Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  کشتار های اخیر ژورنالیستان بخشی از بازی خونبار خارجی ها در کشور ماست    نویسنده:  عبدالکریم خرم

 
اسم: ارمان امانی    محل سکونت: کابل    تاریخ: 04.05.2018

جناب محترم قیس کبیر سلام و احترامات این حقیر را هم بپذیرید

اول باید عرض کنم که در این بحث فقط قسمت از سخنان خرم صاحب نقل شده است. به صورت عموم هم کرزی ، هم خرم و هم اسپنتا بار ها مسایل را که من در نوشته خود ذکر کرده ام بیان داشته اند بخصوص بی تفاوتی امریکا و غرب در مقابل مراکز تروریستی در بیرون از کشور

چون شما محترم در نوشته تان از عدم ثبوت سخن زده بودید من هم نوشته کوتاه خود هر چند قبول دارم کاملا درست و مناسب نبود ولی با آنهم با نام شما آغاز کردم ولی هدفم همان بود که در بالا عرض کردم یعنی تایید عمومی موقف خرم صاحب

با احترام

ارمان


اسم: قیس کبیر   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 04.05.2018

جناب محترم "ارمان امانی" بعد ازسلام ، میخواهم مختصر خدمت شما عرض نمائم که لطفاً توجه تانرا برای بار دوم به خواندن تبصره ام معطوف دارید، زیرا موضوعاتی را که شما از آن یاد کرده اید، اصلاً به تبصرۀ من ارتباط نمی گیرد! چنانچه در تبصرۀ من خلاف چیز های که شما در یادداشت تان درج نموده اید، چیزی ذکر نگردیده است.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 03.05.2018

سلام به همه دوستان تقدیم می کنم!

سابق می گفتند، نه کل باند نه کدو، خاک به سر هردو.
اما حالا کدو ها آنقدر زیاد شده اند، که مجبور هر کدام آنها را نامگرفته خاک به سر بگوئیم.

سپنتای اوپورتونیست و چوکرۀ کرزی دو سال تمام برای امضای قرارداد های سترادیژیک و امنیتی با امریکا تبلیغ کرد، تا این قرارداد ها باید امضأ شوند. زمانیکه که دید، که مردم افغانستان علیۀ اعمار هشت پایگاه نظامی امریکا حساسیت نشان میدهند، در رسانه ها دروغ گفت، که امریکا فقط از همین پایگاه بگرام استفاده می کند و دیگر پایگاه نمی سازد. توسط همین دروغ ها و بقیه تبلیغاتش اذهان مردم را برای امضای هردو قرار داد آماده ساخت. حالا که وطن را به امریکا فروخت، می خواهد که افغانستان بی طرف باشد؟ چیزیکه عملاّ و از نگاه قانونی ناممکن است.
دیده درائی هم از خود حَد دارد!

کرزی مداری بعد ازینکه اذهان مردم را توسط چوکرۀ خود (سپنتا) آماده ساخت، با تمام زیرکی لویه جرگۀ فرمایشی را فراخواند و با سخنرانیش "شیران زخمی" بیسواد و رشوه خور را به وجد آورد. بعد پای خود را گویا پس کشید. در حالیکه میدانست، همه برای امضای قرارداد ها رای مثبت میدهند.

در جهان معمول است، زمانی که یک دولت دستنشانده از بین میرود، تمام قراردادهایش با اشغالگر آن کشور نیز از اعتبار می افتد. بطور مثال همه قرارداد های خلق وپرچم با شوروی سابق و یا با روسیۀ فعلی دیگر اعتبار قانونی ندارد.

اما زمانی که با نمایندگان یک ملت قرارداد امضأ میشود، هیچ دولت آینده آنرا لغؤ کرده نمی تواند. جزء همان نمایندگان ملت.
هر لویه جرگۀ که در آینده فراخوانده شود، محال است که نمایندگان واقعی و ملی مردم خود باشند، تا این قرارداد ها را لغؤ و یا افغانستان را بیطرف اعلام کنند.
به عبارت دیگر کرزی مداری توسط فراخوان لویه جرگۀ فرمایشی خود این قرارداد ها را به اصطلاح " کانکریتی" ساخت. افغانستان دیگر در اختیار این ملت نیست، که بیطرف باشد یا باطرف. و این واقیعت را هم کرزی مداری خوب میداند و هم چوکرۀ او.
فلهذا، کرزی و سپنتا روی شاه شجاع و ببرک کارمل را در تاریخ وطنفروشی سفید ساختند.

