صفحه خود برداشتیم. چون انتخاب یک مطلب با ذکر منبع آن از صلاحیت انتخاب کننده است، یکی از همکاران این پورتال این مطالب را از آن روزنامه انتخاب کرده بود و ماهم آنرا با ذکر منبع و نام نویسنده به نشر سپردیم. اما چون با انتقاد بجا ومنطقی یکی دیگر از همکاران این پورتال روبرو گردید ،لازم دانستیم تا این مقاله را درآرشیف قرار داده و با هیئت تحریر آنلاین مذاکره کنیم.
هیئت تحریر بدین نتیجه رسید:
نوشته و یا مقاله ای که یک بار در پورتال به نشر رسیده باشد، نباید از پورتال حذف گردد ، ولو هرچه باشد. هرکس حق دارد در برابر آن نظر خود را بنویسد، چه موافق و یا مخالف، اما با رعایت عفت کلام.
بعداً مقالهٔ متذکره دوباره آنلاین شد، مگر احتجاجات خاتمه نیافت. سپس ما را تصمیم بر آن شد، تا هر دو نوشتهٔ سیستانی صاحب و نوشتهٔ ستانیزی صاحب در نظر سنجی قرار دهیم تا صائب نظران خود شان قضاوت نمائیند.

مسئوولان پورتال با درک همه نزاکت های موجود میان قلبدستان به خوبی آگاه است، و نمی خواهد نقاط وصل خدای نخواسته به نکات فصل مبدل شود. لطفاً بایی محتوا تمرکز نمائید و نه نویسنده.

دراخیربا صداقت اعلام میداریم که آقای سیستانی یکی از همکاران سابقه دار و معزز این پورتال است ولی تا کنون هرگز درمورد نشر یا عدم نشرمقالات منتشرۀ این پورتال دخالت نکرده اند وهیچ نوع توقعی از مسئوولان پورتال نداشته اند.

با احترام


اسم: محمدشریف منصور   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 06.05.2020

درود بر جناب استاد سیستانی بزرگ مدافع بزرگ هویت ، تاریخ و فرهنگ افغان و افغانستان
جناب سیستانی
من مقاله جناب ستانیزی را خواندم و بعد تحلیل ارزشمند شما را در مورد آن مقاله مطالعه کردم .
به نظر من مقاله جناب ستانیزی تنها و تنها به درد تجزیه طلبان خواهد خورد و از آن به عنوان حربه ای بر علیه مدافعان تاریخ و فرهنگ کشور استفاده خواهند کرد .
وضعیت کنونی را هم که همگان درک میکنند
تجزیه طلبان به صورت بی وقفه هویت و تاریخ ما را مورد حمله قرار میدهند و در کنار آن شبانه روز بر علیه مدافعان منافع ملی کشور فعالیت میکنند .
اگر چشم هایمان را به روی حقیقت نبندیم رئیس جمهور غنی یکی از بهترین و مدبرترین رهبران تاریخ پرشکوه افغانستان است .
متاسفانه تعدادی از هموطنان ما تحت تاثیر این تبلیغات دروغین قرار گرفته اند و در ذهن شان مدینه فاضله ای ساخته اند که گمان میکنند پس از سقوط جلالتماب محمد اشرف غنی به آن خواهند رسید ، زهی خیال باطل
نبود محمد اشرف غنی جز مصیبت چیزی برای ما به بار نخواهد آورد .
ببخشید که طولانی شد
سلامت و سربلند باشید
ایام به کام تان


اسم: افغان جرمن آنلاین   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 05.05.2020

