Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  سوالی چند خدمت دانشمندان واقع بین و غیر منسلك    نویسنده:  محمد داود مومند

 
اسم: m.raghestani   محل سکونت: denmark    تاریخ: 26.10.2010

د افغان جرمن انلاین درنو چلونکو ته سلام او نیکی هیلی
زما هیله داده چی د ښاغلی کندهاری ! او ښاغلی زرغونګل ! خبره چی اوس د پورتال د پالیسی له حدودو نه ووته ډیر ژر و درول شی ځکه پر يو قوم ملت، ولایت۰۰۰۰۰ تعرض کول د هیچا حق ندئ او زموږد ملی او افغانی وزین پورتال د پالیسی او کړنلاری خلاف کار دئ۰
په درناوی
م۰راغستانی


اسم: پیغام   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 26.10.2010

عرض سلام خدمت مومند صاحب،
عرض شودکه سوالات جناب شما و محترم عارف عباسی که چند روز پیش مطرح کردند باهم نزدیک است، و جواب به این سوالات را نسل فعلی همه میدانند، و حتمی نیست که تنها دانشمندان به سوالات جناب شما که خود نمیدانم از چه وقت به این طرف در ردیف دانشمندان قرار گرفته اید، به جواب بپردازند.
محترم داود مومند، دوستان هر یک نظر به دید خود به جوابات پرداختند، به ادامۀ نظریات دوستان چیزیکه فراموش نشود این است که،افغانستان در طول اضافتر از 30 سال جنگ تحمیلی که آمدنی بود، زیاد قربانی داد همه داشته های کم و بیش تاریخی آن برباد شد، سه نسل پدر، پسر و نواسه به خاک و خون نشست، و و و. ولی در پهلوی همه مثیبت(مصیبت) های تحمیلی یک خوبی را هم با خود داشت و دارد، و آن این است که افغانستان بعد از اضافتر از 250 سال حکومت های عقبگرائی تک قومی آزاد و برای همیش بستر آن بسته شد، که دیگه نه به زور و نه به نیرنگ قابل برگشت است.
با احترام پیغام آلمان


اسم: افضل کندهاری   محل سکونت: ویرجنیا    تاریخ: 26.10.2010

آقای زرغون!
اولا برای من قندهار و کابل مطرح نیست افغانستان عزیز مأمن آبائی همه افغانهاست و در همین قندهار مانند شماوطن فروشانی که عضو باندهای خلق و پرچم بوده اند رشد نمودند ولی مردم وطن خواه قندهار در پهلوی سایر هموطنان خویش، وطن فروشان و بادران روسی شان را چنان ضربات مهلک زدند که آثار تانک های سوخته متجاوزین، تا بحال شاهد قهرمانی های آن دیار قهرمان پرور است.
آیا مردم پکتیا، هرات، کنر، نورستان، شمال و مرکزافغانستان در این دشمن زدائی باهم تشریک مساعی نکردند و شهامت ایشان باعث از بین رفتن سلسله اربابان مارکسیست لنینیست شما یعنی ابر جناور زورگوی روس نشد؟
خجالت بکشید در حقیقت تو و امثال تو حق ندارند که خودرا به افغانستان نسبت دهند( میهن ما)چه میهنی که آنرا بمفت تسلیم اجانب کردید و ساکنان آنرا به جرم هیج کشتید.
و علت پراگندگی ملت سرگردان افغانستان در جهار سوق جهان شما آدمکشان و کمونیستهای بی آبرو بودید.
چرا قبل از سلطۀ شما وطن فروشان مردم ما به اکناف و اطراف جهان آواره نشده بودند؟.
و من تا خروج آخرین قطعات ارودی شکت خوردۀ متجاوز و سقوط مفتضحانه حکومت غدار خلق و پرچم با مردم خود در مقاومت سهم داشتم و بدان افتخار هم میکنم.
بر شما جای نهایت شرمساریست که باداشتن همچو کارنامه های سیاه بدیگران میتازید!.
با حیا باش پادشاهی کن
بی حیا باش هرچه خواهی کن
وهم حالا اکثرا شما هستید باکشور های که افغانستان رااشغال نموده اند، گرما گرم بر ضد منافع ملی خدمت میکنید و کشورهایی را که بنام امپریالیزم یاد میکردید هم اکنون اکثریت شما در آن عیش و نوش میکنند و از خوان شان زله میگیرند.


اسم: زرغون گل   محل سکونت: فاریاب    تاریخ: 26.10.2010

آقای افضل کندهاری!
از شما گله ای نیست، اول اینکه شما کندهاری (قندهاری) استید و دوم فعلاً در ویرجنیا (امریکا) زندگی دارید که این دو همواره در سرنوشت میهن ما دخالت داشته اند، به این معنی که اگر پلانی در امریکا طرح شده است، از طریق قندهار بر میهن و ملت بیچارۀ ما عملی شده است.
شما نظام داؤد خان را نظام نسبی قانونی خوانده اید، در حالیکه نظام یا قانونی است و یا غیر قانونی و نظامی را که شما امروز کشف نموده اید (نظام نسبی قانونی) در هیچ نکته ای از این کرۀ خاکی وجود ندارد. اگر تعداد شهدای ملت افغان به چند ملیون هم برسد برای شما چه فرق میکند؟ شاید شما به برکت خون همین شهداء تا ویرجنیا رسیده باشید. اینک زمان آن فرا رسیده است که توفان ستمکشان و ستمدیدگان که ظلم، بربریت و یکه تازی را همواره متحمل میشوند، جنایت کارن را از نقشه جهان خواهند زدود، بقول شاعری:
چــــراغ ظلم ظــالم تادم محشر نمیسورد
اگر سوزد، شبی سوزد، شبیدیگر نمیسوزد
افضل جان کندهاری !
فراموش مکن که خرابه هائی که اکنون هم در میهن ما بجا مانده اند، نشانه هائی اند از ارتجاع پاکستان و امریکای جنایت کار، اینها آتش جنگ را در کشور ما افروخته اند و یکتعداد از آنطرف اقیانوس ها برای شعله ور شدن بیشتر این آتش را پکه میکنید، امید است که روزی خود در این آتش بسوزند.


