Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  هشدار به استفاده کنندگان فِس بوک    نویسنده:  افغان جرمن آنلاین

 
اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 12.02.2019

سلام و احترام خدمت همه تقدیم است،

اطلاع رسانی مهم و هوشدار دهندۀ پورتال وزین ملی افغان جرمن آنلاین که معنون به "هشدار به استفاده کنندگان" میباشد، در خور ستایش و تحسین فراوان میباشد، زیرا اشارت به نفوذ تخریبی میدیائی در مسائل و موضوعات منافع ملی ما افغانها دارد، از اهمیت و ارزش به سزائی برخوردار میباشد که بر نقش و رول استفاده و سؤ استفاده های میدیائی اشاراتی دارد!

دلیل عمده و اساسی زمینه سازی این تخریبات مضر میدیائی را بر چرخش دو اصل می نگرم: عدم توانائی کار مندان وزارت اطلاعات و کلتور افغانستان و عدم آگاهی کافی مردم عزیز ما از فنکشن ها و یا وظایف دقیق "میدیا" در یک جامعه. بطور خلص میتوان در اینجا بر سه فکشن و یا به سه وظیفۀ اساسی "میدیا در جامعه" اندکی روشنی انداخت:

۱. فنکشن و یا وظیفۀ اطلاع رسانی میدیا
۲. فنکشن و یا وظیفۀ تربیوی-تعلیمی میدیا
۳. فنکشن و یا وظیفۀ سرگرم کنندۀ میدیا

بطور مثال: از آنجائی که کشور های ایران و پاکستان از همین سه فنکشن و یا وظیفۀ "میدیا" نسبت به ما افغانها و دولت افغانستان مطلع تر هستند، هر دو کشور جهت علایق و منافع حکومت های شان، در عین حال جهت تضعیف و تخریب دولت و حکومت افغانستان، استفاده های ابزاری شانرا، از دیری بدینسو، بلخصوص در هژده سال اخیر، سمت و سو بخشیده اند!
یعنی: ایران و پاکستان نه تنها از استفاده از سه فنکشن متذکره، بلکه با مخلوطی از فنکشن های متذکره، جهت تسخیر اذهان عامۀ افغانها با اقدامات و طراحی های پیگیر، ماهرانه و محیلانۀ ، از دیری بدینسو، بلخصوص در هژده سال اخیر، در اذهان عامۀ بخشی عظیمی از افغانها، نفوذ قابل ملاحظه ای نموده اند! از نگاۀ علم سیاست "میدیا" یک ابزاریست، که ایران از کانال ابزار سازی "زبانی" و ابزار سازی "مذهبی" و پاکستان از کانال ابزار سازی "دینی-مذهبی" بخشی عظیمی از افغانها را غافل گیر نموده به سمت و سوی علایق آندوکشور که با علایق منافع ملی افغانستان در تضاد است، می کشانند، البته هر یک به انواع ماهرانه و محیلانۀ خاص خودش.

در چند دهۀ اخیر، نه تنها چندین هزار مکاتب "دیوبندی" در پاکستان، بلکه استفادۀ ابزاری ایران تحت پوشش های "زبان مشترک، فرهنگ مشترک، مدنیت مشترک، تاریخ و جغرافیای مشترک و دین و مذهب مشترک" حکایاتی از انواع مختلف کار گیری "میدیائی" ایران و پاکستان را، در مخالفت با منافع ملی افغانستان باز گو میکند، که برای جلوگیری از آن به اقدامات مدبرانه و دقیق نیاز میباشد.

صلح به خیر

به امید صلح، امنیت، قانونیت و عدالت اجتماعی در افغانستان عزیز ما و به امید رفاه و سعادت مردم مظلوم ما

و من الله التوفیق


با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 12.02.2019

محترم نومیر صاحب سلام و احترام مرا بپذیرید!

بلی هموطن گرامی، شما با شعر زیبای تان به زبان شیرین ملی ما پشتو واقیعتِ را 33 سال قبل بیان کرده اید، که انسان های مانند من که دیر از خواب بیدار میشوند، امروز متوجه آن شده ایم.
انسان های عاقل همیشه با چشمان باز و ذهن آگاه واقعات زندگی را ارزیابی میکنند. از همین لحاظ زودتر از دیگران متوجه دشمنان نامرئی وطن و مردم خود شده اید.