در رابطه با خرم متعفن یک حکایتِ به خاطر دارم: میگویند پشه ای بالای شاخ یک گوَزن نشست، تا کمی دَم بگیرد. وقتی که می خواست دوباره پرواز کند به گوزن گفت، ببخشید که باعث تکلیف تان شدم. گوزن در جوابش گفت، نه از آمدنت خبر شدم و نه از رفتنت.


اسم: ارمان امانی    محل سکونت: کابل    تاریخ: 03.05.2018

جناب محتر قیس کبیر،


نمیدانم  نادیده گرفتن 2 هزار کمپ و پناهگاه تروریستان که نظامیان پاکستانی اکثر آنها را "مدارس دینی" یاد میکنند، نادیده گرفتن سازمان تروریستی آی اس آی که هیچ فرق از داعش ندارد (ISI=ISIS) ولی بمباری وحشیانه قرا و قصبات افغانهای بیگناه از 16 سال بدینسو زیر نام " جنگ بر علیه تروریزم"

-- تحمیل چوکی غیر قانونی اجرائیه، بی تفاوتی به تمویل و تجهیز واقعی قوای افغان و بی تفاوتی در مقابل مداخله مستقیم قوای "تور پنجاب" در این سوی خط دیورند که در بعضی نقاط 25 کیلو متر پیش آمده اند چی ثبوتی به کار دارند که مورد پذیرش شما قرار گیرد؟

مگر خرم یا افغان دیگری که خونریزی و وحشت 16 سال اخیر امریکا و غلامان امریکا یعنی تروریستان تربیه و صادر شده توسط "تور پنجاب" همراه با جنگسالاران و جنایتکاران جنگی تحمیل شده بر گرده های ملت در سال 2001 بعد از سقوط امارت شیطانی طالبان برایشان دیگر غیر قابل تحمل شده است حق ندارند سوال کنند که این قرارداد امنیتی را که کرزی شجاعانه امضا نکرد به چی درد افغانستان خورده  به جز از یک نمایش نهایت غیر انسانی؟

در ضمن لطفا توجه کنید که کرزی حداقل از سال 2005 بر ضد سیاست های غیر انسانی امریکا در افغانستان بخصوص بمباری های وحشیانه قرا و قصبات افغانها صدا بلند کرده و 61مین اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در سال 2006 اولین جلسه سران کشور ها بود که او در آن نحوه و شیوه مبارزه بر علیه تروریزم را مورد انتقاد قرار داده گفت که تا پناهگاه ها و مراکز تروریستان در بیرون از سرحدات افغانستان هدف قرار نگیرد با بمباری قرا و قصبات افغانهای بیگناه تروریستان از بین نرفته بلکه قوت پیدا میکنند. گذشت زمان سخنان او را ثابت کرد

در سال 2007 در 62 مین مجمع عمومی ملل متحد او باز هم سخنان قبلی خود را تکرار کرد که باعث عکس العمل شدید میدیای وابسته به صهیونیستها و شرکت های صنایع نظامی شده، خوب به خاطر دارم که یکی از مجریان سی ان ان سوال کرد که "کرزی دوست است یا دشمن؟"

تا آن زمان کرزی گل سرسبد امریکا و میدیای به اصطلاح مستقل شان بود و کم بود کلاه قره قلی و چپن او را در کل دنیا مود بسازند و اگر کرزی بر ضد سیاست های غیر انسانی امریکا بخصوص قتل عام های مردم بیگناه افغان صدا بلند نمیکرد نه میدیای امریکایی و غربی ، نه میدیای مزدور در کشور و نه جواسیس امریکا و پاکستان بر او و فامیلش صد ها و هزار ها اتهام وارد میکردند

کرزی آدم زیرک و هوشیار است و اگر منافع کشور و ملتش برایش هیچ اهمیت نمیداشت در حالیکه انتخابات ریاست جمهوری در آنزمان نزدیک میشد سیاست های امریکا را اصلا انتقاد نمیکرد چون میدانست که چانس موفقیت او در صورت انتقاد از سیاست های امریکا کم میشود ولی با آنهم شجاعانه بر ضد بمباری ها، تلاشی خانه های افغانها و توقیقف نمودن های بیمورد افغانها توسط قوای وحشی امریکا صدا بلند کرده که تاکنون ادامه دارد
اسم: انجنیر نجیب الله داوری   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 03.05.2018

سلام به هموطنان عزیز!

