Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  عاقبت كشتار افغان ها در ایران به كجا میكشد؟    نویسنده:  ملالی موسی نظام

 
اسم: نثار احمد   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 28.04.2010

مصاحبه اخیر رهین لعین بغ تلویزیون پیام افغان به تاریخ 26 اپریل دلیل ورخطائی نظام فاشیستی ایران است. ازینرو به رهین لعین دستور دادند که به دفاع ایران برخیزد. رهین ترسو از همه اعمال ضد ملی خود انکار کرد که باید هم میکرد. یک دزد و جاسوس هیچ وقت خود را دزد و جاسوس نمی گوید. هم وطنان ما متوجه این توطیه دیگر باشند.


اسم: ملالی موسی نظام    محل سکونت: ورجنیا    تاریخ: 26.04.2010بسم الله الرحمن الرحیم
بنام خداوند بخشایندۀ مهربان

دوستان نهایت ارجمند،

در حالیكه به این حقیقت ایمان كامل داریم كه همه راهای ما به سوی ایزد بی نیاز و خالق یکتاست و به امر و اردۀ او سر تسلیم فرود می آوریم، به نمایندگی از فامیل، از همه عزیزانیكه از سرتاسر گیتی در مصیبت فوت خواهر ما میرمن معصومه عیسی محبت، غم شریكی وهمدردی نموده اند، مراتب امتنان خویش را تقدیم مینمایم.
ازسایت انترنتی استقلال و پورتال ملی گرای افغان جرمن آنلاین و همه دوستان مطبوعاتی ای هم كه از طریق این پورتال به تسلیت این قلم پرداخته اند و با احساس والای انسانی و افغانی خویش، با لطف بی پایان موجبات آسایش روحی و تسلیت قلبی مرا باعث گردید اند، قلباً ممنون و سپاسگذارم.
میرمن معصومه عیسی در شهر كابل تولد شده و بعد از فراغت از لیسۀ ملالی، شامل پوهنځی ادبیات گردید. وی در همین آوان با پسر كاكای خویش محترم احمد عیسی ازدواج نمود كه حاصل این وصلت سه فرزند برومند میباشد.
به تائید همه دوستانی كه با وی آشنائی داشتند، خواهر ما در طول حیات رمز و راز این دنیای فانی را در بدست آوردن قلوب فامیل و دوستان جستجو مینمود و با روابط صادقانه و محبت بی شائبه ایكه نثار همه مینمود، به این حقیقت نائل گردیده بود كه:

دل بدست آور كه حج اكبر است **** از هزاران كعبه یك دل بهتر است

خواهر ما عمری را به خدمت به دیگران سپری نمود. وی با مستمندان و محتاجان یار و مددگار بود و هرانچه را كه خداوند به وی ارزانی میداشت، با محتاجان تقسیم مینمود. خواهر ما چه در افغانستان عزیز و چه در غربت، مدت ۳۵ سال از شوهر علیل و خواهر نابینای وی تا آخرحیات با نهایت علاقمندی پرستاری و مراقبت نمود، درحالیكه خود نیز از نعمت صحت و سلامت بهرۀ چندانی نداشت.
وی با ترك این جهان فانی درحالیکه ازمصائبی که بر ملت افغان رونما گردیده است آزرده خاطر ومغموم بود، میراث گرانبهائی را از عطوفت، فداكاری، ترحم بشری و محبت بی حد و حصر برای فامیل و دوستان از خود به یاد گار گذاشت.

بدین طاق زبرجد نوشته اند به زر **** كه جز نكوئی ای اهل كرم نخواهد ماند

انا لله و انا الیه راجعون


اسم: محمد افضل کندهاری   محل سکونت: ویرجنیا    تاریخ: 26.04.2010

سلام به برادر ما نجیب جان!
من تمام جوانب مطلب را در نوشتار خود بطور مختصر گنجانیده بودم ومقصد من دفاع از مافیای بین المللی نبوده وحکومت افغان ستیز ایران را هم نمی خواهم برائت بدهم.
مقصد من اینست که دولت دست نشانده افغانستان یک دولت معامله گرست، بدین معنا که اگر،ایران همه اتباع افغانستان را قتل عام هم بکند دولت کابلستان ساخت غرب چین به ابرو نمی آورد، شما خوب فکر کنید دولتیکه عامل پروحاقرس ایران سمت معاونیت رئیس جمهور را درآن داشته باشد؟ تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل-
در ثانی باید بشما عرض کنم تریاک از افغانستان تنها توسط افراد بمقیاس ها ی اندک خارج نمیشود، رساندن آن در بازار های بین المللی توسط کانتینر ها وکشتی های بزرگ صورت میگیرد که که رد پل آنرا کس هم نشان کرده نمی تواندو تنها قربانیان افراد بد بختی هستند که به مثقال بفروش میر سانند ودر دام می افتند.
شما شنیده باشیثد که کدام کانتینر ویا کشتی در کدام راه در افغانستان ویا ایران که به صورت قطار شاید حرکت کرده وبه بنادر آبی خود را برسانند وبعد ازان عازم اروپا و امریکا کردیده وبه متقاضیان بدبختیکه جز خسره دنیا والآخره کدام اسمی دیگری نمی توان بدیشان گذاشت عرضه میگرددتوقیف شده باشد؟
من معتادین بیشماریرادر همین جائیکه هستم بکثرت می بینم، غیر از دزدی وجنایت،کاری دیگری هم ندارند- نظر من اینست که افغانها باید از همچو عمل ضد انسانی بر حذر باشند زیرا هیچ کس از حق شان دفاع نمی کند-
قوانین بین الملل این را تصریح میکند که اگر کشور ویا کشور های ،حدود جغرافیائی کشوری را بهر دلیلی که باشداشغال نمایند، بر ایشان لازم میگردد که از حق اتباع آن کشور دفاع کنند-ولی ما می بینیم امریکائی ها ناتو وحتی سازمان ملل سکوت محض رادر مورد این کشتار بیر حمانه اختیارکرده اند،پس ماباید خودرا حفظ کنیم وزمینه نابودی خود را بدست خود فراهم نسازیم ومقوله عربیست که:-الشخص راضی بالضرر لا یستحق بالنظر.
این وظیفه رسانه ها ست تابرای حفظ ما تقدم مردم را از ضرر های مادی ومعنوی همچو کار های خلافان اندرز دهند.


اسم: غلام جیلانی (نوابی)   محل سکونت: سانفرانسکو--امریکا    تاریخ: 26.04.2010

سلام خدمت همه کارکنان افغان جرمن انلاین ;
درموردکشتاربیرحمانه,ظالمانه وغیرانسانی افغانهاتوسط دولتمندان جلادومفسدآخوندی ایران بایدگفت که این آخوندهای مفسدحتی بالای ملت خودذرۀ رحم وانسانیت ندارند.چه رسدبه افغانهای ما. چون در افغانستان یک حکومت مردمی وقوی,مشروع وقانونی وجودندارد تااز حکومت متذکره جویای مطلب شود.اگرمن درراس کارقرارمیداشتم.باورکنیدکه همه اتباع سفارت ایران راازسفیرتاپیاده، بگروگان میگر فتم ومانند حکومت مفسدوجاهل بنام اسلامی درمدت 24 ساعت برا یشان دوسیه های تروریستی وضدمنافع ملت افغان ازطریق شبکه های مختلف تیار میکردم.تاحکومت آخوندی ومفسدایران میدانست که دیگران هم میتوانند توطئه بسازند.
جون همه میدانند که(5000)نفر همه قاجاقبر موادمخدره نستیند.وحکومت آخوندی ایران از بدو تاسیس تاامروزبرعلیه اهل تسنن به اشکال مختلف وبرخوردهای غیر انسانی ووحشیانه به توطئه های گونان درساحات نظامی,سیاسی,فرهنگی, کلتوری,تفرقه اندازی در بین اقوام برادر,تفرقه در بین مذهب, وغیره وغیره که از تحریرقلم خارج است.وحتی درقانون اساسی کشور ایران اهل تسنن هیجگاه حق شرکت درانتخابات ریاست جمهوری ایران را ندارند.ولی این حکومت فروخته شدۀ افغانستان است که هرروز فرهنگ(5000)سال قبل از میلادتغیرات فاحشی آورده است چونکه غلامان حلقه به گوش وفروخته شده آخوندی در وطن ما خیلی زیاد گردیده و حکومت افغان فکرمیکنم در حصه کنترول شان عاجز مانده است .خداوند(ج)بالای ملت مظلوم افغان از در بار خود یک روشنی کند. والسلام


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 26.04.2010

سلام
چون دری من در حالت انکشاف است اگر پشتو بنویسم اکثراً مردم نمیفهمند و از شما تشکر میکنم که غلطی های من را در رخم کشیده اید.و در آینده کوشش میکنم بهتر دری بنویسم
بریالی اوسی


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 25.04.2010

هموطن عزیز محمد افضل کندهاری سلام و احترامات من را قبول فرماهید(فرمائید).
شما در ویرجینیای امریکا هستید لطفاً سری بزنید به شهرک هالیود که هیچ زن و مردی نیست که معتاد مواد مخدر بباشد(نباشد).و هنر مندان هالیود امریکا عضویت احزاب (ایرا)ایکه(که) از قدرت ایشان مردم دنیا خواب آرام ندارد.(،)دارند.
(و هنر مندان هالیود امریکا عضویت احزابی را دارند که از قدرت ایشان مردم دنیا خواب آرام ندارد.)
واین رهبران و سناتوران امریکا مولتی ملیاردر استند و این مولتی ملیاردر ها بیشترین سرمایه خودرا از بابت کشت و تورید مواد مخدر در جهان استفاده میکنند.
(جناب نجیب ! مواد مخدر کشت نمی شود. لطفاً در نوشته های تان توجه بیشتر فرمائید)
و بهترین محلی را که انتخاب کرده اند قندهار و هلمند و سایر ولایات افغانستان است.( جناب نجیب قبل از (که) (نقطه) نباید گذاشت) که دولت غیر فعال و دستنشانده را بوجود آورده اند و قاچاق بدون مالیه سرمایه های آنها(را) 100 چند بیشتر ساخته است. مردم ما قربانی های جنگ و تروریزم و مواد مخدر است و سودی که یک دهقان بدست مییاورد(می آورد) بسیار ناچیز است. در حالیکه مرکز مواد مخدر در امریکا و مرکز تروریزم در پاکستان و عربستان سعودی و قربانی تروریزم افغانها - این چه معنی میدهد.
بهتر است کشت تریاک و چرس (جناب نجیب تکرار عرض میشود که چرس و تریاک کشت نمی شود بلکه این خاشخاش است که کشت می شود) در افغانستان آزاد گذاشته شود و رسماً خرید و فروش آن آزاد باشد تا ما افغانها که یک کشور استحلاکی (استهلاک) کشور های دیگر بتوانیم اقتصاد کشور خودرا تقویه کنیم و بدولت خود مالیه بدهیم در دراز مدت با تقویه سرمایه دولتی بتوانیم این پول را در صنعتی شدن کشور بکار بریم.
تا ماهم مانند سایر کشور ها در راه انکشاف روان شویم. افغانستان درین شرایط 99% کشوری زراعتی است و اقتصاد کشور تقاضا نمیکند که مردم ایشان پیاز و کچالو بخرند. البته معتاد شدن افغانها به مواد مخدر خطر است ولی یکرقم ناچیز افغانها معتاد مواد مخدر است. و اینکه جوانان ما بطرف ایران و پاکستان میروند عدم اشتغال آنها که از دست بیکاری بایران میروند. و اگر سرخدات (سرحدات)افغانستان بسته گردد. ما میتوانیم از قاچاقبران خود ایران استفاده کنیم چون در ایران میزان معتادان بسیار زیاد است و افغانستان بهترین بازار مواد مخدر خواهد شد و مفادش هم بخود افغانها خواهد رسید و هیچکس توسط کشور های اعدام کننده گرفتار نخواهد شد.
من در هلند زندگی میکنم و 40ً مردم معتاد مواد مخدر است اگر کشور های دیگر مواد مخدر استفاده نکنند افغانستان مورد توجه جامعه بین المللی نخواهد شد و بنام تولید کنندگان مواد مخدر و تروریسم مردم ما کشته نمیشوند. و دهقانان ما هم فکر نکنم که بکشت مواد مخدر (خاشخاش)دست بزنند. بهتر است برای قطع کشت مواد مخدر (خاشخاش)ریشه ای و علمی فکر کنیم. ما هم حق داریم مانند دیگر کشور ها پولدار و مرفع باشیم ولی حالا جهان با توپ و تانک و طیاره آمده اند تا مواد مخدر مارا مفت و رایگان بدست بیاورند و یگانه جنگ در افغانستان جنگ تریاک و چرس نیست بلکه مفتخوری از مزد دست دهقان کشور است که مزد خودرا 1% بدست مییاورد(می آورد) که 99% مفاد را امریکا و متخدین(متحدین) غربی اش بدست مییاورد(می آورد)
من یکی از هموطن شما هستم که (بر) ضد استعمال مواد مخدر در جنگم و خدارا شکر که من تا حالا مواد مخدر را استفاده نکردم و نه دیده ام . ولی امیدوارم که خدا جهان را از مواد مخدر پاک کند تا بهانه برای کشتن و اعدام ما افغانها از صفخه(صفحۀ) روزگار پاک گردد.
با احترام


