Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  تبصرۀ شما در مورد مطالب نشر شده، سال 2020     نویسنده:  افغان جرمن آنلاین

 
اسم: محمد معصوم هوتک   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 24.10.2020

محترم جهلني صاحب
د ارواښاد طالب حسین په باب مو ډېره پر ځای لیکنه کړې ده او هغه حق مو ادا کړی دئ چي دغه مرحوم ئې پر موږ ټولو لري. طالب حسین یو له هغو ستورو څخه وو چي د تعصب کلمه ئې د ژوند په قاموس کي هیڅ وجود نه لاره. دده له نزدې دوستانو مي اورېدلي وه چي وایي ده به ویل " پښتو او فارسي مې دواړي مورنۍ ژبي دي". خدای دي هغه مرحوم وبخښي او تاسي هم د ډېري زیاتي ستایني او قدردانۍ وړ یاست چي هغه د ځوانۍ په انرژۍ باندي د هیواد د تاریخ او افتخاراتو په باب یو په بل پسې درانه تحقیقي او ارزښتناک مطالب لیکئ، ژباړئ او خپروئ یې. له خدایه غواړم چي قلم دي تل همداسي تاند اوسي او یقین مي دئ چي راتلونکی زلمی نسل به ستاسي دغه زحمتونه هیڅکله هم هېر نه کړي.


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنى    تاریخ: 24.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم
آقاى ميرزاده يك مقاله تقريبا سه صفحه اى را در تقبيح گزارش كميسون حقوق بشر كه در مورد قتل مردمان ملكى، اعم از ريشسفيدان و كودكان در يك حمله هوايى حكومت دست نشانده اشغالگران در ولايت تخار به نشر رسيده است، نوشته اند. در عين حال خودشان در پاراگراف هفتم مقاله خود اقرار مينمايند، كه در مورد اين حادثه چيزى نميدانند!!!
عجب تحليلگر دقيق و عجب بيدارگر بيدارى!!!
آغا وقتى نميدانىد، به كدام جرأت و مسئوليت چشم پت آنهم با اين طمطراق مينويسيد؟؟؟
تمام نوشته ها و گفته هاى شما را ميتوان از همين قياس نمود.
اگر خودت نميدانى، كميسيون حقوق بشر دانسته كه پيلوتات كورچشم، كوردل كورمغز مسجدى را در يك منطقه مسكونى نشانه گرفته و بازهم مردم بيگناه ما را كشته اند. اين بار اول و يكى دو مرتبه نيست، كه چنين جنايات صورت ميگيرند، مگر عجيب وجدانهاى كه منكر اين جنايات عظيم ميشوند.
اينكه معاون اول رئيس جمهور شما با چشم سفيدى خاص خودش منكر اين جنايت شده، كار تازه اى نيست. مگر انكار از واقعيت، غير ازينكه به روسياهى روسياهان بيفزايد، ديگر چى ارمغانى خواهد داشت؟
تلويزيون طلوع فلم زخميها و قربانيان و مصاحبه با بازماندگان قربانيان و حتى يكى از نمايندگان مردم در پارلمان در رد گفته هاى صالح و تصديق اين جنايت به نشر رسانيده است.
درين جا بايد با الفاظ درشت پرسيد، كه كى با استفاده سؤ از آزادى بيان، ترور و تروريست پرورى مينمايد؟؟؟
لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم


اسم: A. Halim Hakimi   محل سکونت: USA    تاریخ: 24.10.2020

" ۲۰۲۰/1۰/۲۳ عبدالباري حهاني

طالب حسین، له خلکو هېر شاعر"---" اګر اینجانب مسوول این ویب سایټ وزین میبودم نام دریچه نظرخواهي را به آیینه افغانستان تبدیل مینمودم. چون، به عقیده بنده، از یک طرف اسم بامسمی است و ازطرف دیګر نام مرحوم استاد هاشمیان، موسسس و ناشر مجله آیینه افغانستان، با تمام خاطرات خوبی که از آنجناب داشتیم، زنده میماند."

One wish that our great poet and former cabinet minister Mr. Jahani get real and accept that now a days poetry is
nothing more than a simplest form of art. And as such expectation at the level of public remembrance for the poet is way heavy reward for the then considered special skills. And God bless late Dr. Hashimyan, who may not contributed to the extend being placed as memoir icon to represent an editorial page you read this note via now.
اسم: عمر توخي   محل سکونت: Malmo    تاریخ: 23.10.2020

"محمد قاسم حلیمی سرپرست وزارت حج و اوقاف افغانستان می ‌گوید که این وزارت به مساجد و خطیب‌ های آن نظارت و کنترول ندارد و می‌ گوید که نظام کشور از طریق برخی مساجد تخریب می ‌شود و هم چنین بر برخی از مسلمانان کشور از همین منبر ها مهر کفر زده می ‌شود."
عجب احمق، بې کفايته او بېکاره چارواکي لرو، هيڅ شرم او حيا نه لري، هغه ستونځي او خنډونه چي دی يې د له منځه وړلو له پاره ګمارل سوی دی، وزیر صاحب شکایت ځني کوي، سوال پيدا سي چي د وزیر صاحبانو وظيفې او مکلفيتونه څه شي دي؟ د برق وزير د بې برقی، د امنیت وزیران د نا امنی، د تعليم او تحصيل وزیران د بېسوادی او بېعلمی، د عدالت وزیر د بېعدالتی او اقتصادي او مالي وزيران هم د مفلسی څخه شکايت کوي۰ که کاري ظرفيت او توان نه لری دا د مسوليته ډک کارونه مه قبلوی، چي عبدالله، سياف، رباني، کرزی، محقق او يا ګلب الدين مو د جهاد د امتياز په خاطر د ملت پر اوږو باروي، پر مخ يې ور تُف کړی او ور ته وواياست چي موږ نور د وطن سره خيانت نه کوو۰ ايا په تاسي کي به داسي يو باشهامته انساني او افغاني کرکټر پيداسي؟