با آنکه نسبت تکلیف چشم، داکتر معالج بنده را از تماس دوامدار و بیشتراز پنج دقیقه با صفحه کمپیوتر و تلویزیون منع نموده، و به همین اساس مقالاتی که عنوانی تعدادی از سایت های انترنتی بمناسبت چهلمین سالگرد شهادت شهید داوود خان و کودتای ثور نوشته بودم نتوانستم تکمیل کنم، اما ارشادات و گزافه گویی دور از عقل کریم خرم مجبورم ساخت تا به این ارتباط عریضه خود را عنوانی دریچه نظریات پورتال افغان جرمن آنلاین بنوسیم که مقاله جناب خرم در آن به نظرخواهی گذاشته است.
در این شکی نیست که حامد کرزی و رفقای همکاسه اش از اسپنتا گرفته تا ایمل فیضی و کریم خرم، تحت تفکرات پوچ شخص حامد کرزی در امر انتقام شخصی از دولتمردان امریکا میخواهند آگاهانه استخبارات منطقه و روسیه را خلاف منافع ملی ملت افغانستان کمک وهمکاری کند.
چند روز قبل چهلمین سالگرد شهادت یکی از جسور ترین شخصیت های ترقی و سعادت تاریخ مردم افغانستان یعنی شهادت شهید داوود خان و وقوع کودتای ثور را در حالی به سوگواری نشستیم، که کودتای مذکور به هدایت و توطئه صریح روسها صورت گرفته و چهل سال تمام ملت افغان را به ماتم کشاند و هنوز هم عاقبت این جنایت معلوم نیست. اما با وجود این حامد کرزی بمانند دلقک با چپن سبز کلاه قره قلی اش بیشرمانه بدربار پوتین شتافت ودر حرفهای خلاف منافع ملی از پوتین در امر ختم جنگ افغانستان طلب استمداد کرد. درحالیکه پوتین و کابلوف برضد منافع ملی مردم افغانستان، دشمن تاریخی افغانستان یا استخبارات نظامی پاکستان را عملاً پنهان و آشکار کمک وهمکاری میکنند.
یکی از شاعران زبان دری چنین سروده است.
خدا گر بخواهد که کاری کند
سر سوزنی را مناری کند
لندهوری را ز دالان بیرون آورد
به یکدم سیاست مداری کند

حرفهای اسپنتا را در مصاحبه با برنامه سفید و سیاه تلویزیون طلوع با شرکت محترم زلمی خلیلزاد دیدیم و شنیدیم که بالای بیطرفی افغانستان به کرات تاکید میکرد. ناگفته پیداست که در شرایط حاضر افغانستان بیطرف را کشور های همسایه چون ایران و پاکستان که بند و واز هیچگونه قرار داد بین المللی نیستند، در ظرف چند روز تکه و پاره خواهند کرد. در حالیکه این کشور ها برای چنین لحظات دقیقه شماری میکنند، آغای دوکتور اسپنتا با کدام شعور از افغانستانِ بیطرف حرف میزند. جناب اسپنتا باید بخاطر داشته باشند که چهل سال قبل در حالیکه ما کشور بیطرف بودیم وبه تناسب امروز بمراتب اتوریته و پرستیژ بین المللی داشتیم، روسها خلاف تمام قرار داد های بین المللی علیه ملت ما کودتای ثور را راه انداخت وبعد هم بیشرمانه به کشور ما تجاوز کرد.
از سوی دیگر استخبارات نظامی پاکستان با سابقه چهل سال مداخله سؤ در امور داخلی افغانستان تجارب بیشماری را در زمینه آموخته وعملاً نبض و روان جامعه ما را در داخل و حتی در فراسوی اوقیانوس ها در کنترول داشته و عملاً بعد از هر جنایت و خونریزی، با سیل تبلیغات سؤ از طریق گوناگون گناه آنرا به گردن دولت افغانستان و ایالات متحده احواله میکند. حالا با اینها شاید بیخبر ترین افراد بدانند که داعشیون بین المللی از هیچ راهی نمیتوانند وارد افغانستان شوند، جز از راه پاکستان و به همکاری آی.اس.آی از طریق بنادر زمینی، هوایی وبحری آنکشور. و بعد هم فرستادن آنها به نقاط مختلف افغانستان توسط شبکه های مختلف آی.اس.آی.
اگر باور ندارئید، توجه کنید که چندی قبل استخبارات نظامی پاکستان چطور موفق به شناسایی یک جاسوس هندی شد، که با نام مستعار از طریق ایران وارد پاکستان میشد؟ جاسوس مذکور توسط استخبارات پاکستان دستگیر و بعد هم اعدام شد. حالا با این دقت، مسخره است تا باور کنیم که پاکستان در فرستادن صد ها و هزاران داعشی بداخل افغانستان دست نداشته باشد
حالا با اینها خنده آور است که جناب کریم خرم قتل چند خبر نگار افغان را به گردن امریکا احواله کند. جناب خرم که در زمان سلطنت سلطان کرزی برای مدتی افتخار وزیر وزرات اطلاعات وفرهنگ را به عهده داشتند شاید اینرا بدانند که مصارف رسانه های غیر دولتی در سراسر افغانستان بشمول تلویزیونها، رادیو ها، جراید وغیره از سوی دولت ایالات متحده سالانه مبلغ دوصد میلیون دالر پرداخت میگردد. بناً اگر امریکا با رسانه های افغانستان کدام رقابت یا دشمنی داشته باشد، آسان میتواند پرداخت پول را به این رسانه ها قطع و در آنصورت رسانه های مذکور با کلیه اهل و بیت و خبر نگاران شان بدون کدام انفجار و انتحار از صحنه بدر خواهند شد.
حرف آخر اینکه به باور بسیاری از ناظران ملی در داخل افغانستان، تعدادی از اعضای بلند پایه حکومت و پارلمان در سؤ استفاده از مصوؤنیت سیاسی و پارلمانی و استفاده از موتر شیشه سیاه، افراد انتحاری وانفجاری داعش و طالب را وارد کابل کرده و به نقاط از قبل تعین شده رها میکنند. نباً لازم به نظر میرسد که دولت درحصه استفاده موترهای شیشه سیاه ازسوی زور مندان و اعضای پارلمان بازنگری جدی نموده و اولتر از همه حکومت نظامی را اعلان، پارلمان را ملغی وبا هر متخلف قانون برخورد جدی نماید. در غیر آن با این آش و این کاسه عاقبت بخیر.