اسم: محمد افضل کندهاری   محل سکونت: ویرجینیا    تاریخ: 25.04.2010

سلام دوستان!
جای شگ نیست که سیاست دولت ایران خصوصا در باره افغانها نهایت خشن و بی رحمانه است و من داستان های زیادی از اسارت و کشتار مردم ما در ایران بیاد دارم،
اما باید مردم ما هم رعایت حدود و قوانین انسانی را بکنند-
چراکه من در هرات زندگی کرده و در دوران جهاد در شهرهای مشهد، تائباد و خواف بوده ام و میدانم که چه تعداد از مردم از مرز هرات تا نیمروز دست به قاچاق تریاک و هیروئین میزنند.
دلیل آن نهایت بیکاری و عدم پرداخت دولت دست نشانده فعلی بحال مردم ما و عدم موجودیت زمینه کاری در کشور میباشد. این مصیبت بزرگ کشت خاشخاش و قاجاق تریاک در حقیقت همه را بستوه آورده است.
ما نباید عیب خود را بگردن دیگران بیندازیم، ما باید تمام تیرهای انتقاد را به هدف دولت عروسک فعلی افغانستان و حامیان خارجی شان خصوصا امریکا نشانه بگیریم، زیرا این خارجی ها اند که دولت گوداگی غیر مسئول و واجب الاحترام را که متشکل از کمونیستها و سیکولارها و اشرار بی سواداست که اکثر وابسته به این و آن میباشند، چون معجون گندیدۀ برای ما جور کرده و بلیون ها دالر را نیز در جیب این غارتگران ریخته و هنوز هم میریزند، ولی تعداد گداهای کشور روز بروز بیشتر از پیشتر میگردد-
لطفا حق را بنویسید با گفتن و مدح سرائی فردی و دشنام دولتی کاری انجام نمیشود.
پرواضح است همین حالا همین مردم تحصیل کرده و از خارج رفتۀ افغانستان است که منحیث واسطه ها قرارداد ها را به کمپنی ها لوکال بفروش میرسانند و در دبی قصرها میسازند و مردم از شدت بیکاری باید دست به عمل خلاف بزنند و توسط قوانین ظالمانۀ غیر اسلامی و بشری همسایگان اعدام کردند.
هیچ کس ملامت نیست و "از ماست که بر ماست"


اسم: افغان جرمن آنلاین   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 25.04.2010

تسلیت نامه

همکار گرامی ونویسندۀ فرهیخته ملالی جان نظام سلام!‏
درگذشت غم انگیز مرحومه معصومه عیسی خواهر شما را به شما وخانواده محترم شان وتمام ‏وابستگان وبازماندگان آن مرحومه تسلیت گفته برای همه شما صبرجمیل وبرای آن مرحومه مغفور جنت ‏فردوس از خداوند آرزو میکنم.‏
تیم کاری پورتال افغان- جرمن آنلاین درحالی که در گذشت این مادر بزرگوار را به شما وبازماندگان ان ‏مرحومه یک بار دیگر تسلیت گفته خود را به عنوان دوست وهمکارتان دراین مصیبت شریک میدانیم. ‏وامیدواریم که این آخرین مصیبت خانواده شما باشد. یاد آن را گرامی وروحش را قرین بهشت برین ‏میخواهم. با عرض حرمت . تیم کاری افغان- جرمن آن لاین‏


اسم: لینا روزبه   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 24.04.2010


رنج یک افغونی !!!!


اسم: ا. دريځ   محل سکونت: اوتريش    تاریخ: 23.04.2010

چنانچه من صلاحیت وحق مشوره دادن به هموطنان عزیز مهاجرخویش درایران وپاکستانرا داشته باشم، قلبأازایشان میخواهم دوباره به وطن خویش برګردندوبحیث یک مشت متحدباسایرهموطنان برادرخود، بکوشندسیستمی رادرافغانستان بوجودآورندکه افغانستان کشورقابل زیست شود. این توانمندی کاملآ درافغانستان وجوددارد.فقط بایدآنراجستجووسازماندهی کرد.
مردم، باقوت بيمثال شان این کاررا کرده میتوانند،درصورتیکه همه به یکصدابخواهند،افغانستان کشوری ګرددکه برای همه ساکنین آن آب ونان کافی بدهد. افعانستان آب ونان کافی داده ميتواند،فقط آنرامشترکأدرآن بخواهيد.ديګر محتاج بيګانګان نخواهيم بود.

من با تضمین میګویم که مادرافغانستان نان وآب بیشترازضرورت بدست آورده ميتوانيم.بیاییدهمه برای این خواست متحدشویم وازجفاهای هسایګان خودرادرامان سازیم.تاکی بایدمنتظرمرحمت دیګران باشیم؟درجهان امروز جاه وجایګاه رابرضعفاتنګ وتنګترمیسازند. بیاییدبرای آنکه نابودنشویم،نیروبګیریم.این یګانه راه نجات است. اګرکسی راه دیګری میشناسد،لطفأبرایم نشان بدهد. ممنونش خواهم بود.


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 23.04.2010

سلام
سفارت دولت اسلامی ایران برای اینکه افغانهای بیشتر در تظاهرات شرکت نکند به بعضی از نوکران زرخرید خود که همه تحت نام افغان در هلند مقیم استند با استفاده از پول ممانعت بعمل آورده است و تعداد این افغانها که در هلند زندگی میکنند کم نیستند که اعضای سفارت مهمان شبانه آنها بوده و که به تمام اقوام افانستان ارتباط دارد. و باید متذکر شد که کسانیکه در ایران اعدام شده اند اکثریت هزاره ها بوده که پشتون و تاجک و ازبک و ترکمن و یکنفز ایشان بلوچ میباشد. قراریکه در داخل افغانستان کسانیکه ادعا کردند که اجساد وابستگان خودرا تسلیم شده اند و آنانیکه در ایران زندگی میکنند شهادت داده اند که یکی از اعضای فامیل ایشان اعدام شده و اجساد را تسلیم شده اند 61 نفر است که بین سن 16 الی 56 سال گذارش داده شده است و دولت افغانستان نمیدانم بنابر چه مصلحتی خبر ندارد واقعاً خنده دار است .من به صراحت گفته میتوانم که تعداد اعدامهای اتباع افغانی در ایران ممکن صد نفر هم باشد.
در مظاهره ایکه من منحیف اشتراک کننده در آن بودم فقط 18 افغان و سه ایرانی شرکت کرده بودند و تعداد پلیس هلند دقیقاً 45 نفر بود و من نمیدانم که 22000 افغانی که در هلند زندگی میکنند واقعاً در افغانستان تولد شده اند یا صرف هویت افغانی را خریده و بنام مهاجر خزیده اند میشود گفت که کار کردن مهم نبود در روزیکه ما میخواستیم برای نجات زندگی 3 الی 5 هزار زندانی در حال اعدام را در برابر نظر های جهانیان قرار بدهیم.
چون مظاهره نان و چای و کوکاکولا نداشت افغانها نیامدند. و در مظاهره بعدی پلو و چلو و کوفته و قابلی و یکمقدار پول نقد را هم در مظاهرات در نظر میگیریم.
قرار احصائیه هلند از 22000 افغان صرف 10 % آنها کار میکنند و دیگران همه با معاش سوسیال زندگی میکنند که مهاجر سیاسی استند. بنازم این مهاجر سیاسی را که کوچکترین فعالیت سیاسی ندارد.
امیدوارم که مهاجرین دیگر کشور های اروپا و امریکا و آسترالیا چنین نباشند ولی من از نزدیک با مهاجرین افغان که شناخت دارم اینرا به شما نوشتم. چون کشور هلند کوچک است و در مدت 2-3 ساعت از تمام نقاط هلند میتوانید به مرکز دیپلوماتیک هلند ( دن-هاگ ) بروید
امیدوارم که مهاجرین هلندی افغان من از من آزرده نشوند
با احترام


اسم: احمد   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 23.04.2010

خواهر عزیز شبنم جان, من از مرگ برادر تان وفرزندان مردم افغانستان بدست رژیم جمهوری اسلامی ایران شدیداً متاثر شدم. خواهر گرامی همانطور که شما تحلیل کرده اید این قتل ها اساساً از ماهیت مذهبی ایران منشا میگیرد. چند روز قبل آقای سدید بحثی جالبی را در زمینه براه انداختند که این قتل ها هم جز جدایی ناپذیر آن بحث است که آیا ما مسلمانان در مورد محکومین اولاً فعل تجاوز را انجام میدهیم وبعداً محکوم را بدار میآویزیم .
دراینجا هم یک عده میخواهند با استفاده از کلمات چون مسلمان نما یا جمهوری نام نهاد اسلامی وغیره میخواهند بگویند که این اعمال شنیع کار اسلام واقعی نیست وبر زخم های تان نمک بپاشند تا زمانی که در حق خواهر برادر ویا فرزند خودشان چنین اعمال انجام نپذیرفته است مسلمان نما نام نهاد اسلامی را نشخوار خواهند کرد.


اسم: محمد صادق ارغندیوال   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 23.04.2010

خواهر بسیار، بسیار گرامی و عزیز شبنم جان!
من خودم را در غم شما و فامیل های تمام هموطنان دیگری که عزیزان شان بناحق از طرف رژیم جبار آخوند نما و غیر اسلامی ایران اعدام گردیده اند، شریک میدانم. بدون شک خداوند(ج)روزی این دژخیمان مسلمان نما را به جزای اعمال شان خواهد رساند و خون بیگناهان معصوم افغان از آنها باز ستانیده خواهد شد.
حقیقت آنست که میلون ها هموطن ما در ایران همه و همه مهاجران اقتصادی بوده که از اثر نبود کار در داخل افغانستان و جهت دریافت کار و تأمین نفقه برای خود و خانواده های شان راهی کشور ایران شده اند.
این برای کرزی و رژیم دزد و چپاولگرش شرم است که طی نه سال گذشته نتوانست از میلیارد ها دالر کمک جامعۀ جهانی در راه اعمار افغانستان و ایجاد کار و روزگار برای هموطنان بیکار ما استفاده درست و مؤثر نماید. در نتیجه از فرط بیکاری، روز تا روز بر تعداد هموطنان مهاجر ما بکشور های همسایه و بیگانه افزود گردید؛ یعنی ملیونها هموطن ما که اکنون در کشور های ایران و پاکستان مثل یک برده فقط برای زنده ماندن کار میکنند و جان میکنند؛ اگر در داخل افغانستان برای آنها کار مهیا میبود آنها هرگز هوای سفر به کشور های ایران و پاکستان را نمیکردند.
بلی، هموطن اگر از یکطرف قاتل باالفعل هموطن من وتو سرمداران رژیم آخوندی ایران است، مسؤلیت مستقیم این قتل ها بگردن جناب کرزی میباشد، که موصوف در چوکی های عمده دولتی بجای افراد شایسته و کار فهم؛ افراد دزد، باندیست، بیسواد و نااهل را نشانده است و با این عملش بهترین و طلائی ترین فرصت هارا جهت ایجاد کار واعمار افغانستان از دست داد. کرزی طی نه سال اخیر اگر از یکطرف از افراد لایق و شایسته در امر حکومت داری درست سود میبرد و از طرف دیگر دروازه های کشور را بروی امتعه خارجی جهت رشد صنایع داخلی می بست، امروز میلیون ها افغان در کشور ایران سرگردان نمیبود و بناحق تحقیر، توهین واعدام نمیشد. با احترام