زما خلک مينځ کي اوسيږي
شيطانانو زيږولي
بې اسنادوخپروينه
خبرونه جوړوينه


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 12.02.2019

تشکر از اداره محترم افغان جرمن آنلاین با پخش مطالبی هوشدار دهنده برای کسانیکه با صفحه های مجازی از جمله تویتر، انستگرام، فیسبوک و دیگر صفحات نظیر آنها سر و کار دارند و مطالب منتشره آنها را با دیگران در میان می گذارند، توجه را به این موضوع مهم جلب کرده اند که در این صفحات مطالب دروغی با نامهای مستعار پخش و نشر میشوند که اساساً هدف تبلیغاتی داشته و مقصد آن تحریف واقعیت ها و ذهنیت سازی های منفی علیه بعضی کشور ها و مقامات مربوطه آن میباشد.
خوشبختانه از چندیست که اداره فیسبوک متوجه یک تعداد مشترکینی شده که دوستان بسیار فراوان را به خود جذب کرده و تحت نام های مختلف به نشر اخبار جعلی و بی اساس می پردازند و بدینوسیله میخواهند ذهنیت یک تعداد خوانندگان را بسمت مطلوب تحریف نمایند. در حقیقت مقصد آنها ایجاد نفاق و شقاق و انواع تبلغیات سوء سیاسی و اجتماعی است که میخواهند بدانوسیله در بعضی کشور ها شایعاتی پخش نمایند تا موجب بروز هرج و مرج در بین اقشار مختلف گردند.
دریافت اداره فیسبوک مبنی براینکه در اینکار بیشتر دست استخبارات ایران شریک است و به همین دلیل تعدادی از آن سایت های مشکوک را بسته کرده اند، یک اقدام بجا و مفید محسوب میشود.
هموطنان عزیز باید متوجه همچو تبلیغات منفی در فیسبوک و دیگر صفحات نظیر آن باشند و به مطالب منتشره آن دقت کنند و وقتی متوجه چنین حالاتی میشوند، آنرا حذف نمایند و با دیگر دوستان در میان نگذارند.

خوب است که اداره محترم افغان جرمن آنلاین پیشقدم شده و این اطلاعیه را در ستون نظر یابی قرار داده تا با ابراز نظر ها برای مدت چند توجه خوانندگان را به آن معطوف دارد و حتی اگر ممکن باشد این اطلاعیه در وبسایت های دیگر به نشر برسد تا دیگران نیز از آن مطلع شوند.


اسم: فدامحمد نومير   محل سکونت: جنوبي کلفورنيا ، متحده ايالات    تاریخ: 12.02.2019

بسم الله الرحمن الرحيم ط
جناب محترم وطندوست صاحب .د کلام څخه مخکي درته وايم السلام عليکم ورحمة الله وبرکاته .
دا واقعيت دی ، سترګي هم ورڅخه نسي پټيدلای . چي دښمن ‌‌‌‌‌‌ډير هوښيار اوځيرک دی. زموږ په څيرد فيل په غوږ کي ويده نه دي. او په دې ښه پوهيږي ، چي د ټوپک او توپ ګولۍ به يوو او دوه کسه ووژني . ولي د پروپاګند او دروغو خبرونه ملتونه نيست او نابود کوي. دا دغربي نړۍ پروپاګند او ددروغو خبرونه وه ، چي دعربو پسرالي هيوادونه وخوړل . په هرصورت : ما په 1363 هجري ، شمسي کال کي د سنبلې په پنځلسمه ددښمن تر سر ليک لاندي يوو شعر ليکلئ وو، چي دادی زما داشعارو د شعري ټولګي ( څڅيدلي ويني ) څخه کاپي او قتباس کوم.
دښمن
څه دروغ او بهتانونه
څه تهمت او څه تورونه
زما په خلک باندي لګيږي
د سره ، تور له ښکيلاکونه
چي ذهنونه ګ‌‌‌‌‌‌ډ او و‌‌‌‌‌‌ډ کړي
بيا ليوان را باندي ګ‌‌‌‌‌‌ډ کړي
زما خلک وخوري په روڼه
شرمښان په څير دګ‌‌‌‌‌‌ډ کړي
مزدوران يي ګومارلي
په هر لوري يي ليږلي
زما خلک مينځ کي اوسيږي
شيطانانو زيږولي
بې اسنادوخپروينه
خبرونه جوړوينه
زما خلک ترې ناخبره
دښمن څه چلونه کړينه
سنبله -15-1364
لوس انجليس ، کلفورنيا ، متحده ايالات .


اسم: وطندوست   محل سکونت: المان    تاریخ: 11.02.2019

تخریبکاری های استخبارات منطقه و جهان در دنیای مجازی
ما افغانها و بخصوص آنهای که با چشم باز و آگاهانه تحولات وطن خود را تعقیب میکنند، خوب میدانند، که وطن عزیز ما نتنها به لابراتوار آزمایش سلاح های گوناگون کشور های غربی تبدیل شده است، بلکه یکی از سلاح های دیگری خیلی مؤثر دشمنان رنگارنگ ملت افغان، تخریبکاری ها و مغشوش ساختن اذهان افغانها توسط نیرو های استخباراتی جهان و منطقه از مجرای رسانه ها و انترنت است...

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...


Copyright by AFGHAN GERMAN ONLINE all rights reserved