اسم: حمید صمیمی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 23.10.2020

جناب حسیب الله خان !
سلام عرض می شود.
ایا سؤال قبلی صمیمی را جواب داده اید که حال با این سرعت پیشنهاد آقای جهانی را خوب و عالی می دانید. این خوبی و عالی را چگونه ارزیابی می کنید؟ ما خوانندگان خسته شده ایم که هر روز جملات عام و یکنواخت شما را می خوانیم. آخر شما در چه نقش هستید؟ این اداره هم توجه ندارند، تابرایتان بگوید، که افغانستان ویران و در جنگ خون می ریزند، خوانندگان آن این حق را خواهند داشت، که مجبور نباشند تا مانند اعلانات نعمات فروشی، مزاحمت های اعلان مانند شما را تحمل کنند. در حقیقت این پیشنهاد برای چه مرجع باید شود. "افغان جرمن آنلاین" خود صلاحیت دارد که هر چه بخواهد انجام می دهد. ما نمی دانیم که آیا شما یک حزب، یک سازمان و یا یک دولت هستید؟

با احترام
صمیمی


اسم: حسیب الله   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 23.10.2020

پس از تقدیم سلام و احترامات خدمت همه,

پیشنهاد جناب محترم جهانی صائب یک پشنهاد خوب و عالی است.

با تقدیم احترامات
حسیب الله


اسم: حمید صمیمی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 23.10.2020

جناب محترم عبدالباری جهانی!
سلام و احترام بی پایان تقدیم تان می دارم!
قبل از اینکه به نام و شناختن میراث فرهنگی فکر می کنید، یکبار متوجه کیفیت این همه نظرات شوید، که آیا می تواند کدام پارچه از تصویر کشور کهن افغانستان را انعکاس دهد. اگر چنین یک تصویر مکدر به نام آیینۀ افغانستان ثبت تأریخ شود، خیلی شرم آور خواهد بود.
احترامات مکرر
صمیمی


اسم: عبدالباري جهاني   محل سکونت: MANASSAS Parkl    تاریخ: 23.10.2020

به اداره محترم افغان جرمن انلاین سلام و احترامات بې پایان خودرا عرض میدارم. بعد ازسلام، بنده یک عرض عاجزانه دارم و آن اینکه اګر اینجانب مسوول این ویب سایټ وزین میبودم نام دریچه نظرخواهي را به آیینه افغانستان تبدیل مینمودم. چون، به عقیده بنده، از یک طرف اسم بامسمی است و ازطرف دیګر نام مرحوم استاد هاشمیان، موسسس و ناشر مجله آیینه افغانستان، با تمام خاطرات خوبی که از آنجناب داشتیم، زنده میماند. میفهمم که تعمیل نظر بنده مقدور نیست؛ ولی لطفاً شوخي نپندارید. خدا کند که دشنام بازان دشنامم ندهند. با احترام به همه شما.


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 23.10.2020

استادان دانشمند وقدر شناس ، داکترصاحب کاظم وداکتر صاحب رشید ونویسندۀ خوب در هردو زبان دری وپشتو جناب فطرت صاحب، از حمایت وهمنوائی شما تشکر واظهار سپاس مینمایم.
شما بهتر از من واقفید که برای تهیه یک مطلب تاریخی باید چقدر وقت ضایع کرد تا آن مطلب درمحافل علمی واکادمیک مورد پذیرش واقع شود. من بحیث شاگرد تاریخ با پیروی از متودلوژی تاریخ نگاری زحمات زیادی را متقبل شده ام تا اثار ونوشته های من برای نشر مورد قبول لا اقل دو تن از دانشمندانی چون پوهاند حبیبی، پوهاند زهما، پوهاندمیرحسین شاه ،پوهاند رشاد ،پوهاند ضمیر صافی و داکتراکرم عثمان قرار گیرد. حصول تایید این دانشمندان برایم کمال خوشبختی محسوب میشد.طی کردن مراحل چاپ یک اثر بعد از تایید چنین اشخاصی کار ساده یی درافغانستان آنروزگار نبود. اما متاسفانه که امروز شاهدیم که حاصل زحمات چندین ساله ام از سوی افراد کم سوادی یک ساعته نابود میگردد. مدتها حوصله کردم وانتظار داشتم که این غارتگر بی انصاف بالاخره برسر عقل آید ودست ازاین کارخود بگیرد، ولی نگرفت ومن مجبور شدم چنین بکنم که می بینید. نظریات شما بزرگواران مرا در سنگرمدافعه از حقم روحیه میدهد.
بازهم از شما عزیزان تشکر!