اسم: نجیب داوری    محل سکونت: تورنتو - کانادا    تاریخ: 22.04.2010

سلام به همه هموطنان عزیز وگرامی!
اعمال و کردار ضد اسلامی، ضد انسانی و ضد بشری سر دمداران رژیم جممهوری نام نهاد اسلامی ایران علیه مردم مظلوم، بی دفاع و بی پناه ما سخت قابل تقبیح است. و جا دارد که تمام روشنفکران و قلم بدستان افغان در هر گوشه و کنار دنیا با استفاده از هرامکان در راه افشأ نمودن سیاست های دو پهلو و شیطانی قدرتمندان ایرانی علیه مردم ما و توقف کشت و کشتار افغان های بی پناه(که فقط در اثر نبودکار وبی کفایتی رژیم و شخص طفیلی کرزی جهت پیدانمودن کار و قوت و لایموت عازم ایران شده بودند) دست به کار شده و با بر پایی تظاهرات و گردهمآیی های مسالمت آمیز چهرۀ اصلی این قاتلان و شیطانان مسلمان نما را هر چه بیشتر به جهانیان معرفی بدارند. بااحترام


اسم: حمید انوری   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 22.04.2010

خواهر گرامی شبنم جان سلام بر شما باد! دردی که شما از رژیم منفورآخندی ایران و ولایت فقیه آن دارید، ما از فرسخ ها دور آنرا احساس میکنیم و بر سرنوشت تلخ هموطنان مظلوم خود در جمهوری اسلامی ایران اشک میریزیم. اما مطمئن باشید که " آه مظلوم سخت گیرد، بسی کس را ز تخت و بخت گیرد." و اشک و خون هموطنان ما در ایران عاقبت دریای خروشانی خواهد شد که رژیم جمهوری اسلامی ایران را در خود غرق خواهد کرد.این نوشتۀ مختصر خدمت آن خواهر درد رسیده تقدیم است.

من از بیگانگان هرگز ننالم...

با کودتای منحوس ثور 57 و مرحلۀ تکاملی آن کودتای خونین و ننگین، یعنی تجاوز عریان و بی شرمانۀ ارتش سرخ روسی بر سرزمین آزادۀ ما، وحشت و بربریت کودتاچیان بی آزرم و اربابان اشغالگر روسی شان چنان بالا گرفت که نظیر آن حتی در زمان چنگیز و هلاکو هم دیده نشده بود. مردم سربلند افغان همه یک مشت شده و چنان بدهان تجاوزگران روسی و نوکران بومی شان کوبیدند که در پایان کار نه رژیم کودتا ماند و نه کشور شوراها. واما مردم افغانستان در دفاع از تمامیت ارضی و استقلال سیاسی شان و در دفاع از شرف و ناموس و حیثیت وآبرو و آزادی و غرور شان، قیمت بی نهایت بزرگی را پرداختند و در جنگ دهسالۀ (افغان–روس) خونهای پاک بیشتر از یک ملیون فرزندان آزادۀ شانرا در پای نهال آزادی ریختند و لوث تجاوز و استعمار را از سرزمین مقدس شان روفتند. روسهای تجاوزگر که تاب مقاومت در مقابل فرزندان این آب و خاک را در خود ندیدند، بعد از ده سال جنگ و کشتار و زنجیر و ذولانه و شکنجه و اعدام و زنده بگور کردن ها، فرار را برقرار ترجیع داده و در جنگ (افغان-روس) به شکست قاطع روبرو گشتند و سر انجام اتحاد شوروی مضمحل گردید.اینکه در فرجام کار چه واقع شد و چه زد و بند های پیدا و پنهان، حاصل مبارزات پرشور افغانها را بر باد داد، به همگان چون روز روشن است و درین مختصر مجال بحث مکرر اندر مکرر آن نیست. و اما آنچه درین مختصر مورد بحث است، آوارگی و دربدری و خانه بدوشی ملیونها افغان در داخل و خارج از کشورست و آنچه از ناروا و ظلم و توهین و تحقیر و... که بر این آوارگان بی خانمان در سه دهه گذشته،از جانب از خود و بیگانه روا داشته شده است.
یک کتلۀ عظیمی از هموطنان ما در اثر ظلم و جنایت تجاوزگران روسی و وابستگان بومی شان مجبور به ترک خانه و کاشانه گردیده و راهی کشور های همجوار گردیدند. یکی از این کشورها (جمهوری اسلامی ایران)است که نه درآن از جمهور خبری است و نه هم از اسلام.
کشور پهناور ایران بعد از آنکه انقلاب مردم درآن به پیروزی رسید، حاصل انقلاب مردم توسط یک مشت آخند و ملا و حجت الاسلام و روح خدا به یغما برده شد و به انقلاب مردم ایران نامردانه و ذبونانه دستبرد زدند و سرزمین ایران به(جمهوری اسلامی ایران) مبدل گشت و شد یک کشور تازیانه و دار و برای مردم آزادۀ ایران زمین به قفسی مبدل گردید. درست مانند مبارزات آزادی بخش مردم افغانستان که حاصل آنرا چهار نفر ملا و مولوی و طالب و چلی به یغما بردند و کشور را به ویرانه مبدل نمودند و اسمش را گذاشتند (انقلاب هشتم ثور) و بعد ترک (جمهوری اسلامی افغانستان). این انقلاب نام نهاد که در حقیقت دستبردی بود به پیروزی مردم افغانستان در مقابل تجاوز گران روسی و کودتاچیان هفتم ثوری، دمار از روزگار مردم بدرآورد و کتله های بیشتری از مردم را یا روانۀ گورستان نمود و یا هم آوارۀ کشور های همسایه. بعد ها طالبان از راه رسیدند و یک عدۀ بیشتر مردم را از خانه و کاشانۀ شان فراری ساختند و... و بعد امریکا و متحدین را شوق افغانستان گرفت و کنترول منطقه و همان بود که به سرزمین ما هجوم آوردند و (طالبان کرام) رفتند به مغاره ها و (مجاهدین خرام) تشریف آوردند از مغاره ها و بیغوله ها و بازهم کشتار و بربریت شروع شد و بازهم مردم آواره و بی خانه گردیده و بار دیگر رهسپار کشور های همسایه گردیدند و این سرنوشت دردناک همچنان ادامه دارد.
برگردیم به اصل مطلب و آن اینکه در کشور (جمهوری اسلامی ایران) بر فرزندان افغانستان چه گذشت و چه میگذرد هنوز.
اگر خواسته باشیم از نخستین روز های مهاجرت افغانها به ایران شروع نموده و تا امروز آنرا مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم، کتاب خواهد شد و قرار معلوم کتاب هاهم نوشته شده است و این سلسله همچنان ادامه دارد و هموطنان بادرک و بادرد ما بدون وقفه در مورد نوشته اند و هنوزهم می نویسند که قلم شانرا برنده تر و تواناتر میخواهم. اما با یک نظر اجمالی دیده میشود که آخند های ایرانی و (جمهوری اسلامی) شان در تبانی با یک عده ایرانی از خدا بیخبر، حال و روزی را بر افغانهای مهاجر و آواره و سرگردان در داخل ایران آورده اند که قلم از نوشتن آن شرم دارد.
مقامات مسؤول آخندی ایران بر علاوۀ توهین و تحقیر و آزار و اذیت مهاجرین افغان، ده هاهزار افغان مهاجر را در جبهات جنگ ایران-عراق فرستادند و از آنها گوشت دم توپ ساختند، ده ها هزار افغان را با لت و کوب و ضرب و شتم رد مرز نمودند و هزاران دیگر را به جوخه های اعدام سپردند و حلق آویز نمودند و هزاران افغان دیگر در سرتاسر ایران در زندانها بسر برده و با شکنجه های گوناگون روزمره و توهین و تحقیر و اذیت و آزار جسمی و روحی و هزار ویک ناروای دیگر منتظر اعدام خویش اند. در همین روز های نزدیک نظر به راپور رسانه های خبری بین المللی ، از جملۀ بیشتر از پنچ هزار زندانی افغان در ایران، سه هزار آنها محکوم به اعدام اند و تا اکنون در حدود چهل وپنج(45 ) تا چهل و هفت ( 57 ) نفر افغان را آخند های کور مغز و بی وجدان ایرانی به دار زده و اجساد شانرا بالای خانواده های شان بفروش رسانید اند و مقامات حکومتی افغان و نیز خانواده های شهدا از تسلیمی بیش از چهل و پنج جسد گزارش داده اند و این سلسله بصورت بسیار وحشتناک آن در جریان است و اما حکومت کابل با بیشرمی اعلام میدارد که صرف سه نفر افغان در جمهوری اسلامی ایران اعدام گردیده اند. حال چه تفاوتی داردکه 45 نفر یا 3 نفر یا کمتر یا بیشتر ، در هر حالت آن آخند های ایرانی ، افغانهای مهاجر را اعدام کرده است و هر قطره خون افغان که به ناحق برزمین ریختانده شود ، یک جنایت است و هرگاه یک کشور بیگانه در خاک خود ، خون افغان را میریزاند، این دیگر جنایت در جنایت است. آخند های ایرانی و احمدی نژاد متقلب و هیولا صفت و درنده خوی شان بکدام حق هموطنان آواره و مهاجر ما را بدار میزند؟ شرم تان باد نادیان دیموکراسی وارداتی در افغانستان، شرمت باد(کرزای)رفیق شفیق و یار گرمابه و گلستان احمدی نژاد، شرم تان باد وزرای فاسد و ناکارآمد و غیر مسؤول خارجه و امور مهاجرین.
شاعر چه خوش گفته است:

من از بیگانگان هرگز ننالم
که بامن هرچه کرد، آن آشنا کرد

اگر افغانها یک حکومت ملی و مردمی میداشتند و اگر خون افغان نزد شان ارزش میداشت و اگر یک حکومت بازخواست گر میداشتیم، هرگز و هرگز نه احمدی نژادها و حکومت آخندی شان جرأت دست بالا کردن بالای افغانها را میداشتند و نه هم هیچ کشور و مرجع و مقام داخلی و خارجی دیگر، نه در داخل کشور و نه هم در خارج از آن. اما چون در روزگار کنونی خون افغان مجانی است و بازخواست گری وجود ندارد، هر روز و هر ساعت خون پاک افغان چه در داخل کشور و چه در خارج ازآن بر زمین ریخته میشود و آب از آب تکان نمیخورد و احمدی نژادها مهمان عالی قدر کرزی ها میشوند و برعکس و مناسبات (جمهوری اسلامی افغانستان)و(جمهوری اسلامی ایران)همچنان خیلی ها حسنه است.
مگر چرا و بکدام دلیل مقامات حکومت کابل از پذیرش اعدام بیشتر از 45 نفر افغان در ایران چشم پوشی میکند؟
چرا مقامات حکومت کابل و حکومت آخندی ایران در انتقال بیشتر از پنج هزار زندانی افغان، بکشور شان شانه خالی میکنند؟
سرنوشت افغان های زندانی و محکومین به مرگ چه خواهدشد؟
اگر اندکی دقت کنیم اکثریت زندانیان افغان و بیشتر از سه هزار محکومین به اعدام، به جرم قاچاق مواد مخدر به بند کشیده شده اند و بیشترین شان منتظر اعدام هستند. این در حالیست که اگر واقعیت هم داشته باشد و این افراد واقعاً به همین جرم گرفتار شده باشندو...، همۀ شان مهاجرینی اند که جهت کار و بدست آوردن یک لقمه نان حلال برای خود و خانواده های شان به ایران مهاجر گردیده اند، کاریکه حکومت کابل از انجام آن عاجز است و هموطنان ما را مجبور میسازد تا بکشور های همسایه رهسپار گردند. حال فرض کنیم یک عده از این هموطنان ما در چنگ مافیای مواد مخدر گرفتار آمده باشند و مجبور ساخته شده باشند تا دست به همچو عمل ناصوابی بزنند، آیا آخند های ایران چه از نظر قوانین بین المللی و چه از نظر قانون اسلامی خود شان و چه هم از نظر روابط همسایگی، صلاحیت و اجازۀ همچو جنایتی را دارند؟ هرچند میدانیم که آخند های ایرانی خود را مکلف به هیچ قانون ملی و بین المللی نمیدانند، نه در مورد اتباع ایران و نه هم در مورد اتباع هیچ کشور دیگر.
تسلیمی زندانیان افغان که در ایران به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی بوده و محکوم به اعدام هستند، به مقامات افغان و فرستادن آنها به افغانستان، نه به نفع حکومت کابل است و نه هم به نفع حکومت آخندی ایران، چه هم مقامات بلند رتبۀ جمهوری اسلامی ایران در قاچاق مواد مخدر دست بالائی دارند و هم مقامات بلند رتبۀ حکومت کابل و اگر یک تعداد ازین زندانیان واقعاً در این عمل ناصواب دست داشته باشند، به یقین کامل از مهره های کوچک مافیای بین المللی مواد مخدر خواهند بود و خواهی نخواهی دست به یک سلسله افشاگری ها خواهند زد که هرگز به نفع طرفین قضیه نخواهد بود. در ایران بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر را آخند های بلند مرتبۀ جمهوری اسلامی ایران از قبیل آیت الله هاشمی رفسنجانی و خانواده وی، آخند جنتی و خانوادۀ او و مقامات مسؤول در سپاه پاسداران رژیم تشکیل میدهند که از این تجارت پودر مرگ ، عایدات سرشاری اندوخته اند و هم بدین وسیله مردم آزادۀ ایران را به مواد مخدر آغشته اند. به این گزارش توجه کنید:
نقش پسر جنتى در پولشويی فرماندهان سپاه و انتقال آن به سويس
العربیه، على جنتى پسر آخوند احمد جنتی که سفیر جمهوری اسلامی در کویت است، بخشی از اموال سپاه پاسداران را که از راه قاچاق مواد مخدر بدست میاید، پولشويى كرده و آنرا به يک بانک سويسى منتقل میکند.
كشف يک شبكه پولشويى وابسته به سپاه ترور و قاچاق پاسداران در كشورهاى عربى خلیج فارس باعث یک رسوايى بزرگ براى جمهوری اسلامی در این کشورها شده است.
شبکه تلويزيونی العربيه که به جزئیات بیشتری درین زمینه دست پیدا کرده در گزارشی گفت، غير منتظره نيست كه در بحرين و كويت پرده از يک پروژه بزرگ و گسترده برداشته شود كه سپاه پاسداران رژيم تهران براى پولشويى در منطقه خليج فارس انجام مىدهد. همچنين غير منتظره نيست كه صحبت از دست داشتن شخصيتهاى عربى و شايد خارجى داراى نفوذ در اين پروژه خطرناک به ميان آيد. سپاه پاسداران كه از پایان جنگ ايران و عراق به يک نيروى اقتصادى غول پيكر در داخل ايران تبديل شده است، اغلب پهنه هاى اقتصادى كشور را تحت كنترل دارد. برخی از سران حکومت از جمله احمد جنتی منشی شورای نگهبان، دخالت سپاه پاسداران در سياست را توجيه میكنند و پسرش على جنتى، سفیر رژیم تهران در کویت اموال سپاه پاسداران را پولشويى كرده و آنرا به يک بانک سويسى منتقل میکند. در رابطه با وزير بحرينى منصور بن رجب نیز منابع مطلع گفتند كه این مقام بحرینی هم در پولشويی اموال غيرقانونى بدست آمده از فروش مواد مخدر توسط سپاه پاسداران دست داشته است. بازجويى از اين وزير بحرينى ادامه دارد.

البته این صرف مشت نمونۀ خروار بود که خدمت هموطنان تقدیم شد، ورنه اگر بیشتر جستجو کنیم، گند رژیم آخندی ایران بر سر هر بازار خواهد بود. و امااین افغان بی پناه و آواره و سرگردان است که روانۀ جوخه های اعدام میشود.
بازهم باید گفت که این تنها آخند های ایرانی نیستند که مشغول این تجارت کثیف اند و از این راه سرمایه اندوزی و حکومت میکنند، بلکه حکومت کابل هم دست کمی از آنها ندارد و یک تعداد بیشمار شان از این راه کثیف به نان و نوائی رسیده اند و سرمایه های هنگفتی در خارج از کشور ذخیره کرده و در داخل کشور هم فابریکات عریض و طویل و هوتل های پنج ستاره و بانک های مشکوک و خطوط هوائی متعدد برپا کرده و مردم افغانستان بی شرمانه قچار داده و شیره و شربت شانرا می مکند. احمد ولی کرزی برادر حامد کرزی، معاونین کرزی و برادران و اقارب شان، وزرا و والیان و جنرالان وی همه و همه در قاچاق مواد مخدر دست دارند. اگر نام گرفته شود از چند نفر آن میتوان نام برد، احمد ولی کرزی ، قسیم فهیم و برادر اش ، کریم خلیلی، محمد محقق، جنرال داوود داوود معین مبارزه با مواد مخدر ، گل آقا شیرزی والی ننگرهار، عطا محمد نور والی بلخ، یونس قانونی رئیس پارلمان، برادران احمد شاه مسعودو...و ...و...، و بقیه هم در آینده ها افشا خواهند شد، اینها همه جزو مافیای مواد مخدر در افغانستان هستند. حال اگر چند نفری از جمله سه هزار افغان محکوم به اعدام در ایران، از اعمال مافیای مواد مخدر در ایران و افغانستان باشند، به یقین اگر محاکمۀ در کار باشد، این جنابان را افشا خواهند کردو پرده از جنایات شان بر خواهند داشت که این هرگز به نفع کرزی و شرکا نیست. پس نباید از آنها توقع داشت که گره از کار فرو بستۀ ما بگشایند. بازهم با گزارش ذیل توجه کنید و خود نتیجه بیگیرید:
br>
۱۳۸۸/۰۸/۰6> روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی بر اساس گفته‌های مقامات فعلی و سابق دولت امریکا می ‌نویسد که احمدولی کرزی، برادر رئیس جمهور افغانستان، یکی از عوامل مهم قاچاق مواد مخدر در این کشور است و در هشت سال گذشته به خاطر خدمات و همکاری‌های خود بطور مستمر از سازمان مرکزی اطلاعات امریکا، سیا، معاش دریافت کرده است.

سازمان اطلاعات مرکزی امریکا به دلایل گوناگون به احمدولی کرزی پول میدهد، از جمله کمک به تجهیز یک نیروی شبه ‌نظامی افغان که در منطقه زادگاه آقای کرزی یعنی ولایت قندهار تحت فرماندهی سیا فعالیت میکند.

در عین حال سوء‌ظن‌های قوی در مورد نقش فعال احمدولی کرزی در تجارت مواد مخدر نشان میدهد که دولت امریکا برای مبارزه با این معضل که در عین حال منبع درآمد اصلی طالبان نیز هست اقدامات لازم را انجام نمیدهد.

نیویورک تایمز با یادآوری شرایط پس از حملات یازده سپتامبر و عملیات سرنگون کردن رژیم طالبان مینویسد درآنزمان دولت امریکا با حمایت و پرداخت پول به بسیاری از جنگ‌سالاران افغان که همه گذشتۀ مشکوک و تیره ‌ای داشتند سعی کرد نیروی لازم برای شکست طالبان را تجهیز کند. ولی بمرور برای امریکا مشخص شد که راه اصلی ایجاد ثبات در افغانستان بنای یک دولت مرکزی نیرومند و قانونمدار است.
آنها میگویند شواهد هر چند محدود در مورد دست داشتن وی در تجارت و قاچاق مواد مخدر و همین طور ثروت ‌اندوزی مافیاگونه او باعث شده که به نیرویی مشکوک و غیرقابل کنترل در جنوب افغانستان بدل شود.

به نوشته نیویورک تایمز، از نگاه دولت امریکا قاچاق مواد مخدر یکی از عوامل ادامه بی‌ ثباتی در افغانستان است و ضمن تامین منابع مالی طالبان این تجارت عامل اصلی فساد دولتی و بی ‌قانونی در نواحی جنوبی کشور است. دولت امریکا بارها حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، را تحت فشار قرار داده تا برادر خود را از منطقه خارج کرده و یا نفوذ او را محدود کند، ولی رئیس جمهور افغانستان تاکنون هیچ اقدامی نکرده است.
است. به نوشته نیویورک تایمز، گروهی از مقامات دولت افغانستان از جمله یک مقام ارشد سابق در وزارت داخله تاکید میکنند که شواهد لازم برای دخالت احمدولی کرزی در تجارت مواد مخدر وجود دارد، ولی نیروی انتظامی و واحد مبارزه با مواد مخدر دولت قدرت و اختیار لازم برای یپگیری این موارد را ندارد. این مقام سابق وزارت داخلۀ افغانستان مدعی است که دولت فعلی با سقوط هر چه بیشتر در فساد و آلودگی مقامات آن به درآمد حاصل از مواد مخدر به یک عامل مهم در ایجاد نارضایتی و تقویت طالبان بدل شده است.
نیویورک تایمز در پایان این مطلب از قول برخی از مقامات اداره مبارزه با مواد مخدر امریکا مینویسد که احمدولی کرزی از مبارزه امریکا با سایر قاچاقچیان بزرگ و نابود ساختن شبکه‌های دیگر بهره جسته و نفوذ خود در این تجارت پرسود را گسترش داده است. پس چگونه میشود از چنین حکومت فاسدی توقع داشت تا از امنیت مردم در داخل و یا خارج از کشور تضمین کرده و جلو ریختن خون افغان را بگیرد. در مورد اشتغال یک عده اطفال یتیم و بی کس و کوی افغان که در جمهوری اسلامی ایران به جرم قاچاق مواد مخدر دستگیر گردیده و بعداً اعدام گردیدند، این کمترین در همان زمان با قلم شکستۀ خود اندکی روشنی انداخته بودم که در آرشیف پورتال افغان جرمن آنلاین زیر عنوان " از کودکان جنگ تا کودکان بنگ " موجود است و هموطنان میتوانند به آن مراجعه نمایند. اما به مقامات آخندی ایران در (جمهوری اسلامی ایران) باید گفت که "آش مرد ها دیر پخته میشود" و آخند های ایرانی دیر یا زود جوابگوی ملت باشهامت افغان خواهند بود. هر قطره خونی که از افغانها در ایران ریخته و میریزد، عاقبت بدریای خروشانی مبدل خواهد گردید که تاج و تخت حکومت آخندی را با خود خواهد برد و مردم ایران و افغانستان و منطقه رااز لوث آخندها پاک خواهد کرد و آنروز دور نیست.