اسم: جانان   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 03.05.2018

سلام برسد.
هم اظهارات اقای خرّم بسیار جالب و سرگرم کننده است( صرف نظر از درست یا نا درست بودنش) و هم اظهارات تبصره کنندگان.
قراریکه شنیده شده این خبرنگاران بیچاره توسط داعش ناجوانمردانه کشته شدند.
آیا غیر از این است؟
افکار عمومی باید اولتر از همه به طرح نمودن این سؤال بپردازد که ایجاد پروژۀ داعش کار کی ها است؟
هیچکس ادعا کرده نمیتواند که امریکا مستقیماً در کشتن این خبرنگاران نقش داشته ولی از کنار این مسئله نیز نمیتوان به سادگی گذشت که فعالیت های تروریستها همچو طالب و داعش، از دید دستگاه های راداری ( استخباراتی) نیروهای ناتو حاضر در کشور ما چرا مخفی نگه پنداشته شود.
بهر حال دشمنان دوتا مسلکی ها بیشتر از دوستان شان اند، یکی خبرنگاران و دیگری مامورین نظارت پارکینگ های موتر که البته صدمه زدن به جان و مال و آبروی آنها یک عمل شیطانی محسوب میشود.
امیدواریم تمام اقشار مردم عزیز ما از هر نوع گزند دشمنان در امان باشند بخصوص خبرنگاران و امیدواریم این آخرین فاجعۀ درناک برای قشر و خانوادۀ زحمت کش خبرنگاران باشد.


اسم: O:T   محل سکونت: sweden    تاریخ: 03.05.2018

که د انسانانو زړونه ، عواطف او روحيات د ليدلو وړ وای نو به هر چا په سترګو ليدلي وای چي خرم او امثال يې څومره حض او خوند اخلي د هر خرمرګي څخه او د بېګناه خلګو له قتل عام او ترور څخه ، ځکه دوی ته د تبليغاتو له پاره تردې ښه سوژه نسته ، او هر څومره چي ځاني تلفات ډېړيږي په هغه اندازه دوی ورته خوشحال وي اما ظاهراََ کاذبي اوښکي او ويش و واخ وايي مګر په حقيقت کي د خلګو توجه اړول غواړي د افغانستان د اصلي قسم خوړلي دښمن څخه و بل لور ته۰بد بختي داده چي بېسواده جاسوسان شرم او حيا هيڅ نه پېژني ، په دې ښه پو هيږي چي هرڅه خرابی او بې عدالتی چي په افغانستان کي پېښيږي ، اساس او پايه يې د کرزي بې کفايته او کړغېړني ادارې ايښي ده ، ځکه د امريکا په څنګ کي ټوله متمدنه نړی د خپلو ټولو اقتصادي ، نظامي ، اجتماعي او سياسي امکاناتو سره افغانستان ته راغله او د ای اېس ای په مشوره يې کرزی او تا وارو شنه په هوالذي د ملک و جوړېدو او ابادېدو ته وګمارلاست ، تاسي بېله غلا ، اختلاس ، د ای اېس ای د نيول شووجنګي مجرمنو ازادول ، د امريکا او پاکستان د جنګ په صورت کي د پاکستان څنګ ته درېدل ، د بانکونو لوټول ، د ای اېس ای د بې خطره اکملاتو په خاطر د شپې د عملياتو سره د ملکي تلفاتو په بهانه مخالفت کول ، ستاسي جنايات چي تر سهاره ليکم نه خلاصيږي ، تاسي دمکتب د شاګردانو ، تاسي د برق د ماشين الاتو ، تاسي د نظامي او جنګي سامان الاتو پيسې غلا کړې او بيا وايې چي خارجي دسيسې دي ،عجبه نه ده خرمه !
تاسي صيغهيزم ، وهابيزم ، او تروريزم ته د روزنيزو مرکزو د تاسيس اجازې ورکړې چي د دغه خيانت په اساس بايد تاسي محکمه او اعدام سی اما تاسي تراوسه لګيا ياست او د وطن بربادی او ويرانی ته کار کوی ، خوشبختانه خلګو پېژندلي ياست نور مو انتر منتر کار نه کوي ۰