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 23.10.2020

نمیخواهم به سخنان کنایه آمیز یک هموطن جواب ارائه کنم و فقط با تقدیم "سلام" از آن می گذرم و اما میخواهم توجه را به یک نکته غیر شحصی معطوف دارم و ان اینکه: بررسی و تحقیق پیرامون رویداد های تاریخی ، بخصوص تاریخ معاصر به حیث یک موضوع پیچیده و دارای ابعاد مختلف اعم از سیاسی، اجتماهی، فرهنگی، اقتصادی ، حقوقی، شناخت محیط و حتی روانشناسی مردم ایجاب تعمق همه جانبه را میکند. پدیده ها و رویداد های تاریخی فقط منحصر به شرح رویداد در زمان و مکان نیست، بلکه تحلیل و بررسی جوانب مختلف آن مستلزم آگاهی نسبی محقق تاریخ به ابعاد مختلف موضوع میباشد و تنها مربوط آن نیست که محقق تاریخ باید حتما در رشته تاریخ صاحب یک دگری باشد. اگر به رشته تخصصی مؤرخین نامدار کشور از جمله حبیبی، غبار، رشتیا، فرهنگ و تعداد دیگر به دقت دیده شود، هیچ یک آنها در رشته تاریخ تحصیل نکرده اند، اما هرکدام اثار متعدد و با ارزش تاریخی را نوشته و از خود بیادگار گذاشته اند که امروز بسا مورخان از آثار آنها استفاده میدارند و آنهم به این دلیل که ایشان با دقت زیاد و مطالعات شخصی و تفکر در بارۀ واقعات و مراجعه به مآخذ و منابع مختلف شب و روز زحمت کشیده در ساحات مختلف خود را تاحدی وارد ساخته بودند و از اینطریق توانستند البته با زحمکشی شخصی خود را به درجه یک مؤرخ شناخته شده برسانند. برای کسانیکه در ساحه اقتصاد و جامعه شناسی بطور اختصاصی و تحصیل مقدماتی در حقوق و علوم سیاسی و همچنان با شناخت محیط و مردم خود و نیز در جریان قرار گرفتن با رویداد ها معاصر شخصاً شاهد بعضی وقایع بوده است، و نیز با تألیف آثار متعدد اندوخته های فراوان نظری و عملی دارد، میتواند یم محقق خوب تاریخ بار آید. دوری از وطن و علاقمندی با جریانات روز که همیشه آنرا تعقیب کرده و برنامه های از تحلیل های سیاسی را در رادیوها ، تلویزیون و محافل و مجالس پیش برده و سخرانی کرده است، همه میتوانند یک شخص را قدم بقدم بهتر از بعضی ها با وقایع تاریخی آشنا سازد. ضرور نیست که یک اقتصاد دان همیشه خود را در همان رشته محصور دارد و میتواند با تشبث شخصی و مطالعات مزید در ساحات دیگر که از ان رشته بسیار دور نباشد ، به تتبع و نگارش و تحقیقات علمی بپردازد که شاید بهتر از کسانی دیگر در تحلیل ابعاد مختلف موضوع بیشتر دسترسی یابد. اینکار نه تنها گناه و بزعم آن برادر "خیانت" به رشته نیست ، بلکه ممکن است زمینه ساز بهتر و بیشتر بررسی موضوع شود. لذا این ضرب المثل را تکرار میکنم که "ترکانی در بیزو کار ندی". نمیخواهم از این بیشتر مزاحم شوم و به این گفته اکتفا میکنم که:اگر در خانه کس است، این حرف بس است!


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 22.10.2020

جناب محترم فطرت صاحب!
عنوان مقالۀ شما: «این درک و فهم ناسالم ما از اسلام است که بدبختی میآفریند» در یک کشوری که مردم بیش از هزار سال پیرو دین مقدس اسلام است، این "فهم نا سالم" را از اسلام چگونه تحلیل و ثابت نموده اید که حتماً اثر بر همین نبدبختی دارد. چون مقاله باز نشد، آیا بدبختی های فلسطینی ها، لیبیائی ها، سوریه یی ها هم ناشی از فهم نا سالم از اسلام است. دین را با سیاست و قدرت خلط نکنید. خوب دقت کنید. اسلام دین مقدس برای مردم است. وقتی اگر آگاهی ندارند، پس از چه دفاع می کنند؟ این جنگ برای اسلام نیست و بر اساس اوامر دینی به پیش نمی رود. درین جا ممکن آیدیالوژی بر درک اصلی شما هم اثر کرده باشد. فقط عنوان شما در نظر گرفته شده است.
با احترام محمد عالم


اسم: رشید   محل سکونت: هند    تاریخ: 22.10.2020

ګران استاد کاندید اکادمیسن سیستاني صاحب ته درناوي ،
ستاسې عالمانه مقاله مې ولوسته، داچې ستاله عالمانه څیړنو او لیکنوپه رڼا ورځ غلاوی شوې د زړه له کومي مې غمرازي اوتسلیت هم ومنه. ځکه تاسو یوبلوچ موندلي خو زه فکرکوم چې په سلګونو داسې یاران شته چې دتاریخ او تاریخ لیکنې دمطلقي مسخ کیدنې له پاره لاس په کارشوي دي، دوی خپل مسلک ورک کړی، له خپل مسلک یې سره خیانت تردې سرحده رسیدلي چې دوکتوراوې ؟ په کې لري له نومونو سره دوکتورهم لیکي خو په خپل مسلک کې نه څه لیکي اونه یې خیرد افغانستان دخلکو ژوند، ادب ، کلتور او اقتصاد ته رسیږي، یوشمیرړانده کاڼه خو داسې هم سوچي چې ګواکي اوس داسې حال دی چې د تاریخ لیکونکي اوتاریخ تحریفونکي ترمنځ فرق سړی په ډیره سختۍ سره کیدای شي، چې داسمه نه ده «شپه که تیاره ده مڼې په شماردي » زه داسې تاریخ مسخ کونکي هم پیژنم چې دخپلې استادۍ په دوران کې دتاریخ پرتعریف هم نه پوهیدل خو اوس دافغانستان دمعاصرتاریخ (مسلک ورک کړي) تاریخ لیکونکي ځانونه بولي ؟؟ زه باورلرم چې ستاسودلیکنو دغلاوو لړۍ که دا ملاو اودا جومات اودابی مسلکه تاریخ لیکونکی وو نوره هم پراخه شي اوهرکس اوناکس به دخوشحال په وینا « هرمغل چې په سوات راشي شهزاده شي » ستاسو اونوردرنو مشرانوله لیکنوڅخه په غلاوو باندې اخته وي . خدای دې دوی ته حقه لار وروښيي ؟؟؟ ستاسو درانه مشر دبریاوو اوهڅو په هیله.