اسم: وطن دوست   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 21.04.2010

به تمام دوستان و نویسندگان توانای کشور !
سلام
گرچه لازم به یاد اوری نیست و همه نویسندگان و اهل قلم از طریق رسانه های جهانی در یافتند که رژیم جنایتکار ایران افغانهای زیادی قرار است اعدام کند و 45 نفر را هفته ای قبل اعدام کرد.
اما ما باید امروز بدانیم که روشن فکر و وطن دوست و ملت پرور چه کسی است و نوکر خارجی ها و ضد ملت و ضد دین و فرهنگ مردم افغانستان چه کسانی هستند؟
اگر مطلبی بر علیه اسلام و مسلمانها باشد تمام روشنفکران ماتریالیست ها و کمونیستهای شکست خورده و سکولاریستها قلم فرسائی میکنند و شب و روز را بر علیه اسلام و مسلمانها قلم میزنند اما در برابر قضیۀ استقلال کشور و دفاع از خون وطندار افغان حاضر نیستند خودرا به خارانند.
اینست مقام و شان روشنفکر در جامعۀ افغان ما.
امروز قراراست سه هزار نفر اعدام شود اما روشن فکر قلم بدست حاضر نیست تا فریاد این ملت هردم شهید را بلند کند.
ما از کرزی مزدور - و مجلس بی خاصیت و وزیران و کابینۀ کرزی چه گله کنیم.
کرزی صلاحیت نان خوردن خودرا ندارد اوکی میتواند از ملت افغان دفاع کند.
این تودۀ ملت است که باید برایش اگاهی داده شود تا دوست و دشمن خود را بشناسند.
ایران از زمان قاجاریه و حکومت شاه اسماعیل صفوی دشمن ملت افغان بوده است. و حال این حکومت هم ادامۀ حکومت شاه اسماعیل صفوی است. پس باید ما متوجه باشیم تا نشود که این کشور روزی افغانستان را باشغال خود دراورد.
وامروز او ضرب شصت خود را به افغانها نشان میدهد و ماهم مانند یتیم ها هر کس بر مال و دارائی و آبرو وعزت ما می تازد. خود را فاقد مدافع میدانیم.
امروز باید افغان دوباره زنده شود و هویت اسلامی و افغانی خود را پیدا کند و برای دشمنان وطن خود درس بدهد تا بیش ازین بر کشور ما چشم طمع ندوزند.
والسلام
وطن دوست


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 21.04.2010

خواهر عزیز شبنم جان سلام
من فکر نکنم که هیچ افغانی برای مهاجرین مقیم کشور های اسلامی اشک نریزد. چیزیکه عیان است چه حاجت به بیان است. وقتی امیرزاده ای از شکنجه شاهپور خان در امارات فلم ویدیوی بخاطر دقیقه ایکه خوش بگذراند برائت حاصل میکند و در ایران هم همین قماش آدم ها برائت حاصل خواهد کرد و چیز عجیبی نیست در دنیای وحشت و بربریت. اگر انتقادی ازین تندتر بتحریر گرفته شود هزاران مشت از هم مذهبان این جنایتکاران بدهن های پشتیبان شما کوبیده میشود احساس ها همه در مرده است و واقیعت ها همه پوسیده شده ولی انسان برای آن زنده است که فقط رنج بکشد در دنیای که بنام خدا هرآنچه که انجام دادن همه اش حلال در حلال است و فقط با تجاهل عارفانه کتمان میشود. ببین خواهر نازنین در جهان انسانی هرگز بچشم نمیخورد ولی در نظام الهی بیشک که عدالت معکوس با مقایسه به نظام انسانی است. ما مردان دیگر نا مردانی بیش نیستیم چون مردان در جامعه ما جهاد میکنند تا از بابت اش تو اشک بریزی. بلی دیوار برلین را باصطلاح خودشان شکستند و شوروی را نابود کردند که تا از مزد شریعت و مذهب ترا باشک آورد.
حال اگر ایران را رها کنی و بوطن برگردی همکسوتان اهریمنی در زندگیت خاری دیگری را برایت کشت کرده اند
خواهر عزیز. تو چک گرانبهای حقیقت یک حادثه زنده استی اگر گوش شنوای سازمان حقوق بشر کر نشده باشد و اگر شنواست حتماً بسراغت خواهد آمد و اگر ناتوان است تا بالای زخم های تو مرهمی بگذارد حد اقل جنایت پنهان در زیر قبا و حجاب را به جهان انسانیت آشکار میگردد. و همه با تو نشسته و گریه خواهد کرد تا زمانی که عاقبت آن چه خواهد شد و فقط من منحیث یک هموطن و برادرت که با تو اشک میریزم با تو یکجا گلم خرافات چیان را از دنیای خود بر خواهیم چید. شاید نوشته ات را کمتر کسی خوانده ولی یک قطره اش فهمیدم کفایت میکند. منظر باش کاروان جامعه انسانی در راه است و در خرابه های خرافات نظام انسانی اعمار خواهد شد.
با هزاران درد و نفرت جهان خرافاتی


اسم: آزاده   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 21.04.2010

شبنم جان عزیز !
ما را در غم و اندوه تان شریک بدانید.
من میدانم که برایت بسیار سخت و گران تمام شده است.
اما تو ای زن آزادۀ افغان!
برادر تو مانند 44 نفر دیگر افغان بودند که بدست آخوند های وحشی قم و مشهد و رژیم شیطانی ولایت فقیه کشته شده اند، لیکن این رژیم قرار است سه هزار افغان دیگر را هم مانند برادرت بکام مرگ بسپارد. پس باید برای نجات حیات دیگران فریاد کشید و چهرۀ پلید این رژیم خبیث شیطانی و همه مدافعان و مداحان و نوکران پست آنرا در اروپا و امریکا و دیگر جاها مانند منجم زاده ها، ویس ناصری ها، مشکور کابلی ها، اللهخ یاری ها، هدایتی ها، قزوینی ها، افضل یار ها و مصباح هراتی ها و دیگر مزدوران تهران و قم را باید افشا کرد تا مردم بدانند که این ملت همه مانند خلیلی - محقق - کرزی - دار و دستۀ جنایت کار مزاری و انوری - ربانی و و گیلانی مزدور - بی غیرت و نا مرد نیستند و از قطره قطره خون وطن دار افغانی خود دفاع میکنند.
شبنم جان!
داغ برادر سخت است اما سخت تر ازآن داغ فرزندان وطن است که هزاران مادر جگر سوخته را به آتش غم نشانده است.
شما باید مانند کوه استوار باشید.
شما نباید بواسطۀ جنایت آخوند های وحشی و درندۀ ایرانی با فرهنگ خود و ملت خود و کشور خود قهر کنید.
فرهنگ ملی افغانی مردانگی - همت - غریب نوازی - مهمان توازی - شجاعت است.ایثار گری - آزادیخواهی - سربلندی و آزادگی است
اما فرهنگ آخوند های ابلیس قم و تهران و مشهد دروغ گوئی - نفاق - تقیه - صیغه و حرام زادگی و حرام خوری و خمس گیری و در اخیر درنده خوئی و کشتار انسان است. و این فرهنگ ضد انسانی و ضد بشری است. شما با درنده ها قهر کنید و با مردم خود که خود را با غم و اندوه تان شریک میدانند قهر نکنید.
شما از دین مبین اسلام رو گردان نشوید شما از مسلمانان منافق و دروغگوی مانند آخوند های تقیه گر، منافق و دروغگو قهر کنید و خفه باشید.

شبننم جان !
میدانم جدا متاثر هستی تو خودت را بجای هزاران هزار خواهر ، مادر و پدر و برادر دیگر افغان خود بگذار و ببین که تا حال از سر تاسر افغانستان طی این سی سال توسط رژیم وحشی و درندۀ ایران کشته شده اند. حال قرار است سه هزار خواهر، برادر، مادر و پدر دیگر داغ دار شود.
رژیم ایران وقتی اتباع خویش را که عبارت از سنی هاباشد قتل عام میکند مسلما بدیکر انسانهاهیچ حرمتی قایل نیست.
تو خواهر من از کرزی بی غیرت و زیر خارجۀ بی کفایت و دون همتش ، پارلمان بی هویت و سنای بی خاصیت و کابینۀ بی شخصیت افغانستان باید گله مند باشی و برانها دادبکشی و فریاد بزنی که:
ای نا مردان و ای بی غیرتان و ای پست فطرتان و ای بی شخصیتان
برادر مرا و برادران مرا و عزیزان کشور مراایران قتل عام میکند و شما در پشت چوکی های خود قهقهه خنده سر میدهید.
ای ننگ بر شما باد وای شرم بر شما باد.
شما از مرویس هوتکی - شما از احمد ابدالی - شما از سلطان محمود غزنوی - شما از غازیان و نامداران تاریخ افغانستان هیچ ارث نبرده اید.
شما در حقیقت وارث شاه شجاع ها، ببرک کارمل ها، نجیب هاو کرزی ها هستید! ننگ برشما باد. مرگ بر شما باد
بامید آنروز که خاطرات میرویس هوتکی و شاه اشرف و شاه محمود هوتکی دوباره زنده شود و برای رژیم پلید و خونخوار ایران نشان دهند که خون افغان بی بها نیست. بامید آنروز.
در اخیر برایت تسلیت گفته و صبر جمیل و استقامت و پایداری میخواهم.
والسلام
آزاده


اسم: Shabnam   محل سکونت: Iran    تاریخ: 20.04.2010

Salam to you, claimers of the just and divine law, who think have power over life and death,

Hear my sayings. You have taken something dear to my heart.

I used to be proud of my Islamic heritage. Not anymore. Not after my (innocent 19 years old) brother Humayoon was raped in Iran’s prison and then hanged in public like a savage animal. A boy who was dreaming to be a writer - A proud young man who worked days and nights to provide for his family. He used to love Soraya, a beautiful and charming afghan girl. They were engaged and dreaming to get married and have children. He was always saying to me: “Dear sister, a man has both extreme potentials of good and evil in him. He can be the best or the worst of beings.” O dear Brother how right you were about human’s nature. They have killed you so unjustly and so brutally. I wish I could rip, with my nails, eyes from the ones who raped and killed you. You may ask what my loss has to do with Islam. Will, Iran is claiming to act according to the Islamic law which permits raping and killing an alleged man, no matter how young he is, without any kind of questioning of the authorities. ????? ??? ??????? ? ??????? ??

I used to be proud of my afghan heritage. Not anymore! Because you Afghans have become everywhere like a bunch of beggars who are eating and sleeping on others’ door steps. You have lost your self-steam and the honour that was passed to you by your fathers. You were considered as the heart and pride of Asia. But now you have become a heart disease. You have proven that you are incapable of learning from your mistakes, self governing, achieving anything positive. Shame on you! Outsiders are raping your women and children, killing your men, and treating you like dirty dogs. And what you do? Crawl in a hole like a miserable animal, and do nothing. That is why; I don’t want my name to be associated with you anymore.

Death of my dear Humayoon is a shameful assessment of your failures as a Muslim, as an Afghan, and as an Iranian. I will not forgive you for doing and supporting this killing. And for the ones and supporters who have brought this on me and my family, I wish for them to suffer what my family have suffered.

Don’t blame God for your wrong doings.
Shabnam
A Girl who has lost fate in Afghans, Islam, and Iran

سلام بشما مدعیان عدل قانون ملکوتی که فکر میکنید مرگ و زنگی از آن شماست.
فریادم را بشنوید . شما نزدیکترین موجود به قلبم را از من گرفته اید.
من به عنعنات اسلامی ئی خویش افتخار میکردم. ولی دیگر نه. دیگرنه چون همایون برادر(19 سالۀ معصوم) ام را در زندان ایرانی بعد از تجاوز بالایش، در ملای عام مانند یک حیوان کثیف اعدام کردید. بچه ایکه میخواست نویسنده شود- آدم سر بلندی که شب و روز برای معشیت خانواده اش جان میکند.عاشق ثریا دختر جذاب افغان خود بود. نامزد بودند و قرار بود با هم عروسی کرده صاحب اولاد شوند. او برایم همیشه میگفت:"خواهر جان ، خوبی و شیطان صفتی به حد افراط در هر آدم فطرتاٌ وجود داشته و میتواند خوبترین و یا بد ترین موجودات شود." آه برادر چی درست از طبع آنان با خبر بودی. آنها ترا به قتل رساندند، چقدر ظالمانه و چقدر وحشیانه. کاشکی میتوانسم با ناخنهایم چشم های آنانیرا که بتو تجاوز کردند و بعد کشتندت میکشیدم.
شاید بپرسید که از دست دادن برادرت را به اسلام چی؟ خوب ایران که مدعی ئی پیاده کردن قوانین اسلامی است ، مگر اجازۀ تجاوز و کشتن یک شخص متهم را ولو هرقدر کم سن باشد بدون باز خواست صادر نمیکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من همیشه به افغانیتم افتخار میکردم ولی دیگر نه. زیرا شما افغانها در همه جا به یکمشت گدایگری تبدیل شده اید که خواب و خوراکتان در لخک دروازۀدیگران است. شما اعتماد به نفستان را که از نیاکنتان به میراث برده بودید از دست داده اید. شما ثابت ساختید که توان آموختن از اشتباه ، حاکمیت خودی وهیچ نوع موفقیت را ندارید. خجالت بکشید.! خارجی به زن واولادتان تجاوز می کنند مرد هایتانرا میکشند وبا شما مثلی رفتار میکنند ک با سگ های کثیف میکنند ولی شما چی میکنید؟ شما مثل یک حیوان در غاری میخزید و هیچ کاری نمکنید.اینست که دیگر نمیخواهم حتی نامم با شما نسبتی داشته باشد.
مرگ همایون برادرم یک ارزیابی ئی شرم آور ناکامی ئی شما به حیث یک مسلمان، یک افغان و یک ایرانی است. من شما را به علت ارتکاب عمل و پشتیبانی از آن نخواهم بخشید . به آنانیکه با طرفدارانشان این مصییبت را به من و خانواده ام وارد کرده اند آرزومندم عذابی بکشند که خانوادۀ ما کشیدند.
خدا را به غلط کاری هایتان ملامت نکنید.
شبنم
دختری که به اسلام،افغانها وایرانی ها اعتقاد خود را از دست داده است.