اسم: افضل کندهاری   محل سکونت: ویرجنیا    تاریخ: 25.10.2010

سلا عزیزان!
در موردسوال های آقای مومند نظرات و جوابات تلخ و شیرین دوستان و صاحب نظزان تقریبا نقل مجلس این دریچه بود- اما با داخل شدن زرغون گل در ذهن این معانی از شعر حضرت سعدی تداعی شک که میفرمایند:
اگر برکه پرکنند از گلاب
سگی در وی افتد شود منجلاب
اگر تا هزار سال دیگر با هر مرمی که خون فرزند افغان ریخته شود,مسبب اصلی آن شما تبهکاران هستید. اگر شما بدستور ارباب تان نظام نسبی قانونی افغانستان نمی تاختید و بنیاد حکومت شهید و قهرمان,یگانه فرزند صدیق افغانستان محمد داؤد را به توطئه باداران روسی خود منهدم نمی کردید,افغانستان بازیچه دیگران نمیشد. وشما مطمئن با شید امواج طوفنده ی خونهای شهدای افغانستان که به بیشتر از یک ملیون تن بالغ میگردند,همچنان که کاخ ستم شما را فرو یخت,انشا الله در همین جهان نیز انتقام خون های شان را خدا و بشریت از شما خواهد گرفت.


اسم: شمس الحق   محل سکونت: لندن    تاریخ: 25.10.2010


1- آیا جهاد ملت آزاده و قهرمان ما در مقابل اشغال اتحاد شوروی، از طرف اضلاع متحدۀ امریکا، اسراییل با متحدین غربی شان و ایران و پاکستان، پلان و رهبری میشد و یا از طرف نمایندگان واقعی منافع مردم و ملت افغان؟
اگر جهاد را به عنوان یکی از اشکال اولیهء دفاع از کشور و ارزشهای میهنی در مقابل تجاوز خارجی بپذیریم، ک ما اینکه سوال کننده جهاد در مقابل اشغال اتحاد جماهیر شوروی را نتیجهء آزادگی و قهرمانی ملت افغانستان دانسته اند، نقش رهبران و تلاش برای تاثیر گذاری در آن از جانب کشورهایی که در منطقه منافعی داشته اند امری است ثانوی.
هیچ منازعه ای، بدون بروز رهبران، و مدعیان قدرت، و تلاش برای سمت و سو دهی آن به سمت منافع قدرت های ذی نفع، به وجود نیامده است. سوال اینجاست که در جهانیکه منازعات نقش منطقه ای و جهانی دارند، مردم چگونه میتوانند در عین دفاع از کشور، به استقلال و دفاع از ارزشهایی که برای آن قیام نموده اند وفادار بمانند؟
جهاد مردم آزاده و قهرمان افغانستان که بخاطر همه شمول بودن و مقاومت همه گیر در مقابل اشغال خارجی عنصری بود بومی، و قشرهای مختلف مردم در قالب احزاب و کانونهای مقاومت مستقل از احزاب، در آن سهم داشتند، با تجاوز شوروی به افغانستان بخاطر تاثیرات منطقه ای و جهانی ورود قوای اتحاد جماهیر شوروی به کشور که توازن قوا را در منطقه و جهان را برهم میزد، موجب دخالت گستردۀ کشورهای پیرامون افغانستان، و دشمنان اردوگاه کمونیسم و اتحاد جماهیر شوروی نیز گردیده بود.
در نظر آوریم که قدرت های بزرگ، در جهان بعد از وستفالی، جهان را به مناطق نفوذ قدرت های موجود آن زمان تقسیم نموده بودند، و از جمله افغانستان طبق قرارداد 1905 بین روسیه تزاری و برتانیۀ کبیر، به عنوان منطقۀ حایل میان مناطق نفوذ دو طرف در شبه قاره و بحر هند در نظر گرفته شده بود، و ایران نیز به سه منطقۀ مجزا، شمال زیر نفوذ روسها، و جنوب زیر نفوذ انگلیس ها و منطقۀ مرکزی ایران زیر نفوذ دولت مرکزی ایران تقسیمات شده بود، که بلا فاصله نیروهای دو طرف مناطق مذبور را اشغال نمودند. بعد از جنگ جهانی دوم و سر برآوردن قدرت جدید جهانی امریکا که به آهستگی جای برتانیه را در مستعمرات و مناطق پیرامونی آن میگرفت، تصویر جهان بعد از وستفالی همچنان به عنوان حفظ کننده توازن قوا قابل مشاهده است. جنگ جهانی دوم نیز، بخاطر برهم خوردن توازن قوا در اروپا بوجود آمد. بر همین اساس، اشغال افغانستان توسط شوروی، آغاز برهم زدن توازن قوا در جهان تصور شد، و قدرت های جهانی در مقابل آن عکس العمل نشان دادند. اشغال پولند توسط هیتلر، توازن قوا در اروپا را بر هم زد، انگلستان بلا درنگ به آلمان اعلام جنگ داد، و جنگی با آن وسعت در گرفت که میلیونها کشته داد و موجب تغییرات بزرگ در اروپا و جهان گردید.
در افغانستان نیز ورود اردوی سرخ، برای دفاع از حزب دیموکراتیک خلق و کمونیسم، سنخیتی با منافع ملی ما نداشت، آنچنانکه بعضی از خوانندگان تجاوز اردوی سرخ را دفاع ز حکومت مشروع افغانستان قلمداد نموده اند. کدام حکومت مشروع؟ کودتای هفت ثور با کشتن رییس جمهور قانونی افغانستان مرحوم محمد داوود خان و اعضای خانوادۀ وی روی کار آمد و مشروعیتی در نزد مردم نداشت و تلاشی هم برای کسب مشروعیت از طریق جلب رضایت عامه انجام نداد، بر عکس، نخبگان کشور را که در حزب دموکراتیک خلق نبودند، تحت تعقیب قرار داده و هزاران نفر از با سواد ترین قشر کشور را به زندان انداخته و قتل عام نمودند و برای دوام حکومت خویش حکومت رعب و وحشت را به وجود آوردند. آن حکومت غیر مشروع، در ناتوانی دفاع از کودتا در مقابل خواست و ارادهء مردم، قوای خارجی را به کشور فرا خواند، که با عکس العمل مضاعف مردم عادی روبرو شد، و پروسهء رنگ باختن مشروعیت و غیر مردمی بودن آن تکمیل شد، و مردم از هر طریقی که توانستند ریشهء آن حکومت نا مردمی و دیکتاتور را زدند.
سر بر آوردن مبارزان بومی در کارزار مبارزه با تجاوز یک دولت خارجی که برای دفاع از یک حزب کودتاچی وارد کشور شده بودند، امری است متعلق به جهاد ملت ما، و نا کار آمدی رهبران و بی برنامگی امر مبارزه و غایت نشسناسی و عدم پرداختن به تربیت نسل نو برای ادارهء فردای کشور زیان و هزینهء استقلال طلبی یک ملت است. اگر مبارزه برای دفاع از کشور را مشروع بدانیم، پیامد های آن مبارزه را نیز باید مد نظر بگیریم و از همان زاویهء خلاءها و نواقص آن را نقد و بررسی کنیم. نمی شود مردمی برای کشور خود مبارزه کنند، و مبارزهء شان قهرمانانه و مشروع هم باشد، و در عین حال آسیب های مبارزه را نا دیده گرفته و یکسره به محکومیت آن رای صادر نماییم! یا مبارزهء ملت ما مشروع و قهمرانانه بوده است، یا نی. اکر بوده است، نواقص آن در درون این مبارزه قابل بر رسی و کاوش است. از نظر نباید دور داشت که وقتی سخن از جهاد می آید، طبقهء وسیعی از مردم را در بر می گیرد که اکثر آنها بی سواد هم هستند و اکثر آنها ادعایی برای کسب قدرت و بهره مند شدن از مواهب جهاد نداشته و از آن سهمی نبرده اند، بلکه خون بسیاری از آنها برای این سرزمین ریخته شده، بی اینکه نامی از آنها در جایی برده شود.
اگر فرصت بود به سوالهای دیگر برادر گرامی خواهم پرداخت.