اطلاعیه افغان جرمن آنلاین
خدمت هموطنان، همکاران و نویسندگان افغان جرمن آنلاین بعرض میرسانیم که گردانندگان این ویبسایت بر حسب اصول نشراتی خویش با حفظ منافع علیای ملی و اصول دیمو کراسی و ازادی بیان و اندیشه هرگز مانع ابراز عقاید و نظریات مردم خاصتاً دانشمندان و پژوهشگران نگردیده و بالعکس تلاش داریم تا مردم خویش را از نظریات سودمند آگاهان امور آگاه سازیم.
در بارهٔ مقالهٔ "آریانا، خراسان و افغانستان" به قلم داکتر زمان ستانیزی باید یاد آور شویم که هم اکنون لینک این مقاله با وصف ناهمخوانی پروگرافی از آن با اصول نشراتی افغان جرمن آنلاین در قسمت اخیر نوشتهٔ محترم سیستانی غرض ارائه نظریات هموطنان ما در قبال این پراگراف و نقد محترم سیستانی قرار داده شده است.
تا جایکه دیده میشود دوستان ما بدون در نظرداشت عفت قلم و مراعات شاخص های زرین احترام متقابل مخصوصاً در میان قشر منور و آگاه ما اتهامات ناروا بر یکدیگر میبندند و فضای حوزه روشنفکری را در جامعه مکدر میسازند. ما از این دوستان صمیمانه آرزو میبریم تا با نهایت خویشتن داری نظریات شانرا عالمانه مبرا از اتهام های بی بنیاد ارائه بدارند.

بعد ازین نظریات توهینآمیز از هیچ جانب نشر نمی شود...


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 05.05.2020

بازهم بجواب خالدی
خالدی درتبصره خود برای دومین بار،پیشنهاد مرا مبنی برحذف مقاله ستانیزی، یک عمل غیراخلاقی خوانده است.
گذشته از این آنچه از نظر من درمقاله ستانیزی قابل نقد بوده آنرا در نقد خود کاپی کرده ام. شما آن پراگراف را در نقد من نادیده موزه از پا کشیده اید. یک بار تبصره های نویسندگانی را که درپای نقد من آورده شده بخوانید وخود را ملا کن تا بدانی که این پراگراف چگونه احساسات مردم را جریحه دار نموده است. من این نقد را هنگامی نوشته ام که مقاله ستانیزی درپورتال آنلاین شده بود. زیرا تا این مقاله آنلاین نمی بود، نقد من بی مورد بود.


اسم: تمهيد سيلانی   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 05.05.2020


د داکتر زمان ستانيزي د روستۍ ليکنې په هکله!
د ستانيزي ليکنې له ډېرې مودې راهيسې په ځينو وېپاڼو کې لولم.دده ليکنې ډېری هغه وېپاڼې خپروي چې آيرانياني او خراسان پلوه مفکورې لري.ستانيز ظاهرآ ځان افغان پښتون بولي، ليکن دی نه يوازې چې پر افغانيت بې باوره دی، بلکې د افغانستان پر استقلاليت او د ستر شاه غازي امان الله پر لاسته راوړنو هم بې باوره دی. دده دا وروستي ليکنه له يوې خوا د هغو افغان مبارزينو هڅې نقدوي، چې د افغان کلمې په هکله يې کړي دي، له بلې خوا خراسان پلوه مفکورو او اشخاصو ته زمينه سازي کوي، چې ګواکې خراسان و او ددوی مبارزه برحقه ده... ستانیزی ددې پرځای چې هغه خراسانيان په نښه او ولس ته ورپېژني چې خراسان غواړي او د ددغه مستعجل نوم د ژوندي کولو په هڅه کې دي، خو برعکس دی تل مبارز افغانان چې تل يې دافغانيت او استقلاليت پر وړاندې مبارزه کړې ده نقدوي. زه د پښتو ژبې د يو استاد په توګه دده ټولې ليکنې چې د پښتو ژبې او ادبياتو په هکله يې کړي دي، نقدوم او پښتو ژبې او ادب ته يې له خدمت څخه زيان ډېر وينم.ځکه دی پښتنو او پښتو ژبې ته ژمن نه دی او نه هم د پښتو ژبې د پرمختګ مفکوره دده په ذهن کې شته، دی حتا د پښتو ژبې املا او انشا په سمه توګه نشي کولی. تاسو ددې شاهد یاست چې ما دده دوه درې ليکنې په همدغه وېپاڼه کې نقد کړي دي... د افغان جرمن وېپاڼې له مسؤولينو هيله کوم، چې د داسې اشخاصو ليکنې په دقت او غور سره وګورئ... ځکه دی نه ملي منافعو ته ژمن دی او هم افغانيت او استقلاليت ته. دده وروستۍ ليکنه د خراسان او اريانا تر سرليک لاندې د نقد او بيا سپړنې وړ ده. درنښت!
سيلانی