اسم: داكتر مصطفي آريامل   محل سکونت: كاليفورنيا/ايالات متحده    تاریخ: 02.05.2018


به توجه محترم آقاي خرم!

تبصره هاي صاحب قلمان خبير و حقگوي را در باره اتهام بي پشتوانه شما كه امريكا را متهم به قتل خبر نگاران مينماييد خواندم.

رسوايي هايي كه از كار روايي هاي حامد كرزي و باند وي باقي مانده بايد آن باند به سرنوشت هاي ذيل گرفتار ميشد:
1. محاكمه به حيث وطن فروش و خائن ملي در قضاياي رشوت گرفتن از ايران و CIA.
2. مواخذه براي رهايي قاتلين مردم افغانستان قبل از تأمين عدالت از راه محاكمه.
3. بازخواست از دستبرد عمدي به دارايي هاي عامه و اختلاس كمك هاي بين المللي و رشد تباه كن فساد اداري.
4. جوابگويي در مقابل رشد مافيا ها و سركشيدن قارون ها و آفت مواد مخدر.
5. بازخواست براي فراهم نمودن زمينه رشد دوباره طالبان با سنگ اندازي هاي متنوعه در مقابل عمليات قوت هاي ائتلاف و با تباني با پاكستان.
6. بازپرس از بسا دسيسه هاي ديگري كه جمعأ مصيبت هاي عميق بشري، اجتماعي و سياسي را در وطن سبب شده است.

يگانه معيار و شاخصه ايكه رهبر پاك و ناپاك را از هم مجزا مينمايد عبارت از تقوي در وظيفه است.
آخرين رهبري كه ملت افغان به تقوايش ايمان داشت شهيد محمد داود خان بود.

بعد از آن مرحوم، روي همه تخت نشينان چون قير سياه است.

با احترام

مصطفي آريامل
اسم: بصیر غفاری   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 02.05.2018

آغای کریم خرم نظر به روی کدام سند و ثبوت این ادعای خود را آباد نموده است؟ چیزی که هویداست این است که آغای خرم و آغای سپنتا و آغای کرزی و بقیه باند شان خواهان آن اند که تا یک بار دیگر به چوکی های دولتی-حکومتی خود را برسانند. در این احوال به نظر من گفتهٔ آغای سید عبدالله کاظم بلکل درست و بجا میباشد که کرزی-خرم-سپنتا و بقیه اعضای باند شان می خواهند اینبار به زور رقبای امریکا خود را به کرسی های دولتی-حکومتی برسانند. در این موضوع کریم خرم را که از سواد کمتر برخوردار است به حیث جارچی خود به پیش انداخته اند. در غیر صورت چرا کریم خرم به این فکر نه آمده است که شاید هم این حملات انتحاری در کابل و بقیه ولایات افغانستان از جانب ایران، روسیه و پاکستان و یا هم از جانب هند و یا چین طرح ریزی شده باشد؟