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 20.04.2010

سلام به وطتداران عزیز افغانم که در هلند زندگی میکنند
باطلاع شما میرسانم که بتاریخ 22-4-2010 میلادی از ساعت 10.00 صبح الی 15.00 بعد از ظهر قرار است که مظاهره ای در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر دن هاگ کشور شاهی هلند بخاطر دفاع از هموطنان بیدفاع و مظلوم ما که درین اواخر در کشور همسایه (ایران)زندانی و محکوم باعدام استند که یکتعداد ازین هموطنان ما که تعداد ضد و نقیضی از کانال های رسمی و مطبوعات بین المللی و سایت های انترنتی ارایه شده است قبلاً بدون محکمۀ عادلانه و عدم دسترسی به وکیل مدافع وعدم محاکمه شفاف و عادلانه تحت نام قاچاقبران مواد مخدر و سایر جرایم دیگر اعدام گردیده اند و تعدادی ازین هموطنان ما در زندانهای ایران در بی سرنوشتی بسر میبرند. و یک تعداد افغانها هم در تضاهرات ایکه در ایران بر ضد تقلب انتخاباتی در آنکشور بوقوع پیوست از کوچه و بازار در حالیکه آنها در مضاهرات دخیل هم نبودند گرفتار و بزندان افگنده شده و ممکن بعضی ازین هموطنان بیدفاع اعدام شده باشند. صورت گیرد.
از تمام افغانهای مهاجر که در کشور های هالیند و بلجیم و جرمنی مقیم استند احترامانه تقاضا بعمل مییاورم که با اشتراک فعال خود در این مظاهره همبستگی خودرا ابراز دارند
این مظاهره توسط افغانها و دوستان هلندی ذیعلاقه ترتیب گردیده و اجازه ارگان های امنیتی دولت هالیند هم کسب گردیده است.
از هموطنان عزیزم و دوستان ایشان خواهشمندم که مقررات انسانی و قانونی دولت هلند را در نظر گرفته و با یک نظم و دسپلین در تظاهرات شرکت کنند
کسانیکه این تظاهرات را ترتیب کرده اند مسئولیت اعاشه و انتقال ترانسپورتی شمارا بدوش ندارند و سایر امکانات ضروری برای هموطنان مهیااست
امید وارم هموطنان عزیز با اشتراک درین محفل صدای اعتراض شان کمکی برای دفاع از وطنداران زندانی و منتظر به اعدام باشد
بااحترام
هیئت رهبری تظاهرات
جهت معلومات بیشتر شما میتوانید به تلفون های مبایل ذیل در تماس شوید.

0031-6-59055636
0031-6-33102078
نوت.اینجانب مانند شما اشتراک کنندگان در رهبری و انسجام تظاهرات نقش و مسئولیتی ندارم ولی در قطار شما درین تظاهرات شرکت میکنم من صرف مسئولیت ایکه توسط یکی از هموطنان بمن سپرده شده بود این مطلب را درین صفحه نظر خواهی بیان داشتم
و از گردانندگان عزیز سایت محبوب افغان جرمن انلاین تقاضا دارم تا بعد از معلومات همه جانبه و اصلاحات در مورد غلطی های املائی و انشائی این خبر را منتشر نمایند
با احترام


اسم: محمد - افغانی   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 20.04.2010

قابل توجه مبصرین محترم !
سلام و رحمت الهی بر شما باد.
توجه داشته باشند که برادران و خواهران مااین صفحۀ نظر خواهی را فقط به تسلیت گفتن خواهر ما ملالی جان نظام اختصاص ندهند.
خداوند خواهر شان را غریق رحمت بدارد و برای شان هم صبر عنایت کند.
اما اصل واساس این نظر خواهی برای این صورت گرفته است تا هموطنان بااحساس - مسلمان - ملی ووطندوست ما در ارتباط به جنایاتیکه رژیم خبیث ایران برعلیه افغانهاوافغانستان داشته و دارد و 45 نفر از مردم مارا بدون دسترسی به وکیل و حق دفاع و بجرم نا مشخص اعدام کرده است و قرار است قریب سه هزار نفر دیگر راهم اعدام کند نظرات سودمند خودرا ارائه کنند.
از لحاظ شرعی فاتحه و تسلیت گفتن سه روز است و بگذارید زندگی خانوادگی ملالی جان هم شکل نورمال گرفته و ایشان مجددا دست به قلم برده و برای ملت مبارز افغان و جامعه بشری بنویسند و بنویسند و بنویسند و...
برادران و خواهران !
قضیۀ اعدام سه هزار نفر شوخی نیست. این جنایت خاطرات درندگی خلقی های وحشی را در سال 1357 در پلچرخی کابل به ذهن من زنده کرد که چند عسکر را در زندان آورده بودن وآنها تکلیف عصبی پیدا کرده بودند چون در اعدام سه هزار نفر در پولیگون قوای 4 زرهدار انهارا برده بودند و بعد از مشاهده آن صحنۀ کشتن سه هزار نفر اعصابهای خودرا از دست داده بودند واین صحنۀ فجیع را همیش حکایت داشتند.
اما امروز در روز روشن و در برابر دید تمام ملت افغان و جامعۀ جهانی، ایران سه هزار افغان را میخواهد اعدام کند،و فضای سیاسی افغانستان و حکومت مزدور امریکائی آن بحدی آلوده مکروبی و عفن است که تا حال از خود حرکت ملموسی نشان نداده است.
بیادم آمد وقتی بعضی از امریکائی های با انصاف از کشتار مسلمانان فلسطینی در غزه شکایت کردند اسرائیل در جواب گفت شمااین توصیه هارا باید به اردوی امریکا در عراق و افغانستان بکنید زیرا آمار کشته شدگان غزه بمراتب کمتر از کشته شدگان عراقیها وافغانیها بدست امریکائی ها در عراق وافغانستان است.
حال حکومت ایران هم مانند اسرائیل میگوید بروید از جنایت امریکائیها در افغانستان یاد کنید. این سه هزار نفریکه اعدام میشوند به مراتب کمتر از انعده افراد مردم افغانستان که توسط خارجیها کشته میشوند.
حکومت مزدور - بی خاصیت - نامرد و دون همت و پارلمان بی احساس و وزارت خارجه ترسو و غلام صفت و وزارت عدلیۀ ضد عدل و...، گاهی هم خود را نمی خارند که سه هزار نفراعدام میشود وآنها تماشاگر هستند.
اینها تا حال از جاسوسخانه های ایران (سفارت افغانی در تهران- قونسلگیری مشهد و زاهدان) لست زندانی هارا نتوانستند حاصل کنند
اینها تاحال یکنفر زندانی را نتوانستند ملاقات کنند
اینها تا حال نتوانستند برای یک نفر وکیل تعیین کرده وحتی اعتراض دیپلو ماتینک بنویسند و یا بشکل غیر مستقیم به رسانه ها ارسال دارند.
پس آیا این نمایندگی جاسوس خانه های ایران نیستند؟

بهرحال ملت افغان باید دوست و دشمن خود رابشناسد و دست بکار شود و بر مزدوران اجنبی و نوکران وطن فروش اعتماد نکنند و برای اعادۀ استقلال و آزادی خود باید کاری بکنند و صدای اعتراض خودرا در جهان بلند دارند.
واسلام
محمد افغانی


اسم: آرمان   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 20.04.2010

عظیم آبرومند
مصالحه محتاج مداقه
18.04.2010

چون مقاله بالا متاسفانه نصف آن به زبان عربی و نصف آن به زبان فارسی نوشته شده، محتوای آن برای من، که مکتب را تا صنف دوازده در کابل و فاکولته جامعه شناسی را در آلمان خوانده ام، قابل درک نیست.

امید که نویسنده محترم در آینده در نوشته های خود متوجه این موضوع بوده و ما را از نظزات شان برخوردار سازد.


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 19.04.2010

سلام
برای مرحومه بی بی معصومه عیسی طلب بخشش از بارگاه خداوند تمنادارم وبرای محترمه ملالی موسی نظام نویسنده توانا ومبارز خواهر مرحومه و تمامی اعضای فامیل ودوستان ایشان صبر جمیل را آرزومندم با احترام


اسم: اسد -روئین   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 18.04.2010

خواهر مبارز ومدافع سنگر آرمان ملت مسلمان افغانستان ملالی موسی نظام !
ضمن تقدیم سلام برای تان وخانواده ای محترم تان ، بابت فوت خواهر تان مراتب عمیق تاثرات قلبی مرا پذیرفته و از بارگاه ذات کبریائی برای تان واهل بیت تان صبر جمیل خواسته وبرای آن مرحومه مراتب بلند غفران ورضوان الهی را تمنی دارم .
برادر تان اسد - روئین


اسم: عبدالله عابد - کابلی   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 18.04.2010

خواهرم ملالی موسی نظام !
السلام وعلیکم ورحمت الله وبرکاته.
وسیلتا مراتب تسلیت مرا هم بابت وفات خواهر تان به پذیرید..
خداوند برایتان و خانواده صبر عنایت فرموده و آن مرحومه راهم در پناه رحمت خویش قرار دهد..
والسلام.
عبدالله - عابد - کابلی


اسم: غوث جانباز   محل سکونت: مسکو    تاریخ: 18.04.2010

سلام به هموطن با احساس میرمن ملالی موسی نظام و دست اندر کاران پورتال عزیز افغان جرمن آنلاین!

رسانه ها خبر میدهند که حکومت افغانستان قصد دارد هیأتی را جهت بررسی مسایل مربوط به چگونگی وضعیت زتدانیان افغان در ایران به آن کشور اعزام نماید. در ترکیب هیأت قرار است نماینده گان ادارات مختلف دولت گنجانیده شوند(وزارت های عدلیه، خارجه،ولسی جرگه، مشرانو جرگه....
بهر حال اقدام مذکور کاری است نیکو و به جا.
به عنوان افغانی که فعالیت روز مره ام غالباً با مسایلی از همین قبیل ارتباط دارد(البته نه در ایران بلکه در یک کشور کاملاً متفاوت)خواستم نکاتی چندی را مشوره گونه خدمت هیأت اعزامی افغان (اگر کسی از آنها موقع و امکان خواندن آنرا دریابد)و دیگر هموطنان عزیزم برسانم:

آیا در تشکیل سفارت (تهران)و قونسلی های افغانستان (مشهد و زاهدان)مامورین موظف به بررسی دوسیه های افغانهای متهم، مجرم، و محکوم وجود دارند؟ آیا حکومت ایران آمار دقیق متوقفین، مظنونین، متهمین و محکومین اتباع افغانستان را در اختیار نمایندگی سیاسی و قونسلی افغانستان قرار میدهد؟ آیا اسناد قانونی: کاپی های ممهور شدۀ فیصله های مستنطقین، څارنوالان و (یا) محاکم به نمایدگی های یاد شده از طرف حکومت میز بان سپرده شده اند یا خیر؟ اجراآت مامورین قونسلی در این زمینه چکونه بوده است؟ به مرکز در این زمینه چه گذارشاتی خبر داده شده؟ عکس العمل مرکز(وزارت خارجه)چه بوده است؟
نمایندگی های افغانی درایران از جانب مقامات این کشور از توقیف، و خلص ظن و اتهام بالای تبعۀ افغانستان عندالموقع با خبر شده اند(میشوند)؟ اینکه عده ای از افغانها در کشور ایران میتوانند محکوم به اعدام!! شوند نمایندگی ها، مرکز (کابل)را باخبر ساخته اند یا باخبر ساخته بودند؟ به عقیدۀ اعضای نمایندگی های افغان،(باور است که آنها اشخاص مسلکی بوده و از اساسات حقوق و روابط بین دول آگاهی کافی دارند)مقامات ایران تا کدام حد در صدور اتهمات علیه افغانها عینی میباشند؟ آیا ملحوضات سیاسی، اتنیکی ، مذهبی وغیره در برخورد بااتباع کشور ما به نظر میرسند...؟
با دریافت جوابها به پرسشهای فوق میتوان صحنه را هرچه بیشتر و دقیقتر تصور کرد و ابعاد حقوقی آنرا تحلیل وارزیابی نموده نتیجه گیری های لازمه را به عمل آورد.
درهر حال اگر خبر اعدام افغانها از طرف مقامات ایران صحت داشته باشد، عمل مذکور بدون شک تاثیر منفی بالای روابط میان حکومات و مردم عادی دو کشور خواهد داشت. چنین یک عمل (اعدام دسته جمعی اتباع کشور دیگر...) عمل ایران را میتوان صرف خصم جویانه و انتقام جویانه تلقی کرد. بر علاوه اعدام اتباع خارجی در تضاد با مواذین حقوق جاریۀ بین الدول که ایران به آن الحاق است قرار دارد.
با احترام