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 05.05.2020

Qasim Baz
استاد بزرګوار جناب سیستانی صاحب نهایت ګرامی ، شما همیشه در مسایل ملی مانند کوه هندوکش از تمامیت ارضی استقلال ملی در مقابل انانیکه از کلیمه افغان ننګ دارد استاده ګی نمودید که من به این همت والا تان احسنت میګویم قد و قامت تان رسا باد.

Phalwan Sarwari

تا که اين زمين و آسمان باشد
تا که آباد اين جهان باشد
تا که زندګې درين جهان باشد
تا که زنده يک افغان باشد
پاينده افغانستان باشد!
ژباړن :
کانديد اکادميسن ” سيستاني صاحب


Saylan Saylani
تحلیل بی نهایت برجا منطقی و علمي کرده اید.ستانیزی همواری در صدد نوشتن مضامین بوده که توله ی و زن ان به طرف دشمن میباشد و همچنان در اصل به یک نحوی از مفکوره و پالیسی دشمن پشتیبانی میکند.
من بارها یاداور شدم که خواندن نوشته های ستانیزی بیش ضایع وقت چیزی دیګری نیست. از شما جهان سپاس استاد عزیز که چهره های اینچنین اشخاص را هویدا ساخته نسل نوین را اګاه ساختین.

Homayoon Barakzai
یکی از قهرمانان و افتخار آفرینان شما هستید، که با قلم روان خود از منافع ملی و هویت ملی دفاع نموده اید؛
که قلبا به وجود شما افتخار میکنم


Amin Jan
چقدرعالې تحلېل کردن استادشمازنده باشېد.


Taj Mazlomyar
استاد ګرانقدر،
قلم تان درمورد دفاع از میهن همیشه پرُ رنګ باد.

Malikah Popal

مننه جناب سیستانی صاحب. ډیر عالی و منطقی تحلیل. الله دی تاسی زموږ د ملت د سره نکموی. او د افغانستان د یو والی دښمنان دی الله تباه کی.

Farid Ahmad Anwari
بلی موافق ام تمام خطوط باید در این مملکت مشخص شود سیاه و سفید همچنان نمیشود در مورد مسائل ملی مبهم سخن گفت.
قلم تان رسا باد استاد گرامی!

Nawzadi Haji Mohammad
انتقاد و تحلیل بجا ، منطقی و قابل ستایش

Raouf Dellwan
سیستانی صاحب محترم سخنان شما یا بهتر بگویم دفاعیه مستدل و تواُم با متانت منطقی شما از نام و هویت ملی ما قابل قدردانی است. زنده و سلامت باشید!

Karim Khan
به قلم تان برکت سيستاني صاحب

Walimohammad Abubaker
استاد دانشمند سیستانی صاحب!