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 02.05.2018

سلامه به همه دوستان خوب این پورتال معظم!
روح شهداءاخیر شاد باد،واما در مورد ادعای پوچ وبی مدرک وبی ثبوت آقای خرم باید عرض نمود که داد وفریاد آقای خرم بخاطر گشتار مردم بیگناه افغانستان، چه نظامی وچه غیرنظامی، چه ژورنالست ویاغیر ژورنالست، همواره بهانه ایست برای آنهای که دیر یست ازگرفتن کیسه های دالر محروم شده اند، درحالی که این حوادث در همان زمانی که اقای خرم رئیس دفتر آقای کرزی بودند نیز رخ میداد.
ما قتل یک ژورنالیست با خانم وطفلش در هوتل سرینای کابل را فراموش نکرده ایم یکی از به اصطلاح کارشنانسان امور طالبان که درواقع سخنگوی طالبان درکابل است وهرجای را که او نشانی بدهد طالبان مورد حمله قرارمیدهند،وباری آقای سپنتااو را در ولسی جرگه با سند صدایش معرفی نمود، اما نه زور ولسی جرگه ونه زورکرزی وآقای خرم به او نرسید وتااکنون هم به تلویزیونها ظاهر میشود وانچه منافع پاکستان ایجاب نماید برضد دولت اشرف غنی سخن میزند. اگرامریکا قصد ترور ژورنالستان ویا صاحب نظران را میداشت، چرا خود آقای خرم را که بقول آقای حسیب الله «نام خدا با چاقی وعرض وطول وضخامتی که دارند» ودر پشت هیچ درخت یا دیوار سمنتی پنهان شده نمیتواند ترور نشده است ویا همان کارشناس واجنت طالبان را از میان برنداشت؟ بنابرین معلوم میشود که آقای خرم این حرفها را به تحریک دیگران که دشمن حضور امریکا در منطقه اند، میگوید و قتل ژورنالستان ودیگر بیگناهان کشور برای سیاستمدارانی چون آقای خرم یک بهانه خوب ویک موقع خوب برای ادای وظیفه است.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: آلمان     تاریخ: 02.05.2018

سلام خدمت همه تقدیم است،

خداوند متعال روی همه شهدای افغانستان را شاد داشته باشد، بازماندگان شانرا صبر جمیل عطا فرماید و قاتلین آنها را در غضب خود گرفتار کند. در قسمت ادعای بدون ثبوت و بدون مدرک آقای کریم خرم وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ مملکت، این بنده نیز در این رابطه صد فیصد همنظر جناب محترم داکتر صاحب سید عبدالله کاظم و همنظر جناب محترم انجنیر قیس کبیر هستم.

من هم گمان می کنم که کرزی و اطرافیانش کریم خرم را جهت منافع شخصی ایشان به اصطلاح عام اوشت نموده اند که چنین تبلیغاتی را راه اندازی نماید. با وجودیکه این بنده در سال ۲۰۰۱م. بی فکری های امریکا را در زمان پروسهٔ دولت سازی برای افغانستان سخت انتقاد نمودم، چنانچه در روز اول کنفرانس پیترزبیرگ ۲۰۰۱م. طرز العمل ملل متحد و امریکا را در قبال پروسهٔ دولت سازی برای افغانستان نا بخردانه و غیر علمی خواندم، اما در قسمت این ادعای آقای کریم خرم که گویا امریکا طرح کنندهٔ حملات انتحاری و آن هم در بین ژورنالستان افغانستان باشد، شدیداً به دیدهٔ شک می نگرم، زیرا فرمودهٔ جناب محترم قیس کبیر در این رابطه و سؤالی را که ایشان در رابطه مطرح نموده اند، قابل تعمق می باشد. امریکا که خود از یک طرف ژورنالیستان و ژورنالیزم در افغانستان را در یک ونیم دههٔ اخیر با بودجه های هنگفتی تقویه و حمایت می کند، چرا در فکر کشتن ژورنالیستان افغانستان بر آید؟ آیا نظریات و اخبار ژورنالیستان افغانستان به ضرر امریکاست و یا تبلیغات آقای کریم خرم به حیث به اصطلاح یک نیمچه ژورنالست؟ پس چرا امریکا تا به حال آقای کریم خرم را، که نام خدا با چاقی و عرض و طول و ضخامت که دارند، به نشانه نگرفته است؟ آیا نظر به هیکل بزرگ و قوئی که آقای کریم خرم دارند، زور امریکا به وی نمی رسد؟

من هم به همین گمان هستم که آقای کرزی و اطرافیان وی، از ساده لوحی آقای کریم خرم سو استفاده نموده وی را به حیث لودسپیکر منافع شخصی خویش استفاده می کنند. از آنجای که آقای کرزی و اطرافیانش امروز دست به دامان رقیبان امریکا دراز نموده اند، آقای کریم خرم نیز به اصطلاح به دُهل آنها به رقص آمده است. آقای کریم خرم باید برای این ادعای خود ثبوت و مدرک بیآورد، ورنه چطور میتوان به این حرف های وی باور کرد که تا دیروز که وی وزیر بود، امریکا خوب بود، مگر حالا که وی وزیر نیست امریکا بد است؟