اسم: حمید صمیمی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 22.10.2020

جناب حسیب الله خان!
سلام و احترام تقدیم می دارم.
نمی شود که در پیشنهاد تان یک لیست انتخابی شخصیت های دلخواه تانرا با خطوط کلی مذاکره برای صلح مشخص بیان دارید؟
ما می خواهیم تا شما انسان های صادق و علما را برای خوانندگان هم، بشناسانید.
با احترام مکرر
صمیمی


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 22.10.2020

نوشته ها پرمحتوی و عالمانه جناب استاد سیستانی همیشه مؤید تلاش و زحمات متواتر ایشان از بیان حقایق تاریخی است که خدای بزرگ به قلم و توان شان فزونی دهد تا دراین راه بیشتر و بیشتر خدمت نمایند. با آثار ایشان آشنائی زیاد دارم، بخصوص استاد سیستانی را یکی از مشاهیر بررسی تاریخ سیستان میدانم، زیرا هیچ هموطن را تاحال ندیده ام که به اندازه جناب شان در مورد سیستان تحقیق و بررسی مستند و مستدل تاریخی کرده باشد. او واقعاً یک افغان و یک سیستانی اصیل است که از سالها بدینسو در مورد سرزمین کهن سیستان به تحقیق و بررسی پرداخته است. کتاب مشهور ایشان یک مثال عمده در این مورد است.
درباره تاریخ دزدی با تائید نظر شان باید علاوه کنم که تاریخ نویسی کار ساده نیست که فقط شرح یک رویداد را به قلم آورد و نام آنرا تاریخ گذاشت، بلکه با شرح رویداد باید محقق تاریخ به تحلیل رویداد بپردازد، عوامل و علل رویداد را بیان کند و به سؤالهای چرا جواب گوید که جوابها متکی به اسناد ، شواهد، قراین و بالاخره به حکم منطق استوار باشد. مشکل تاریخ نویسی در همین ساحه است تا روابط زنجیری رویداد را با دیگر عوامل دریابد و تأثیرات آنها را بیان کند. برای اینکار تاریخ نویس ناگزیر است تا در قدم اول خود را از شرایط حاکم در زمان رویداد آگاه سازد تا رویداد را تحت تأثیر همان شرایط بررسی کند، درغیر آن اگر محقق رویداد را با معیار امروز بررسی کند، به یقیین که بررسی های او از واقعیت های آنوقت بدور رفته و در استتناج خود دچار اشتباه میشود. لذا برای محق تاریخ از همه اولتر آگاهی همه جانبه زمان وقوع رویداد یک اصل بسیار مهم است. اما با تأسف که بعضی ها بدون در نظرداشت این شرط مهم به قضاوت می پردازند و بجای آنکه تاریخ را روشن سازند، برعکس موجب تحریف آن میشوند.
اینکه تکنالوژی امروز زمینه های نویسنده گی را آسانتر و منابع و مأخذ فراوان را در اختیار هرشخص قرار داده است، جای شک نیست و این یک وسیله بسیار مهم تحقیق بشمار میرود که بار مطالعه و بررسی را از یکطرف آسان و اما ازطرف دیگر مشکل می سازد، زیرا امروز آنقدر به تعداد مآخذ و منابع زیاد گردیده که مطالعه همه این آثار و نتیجه گیری های را برای محقق مشکل ساختهاست. محقق مکلف است سری به همه این مآخذ زده و با دقت و احتیاط از آنها برداشت نماید. دراین مآخذ اکثراً اداعا های متناقض صورت گرفته که کار استنتاج واقعیت تاریخی را دشوار ساخته است و محقق را مجبور به تفکر در باره آین تناقض های می سازد.
به هرحال همان ضرب المثل معروف را باید خاطر نشان کرد که "ترکانی در بیزو کار ندی"


اسم: صالح محمد فطرت   محل سکونت: کابل    تاریخ: 22.10.2020

داکتر صاحب سلام خدمت شما و افغان های رنجدیده ام
شما چه فکر میکنید که آیا طالبان خواهند توانست بدون رعایت خواسته های آی اس آی امور مملکت را به پیش ببرند.
باید گفت که من با هیچ افغانی ضدیت ندارم الا تخریب ملت و مملکت را در وی نبینم. اعمال طالبان تا کنون بیانگر آنست که تحت نفوظ بی قید و شرط آی اس آی قرار دارند و موازی با خواسته های آنان حرکت میکنند، اگر امور مملکت بدست ایشان بیافتد چه ضمانتی وجود دارد که ایشان مستقلانه گام بردارند؟
مجاهدین نیز چنین ادعایی داشتند و اما زمانی آمدند و ملت و مملکت را تباه کردند،‌ به همان خلقی ها و پرچمی ها و حتی به قشون شوروی وقت برائت دادند.
این درست است که کسانی که امروز بر اریکه قدرت تکیه نموده اند،‌ باید کنار زده شوند چون نه مدیریت دارند و نه هم حب وطن در دل ایشان است و ما میبینیم که همه فساد در همه ادارات دولتی بیداد میکند و مرد وزن و حتی اطفال خواهان تغیر این نظام اند چون حتی در سرک ها و کوچه ها مردم مسونیت ندارند.
تشکر


اسم: صالح محمد فطرت   محل سکونت: کابل    تاریخ: 22.10.2020

استاد بزرگوار و گرانقدر سیستانی صاحب سلام
مقاله شما را تحت عنوان شعر دزدی را....... یکی از افرادی که من وی را از نزدیک میشناسم و در کابل زندگی میکند، نیز به چنین مریضی روانی مبتلا است، وی سواد کافی ندارد و اما مطالبی را به نشر میسپارد که اگر تکنالوژی امروزه این همه سهولت ها را به بار نمی آورد وی قطعاً‌ نمیتوانست چنین مطالبی را حتی پیدا کند تا بخواند و بآموزد و اما بد بختانه امروز این تکنالوژی به آدم های شهرت طلب این فرصت را فراهم ساخته تا با یک کلیک یا با یک فشار روی یک دکمه ای کمپیوتر به گفته شما راه صد ساله را در یک دقیقه بپیماید.
این چنین کار هم معنویتاً‌ کار نامناسب است و قسمی که شما خود فرموده اید این عمل با دزدی اجناس هیچ تفاوتی ندارد و اما من میگویم که این عمل بار ها زشت تر از دزدی اجناس و یا دارایی است چون برای بسیاری از انسانها که درک کافی از مسایل روزگار ندارند سبب میشود که آدرس درست شخصیت های واقعی را گم کرده و به بیراهه روند و در بعضی حالات حتی چنین انسانها مانند رهبران جهادی به شکل کاذب شخصیت های میشوند و بالاخره جامعه را زیان میرسانند.
خداوند چنین انسانها را توفیق دهد تا دست از چنین اعمال زشت برداشته و در تلاش آن شوند تا کوشش نموده و با سعی و تلاش خود را با لباس علم ملبس بسازند تا لباسی دزدیده شده و شخصیت کاذب.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 22.10.2020

سلام و احترامات قلبی خود را خدمت هموطنان محترم و عزیزم تقدیم داشته از خداوند متعال صحتمندی و خوشی های فراوانی برای همه استدعا میدارم.