عمر،صحت وقلمتان پایدارباد،این
تحریرات فعلی وقبلی شما مشت کوبنده است بردهان دشمنان این سرزمین وجواسیس ایران،روس پاکستان وانگریز.این طرح ها بار اول نیست انگریز درزمان حاکمیت خویش درهندنیز بامداخله ۶۳ هزار سپاه میخواست کشورمارا تجزیه وازنقشه جغرافیه محوه کندمگر همین اقوام شمال وجنوب متحدا"با قیامهای ملی خوداین دسیسه انگریز راخنثی نمودند. نسل صدسال باینطرف نمیدانند که اجدادوپدران شان دومرتبه
باسیل مهاجرین تاجیک،ازبیک، ترکمن،قزاق وقرغز بکشورما پناه آوردند.
من درزمان تحصیل خویش در شوروی سابق تاریخ پطرکبیروتزار روس قبل ازانقلاب اکتوبروبعداز انقلاب اکتوبر را تدقیق وتحلیل نموده ام درهردوتاریخ سیل مها جرین اقوام فوق الذکرتائید شده است.البته ما اقوام بومی فوقرا داشتم اما باجمعیت ناچیز که با همه اقوام در دولتهای گذشته سهم بارزداشتند.
من هفت بار ازراه بندرحیرتان به شوروی رفته ام هر دفعه ازهرقوم ده الی ۲۰ فامیل این اقوام بدیدار اقوام شان آنطرف مرز میرفتندو حال هم تردد دارند.آخرین مهاجر سیدعالم پادشاه بخارا با دوهزار کاکا،ماما،خاله وعمه درسال۱۹۲۰ به افغانستان مهاجرشدندکه دولت
درهلمند برایشان زمین وجایداد توزیع کردند. بایدتذکردادکه درسالهای دموکراس دوشخصیت شناخته شده راستی برهان الدین ربانی وچپی طاهر بدخشی منحیث تجزیه طلبان شهرت داشتندآنها باهم تعهدبسته بودندکه ربانی عضویت جماعت اسلامی را میگیردوتا امروزخیانت هایش تاحد انحلال قوای مسلح بتمام مردم شریف ما مشخص است.دومی طاهربدخشی که در سال ۱۳۵۸ من زندانی شدم دربلاک دوم منزل دوم پلچرخی باهم آشنا
شدیم وخودش چنین حکایت می کردکه:نخست با نورمحمدترکی معرفی وعضویت حزب خلق را گرفتم ونورمحمدترکی چون پسر نداشت مرا پسرخواند ومن آزادانه بخانه اش ترددمیکردم،من بسیار چیزها ازاوآموختم وبعد انشعاب کردم و سازمان(ساما)را سازمان دهی کردم(که دربیرون مردم بنام ستم ملی یادمیکردند وتبلیغات وسیع درسمت شمال وهزاره جات ودیگرولایات که اقوام غیرپشتون بودندجلب وجذب وسیع داشتند با کودتای ثور حفیظ الله امین وی رازندانی ودرسال۱۳۵۸ با داکتر ایوب ظهیر بنام آزادی آنهاراکشتند طاهرشخصیت بود باایدیالوژی مارکس وماهو آشنائی کامل داشت اما درزندان نماز اجرا میکرد.با آمدن آرتش سرخ ومرحله نوین یکعده تحت رهبری محبوب الله کوشانی با حزب خلق ائتلاف کردوگروه دیگرتحت رهبری پدرام با شورای نظار مدغم شد.بنابراین میتوان ادعا کردکه ربانی وطاهر یک برنامه تجزیه کشورراداشتند که ربانی مسلمانها را وطاهرچپی ها را جهت تجزیه بسیج نموده بودندکه امروزدررسانه هاپسر ربانی خط مش پدررا زیرنام اسلام وپدرام زیرنام شورای نظار ورهبری احمدشاه مسعودبا ایدیالو ژی ماهوستی فعالیت میکنندکه فعالیت هردو خلاف قانون اساسی کشورمیباشند.


Sayed Wali Sharifi
درود بر شما جناب پوهاند صاحب سیستانی تبصره و تحلیل و ایراد شما عالمانه و قابل پذیرش است شما سلامت باشید که ادای مسولیت میکنید و روشنی بر حقایق و تاریخ پریشان ما می افگنید. ��

ProfDr Enayat
قدرمن سیستانې صاحب،تحلیل مو دقدر وړ دۍ،بریالۍ اوسرلوړۍ اوسی.