اسم: زرغون گل   محل سکونت: فاریاب    تاریخ: 25.10.2010

با عرض احترام خدمت محترم محمدداؤد مومند!
هرچند جناب شان ارائه پاسخ سوالات مطروحه شانرا به دانشمندان واگذار نموده اند اما فکر میکنم بیجا نخواهد بود که هر افغان در حد توانش ولو که دانشمند هم نباشد، پاسخی به این سوالات داشته باشد. هرچند بنده دانشمند نیستم اما از اینکه بیشترین دوران زندگی ام را در دهه های اخیر سپری نموده ام، با بیشترین مطالبی که در سولات طرح گردیده اند، آشنا استم و خواستم جواباتی را که بنظر خودم شایسته ارائه به سوالات مطروحه اند خدمت شان بعرض برسانم:
- جواب سوال اول: جنگ خانمانسوزی که بنام جهاد در دهه اخیر قرن بیستم در میهن آغاز وتاکنون ادامه دارد، هیچگاهی جهاد در برابر شوروی سابق نبوده بلکه قبل از ورود قشون شوروی به افغانستان، علیه حاکمیت دموکراتیک نوبنیاد آن وقت از طرف خائنین ملی به همکاری ارتجاع منطقه و امپریالیزم جهانی راه اندازی شد.
- جواب سوال دوم: نتیجه این جهاد نامنهاد، بربادی ملت، تباهی کشور و بقدرت رسیدن مشتی از جنایت کاران و مزدوران امپریالیزم بوده و بس.
- جواب سوال سوم: هرچند این سوال همزمان با جوابش طرح شده و نمیتوان جواب قویتری را به آن ارائه داشت اما یک چیزی را میخواهم اضافه نمایم و آن اینکه: آنچه که از این جهاد نامنهاد نصیب ملت ما گردید همانا افزایش بر فقرا، یتیمان، بیوه ها وگدایان میباشد.
- جواب سوال چهارم: رهبران وقوماندانان نامنهاد جهادی از اول و از دیروز در صف جواسیس قرار داشتند و از اول غلام و اجیر امپریالیزم بودند که امروز هم اجیر، غلام و مزدور گوش بفرمان قدرت های استعماری اند.
- جواب سوال پنجم: بنده با اضمحلال اتحاد شوروی، به یک قطبی شدن جهان متیقن نیستم، جهان امروز یک قطبی نه بلکه چند قطبی شده است، لشکر کشی امریکا و متحدین آن به عراق و افغانستان و اشغال این کشور ها زمینه های متعدد داخلی وخارجی دارند که در افغانستان، یکی از این زمینه ها ادامه جنگهای داخلی توسط مجاهدین ساخت ارتجاع منطقه و عمال امپریالیزم بوده میتواند.
- جواب سوال ششم: این سوال بسیار مهمی است، در ماهیت ورود قوتهای اتحاد شوروی وقت و تجاوز قوتهای امریکا و متحدین آن فرق زمین آسمان وجود دارد و آن ایکه: قوت های اتحاد شوروی در موجودیت یک نظام قانونی، بدرخواست آن نظام وارد این کشور شده در همآهنگی با نیروهای مسلح کشور بدفاع از کشور پرداختند اما نیروهای امپریالستی با اتکا به فیصله های خائنانه نشست خود ساخته بن اولاً میهن مارا زیر ضربات بیرحمانه پیشرفته ترین تکنولوجی جنگی شان خورد و خمیر نموده بر خرابی های بجامانده از حاکمیت طالبان (مجاهدین دیروزه) دولت متذلذل کرزی را بنیاد نهادند. در دوران حضور نیروهای شوری سیستم حکومت داری مسلط بود، ملت ما در ساحات تحت حاکمیت دولت میتوانستند نفس راحت بکشند، دفاع از میهن وجیبه هر افغان شمرده میشد، مامورین دولت به امتیاز ناچیز شان قانع بودند، اما در موجودیت قواء اشغالگر امپریالستی حاکمیت قانون در اطراف ارگ ریاست جمهوری وجود ندارد، زیربنا هاو سیستم دولتی ازبین رفته است، ملت در هر جا با ترس و لرز زندگی دارد، فساد بیداد میکند و رشوه به حق قانونی مامورین تبدیل شده است، در قوتهای مسلح پول جایگاه میهن پرستی را گرفته است، دفاع از میهن بون پول معنائی ندارد. نیروهای شوروی عملیات را با قواه افغان همآهنگ به اجرا میگذاشتند، به خانه های مردم داخل نمیشدند، اسیران دشمن را به نیروهای افغان میسپردند اما نیروهای امپریالستی امریکا و متحدینش با نیروهای داخلی همآهنگی ندارند، عملیات خودسر را انجام میدهن، خانه های مردم را تلاشی مینمایند، اسیران جنگی را به زندانهای شخصی در داخل و یا بخارج انتقال میدهند... تفاوتهای بیشمار دیگری که در اینجا گنجایش ارائه آن نیست.
- جواب سوال هفتم: من فکر میکنم ضدیت با امپریالیزم منحصر به اتحاد شوروی نبود که با ازهم پاشیدن آن دشمنی با امپریالیزم ختم شده باشد. این درست است که اتحاد شوروی ازهم پاشید ولی این هم درست است که با ازهم پاشیدن نظام شوروی، امپریالیزم بشکل دیوانه وار بر ملتها تاخته است.
اسلام و امت اسلامی به دلایل بیشماری نمیتوانند دشمن امپریالیزم باشند اول اینکه کجاست آن اسلام یکپارچه و امت اسلامی متحد که بتواند در مقابل امپریالیزم مقابله نماید؟ دوم رهبری جهان اسلام در دست کسانی افتیده است که از جانب امپریالیزم اجیر شده اند مثالش در افغانستان واضح است.
دشمن حقیقی و آشتی ناپذیر امپریالیزم، در دامان خود امپریالیزم تربیت یافته و سر انجام بموجودیت امپریالیزم در جهان اختتام خواهد بخشید این دشمن همانا طبقه کارگر جهانی، نیروهای آزادی خواه ملی و مترقی و جنبش های ضد امپریالستی میباشند.