قرینه ها به مشاهده میرساند, که, با آنکه اکثریت مطلق مردم عزیز ما طرفدار یک صلح عادلانه و دایمی میباشند, با وجودیکه هر دو طرف درگیر جنگها یعنی هم دولت و هم طالبان جنگ را به حیث راهٔ حل مشکلات عدیدهٔ افغانستان نمی خوانند, اما با آن هم متأسفانه ما شاهد تداوم جنگهای انسانکش و شاهد افزایش خشونت ها در افغانستان عزیز ما هستیم.

بدون شک که درک واقعیت های افغانستان عزیز میتواند هر دو طرف را به درک متقابل از قضایای افغانستان نزدیکتر بسازد, که این موضوع خود نیازمند به صداقت و آگاهی کافی در قبال قضایای وطن عزیز ما میباشد. اما متأسفانه به مشاهده میرسد که اقتدار طلبی های بی جا, نه تنها اینکه مصدر خدمت به اوج گیری کار و بار استخبارات منطقه و استخبارات کشور های ذیدخل در قضایای داخلی افغانستان میسر گردانیده است, بلکه پروسهٔ صلحی را که مردم مظلوم ما تشنهٔ آن هستند, به سمت بنبست سوق می دهد!

بدون شک و یقینا که استفاده از خشونت و حتی استفاده از ادبیات جنگی در طول یک پروسهٔ صلحی, نه تنها اینکه مناسب و متعادل به نظر میرسد, بلکه نیز سطحی نگرئی بیشی نمی باشد!

به نظر من در شرایط فعلی در عین حالی که دولت باید تمامی مفسدین دولتی و اداری دو دههٔ اخیر را از "الف" تا به "ی", بلی تاکید صورت میگیرد, تمامی مفسدین دولتی و اداری دو دههٔ اخیر را از "الف" تا به "ی" باید هر چه زود تر به پای میز محاکم عادلانه و شفاف بکشاند, در عین حال طالبان هم باید هر چه زود تر به توقف جنگ دقیقا اندیشیده و تا ختم و موفقیت پروسهٔ صلح هر دو طرف جنگ های افغانکش شانرا متوقف سازند!

سؤال دقیق در ارتباط عدم نتیجهٔ مثبت مذاکرات سی روز اخیر طرفین این است, که,

با وجودیکه سی روز از مذاکرات طرفین می گذرد, با وجودیکه گفته میشود, که اعضای هیت های طرفین با صحبت های خیرخواهانهٔ شان خیر عمومی مردم عزیز و مظلوم ما را در نظر می گیرند و نظر به یک صلح عادلانه و دایمی در افغانستان عزیز ما حسن نیت و ارادهٔ نیک دارند, پس چرا طرفین نتوانسته اند در این مدت بیشتر از سی روز به یک طرزالعملی و به یک محتوی کلامئی رهیاب گردند, که افغانستان عزیز و مردم مظلوم ما را مژدهٔ صلح و آشتئی را بدهند, که همه مردم در انتظار آن اند.

هر گاه بن بستی در راهٔ ایجاد صلح برای طرفین به وجود آمده باشد, پس چرا طرفین از مردم عزیز, بلخصوص از علما و دانشمندان صادق وطن عزیز ما خواستار مشوره نمی شوند؟

بدون شک که مسؤلیت های دینی, اخلاقی و ملی طرفین ایجاب آنرا میکند, که, در صورتیکه در راهٔ ایجاد صلح و یا در راهٔ صلح آفرینی به بنبست ذهنی دچار شوند, باید بخاطر جلوگیری از کدام آیندهٔ فاجعه بار و جهت کاهش رنج ها و مشکلات عدیدهٔ مردم عزیز و مظلوم ما, باید طرفین درگیر یعنی هم دولت و هم طالبان, از علما و دانشمندان صادق و وطندوست افغانستان عزیز ما طلب مشوره و کمکی شوند, که به خیر مردم ما و به خیر رسیدن به یک صلح عادلانه و دایمی باشد!

در قدم اول باید چهره ها, افراد, گروپ ها و همچنان ممالکی که خواهان یک صلح عادلانه و دایمی در افغانستان اند و آن های که بر ضد صلح در افغانستان عزیز هستند, بصورت دقیق شناسایی گردند و آنها به مردم عزیز ما معرفی گردند!

به نظر من یکی از راه های اساسی برای ایجاد یک صلح عادلانه و دایمی و رسیدن به صلح سرتاسری و دایمی در افغانستان عزیز ما این میتواند باشد, که,

ابتکار صلح آفرینی و مدیریت صلح و مذاکرات بین الافغانی را یک گروپی از علما و دانشمندان صادق و آگاهٔ افغانی به دست گیرند, که توان ذهنی چنین کاری را داشته باشند, تا به یاری خداوند متعال به یک صلح عادلانه و دایمی رهیاب گردیم!

از آن جائیکه تداوم جنگ و افزایش خشونت ها که اکثرا از طرق افرادیکه آله و ابزار دست استخبارات خارجی اند, دامن زده میشود, علما و دانشمندان صادق و آگاهٔ افغان میتوانند لطفا در چنین یک موقع اساس به حیث یکی از مسولیت های دینی, اخلاقی و ملی خود, یک حرکت و یا تحرکی ملی صلح آفرینی را به وجود آورند, که مثلا تحت نام "دافغان سوله اىیزه تحرک" و یا "تحرک صلح افغانی" ایجاد صلح بین الافغانی را مدیریت نمایند که به خیر مردم عزیز ما باشد!

این بود پیشنهادم, که در چنین موقع اساس برای چندمین بار, باز هم لزومدید اظهار آنرا دیدم. در خاتمه به امید یک صلح عادلانه و دایمی در افغانستان عزیز و در سراسر جهان, همه را به خداوند متعال می سپارم.