Kabir Kakar
پس از سلام و ادب به شما جناب سیستانی صاحب دانشمند و سایر دوستان .
متاسفانه من تا حال نبشته اقای ستانیزی را نخوانده ام که درمورد اظهار نظر نمایم . اما نظر و تحلیل عالمانه شمارا درهمین بخش کاملن تایید مینمایم . نویسنده باید مشخص مستند و روشن بنویسد نه عام و مبهم .

Sultan Jan Kaliwal har svarat


اسحق شهباز
درود بر شما جناب استاد گرامی.
افتخار می کنیم به وجود شخصیت عالم و فرهیخته چون شما که در طول عمر پربار تان همیشه در مقابل باطل قد علم نموده اید و صدای حق را سر داده اید

Rafiullah Musleh

بلي محترم سيستاني صاحب نقد وتحليل همه جانبه وعلمي تان صدفيصد حقيقت است
تاجايکه من درک کردم يک ګروه کوچک ازګروپ کارملي ستمي وشوراي نظارجمعيتي به تشويق وکمک مستقيم ايران وبرخي کشورهاي ديګرتجمع وکنفرانس هادراروپا وهم چنين درداخل شمال به راه انداخته وپول هنګفتي ازايران وپاکستان دريافت ميکند
ونظريات اخمقانه که هيچ بنياد تاريخي وحقيقي نيست بين خوددراجماع مخفي مطرح وافرادي مشخصي را توظيف تا درترويج تبليغ ونشراين اسناد ساخت بفت ها وظايف را اجرا وتا حاکميت دولتي پيشروي کند
زمينه براي حکومت هاي فدرالي اماده ودراخربخاطرتجزيه مطلق افغانستان اماده عام وتام باشدولي اين مهاجربي راه وبي خبر هنوزهم درمورد افغانها وافغانستان معلومات دقيق وکامل ندارند تشکر ازشما مردبزرګوارتاريخ که حقايق اصلي را به وقت وزمان به مردم خويش تحريرداشتند

Dellbaz Koohsan
هر روز می بینیم و می شنویم که افراد مربوط به گروهک های دانه خور ایران بر ضد هویت ملی افغانی ما تحریکات خائینانه خود را بسود اهداف سیاسی ایران انجام میدهند و یا هویت اصیل افغانی ما را سبکسرانه زیر سوال می برند که توضیحات شما جواب دندان شکن به آنها بوده می تواند. تشکر ار تحلیل واضح و منطقی تان !

Imran Baloch
بسیار عالی جناب استاد سیستانی صاحب :
باید به همه واضح و روشن تذکر داده شود، تا این خیالات دشمن در نطفه خفه شود ، در غیر آن باید سالها مصیبت کشید تا این نقشه شوم دشمنان را خنثی نمود .

Nesar Zia
از نظريات نيك وواقعيتها ي ، تحليلي وتاريخي تان هميشه استفاده نموده ام وقابل تقدير است

Muhammadullah Ibrahimkhel
درود بر احساسِ وطنپرستانهِ دانشمندِ و فرزند صدیق افغان.

Ahmad Shakib
سیستانی صاحب بزرگوار! خیلی بجا نوشتید. قلم تان روان و رسا باد

Mohammad Ebrahim Saiq
سیستانی صاحب عزیز !
با تایید نظر شما در زمینه نگارش آقای ستانیزی عرض کنم که اینها سخنگویان و پرچمداران دسته ها و گروه های هستند که و غایه و منظور شان تقسیم سرزمین مقدس مان افغانستان است ، هدفی که بخشی از مرام استعمارگران جهانیست .
اینها آگاهانه و ناآگا…Visa mer

Razia Mostamandy Kazem
خداوند شما را به حفظ و أمان خود داشته باشد محترم سيستاني صاحب قلم تان هميشه در خدمت مردم باد .

Khybar Bram
استاد ګرانمايه !
از توضيحات همه جانبه دقيق وطن دوستانه وهمه
جانبه ممنون ومشکوريم به قلم افغانی شما برکت باد که سر دشمنان وطن را…Visa merCopyright by AFGHAN GERMAN ONLINE all rights reserved