اسم: Dr. K. Gharwal   محل سکونت: Vienna    تاریخ: 25.10.2010

To point 5: The history is showing clear that GB was a great empire once, former UdSSR was just military a great power country but both of them lost their power strength and their empire and both of them was involved in fight with Afghanistan. For former UdSSR opened the doors of Afghanistan trained communists and for USA and NATO opened the doors of Afghanistan SHEICH Bin Laden and Taliban including north Alliance and Mr. Khalilzad trained group, if the Taliban would acted as Afghans, then they would prefer to transfer Sheich Bin Laden to UN, in such mechanism it could safe the tradition of our Nation and another side they would keep safe the Nation from barbaric intending of warrior Mr. G. W. Bush and his puddle Mr. Khalilzad.

Each supper power is trying to expand its influence over the world, this was happen always in the past too and each supper power is trying always to find a proper way for it.

Taliban was supported very strong by foreigner like the other Mullah groups in the past, beside to Taliban was supported at the same time north Alliance as well and Mr. Khalilzad created an additional another Afghan group too.

Sheich Bin Laden had to leave Sudan( Mr. Rabani was on the power at that time), Mr. Rabani sent him passport to come to Afghanistan, when the Taliban took over the power, Sheich Bin Laden switched then to Taliban( base on made plan) and at the end he was it to run the country and Mr. Bush had the reason because of attack 11/9 September to come international with cheating slogans ( we are bringing into country peace, freedom, stability, prosperity into country and eliminate the terrors) into Afghanistan!
Also, Mr. Khalilzad as Afghan expert insured Mr. Bush, it is time to act military in Afghanistan and later in Iraq as well.
Supper power needs always enemy and Mr. Bush tried to create with help Sheich Bin Laden islamic terrorists, in fact they are not willing to find Bin Laden, also it is a game but a very dangerouse game! Mr. Khalilzad is a very dangerous expert of Afghanistan and he cheated USA politicians in year 2001. If former UdSSR were exist still USA would enter any way into Afghanistan because of 11/9 attack!

To point 6: Mr. Khalilzad united those killer and sold Mullahs with his own trained group in year 2001, he told to the former King direct in Rome, you can go to Afghanistan but it is not allowed to you to appear your ambition either in Europe by any interview or later in Afghanistan for a leadership, one girl of his clan stood up and said: it is shameful for you that you was 40 years King in Afghanistan and this dog is dictating you what you have to do and what not, it was loud meeting!

Later on friends told to former King you should not join and support this meetingt in Bonn, but he did, it was telling to him in Kabulb in year 2003 that hat has to turn to the nation and announce that you want to give back the title of father of nation and you will go back as refuge to Rome because I see my nation is suffering and it is uninterruption under blind bombing, torturing and I have no power to stopp all these this why I want to leave the country for protest but he ignored it, this why we are saying he reflected his behavior as greedy person even by his very high age. His crying at beginning was just hyocrisy and cheating.

Also, if we have such people together in government and in Parliament and the USA embassy is checking each Stepp in Kabul, then the country is not free!

Mr. Karzai announcements from time to time against the foreigner is just show to appear to the nation that he has courage as Afghan, he is crying from time to time too, he is really a madari.