با تقدیم احترامات فائقه
حسیب الله


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 21.10.2020

جناب محترم جلال!
سلام ها و احتراماتم را بپذیرید!
شخصی که در دفاع از "معاون صاحب اول خودش" طبق دلخواهش، در برابر وفا چنین رد پا از خود به جا ماند، دیگر برای وفا مطرح نیست. دوم از اینکه در موضوع کوچک دیگر جوانبی از برداشت وفا را تأئید می کنید، به حیث هموطن استقبال می کنم. در رابطه با سؤالات شما، اگر به جملات دیگر هم توجه شود، ممکن فهمیده شود که برای وفا در پرنسیپ موضوع "کی ها" مطرح نیست، بلکه در قدم اول به سؤالی باید جواب داده شود، که "چه باید انجام یابد؟" از "کجا آغاز یابد؟"، بعد از اینکه ببابیم که ما کی ها هستیم و از این خاک ایکه برای ما میراث مانده، می خواهیم دفاع کنیم و در آن زندگی کنیم ، طوری که در قدم اول آنرا برای زندگی انسان و حیوان و نبات آباد کنیم و طرح تطبیقی داشته باشیم، که طبیعتاً کار یک فرد نخواهد بود، در آنصورت "کی ها" را مرحلۀ تأریخی و شرایط جاری خود می یابد و چنین هستۀ قدرت باید تشکیل و رشد کند، که اهداف معینه را بدون هیچ نوع تزلزل قدم بقدم به پیش ببرند. شرط اساسی انحلال تمام تشکل های قبلی در تحت نام "سیاسی – آیدیالوژیک" و آغاز اساسی و پر مسئولیت نو و تعیین یک پلاتفرم مشترک برای آبادی وطن. اینکه چه کسی در رأس باشد در پرنسیپ نباید مهم باشد. مهم اینست که او نباید همه کاره باشد و هر چه بخواهد انجام دهد وبدون خونریزی از اریکۀ قدرت دور شده نتواند.... بااحترام وفا


اسم: A. Halim Hakimi   محل سکونت: USA    تاریخ: 21.10.2020

" گر به نظر شما، جانب مقابل مستحق (درینجا کلمه رسالت اضافی به نظر میخورد) اداره کشور نیست، پس کی است؟ با کدام قوت و کدام کارآیی؟؟؟
خاموشان خوابیده و بی صدا که نمیتوانند، به سرکها برآمده اقلا از یخن مامورین رشوتخور ظالم که به خاطر کارهای قانونی و شدگی مردم رشوتهای گزاف دالری میگیرند، گرفته زیر پای خود تار ونار نمایند؟ قراردادی های اشغالگران که برای آنها تیل و نان و کمپیوتر و دختر و ترجمانی و جاسوسی میسر نمودند؟ وکیلان رشوتخور و کارمندان کورپت دولت و انحصارگران پول و سلاح گرد آورده از فروش دین، ناموس و وطن، و چوکی های دولتی که فعلا به اولادهای خود میراثی ساخته اند؟؟؟

الترناتیف پیشنهادی شما که حق را به حقدار برساند، چی است و تعریف حق از نظر شما چیست؟
به نظر من: مزد آن گرفت، جان برادر که کار کرد. الله اکبر
با احترام
جلال"

I love Dr. Jalal's analogy of concept and his excellent skills of putting it together to be easily comprehended and I mean all 3 counts. But one issue is stand out and that is his perception always manifest itself to become the sole core of all political headwinds.

Referring to the issue of 2 main power players now in charge of Afghanistan, one with all shortfalls and plenty of it keep Afghanistan at least in par or close to present natural timing of the era combines with some written checks and balances in place, while the other may take her centuries backwards permanently.


اسم: صلاح الدين سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 21.10.2020

برادر معزز داکتر جلال سلامهاى قلبى من را بپذيريد بزرګوارى و نيت نيک شما به حيث يک مسلمان صادق از سطور نګاشته شدهء شما شما روشن است. بخش از ادبيات بکار برده توسط عدهء ديګر از شرکاى بحث نشان ميدهد که شناخت ايشان از مسايل زياد نيست از متون و نصوص شرعى را کلمات عربى خواندن. خير باک ندارد. من در يک بحث بزرګ به عدهء از تاجران سياسى در جاى ديګرم که از نام، سوانح و عکسهاى من در رهبرى و سايت خود سوء استفاده دارند. شوراى به نام افغانان در خارج ساخته اند و خود را نمايندهء 8 مليون افغان جا زده اند. بلى عکس و سوانح من را هم در پهلوى خود نشر کرده و از نام سوء استفاده دارند. ثالث بالخير نيستند ولى اکت آنرا دارند. ممکن تحث تأثير أين مشاجره تون بحث من کمى شديد بود. من آقاى وفا را شناخت ندارم و نظر مخالف و متفاوت را يک امر عادى ميشمارم و حق هر کس است نظر و منطق خود را داشته باشد. مجتهد رسيده به حق دو ثواب دارد و مجتهد صادق نه رسيده به حق يک ثواب. بخش از تفاوتهاى نظر من و شما جناب داکتر جلال به تمرکز و بحث بيشتر ضرورت دارد و تا زمانيکه تعهد به حق باشد، تفاوت برداشت مشکل ندارد. به بيشتر از 70 فيصد نظريات شما موافقم و در بقيه موارد تفاصيل دارم. خېر فرصتها خواهيم داشت که تفاصيل برويم. يک بار ديګر اګر در عقب بحث جناب وفا کدام انګيزهء ديګر نباشد، مشکل در تفاوت نظر مشکل نيست و منظور از بحث مادرين جا هم نه فضل فروشى و نه هم علاقمندى به توهين و تحقير کس و نهذهم عقل کل بودن. اګر چنين و يا زياده روى شده باشد، من را ببخشند.
اين بحث را به همين جا ببنديم بهتر خواهد بود و براى شما تجديد احترامات دارم. از صداقت و آرزوهاى نيک شما جناب داکتر جلال يک جهان سپاسګزاريم.
تشکر از ګردانندګان اين سايتها که قصد و زمينه ساز تبادل نظر سالم اند. همه روزه مى آموزيم. الهى ما را هدايت نيکى کن و از خطاء هاى ما بګذر. آمين.
داکتر صلاح الدين سعيدى
و ها از نوشته هاى استهلاکى سخت بر خود قهرم چه سه پروژهء بزرګ فرهنګى بيشتر از ده سال روى دست دارم که با مصروف شدن به اين بحثها از تکميل آن بحثهاى کلان دور ميشوم. کتاب/قاموس کامل نامها به پنج زبان که تا حال 2500 صفحه است، وسعت قاموس 4 زبانه که در سال 2002 چاپ شده و حال عربى و انګليسى برآن افزوده شده و کار جريان دارد و احتمام بر تفسير احمد که جز 29 در 650 صفحه سه روز پيشتر از چاپ برآمد.