با احترام

حسیب الله


اسم: قیس کبیر   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 02.05.2018

آقای خرم، بدون اثبات اتهامات مسقیماٌ امریکا را محکوم می کند... تنها چیزی را که تا به حال ثابت نموده است به گفتۀ داکتر صاحب کاظم یار و یاور و شریک معاملات حامد کرزی و گروه بدنام او طی یک دهه تا توانستند از پستان امریکا چوشیدند و وقتی امریکا متوجه سیاه کاریهای آنها شد و روی از آنها برتافت، آنوقت دشمن امریکا شدند و اکنون به رقبای آن کشور روی آورده اند تا بدانوسیله بار دیگر آب رفته را بجوی خود باز برگردانند.. . وی نه کدام دست آورد به حیث وزیر اطلاعات و کلتور دارد و نه کدام دست آورد دیگری...
رادیو آزادی به سرمایۀ امریکا به وجود آمد و ژورنالیستان افغان درس و تعلیم دیدند و ... حالا امریکا آنها به قنل رسانید؟


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 02.05.2018

هزار نفرین به کسانیکه دست های شان به خون مردم مظلوم ما رنگین میشود و لعنت خدا برآنها که متواتر با این جنایات خود قلب مرد و زن ما داغدار می سازند. اینها که مستقیماً دست پروردگان دستگاه دجال استخبارات پاکستان اند، هرروز به اینکار شیطانی خود ادامه میدهند. روح کسانیرا که در این رویداد ها جان باخته اند، قرین رحمت الهی خواسته و به خانواده های سوگوار شان صبر جمیل و اجر جزیل خوانم.
در مورد نوشته کریم خرم باید عرض کنم که او به حیث یار و یاور و شریک معاملات حامد کرزی و گروه بدنام او طی یک دهه تا توانستند از پستان امریکا چوشیدند و وقتی امریکا متوجه سیاه کاریهای آنها شد و روی از آنها برتافت، آنوقت دشمن امریکا شدند و اکنون به رقبای آن کشور روی آورده اند تا بدانوسیله بار دیگر آب رفته را بجوی خود باز برگردانند. یاد آنروز ها که بوش پسر در موترک گلف حامد کرزی را مثل معشوقه به خلوت میبرد و حامد کرزی از پول بیحساب آنها جیب های خود و خانواده و دوستان و شریکان معاملات خود را پر میکرد، خواب را از چشمان خودش و دار و دسته اش برده است و اکنون با دلفریبی های مضحک با رقبای امریکا میخواهد باز نظر امریکا را به خود جلب کند. رفتن به دامن روسها فقط یک وسیله تحریک احساسات است، ورنه روسها کرزی و حواریون او را خوب می شناسند.
کریم خرم و دار و دسته شان حالا از این وضع که دیگر مجال چوشیدن و مکیدن را ندارند، بسیار ناخرم شده و شروع به یاوه سرائی کرده است. او در این حرمان زدگی تنها نیست، بلکه سپنتا نیز دراینکار نرمک نرمک به اصطلاح "پلته" پیش میکند. اینها برای 13 سال امتحان خود را دادند و حالا مردم به حرفهای شاان فریب نمی خورند. اما افسوس که حکومت ع وغ راه تخریب نظام را برای کرزی باز گذاشته و او گاهی به این کشور و آنکشور سفر میکند و علیه نظام فعلی بیانیه میدهد.
رؤسای جمهور باز نشسته در دیگر کشورها بیشتر به امور خیریه، صلح و مشاوره در امور و مشکلات بین المللی و رفع معضلات جهانی فعالیت میکنند و از مداخله در امور جاری سیاسی کشور خود دوری می جویند. حامد کرزی که از یکطرف با قانون خود ساخته خود ماهانه بیش از 40هزار دالر از بودجه دولت معاش میگیرد که این مبلغ به مقایسه سطح اقتصاد کشور هیچ سازگاری ندارد و در حقیقت از خون ملت فقیر تغذیه میکند و اما ازطرف دیگر قسمتی از این پول را برعلیه نظام مورد استفاده قرار میدهد. گروهی که 13 سال در قدرت بودند و جز تقویه فساد در کشور دست آورد دیگر نداشتند، اکنون چگونه جرأت میکنند تا این میراث شوم خود را نادیده گرفته و به حیث یک گروه مخالف "اپوزیسیون" سیاسی به فعالیت بپردازند. بگذارید هرچه میگویند، بگویند، مردم به حرف آنها باور نخواند کرد.