To point 7: I am afraid to say that ISLAMIC TERRORISM found a good sound in the world and the medias are working with enthusiasm for it too and Sheich Bin Laden is bringing out Vedios from time to time and his CLAN is working in business shoulder on shoulder with Mr. Bush CLAN, the multi Concerns can not Stopp their weapon productions and oil and gas have priority for multi concerns, this why the terror logo will replace the former UdSSR to continue their weapon productions and to secure oil and gas regions including supper power infuence!
Also, ISLAMIC TERRORISM got an official international recognition with help Sheich Bin Laden, this guy is real enemy of Afghan nation.

I tried to write to your mention questions base on some real happening for better understanding.

I am sorry that I am writing in English unfortunately I do not have the possibility in my computer to use our letters!

End


اسم: زرنګ   محل سکونت: هالند    تاریخ: 24.10.2010

سلام به محترم مو مند صاحب و دوستان افغانی

آنچه همواره و همیشه این بحران جر یان دارد و جر یان خو اهند داشت .مسئول این همه بدبختی ها ما افغان ها میبا شیم. در طول سا لهای متمادی ما افغان ها همیشه در جال دیګران ګیر مانده ایم، ګاهی انګریز،ګاهی شوروی و همین اکنون زیر یوغ امریکا در ظاهردر چتر اسمان آزادی و دموکراسی ولی در اصل و با طن ودر واقیعیت غلام حلقه به ګوش این ابر قدرت ها میباشیم. که ستم، جبر ، مصیبت و دیکتا توری مطلق را درین قرن بیست ویک به مردم و جامعه ما روا داشته و تا هنوز دل خود را به خون ریختن افغان ها یخ نکرده اند.
بلی: مسئول درجه اول کسیت؟ مسئول ما افغانها هستیم چراکه این ما افغانها به دست خود به اسلحه این دښمنان یکدیګر را میکشیم وبرای خود همه امتیازات را میخواهم. اګر ما بخاطر منا فع خویش جنا یات، خیا نت، ظلم و استبداد برای مردم خویش امروز ودیروز را نا دیده میګر فتیم ودر صحنه عمل شریک آن نمیشدیم پس چه ګیله یې از بیګا نګان وهم سا یګان داشته باشیم.
اګر در اروپا امریکا و دیګر مما لک جهان کسی میلیونها ډالر را به یک قوم ویا یک شخص بدهند ودر عوض آن ازو بخواهند که یک مکتب شفا خانه ویایک یو پل را ویران کند ، هیچ کس حا ضر نخواهند شد در مقا بل این امتیازات وطن خودرا ویران کند. ولی ما افغانها چه میکنم؟: برادر مسلمان هموطن عزیز خودوخواهر ومادر خویش را بدست خویش به اجل مرګ نا ګهان مفرستیم.

پس باید بګوییم که درجه اول مسئول ما هستیم در درجه دوم خارجی ها. تعجب اور این است که اشخاص رسیده روشنفکر وتعلیم یافته افغان خویش را میفروشند. ودر مقا بل پول، چوکی و امتیا ذات مادی به هر ګونه سیا ست بد نام به بیګا نګان تن میدهدووطن خودرا ویران و نا بود میکنند.

این است حقیقت تلخ اکر کسی قبول میکند و یل نه.
پایان

زرنګ


اسم: محمد یونس   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 24.10.2010

برادر گرامی آقای مومند:
بار دیگر سلام تقدیم می کنم. اگر اجازه باشد من یک سوال دیگر را بر سوالات شما علاوه کنم؟
آیا اقلیت ها در افغانستان از تجاوز شوروی و امریکا به افغانستان مستفید شده اند؟ جواب به این سوال صد در صد مثبت است. اگر از خیرات سر تجاوز شوروی و امریکا به افغانستان نمی بود، امروز انسان کشانی مانند قسیم فهیم و خلیلی (صرف نظر از شخصیت و تحصیل شان) معاونین رئیس جمهور افغانستان نمی بودند. فاسقینی مانند قانونی و منافقینی مانند ربانی و محقق یه شمول سیاف به اصطلاح نمایندۀ مردم در شورا نمی شدند. اگر از خیرات سر تجاوز شوروی و امریکا به افغانستان نمی بود، **** و جاسوسی مانند احمدشاه مسعود به نام قهرمان یاد نمی شد و بر مردم ما تحمیل نمی گردید. دوستم گلم جم زبر مرد شمال نمی شد و اسمعیل خان امارت هرات را در خواب نمی دید. این حالت یکی دیگر از نتایج تجاوزات به افغانستان است. پس اقلیت ها حق دارند که مخالف صلح و آشتی باشند.