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 21.10.2020

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر عزیز و گرامی محترم داکتر صاحب صلاح الدین سعیدی، السلام علیکم و رحمة الله و برکاته!

سخن را اگر از همین پیام اخیر شما شروع نمائیم، که فرموده اید:
« طالب نبايد سلاح خود را تسليم و به ترحم حاکميت افغانى بنشيند اما زمينه ساز تصميم ملت بر ارزشها بايد شود.»

سخن معقول و به جا بوده و من در آن عیب و خطری نمیبینم باذن الله. تا جائیکه من از خلال گفته های مکرر سران و نمایندگان امارت اسلامی طالبان درک نموده ام، ایشان نیز بر همین نکته تاکید بیشتر نموده اند.

روی باقی مسائل به قدر کافی نوشته و گفته شده است. قضایای واضح فقهی ضرورت به فتواء ندارند، چنانچه وقت نماز فرض رسید، هیچ فتوا لازم نیست. در شرعیت محمدی صلی الله علیه وسلم به وضاحت بیان شده، که نماز مقیم، نماز مسافر، پوره، قصر، جمع تقدیم، جمع تأخیر و امثالهم تماما هم قولا و هم عملا نزد ما موجود اند.
الله متعال واقعا همه ما را در راه صلاح و فلاح دارین هدایت نموده، توفیق هرچه بهتر شدن و ثبات درین راه را به ما ارزانی نماید.

من بسیار متأسفم، به آنچه در مجموع پریروز واقع شد، مگر هر آن شری که به خیر بیانجامد، ان شآءالله خیراست.
به رسم افغانی و اسلامی، شما را به آغوش گرفته، دست شما را میفشارم و امیدوارم، که نکات نظر مشترک ما که صرف در راه خیر و صلاح و فلاح فردی و عمومی جامعه ما و تمام جهان بشریت، بیشتر شده، الله متعال تمام مردم با ایمان و با شرف ما را تحت لواء لا اله الا الله محمد رسول الله جمع نماید.
والسلام عليكم ورحمة وبركاته
با احترام، محمد داود جلال

جناب گرانقدر و گرامی محترم وفا!
سلام و احترام بنده را نیز بپذیرید.
آنچه شما در مورد خامیها و غلطیهای معاون اول رئیس جمهور انتصابی، یعنی امرالله ناصالح کاملا با شما موافقم و جناب شما به بسیار خوبی نالایقیهای وی را مشخص نموده اید. اگر به ملخ توهین نمیشد، بهتر بود وی امرالله ملخ مینمامیدند.
آنچه را متعلق به دیالوگ با محترم سعیدی بود، من به شما کدام نصیحت پدرانه نکرده ام، و نه هم در بین شما قضاوت نموده ام که منصفانه یا غیر منصفانه باشد. من صرف متذکر شدم، که آنچه به بحث کنونی تان متعلق بود، هر دو جانب به هر شکلی که بود، نکات نظر خود را بیان نموده، بنا بهتر است، سلسله همان بحث را که به آن سرحد رسید، ختم نمائید.

اینکه آن فتنه نام را که تولید نموده بود، از همه اولتر محترم سعیدی صاحب که برایشان تلیفون شده، بهتر میداند، که کی برایشان تلیفون نموده و آن شخص با کیها در تماس است. از طرف دیگر نمره تلیفون ایشان، اکثرا در اخیر پیامهایشان موجود میباشد، که بدینصورت هر مغرضی میتوانسته ازین امکان سؤ استفاده نماید. این را بخاطری نوشتم، که مشخص از من پرسیدید.

یک سؤالی برای من در قسمت اخیر یک اظهار امروزی شما پیدا شده است. جناب شما قرار ذیل فرموده اید:
« نه این دولت تنها حافظ منافع وطن و قادر به حفاظت از امنیت مردم ماست و نه جانب مقابل مستحق رسالت ادارۀ کشور ماست که نظام سیاسی دلخواه آنان را تحمیل کنند. البته مردم ما در حال حاضر توان آنرا ندارند که جلو این همه جواسیس و افراطیون دیوانۀ قدرت و اجیران خارجی را بگیرد. محمد حسن وفا خاموش نخواهد نشست.»

اگر به نظر شما، جانب مقابل مستحق (درینجا کلمه رسالت اضافی به نظر میخورد) اداره کشور نیست، پس کی است؟ با کدام قوت و کدام کارآیی؟؟؟
خاموشان خوابیده و بی صدا که نمیتوانند، به سرکها برآمده اقلا از یخن مامورین رشوتخور ظالم که به خاطر کارهای قانونی و شدگی مردم رشوتهای گزاف دالری میگیرند، گرفته زیر پای خود تار ونار نمایند؟ قراردادی های اشغالگران که برای آنها تیل و نان و کمپیوتر و دختر و ترجمانی و جاسوسی میسر نمودند؟ وکیلان رشوتخور و کارمندان کورپت دولت و انحصارگران پول و سلاح گرد آورده از فروش دین، ناموس و وطن، و چوکی های دولتی که فعلا به اولادهای خود میراثی ساخته اند؟؟؟