اسم: محمد   محل سکونت: اروپا    تاریخ: 18.04.2010

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ
من هم تاثرات عمیق خویش را نسبت وفات خواهر میرمن ملالی موسی نظام، ابرازنموده روح متوفی را شاد و برای بازماند گانش صبر جمیل آرزومند است .
محمد از جرمنی!
در رابطه باکشتار جمعی افغانها در ایران باید ګفت، مسبب اصلی این کشتار افغانها،حاکمان اریکه قدرت کابل اند!
امروز کابینه کرزی مملو از جواسیس ایرانی اند! مشاورین آقای کرزی جواسیس ایرانی اند!
معاونین آقای کرزی یا جاسوس مستقیم ایران ویاهم با ایران وامریکا و روسیه پابندی دارد!
ریس پارلمان آقای یونسجان که قانونی تخلص میکنند،خود در زدوبند باامریکایی ها در کابل زندان خصوصی داشتند!تا آقای جلالی وزیر امور داخله قبلی در آن زمان آنرا کشف و زندانیان را آزادکردند!رشید دوستم یا به امر آقای صبغت اله مجددی خالد بن ولید امروز، لوی درستیز اردوی ولایت پنجشیر برای کل افغانستان است!و مژده نو فضل احمد معنوی از مفکران شورای نظار در راس کمیسیونانخابات نصب ګردیدند و جالب اینکه ملل متحد وغربی ها اتوماتیک آنرا به فال نیک ګرفند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پس درین چنین شرایط افغانها نتنها در ایران ،بلکه در هیچ ګوشه دنیا در امن نخواهند بود!
هرګاه افغانها امن بخواهند،باید در وطن خویش فساد اداری نه،بلکه دولت فاسد و نوکر را ریشه کن کنند!
طالبان هرچه بودند ویاهستند به آن کاری ندارم وهم نه میخواهم بدهل دیګران طالبان را آله دست دیګران بدانم! ولی یکی از شهامت وبهترین غرور افغانی آنها دلم خیلی راحت است ،که طالبان در مزار مبارک حضرت علی کرم اله وجه،دشمنان آنحضرت را یعنی نظامیان ایرانی را که در لباس نقاب دیپلوات ها اقوام نجیب این کشور را باهم جنګاندن ، سر به نیست کردند!این را ګویند صد زدن زرګر یک زدن آهنګر! او آخوند های شریر و زاده شیطان بزرګ! برای هر زدن زرګری تان در انتظار زدن آهنګری دیګر افغانها باشید!
آش مرد ها دیر پخته میشود! ولی مزه دار خواهد بود
! خون ناحق دست از دامان کس بر نداشت
دیده باشی لکه های خون دامن قصاب را!


اسم: بهار   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 18.04.2010

سلام
خواهر ارجمند ملالی جان موسی نظام,
تاثرات عمیق و قلبی و تسلیت مرا بپذیرید.روح متوفی شاد و برای شما و همه فامیل صبر آرزو دارم.
بهار.ا


اسم: افغان جرمن آنلاین   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 18.04.2010إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ
کار کنان افغان جرمن آنلاین تأثر عمیق شانرا نسبت وفات مرحومه میرمن معصومه عیسی، خواهر میرمن ملالی موسی نظام و همکار پورتال شاغلی داوود موسی ابرازنموده روح متوفی را شاد و برای باقی بازماند گانش صبر جمیل آرزومند است .
اداره


اسم: ا. دريځ   محل سکونت: اوتريش    تاریخ: 17.04.2010

ازمردم برادرایران جدأخواهش ميکنيم در مورد زندانيان افغان موضعګيری انسانی نمایند و با همه قوت نګذارنداین مسألهً نهایت حساس موجب ايجاد دشمنی بين دو ملت و کشور همسايه ګردد.
افغانها نيت ندارند با مردم ایران در مخاصمت واقع شوند.از آنسو نيز عین احساس توقوع برده ميشود.
سپاس


اسم: عبدالعزیز   محل سکونت: افغا نستان    تاریخ: 17.04.2010

ملالی جان سلام
خداوند شمارا بیشتر توفیق بدهذ.
و به سیاست مداران مزدور ما به رهبران بی غیرت ما وبه روشنفکران مسخ شده ای ما هم همت حقگوئی وحق شنوی وغیرت ومردانکی اسلامی وافغانی عطاکند تا از هویت ملی واسلامی وافغانی خود دربرابر خارجیها وهم چنین رژیم آخوندی وکثیف ایران دفاع کنند ودر سر تاسر عالم برای دفاع از افغانهای که بدست حکومت فاشیست ایران دسته جمعی قتل عام شده اند وهمچنی افغانهای که در انتظار کشته شدن هستند دفاع نمایند .
والسلام عبدالعزیز


اسم: مولانا    محل سکونت: قونیه    تاریخ: 17.04.2010

عزیز دلم ملالی موسی نظام
بگذار که ازراه دور برانگشت های اندریشه ریزت گلهای بوسه بیافشانم. تو زیبا نوشتی والحق ومن الحق که زیبا ودلربا نوشتی. اما آخ آخا آخا آخخخخخخخخخخ ازدست کرزی ونظام مزدور او که ما را به چنین مصیبت گرفتار کرده است.


اسم: عزیزالله - سر فراز   محل سکونت: افغانستان    تاریخ: 17.04.2010

آ خر ای مظلوم از مظلوم چون خود یاد
چون به بینی ظالم از ظالم حمایت میکند
کشتار دسته جمعی افغانها بدست رژیم پلید ضداسلامی وضد انسانی ولایت فقیه یک بار دیگر ثابت ساخت که این رژیم نه با تعلیمات دینی سر و کاری دارد و نه هم پای بند هیچ یکی از اصول و پرنسیپ های قبول شدۀ جامعۀ بشری است.
این اولین کشتار رژیم فاشیست صفوی ایران نیست که افغانهارا دسته جمعی قتل عام میکند. در سال 1363 و1364 و1365 این جنایت هولناک را در اردوگاه های تله سیاه زاهدان - در اردوگاه سفید سنگ فریمان و در اردوگاه کرمان انجام دادند.
در اردوگاه سفید سنگ حتی تا سه هزار نفریکه از زندان اردوگاه بابت زجر و شنکنجه فرار کرده بودند در دشتهای فریمان و تربت جام بدست درندگان سپاه پاسداران ایران در زمان فرماندهی اسماعیل مفیدی والی مشهد انجام دادند و اجساد آنهارا دسته جمعی به گور کردند.
در انوقت حتی حکومت نجیب به قدرت بود و انتقاد شدیداللحن صادر کرد.
آیا این کرزی از احساس ازادگی و شرافت بر خوردار است ؟
آیا این قانونی بی قانون و اعضای ولسی جرگه از دیانت - افغانیت - شرافت و انسانیت بر خوردار هستند؟
آیا این حضرت داردار کش و انسان **** و اعضای سنا ذره ای ازد ین و افغان بودن بهره مند هستند؟
آیا این وزارت خارجه ذره ای از دانش سیاسی و دیپلوماتیک و قاعدۀ بازیکری سیاسی در عرصۀ بین المللی بر خوردار هستند و یا خیر؟
آیا این افغانهای که در داخل و خارج اند به خصوص دست اندر کاران سایتهای انتر نیتی چند تا سر مقالۀ تحلیلی برای تشریح این جنایت هولناک ایرانی های درنده خو نوشته اند؟
آیا این افغانهای اروپا - امریکا - آسترلیا و کانادا آنقدر بی احساس و بی عاطفه اند که از این قضیۀ کلان کشتار دسته جمعی افغانها در ایران سرسری بگذرند؟
آیا تلویزیون های افغانی فقط برای کار و فعالیت اقتصادی و پول جمع کردن مصروف اند و یا مسئولیت دیگری در برابر کشتار افغانها توسط رژیم صهیونیست مشرب ایران داشته و دارند؟
اگر رژیم ایران از سی سال بدین سو سنی کشی میکند و اگر این حکومت خرافه ضد اسلامی به تصفیه های قومی در داخل ایران می پردازد و اگر این رژیم بیست ملیون سنی را از حقوق اولیۀ حیات محروم میکند و حتی یکنفر از انهارا به ادارات دولتی اجازۀ کار نداده و حتی مساجد عبادی آنهارا خراب میکند گفته میشود کشور خود شان است و به اتباع خویش هر چه دل شان میخواهد انجام میدهد.
اما ای ***** ریاست جمهوری - پارلمان وزارت خارجه و سنا و وزارت عدلیه چشم خودرا باز کنید و اگر از دین خود و غیرت افغانی ملت خود نیاموخته اید حتی از عراقی های که فعلا در اشغال امریکائی ها و ایران هستند بیاموزید که حتی شیعه های عراق فعلا باتمام توان کوشش دارند تادست ایران صفوی را از عراق کوتاه کنند.
امروز شیعه ای عرب عراقی این مردانگی و همت را دارد تا از مداخلات ایران در امور داخلی خویش جلوگیری کند اما ننگ بر شما مردم بی غیرت و چوکی پرست و مزدور صفت که اتباع کشور تان دسته جمعی قتل عام میشوند و رئیس جمهور و وزارت خارجه بی کفایت در مورد تعداد کشته شدگان اظهار بی اطلاعی میکند.
ایران با کمال پر روئی اعلان میدارد که سه هزار افغانی (افغان) قرار است در ایران اعدام شود اما سفارت افغانستان در تهران ( جاسوسخانه اطلاعات ایران ) و قونسلگیری مشهد اظهار بی اطلاعی کرده حتی تا برای یک نفر از زندانی های افغان نه تنها نتواستند وکیل بگیرند حتی یکنفر را نتوانستند ملاقات کنند و یا لااقل لست رسمی زندانی ها و موارد جرمی ایشان را مشخص کنند؟
ای وای بر ملتی که سران ان بی وطن - بی غیرت و نوکر اجانب باشند؟؟؟!!!
و ای وای بر مملکتی که دو ملیون انسانآن برای آزادی خود شهید داده است و اکنون رهبران دین فروش و جهاد فروش و سیاسیون مزدور این قدر دو ن همت و **** شده اند که صدای خودرا در برابر کشتار اتباع خود بلند نمی کنند؟؟

خواهر عزیزم ملالی جان !
سلام بر تو و خانواده و پدر و مادرت باد که، خاطرات ملالی هارا می خواهی احیا کنی.
ای خواهر این صدای تو نیست بلکه این صدای ملت هردم شهید داده ای ما است از سی سال باینطرف شهید میشوند.
و این تو هستی که صدای ایشان را بلند کرده ای.
آفرین بر شهامت و مردانگی و ایمان داری تو خواهر.
من برایت افتخار میکنم.
من بنام تو و شنیدن نام تو احساس سر بلندی میکنم.
من برایت از صمیم قلب دعا میکنم تا این شعلۀ پر قدرت قلم و بیان رسای تو هیچ گاهی خاموش نگردد و بیش از پیش رساتر وروشنتر گردد.
والسلام عزیز الله - سرفراز


اسم: نفیسه رشید   محل سکونت: فرانسه    تاریخ: 17.04.2010

عزیزم ملالی موسی

سلام می رسانم .
این دولت ایران است که عزرأیل را برای نفس گرفتن بر سر دار میفرستد تا حلقه دار را به گردن افغان صغیر و کبیر بیندازد نه خدا.
در وطن ما حکومت، شورا، سنأ و مؤسسات حقوق بشر « همه در خواب غفلت اند». پشت و پناهی، عدالتی و زهدی وجود ندارد.