اسم: امید   محل سکونت: کابل    تاریخ: 24.10.2010

جناب مومند صاحب !
بعد از تقدیم سلام به شما و پورتال خوب افغان جرمن عرض شود،
آنچه همواره گفته شده که عقل ماافغانهاوقتی د سر می آید که خوب بی ادبی معاف xxxx شويم! و این کار همواره در طول سالها تکرار در تکرار شده رفته. ما زمانی از یک بحران، از یک فاجعه خوب تحلیل میکنیم که دیگر عمال همان بحران و فاجعه خوب به هدف خود رسیده باشد. مومند صاحب آیا طرح این سوالات و تحلیل به جای شما و وضع موجود کشور که نشان داده اید، ایا همۀ ما را باید به این نتیجه برسانند که همۀ ما فریب خورده ایم، مارا استعمال کردند و باید در موضعگیری های دیروز خود خودرا خطاکار محاسبه کنیم؟ آیا براستی در مجموع سر این ملت کلاه نگذاشته و استعمال نشده است؟
يک فرق بین اشغال شوروی وقت که مسلماٌ مردود بود با اشغال امريکای امروز در این است که عمال مزدور شوروي ولو به ظاهر که هم بود يک آرمان انساني رفاه جامعه مبتی بر عدالت اجتماعی را پیش کشیده بودند و دشمن همین کسانی هم بودند که امروز و دیروز به نام اسلام جنایات و خیانت های بیشمار و نابخشودنی را کردند و حالا هم چه نیست که نمی کنند. آنها در واقع سرکوب این اراذل را که شناسایی کرده بودند مزدورند، رسیدن به این اهداف برای خود دلیل رجوع به اتحادشوروی مینمودند. ولی آیااشغال امریکا و جابجایی دوباره نیرو های انگلیس در مناطق که سه بار از افغانها شکست خورده بودند توآم با کشورهای تحت قومانده امریکا ماهیت سودای وطن را بمثابه یک متاع به مفهوم واقعی کلمه افاده نمیکند؟. در اینجا کی مسؤل است؟ جهانیان اطلاع دارند که به اصطلاح ایرانی ها چمدان مملو از 70 میلیون دالر نقد کاغذ پیچ که توسط هلکوپتر امریکایی در شمال به زمین نشست و اجنت سی آی ای آنرا در بدل اشغال فزیکی وطن ما در اختیار مزدوری اجیران دوستمی، شورای نظاری و خلیلی بخاطر به ظاهر سرکوب طالبان بندل بندل تقسیم کردند و برای وظایف بعدی خود توظیف کردند، ندیدند یعنی اطلاع نیافتند. همه میدانند که طالبان هم نوکران همین دسته از کشورها بودند ولی ما دیدیم که آنهارا باچه نیرنگی به قدرت رساندند و دوباره باز با چي حیله ای توسط استخدام همین مهره ها بخاطر آمدن خود در کشور ما آنانرا سرکوب نمودند و اینک در کنار کنار وطن ما لمیده و پشت سراب روانند! این بی غیرت ها حالا به این خوش استند که ما در نتیجۀ دیموکراسی امریکایی به قدرت رسیده ایم وطن آزاد دیگر خیر و خیرت است، اینها داد از اسلاميت، انسانیت، افغانستانیت و هزار گیت و حرفهای دیگر را هم برای تکه تکه شدن کشور ما میزنند افغانها را به جان هم انداخته که باز هم نفع آنی و دراز مدت آن مطلقاٌ نصیب کشور های اشغالگر میشود، و چیزی که نصیب مردم ما میشود، سکس، درگ، هیروین، فاحشه خانه ها، ایدز، معتادان مواد مخدر، بیکاری، بی سوادی، بی اعتمادی، ادامۀ جنگ و هزار مصیبت دیگر ناشی از آن، وطن مثل کانگو و بعضی کشور های امریکای لاتین و شرق میانه خواهد شد که اشغالگران توسط همین مزدوران داخلی آن ثروت های مارا غارت کرده کار خودرا میکنند و ما افغانها را رها کرده یکدیگر را برای چور و حفظ قدرت خود بنام این یا ان بکشیم. و این ریش داران بی ماهیت و بی ننگ که هر کدام شان در کنار دزدي، چپاول، قتل و با تمام رذالت ها در بغل دختران جوان که بجای نواسه های شان است لمیده و مثل بردگان آنان را بحیث زنان دوم و سوم و چارم در عقد نکاح اسلامی خود آوردند و به مردم این پیام را میرساند که اینه آن اسلام که ما میخواستیم، آن آزادی را که ما در راهشان جهاد کرده بودیم و اینه ثمره آن آزادی که ما به آن دست يافتيم! تازه سیما ثمر به خاطر همۀ این جنایات و لشکر کشی که صورت گرفته و میگیرد جایزه صلح نوبل را هم میخواهد!. xxxx بر این اسلام و چنین دیموکراسی و آزادی و راهیان ابلیس و بی ماهیت شان!
حالا از تحلیل های بیشمار و بسیار خوب و واقعبینانه که از گزشته توسط هرکس و هر مرجع ارایه میشود باید که بخاطر گرفتن درس لازم از گزشته باشد و بهترین تحلیل ها باید به این امر کمک کند که در آینده و برای جلوگیری از عمیق شدن این گودال بحران و نجات کشور چه باید بکنیم ؟
با احترام


اسم: Dr. K. Gharwal   محل سکونت: Vienna    تاریخ: 24.10.2010

It is every body right to announce his or her opinion regard existed trouble in Afghanistan but
We should be honest enough not to make the situation more confuse and this will have then fatal consequence for our nation.

Before I start with your questions let me to mention first as below:

It was decided top secret in Rome in year 1979 to creat in Afghanistan a group in cities and country side with clean patriots, because it was clear that the nation of Afghanistan will never accept communist regime in Afghanistan, the former UdSSR can not stay in Afghanistan longer and we should avoid the influence in country of Pakistan and Iran through the new Mullah movements later on, even we tried by Mr. Gorbachov too but his interesting was it just to bring out his soldiers from Afghanistan.

Both countries(Pakistan and Iran) was and are interested to keep Afghanistan instable and Daoud Khan opened the door for it now, they said( Although I am still very angry on former King and on Mr. Abdul Wali but I have to be honest and fair therefore the statements of Mr. Mozdah in connection former Ambassador of Iran in Kabul are not correct and not true which it was published in Afghan German Online recently ), further it was talk on it that the current disaster caused through a member of our family as you already pointed it out( I was mentioned), Mr. General Abdul Wali said this.

The decision was made that I have to go to Afghanistan because it was said I know most of them very well and you can manage it, we believe it strongly.

I had to leave Kabul after more than one year and I am very thankful by Mr. Padsha Gul Wafadar ( he is in Germany now), he came one evening to my house and said: Mr. Golabzoi got about you proper information and they are planing to put you into jail soon, you have to leave the country as soon as possible and he will be not beable to help me later on.

When I was in Pakistan, Rome was very suceed with my activities and requested to stay in Pakistan a little bit more too to search the paid Mullahs there.