اسم: ارمان امانی    محل سکونت: کابل    تاریخ: 02.05.2018

به تایید از سخنان محترم خرم

من چند روز قبل عرض کردم که امریکا تاکنون افغانستان را از عقب عینک های انگریز و غلام انگریز "تور پنجاب" میبیند و ادامه جنگ، بی ثباتی، نفاق و دامن زدن به نفرت را در بین افغانها بهترین راه برای ادامه حضور خود در افغانستان میداند

در 16 سال اخیر از برکت جواسیس و میدیای تحت کنترول امریکا و متحد امریکا پاکستان نفرت قومی، لسانی و سمتی به اوج خود رسیده، دشمنی با افغان و افغانستان، بی ثباتی و جنگ، کشت کوکنار، غضب زمین ، چور معادن و منابع دیگر طبیعی کشور توسط جنگسالاران، جنایتکاران جنگی و گروه های تروریستی که یا توسط امریکا و یا از طریق پاکستان تمویل و تجهیز شده یا بر گرده های ملت بعد از سقوط رژیم طالبان تحمیل شده اند افغانستان را با سقوط مواجه ساخته است.

تحمیل چوکی غیر قانونی ریاست اجرائیه که بار اول در زمان کرزی توسط جنایتکار جنگی هولبروک پیشنهاد گردیده بود فقط به خاطر حفظ همین بی ثباتی است تا حکومت دوسره مشغول به سر هم زدن باشد و هیچگاه نتواند بدون مشوره و رای امریکا کاری کند

امریکا در این 16 سال هرگز نخواسته رهبر قابل قبول و مورد احترام برای اکثریت افغانها قدعلم کند. کرزی و اکنون غنی را توسط میدیای خود با استفاده از بهانه های مختلف از جمله تعصب قومی، اختلاس ، استفاده جویی، اینکه مسلمان واقعی نیستند، یا اعضای فامیل هایشان در این مسایل ذیدخل اند بدنام و بی اعتبار ساخته اند چون به نظر امریکایی ها اگر رئیس جمهور غنی و یا حکومت افغان مورد احترام قرار گیرند موجودیت آنها هیچ میشود

امریکا در چنین شرایط مساعد اگر مادر بمب استفاده میکند، قتل عام میکند، تروریستها را به شمال انتفال میدهد، پسر تروریست معروف طاهر یولداش را از گوانتانامای شان در افغانستان یعنی بگرام آزاد میسازد، اگر تروریستهای پاکستانی قتل عام میکنند و یا طیارات شان در خاک افغانستان بمباری و پرواز میکنند، اگر پاکستان در این سوی خط دیورند پیشروی میکند و پسته میسازد، اگر فضا و زمین افغانستان زیر کنترول خود دارند و قوای افغان را حداقل با وسایل رادار مجهز نمیسازد و ..... خوب میداند که افغانها را چنان با مسایل ذکر شده در بالا مصروف ساخته است که اصلا صدا هم بر ضد امریکا، پاکستان و گروه ها تروریستی زیر کنترول و فرمان شان بلند نکرده بلکه به سر هم میزنند
اسم: داکتر محمدایمل   محل سکونت: سدنی    تاریخ: 02.05.2018

انالله و اناالیه راجعون!
د کابل د وروستیو خونړیو حوادثو قربنیانو ته جنت فردوس، ټپیانو ته عاجله شفا، غمځپلیو کورنیو او په مجموع کی خپل مظلوم ولس ته د زړه صبر غواړم.
دا چی نن ژورنالیستان هدف وګرځیدل څو موده وړاندی د قرانکریم حافظان په نښه شول په ټوله کی متائسفانه افغانانو یو بل ووژل د مشترک دښمن په لمسولو دا کار پدی خاطر دښمنانو مهندسي کړي چی د ټولنی مختلف قشرونه له یو بل سره په تربګني او دښمني ګرفتار کړي ، په د دغه ټولو حوادثو کی د نظام د ننه پنځم ستون لاس لري دا څو ورځې وړاندی می هم دا په ډاګه لیکلي وه د وطن د کربلا په لیکنه کی چی مختلفو افغاني سایتو کی نشر شوې وه اوس بیا وایم پنځم ستون د حکومت له د ننه څخه تروریستانو ته دحملو ضمینه سازي کوی .
اشرف غنی چی ځان دوه ټوټې هم کا څه نشي کولي پدی چی نه اردو نه پولیس او نه هم امنیت یا خاد ملي دي لا تر اوسه دا بنسټونه قومي او تنظیمي دي چی د پلورل شويو مشرانو په اشاره يي څرخي نه د ولسمشر او ملت .
یوازیني چاره د ملت د سولی غوښتنی حرکت دي چی لدی حالت څخه ځان خلاص کړي د جنګ پر ضد ولسي پرلتونه په ټول افغانستان کی او اشرف غنی د هم د منظور پښتین لاره غوره کړي د ملت له خولی د جنګ د بندولو او دایمي سولې په راوستو کی کار واخلي تر کله به د افغانانو وینې د نورو د اهدافو لپاره توئګي .Copyright by AFGHAN GERMAN ONLINE all rights reserved