اسم: بهار   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 17.04.2010

سلام مسوولان محترم افغان_جرمن,
خواهش میکنم صفحهءخاصی برای جمع آوری امضابازکنید و امضاهارابه کرزی هاو وزارت خارجه اش بفرستید.
ممنون ومرهون شما کامیاب باشید

http://www.asrejadid.org/k.nafiidam.pdf
درمورداعدام.


اسم: عبدالله    محل سکونت: هرات    تاریخ: 16.04.2010

ملالی جان نظام !
سلام بر خودت وپدر ومادرت که شیر پاک را برایت خورانده است .
ای کاش ذره ای از ایمان - غیرت - شهامت خود تان را کرزی مزدور - ربانی بی غیرت ودون همت ومحسنی وخلیلی جاسوس ایران وسایتهای انتر نیتی وابسته به ایران ومداحان ونوکران ایران مانند ویس ناصری - محمود منجم زاده - افضل یار - مشکور کابلی وصد ها عامل ومزدور ایران میداشتند تا صدای مظلومیت افغان دربند ایران صفوی را بالا میکردند .
امروز امریکا برای نقویت رژیم خبیث ولایت فقیه به عنوان سرطان خبیثه ای در وسط کشور های اسلامی انرا تقویه وحمایه میکند .
اسرائیل غده ای سرطانی کشور های عربی است وایران اسرائیل دیگری درمنطقه ای اسیای میانه است که ترکیه - عراق افغانستان - تاجکستان - ترکمنستان - اذربایجان - ارمنستان - وحتی پاکستان وهندوستان و .... را به خطر مواجه ساخته است .
تصفیه اهل تسنن ایران در داخل ونفوذ طرز تفکر پلید ولایت فقیه ( فاشیزم شیعه ای صفوی) در منطقه از اهداف استرتژیک ایران در منطقه به همکاری امریکا است .
امریکا واسرائیل فقط جنگ زرگری با ایران داشته وبرای اغفال کشور های منطقه دست بکار اند .
امروز هر انسان رسالت مدار وظیفه دارد تا برنامه های استعماری ایران را بر ملا کند .
وجاسوسان انهارا برای ملت افغانستان معرفی کند .
بهر حال با تمام توان وقوت باید برای جلوگیر ی از اعدام افغانهای مظلوم دست بکار شده واز هر طریف ممکن باید اقدام شود .
والسلام عبدالله


اسم: perooz   محل سکونت: afghanistan    تاریخ: 15.04.2010

خانم ملالی موسی !شما اين سوال را از کرزی صاحب ميکنيد يا ملت محکوم و فاقد رهبری و زعامت ملی؟ در دولت افغانستان به حدی رژيم اسلامی ايران نفوذ دارد که يک جاسوس سرشناس به اسم محمد سرور مولايی از سوی دولت ايران برای تاسيس « دانشگاه باميان» به افغانستان فرستاده ميشود ؛ آيا کرزی صاحب و مشاوران فرهنگی اش اين شخص را نمی شناخت ؟

نام « جمهوری اسلامی » را کدام کس بالای افغانستان گذاشت و چرا؟ مگر غير از محقق و محسنی و خليلی، که در وقت بحث روی اسم رسمی کشور، گريبان چاک ميکردند، کس ديگر اين حلوای شيرين مسموم را به حلق ملت داخل کرد؟

نتيجه اش، لانه های جاسوسی است که به اسم « مجمع اهل بيت » و « انجمن اماميه» و « حزب الله » و... در بلخ و هرات و باميان و سراسر کشور ، تاسيس شده است و کمترين فعاليت آن ، مراسم دو ماهه سينه زنی و زنجير زنی ماه محرم است و راه بندان های طولانی و مسدود کردن سرک ها و جامه دريدن هاو يک کلام، تحميق و تعزير ملت و شکستن کرامت انسانی و تمسخر به عقل و درايت بشری!

کرزی صاحب ، اغلب احمدی نژاد را « برادر بزرگوار» خطاب ميکند و اميد خود را به رژيم آدمکش خامنه ای بسته است، در طول تاريخ، رژيمی به گرگ صفتی « جمهوری اسلامی ايران» ديده نشده است. تجاوز بر کودکان و دختران زندانی، شکنجه حقوق دانان و ژورنالستان، شکنجه و توهين اقليت های دينی، بخصوص چندين مليون مسلمان سنی، که در سراسر ايران، اجازه ساخت و ساز مسجد و عبادتگاه اهل سنت، را ندارند( گفته ميشود، در تمام ايران، هفت مسجد برای سنی ها موجود است) معلوم نيست، رژيم ايران کدام وعده کلان مساعدت را برای حکومت کرزی داده که جاسوسان آن، حتا چوکی های وزارت را نيز در اختيار گرفته اند و جان و مال و ناموس مهاجرين افغان در ايران، برابر يک تخم مرغ ارزش ندارد!

رژيم ايران، وقتی مخالفين سياسی خود را نيز اعدام ميکند، بر آنان نيز يا اتهام «دست داشتن در مواد مخدر» ميزند يا «اتهام جاسوسی برای بيگانه»، گويا در چند ماه اخير، در ليست اتهامات قبلی، اتهام « شرکت در تظاهرات خيابانی عليه دولت» نيز اضافه شده است. اعدام نزديک به پنجاه نفر افغان، از قرار اخبار موثق، فقط به اتهام « شرکت در تظاهرات خيابانی!» بوده است و نه چيز ديگر! گمان نميبرم، کرزی صاحب از «برادر بزرگوار» خويش، کدام گله ای داشته باشد، يا نرخ پياز را پرسان کند! بااحترام.
فريد احمد پيروز


اسم: ..بهار   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 15.04.2010

خانم ملالی سلامهایم راباگرمی نثاروتجدیدارادت می نمایم
بنازم شرف وایمانت را.
بنازم شرف انسانی ات را.
ملال جان
ما می توانیم اعتراض و مقاومت خود را برای نجات انسانهای هموطن خوداز چنگال حیوانات ولایت فقیه - فقهی چه در سطح دنیا چه در درون جامعه خود ادامه بدهیم تا برای رژیم منفور و متعفن ملا و آخندی ایران به غرشی کر کننده تبدیل گردد.
ما میتوانیم برای کرزی های کر و کور و ایرانی پرست هایش به هزاران شیوه نافرمانی های مدنی و اعتراضی بیافرینیم.
هیچ چیزی ارزش اش بالاتر از انسان هموطن من نیست. تحت هیچ عنوانی ولو موجه و معقول و مقدس و و و, نمیتوان و نبایدانسان را کشت.
ما باید به جهان و کرزی ها بفهمانیم که مراقبت های پولیسی, تعلیق آزادی های انسانها, حقوق بشر و بخصوص حقوق انسان وطن من در ایران که نمیدانم تاریخ؛ چند هزار ساله دارد, به بدترین شکل آن نقض می شود.
حکام منفور جمهوری اسلامی ایران که بوی تعفن آنهاابران و منطقه را متعفن ساخته است و ایرانی پرست های ماراهم به بدمستی واداشته آنقدر دچار درماندگی و هراس عظیم گشته اند که از خش خش برگهاهم می ترسند.
من خطاب به همهء هموطنام در هر کجائی که هستید, آرام ننشینید و اعتراض کنید.
تظاهرات به راه اندازید
امضا جمع آوری کنید
ایمل و نامه به کرزی و وزارت خارجه اش بفرستید
به مقر سازمان ملل و سایر سازمانهای مراجعه کنید
شخصیت های سیاسی ملی و بین المللی را فعال سازید
سازمانهای حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل را بجنبانید
وزارت خارجه افغانستان را با فرستادن نامه های دادخواهانه بیدار کنید
پروفیسور های پوهنتون های دنیا را وادار کنید که به کرزی و احمدی نژاد دلقک ایمل و نامه بفرستند
و دهاابتکار های دیگر...
هموطن بدان
باهر حرکتت که میکنی چه بدست خواهی آورد[[ حیات هموطنت را, حق حیات انسانهارا]] چه رااز دست خواهید داد؟
ننگ سکوت و خامشی را. و بدانید که گرامی ترین تلاش آدمی تلاشی است که در راه دیگران, مسرت دیگران, و خوشبختی دیگران می کنند...
راه شما تابی نهایت گشوده باد
بامحبتهای فراوان


اسم: محمد افضل کندهاری   محل سکونت: ویر جینیا- امریکا    تاریخ: 15.04.2010

سلام دوستان!

این را باید بدانیم که خون افغان بها ندارد - چراکه: ما خود برای خون افغان هیچ گاهی ارزش قائل نبودیم و نیستیم.
من در سال 1339 که دوازده سال داشتم صحنه ای را بیاد دارم که هیچ گاهی از خاطره ام بیرون رفتنی نیست.
در زمان سلطنت محمد ظاهرشاه که درین اواخر پیش از مرگش بیافتن مدال افتخاری بابای ملت افغانستان، از طرف دولت امریکا مفتخر شد، روس ها ضمن دیگر قرارداد های مغرضانه، اعمار شاهراه هرات قندهار را شروع کرده بودند و قوماندانی قوای کار زیر نظر روسها کار سرنگ پرانی را انجام میدادند.
عساکر قوای کار بعد از شگافتن سنگها مواد انفجاری را در داخل حفره ها جابجا میکردند و بعد از ترک افراد عمله انفجار صورت میگرفت.
در بین خوشرباط و رباط سنگی که منطقه سرد و کوهستانی و 60 کیلومتر از شهر هرات بطرف تور غندی فاصله دارد، هفتاد تن از حمله قوای کار که هنوز منطقه را ترک نکرده بودند، یکی از کار فرمایان روس بطور تفنن آله انفجار را فشار داده و هفتاد نفر را که اعضای بدن شان در هوا با خاک و سنگ پراگنده، مثله شده بود بقتل رسانید، دولت افغانستان اصلا کدام عکسل العمل از خود نشان نداد و فرد روسی حتی توبیخ هم نشد و تا حال افغان کشی بنام های مختلف ادامه دارد، پس شما از که گله دارید؟!! من از بیگانگان هرگز ننالم- که بامن هرچه کرد آن آشنا کرد-


اسم: سیدهاشم سدید   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 15.04.2010

سلام خانم ملالی موسی،
اگر ما متوجه حال خود شویم و خود را جمع و جور کنیم و از عقل خود استفاده کنیم و دوست و دشمن خود را، چه دوست و دشمن داخلی و چه دوست و دشمن خارجی، بشناسیم،هم عافبت این کشتار ها و هم خیلی از حرف های دیگر در کشور ما به جای میرسد که شما و من میخواهیم. در غیر آن همین آش خواهد بود و همین کاسه و همین درد و تأثر شما و من و دیگر هموطنان با درد ما! ملت های ضعیف باید بدانند کـه ضعف آن ها، تنها ضعف آنها،سبب پایمال شدن شان است و نه چیزی دیگری. با ملت های قوی و دارای ثبات چنین برخـورد ها و بی تفاوتی ها و تحقیر ها و توهین ها صورت نمیگیرد.
از ماست که بر ماست!
زنده و سلامت باشید.


اسم: نجیب کامل   محل سکونت: شهر روتردام هلند    تاریخ: 15.04.2010

سلام
این اعدام های هموطنان بی دفاع ما در کشور های اسلامی ما منسجمتر و متحد تر با کشور های خواهد کرد که چاه این کشور هارا در حال کندن است وبیخ و بن خرافاتی ایشانرا عنقریب بهوا بالا میکند .
ملت ایران بهترین دوستان ما استند ولی اعمال حکومت ایران باید بداند که عمر شما بپایان نزدیک است هیچ دکتاتوری بی مجازات باقی نخواهد ماند و هیچ قاتلی بی محکمه نخواهد ماند .
بامید چنین روزی که افراطیون سبق خودرا خواهد بدست آورد
په درناویCopyright by AFGHAN GERMAN ONLINE all rights reserved