Regarding to No. 1: USA was not interested to lead the Mullahs, USA was just interested to keep former UdSSR in Afghanistan into huge trouble to make for them a second Vietnam, Mr. Zia ul Haq sugetion was it to USA and Soud Arabien to creat Taliban Schools and USA and Soud Arabien supported them. Mr. Khalilzad played an important role too even at that time.
Pakistan influenced deeply all leader of Mullah groups and keep them against each other base an ethnic, Pakistan trained those leader very well and they have still connections to Pakistan, the present slogans are just hypocrisy, for them is the nation of Afghanistan insignificant.

Communist regime could find way into Mullah groups in Pakistan through Khan Abdul Ghafar Khan group too, this Group had good relation to both communist groups, such discussion was in Jalalabad between martyr Faiz Mohammad(Parchami) and deceased Mr. Ajmal Khatak and I could realize it in Pakistan later on too, this why we never could trust to this group( Khan Abdul Ghafar Khan group).

Rabani group with Parcham and Gulbuddeen Group with Khalqis even from beginning.

In Iran was created few groups but some of them did not want it to follow the instructions of Iran regime therefore they had to go to Pakistan and some of them was slaves of Iran regime who are around Mr. Karzai.now, with help of those criminals lost lot of Afghans their life during the war between Iran and Iraq.

The interest of Mr. Bush administration started after 11th of September 2001, it is a long history therefore I am remarking it just.

Pakistan and Iran will never collect the benefits with the blood of our nation, the Afghan nation is proud nation, another nation with 30 years war were becomes slave but Afghan nation is reacting still like a hungry lion. The educated people have to act united to open the closed eyes of USA and NATO leaders, it is good for them and good for Afghanistan and they have to separate from those selected robber and killer and Taliban uniting with them will start inside a more complicated trouble at the end, we should not play here a primitive game of Pashtoonen and Tajeks, if we do it then it is different between us and former sold communists and sold Mullahs.

To 2nd and 3rd points: The Nation of Afghanistan will never let foreigner in its own country, we see it that the foreigner soldiers specially of USA and UK acted during 9 years barbaric and used beside plenty innocent killing cruel torturing in villages and jails but they are in huge trouble.

The Nation resistance started already but Taliban logo is collecting benefit of it like against former UdSSR collected such benefit those sold Mullahs in the past.

The so called educated people will never learn leason either from the past or at the present time but the common people YES and they are important as always.

USA and NATO have to realize finally one day that with those robber, killer and sold people it is impossible to calm the nation because they are getting regular order from neighbor countries and they do not want to see Afghanistan in peace, if USA and NATO ignore still, then they will follow the way of former UdSSR and they will put us into civil war at the end.

If so called educated people will give up the primitive ethnic intrigue illness and create wide JIRGA and travel from one country to another one including in Afghanistan, then it is possible to hope of patriot, honest, qualified and clean personalities for creating a new start.

Also the nation never lost their blood for nothing, it will come the day, we have to believe in our nation and the history of our proud nation is proof for it.

To point 4th: Those killer and robber sold them by many countries at the same time, it took for them such dirty activities a business style, they never acted as Mujahiddeen, they was busy there with money too, the foreigner made them popular as Mujahiddeen.


5th, 6th and 7th points will come later on!


اسم: انجنیر فضل احمد افغان   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 23.10.2010

برادر دانشمند و نهایت وطندوست جناب داود مومند احترامات قلبی خود را خدمت تقدیم و به عرض شما میرسانم که.
برادرگرامی سوالات جناب شما بسیار منطقی و بجاه است من یقین دارم که برای هر سوال ده ها صفحه ضرورت خواهد بود تا جوابی داده شود که طرف قبول و منظور خواننده گان عزیزی پورتال وزین افغان جرمن آن لاین واقع شود به هر حال این بنده عاجز آنچه را که عقلش اجازه میدهد سیع خواهد کرد که در مورد هر یک از سوالات مطرح شده جناب شما بصورت بسیار فشرده و محترمانه جوابات خود را در ذیل چنین ارائیه بدارد امید تا حدی سوالات شما را پاسخ گفته باشم.
بجواب سوال اول.
چون موقعیت جوپولیتیک و ستراتجیکی افغانستان عزیز در منطقه نزد کشورهای شرق و غرب نهایت با اهمیت بوده و هریک از قدرتهای رقیب وقت برای رسیدن اهداف شوم شان سیع داشته اند که یکی بر دیگری سبقت داشته باشند بنآءهر یک سیع داشته اند که در افغانستان عزیز عدهء از انسانهای خودکش بیگانه پرست را استخدام و با تتمیع نمودن انها با دادن پول و قدرت از بی علمی و بیدانشی ملت مظلوم افغان که متآسفانه در بیخبری از مزایائی دین مقدس اسلام یعنی دین نجات بخش بشریت از جهالت حیات بسر میبردند و نیز با فقر و بیچاره گی در بیخبری از جهان متمدن و دسایس قدرتهای توسعه گر و خونخوار زندگی و در قید تلسم ملا(مطلب از ملا های بیدانشی بی علم اند که در قصبات و دهات برای اکثریت قاطع ملت افغان صرف بمنظورامرار حیات بخور ونمیر وظیه ملائی را انجام میدهند میباشد) و ملک و ملاک افتاده بودند با تبانی از کشورهای منفعت جوهء ایران -پاکستان و اسرائیل استفاده نموده اند.
مطلب این است که متآسفانه به اصطلاح رهبران جهادی که در پاکستان و ایران زندگی میکردند نیز خود را چون رهبران خلق و پرچم که در غلامی اتحاد جماهیر شوروی وقت قرار داشتند به کشورهای مهماندار و قدرتهای غربی و اسرائل فروخته بودند و طبق دستور بادراران خود از نیروی انسانهای واقعی که به اسلام و مادروطن عشق داشتند برای منافع خود و باداران خود استفاده نمودند مطلب اینست که رهبران خود فروخته شده که بر ضد منافع ملت قهرمان و با شهامت افغانستان عمل نموده اند هیچگاه نمایندگی از منافع مردم و ملت افغان نکرده اند و نمیکنند.
جواب سوال دوم.
این یک واقعیت تلخ است که رهبران به اصطلاح جهادی خود فروخته شده جفا ای نا بخشودنی را در حق ملت مظلوم افغان انجام داده اند یعنی مغایر هدایات دین مقدس اسلام برای کسب شهرت و گرفتن پول بیشتر از باداران خود بی اتفاقی را نسبت به اتحاد ترجیح و جهاد را از مسیر اصلی آن که دفاع از حق بود منحرف و برای منافع کشورهای استعماری کار کردند و برنده های اصلی قدرتهای غربی-پاکستان- ایران و اسرائیل گردیدن.
جواب سوال سوم.
من در حالیکه درود به روح شهدای برحق ملت قهرمان افغان میفرستم و به شهامت و دلیری شان ارج میگزارم و تجاوزات شرق و غرب را که منشاء و اساس بدبختیها در مادروطن عزیز ما افغانستان میباشند جدی محکوم مینمایم باید عرض نمود که متآسفانه بنا بر جهالت و خود خواهی های رهبران به اصطلاح جهادی خود فروخته شده. جهاد نه تنها به نفع افغانستان تمام نشد بلکه زمینه سازی برای اشغال مجدد مادروطن عزیز ما با عواقب نهایت ناگوار دیگر مواجه گردید.
جواب سوال چهارم.
بلی در این هیچ شک و تردیدی نیست که اکثر از رهبران و قوماندان به اصطلاح جهادی که در وقت جهاد در مقابل قشون سرخ خود را به غرب فروخته بودند و درلست های آی-اس-آی و سی -آی -ای و منابع دیگر از تمویل کننده شان بودند و خاموشی فعلی شان در مقابل قدرتهای اشغالگر گواهی میدهد که نیز چون سابق در صف جواسیس قرار دارند و آنچه بادارانشان هدایت میدهند عمل میکنند.
جواب سوال پنجم.
این یک واقعیت است که با سقوط اتحاد جماهیر شوروی وقت که بحیث یگانه ابر قدرت در مقابل رقیبش اضلاع متحده امریکا بود توازن جهان برهم خورد و اضلاع متحده امریکا با استفاده از فرصت قبل از اینکه روسیه فدرالی- چین و هندوستان بحیث ابرقدرتها در مقابلش ظهور کنند برای رسیدن اهداف شوم از قبل تهیه دیده شده طویل المدتش دست بکار و تجاوزات بیشرمانه و غیر انسانی خود را بر دو ملت مظلوم و ستمدیده افغانستان و عراف آغاز و هردو کشور را در اشغال خود قرار داد.
جواب سوال ششم.
به عقیده من اشغال شاخ و دم ندارد. وقی زعیم یک ملت را خود ملت انتخاب نکند و از بیرون به زور و زر بر ملت تحیل گردد- ملت حاکمیت ملی و ارضی نداشته باشد- بمباردمانهای غیر مسئولانه و خود سرانه خارجیها بدون اطلاع دولت صورت گیرد -وقتی مغایر هدایات قانون اساسی بدون اجازه در شبهای تاریک با شکستاندن درو دروازه کلبه های ملت مظلوم افغان بدون گذاشتن احترام به دین -عنعنات و فرهنگ ملت افغان داخل منازل میشوند-و قتی خارجیها از خود زندانها برای اتباع افغان بدون آگاهی اورگانهای دولتی داشته باشند و غیره و غیر که دروقت اشغال روسها بود و امروز که امریکائی ها و ناتو اند نیز دوام دارد در هردو حالت یعنی در وقت روسها و حال که امریکا و ناتو در افغانستان اند افغانستان اشغال بود و است.روسها هم درصوت ناکامی به اهداف شان میخواستند افغانستان را بدون گذاشتن احترام به اراده ملت افغان تجزیه نمایند و امروز امریکا بحیث یک قدرت اشغالگر نیز در صورت ناکامی برسیدن اهداف شومشان ملت افغان را تهدید به تجزیه میکند و در تلاش است که توسط دست نشانده خود که حیثیت شعبده باز جاهل را دارد بنامها و فریبکاریها مختلف به اهداف طویل المدت ستراتجیکی خود در افغانستان و منطقه برسند لهذا نزد من هیچ تفاوت بین اشغال اتحاد جماهیر شوروی وقت و اشغال امروزی اضلاع متحده نیست.
جواب سوال هفتم.
من باید عرض نمود که اسلام اصلآ دین صلح و ایجاد صلح و مساوات بین بشریت است اسلام با هیچکس دشمنی ندارد بلکه وظیفه ایجاد اخوت و برادری را دارد. این عیسویها و یهودیها اند که با دین مقدس اسلام دشمنی دارند و میخواهند اسلام را به نامهای خود ساحته و خود بافته خود چون طالبیزم و تروریزم در جهان بدنام و زمینه اضمحلال ملتهای مسلمان را برای بهره برداریهای اقتصادی-نظامی- اجتماعی و مذهبی خود مساعد تا با بدنام کردن اسلام و پیشکش نمودن پول قرآن عظیم الشان را از دست ملتهای مسلمان مضمحل شده گرفته و به دستشان انجیل را بدهند.
عرایض من فوقآ تقدیم است به آرزوی صحت -سلامت و موءفقیتهای شما در راهء خدمات ارزشمند به مادروطن عزیز ما افغانستان.
با عرض حرمت.
خداوند نگهدار شما
انجنیر فضل احمد افغان


اسم: محمد یونس   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 22.10.2010

برادر گرامی آقای مومند!
هیچ فرد عاقل، نیمه عاقل و حتی ستمی های خاین جرئت نخواهند کرد که جوابی ارائه نمایند که خود را افشاء کنند. جوابات در خود سوالات شما نهفته است. سوالات شما معانی مهمی را افاده می کند. تا حال هیج کسی به این وضاحت چنین سوالات را مطرح نکرده بود. به شما تبریک می گویم و موفق و شادکام باشید.Copyright by AFGHAN GERMAN ONLINE all rights reserved