الترناتیف پیشنهادی شما که حق را به حقدار برساند، چی است و تعریف حق از نظر شما چیست؟
به نظر من: مزد آن گرفت، جان برادر که کار کرد. الله اکبر
با احترام
جلال


اسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 21.10.2020

گرداننده محترم قاموس کبیر !
علاوه کردن معرفی شخصیت برجسته گذشته و حال بشمول قسمت از جغرافیای زیبای افغانستان در قاموس کبیر کاری بدی نیست، مگر طوری که دیده می شود دسته بندی ها از کیفت و تفکیک لازم درمعرفی شخصیت برجسته گذشته و حال با بشمول قسمت جغرافیای افغانستان برخورد نیست. بطور نمونه هنرمندان چون فرهاد دریا در نسل کنونی هنرمنان افغانستان فروان است. اسم فرهاد دریا باید در قطار سایر هنرمندان افغان یکجا نشر شده باشد، فرهاد دریا نباید درردیف محمود طرزی و ملامشک علم نشر شود. به همین ترتیب در تصنیف موضوعات جغرافیای زیبا افغانستان نیز دقیقأ توجه شود. نیلی در ولایت دایکندی و نیلی قریه شاداب گلان در ولایت باستانی غور که در کنار دریای مالموند موقیعت دارد و از نگاه زیبایی باهم تفاوت ندارد. و همچنان محلات هم اسم چون گلستان در فراه و گلستان در غزنی باهم تفکیک شود. تشکر.


اسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 21.10.2020

منبع: صدای امریکا تاریخ: 10/21/2020

سرمفتش ویژهٔ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در یک گزارش تازه ارقامی از کمک‌های امریکا را که در افغانستان "ناپدید، ضایع و حیف و میل شده" نشر کرده است.

سیگار گفته است که از تاریخ اول جنوری ۲۰۱۸ تا ۳۱ دسمبر ۲۰۱۹ گزارش‌های خود را در مورد کمک ایالات متحده به افغانستان مرور کرده و یافته است که بر علاوه ۱۵.۵ میلیارد دالر که در سال ۲۰۱۸ گزارش داده بود، ۳.۴ میلیارد دالر دیگر نیز ضایع، اختلاس یا حیف و میل شده است.

بربنیاد گزارش سیگار، از آغاز سال مالی ۲۰۰۲ تا ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۹، کانگرس ایالات متحده مبلغ ۱۳۴ میلیارد دالر را در بخش بازسازی افغانستان اختصاص داده است.

سیگار در حدود ۶۳ میلیارد دالر آن را مرور کرده و یافته است که از ماه می سال ۲۰۰۹ تا ۳۱ دسمبر ۲۰۱۹، در حدود ۱۹ میلیارد دالر کمک های امریکا در افغانستان مفقود، ضایع، اختلاس و حیف و میل شده است.

این یافته‌ها از لابلای ۱۱۱ گزارش نشر شده و ۵۵ مورد تحقیق این اداره به دست آمده است.

از میان این پول‌ها، سیگار می‌گوید که ۱.۵ میلیارد دالر پول مالیه دهندگان امریکایی ضایع شده، ۳۰۰ میلیون دیگر اختلاس شده و ۳۴ میلیون حیف و میل شده است.

از مجموع این پول‌ها، ۱۰۶ میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر اختصاص داده شده بود که به گفتۀ سیگار، هیچ دست آوردی نداشته است.

سیگار گفته است که فعالیت این اداره تا ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۹ منتج به صرفه جویی ۳.۲ میلیارد دالر از پول مالیه دهندگان امریکایی شده است.

تا کنون حکومت افغانستان در پیوند با گزارش سیگار واکنشی نشان نداده است، اما مقام‌های افغان همواره به مبارزۀ بی دریغ بر ضد فساد اداری تعهد کرده است.

تنها در چند ماه گذشته، چندین مقام برحال و پیشین حکومت افغانستان در پیوند با قضایای فساد اداری به نهادهای عدلی و قضایی آن کشور معرفی شده اند.

با اینحال، ایالات متحده و دیگر کمک‌کنندگان حکومت افغانستان به مبارزۀ بیشتر و نهادینه بر ضد فساد در آن کشور تاکید کرده اند.


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 21.10.2020

هموطنان عزتمند غمدیده و خیر خواه!
بار دیگر سلام و احترا تقدیم تان می دارم.
انگیزۀ تحریر اولین مطلب کوتاه چنین بوده است که بعداً با عکس العمل غیر نورمال یک شخص شناخته شده، از مهاجرت مرفع، روبرو شده است. محمد حسن وفا، نه یک مرد مسلح است ، نه یک حزبی و یا تنظیمی و نه هم در لیست معاشخوران دولت ثبت نام است. زندگی فقیرانه دارد. وقتی گاه گاه مطالب کوتاه به "سایت ها" می فرستد یا سانسور شده نشر می شود و یا هیچ نشر نمی شود. وقتی تحت حمله و توهین و دشنام قرار می گیرد و دفاعیه می فرستد، این سایت ها نشر نمی کنند.

اخیراً وقتی «معاون اول رئیس جمهور افغانستان» به نام «امرالله صالح» در قندهار، در بیانیۀ "تبلیغاتی" و تحریک آمیز خود که به احتمال قوی به هدف "تبارز قدرت" گفته باشد که:"طالبان مانند ملخ کشته می شوند"، در یک نوشتۀ کوتاه منتشر شده، مطابق اظهار خودش برایش مقام «ملخ کش» داده شد. در عین حال، ضمن اظهارات محسوس و مشهود بی مثال خود او، به حیث یک مقام رهبری دولت، مدعی می شود که گویا "طالبان"، مدت "۹ ماه برای حملۀ اخیر" بر "هیلمند " آمادگی گرفته بودند،" که او "واقف" بوده است (به حیث یک انسان این وطن، باید حق داشته باشیم که بپرسیم : او در جلوگیری از آن چه کرده، است؟) و بعد ارزیابی "ذهنی" خودش را با کلمات یک عامی و مشابه با یک بی سواد سیاسی بیان می دارد. او علاوتاً با استفاده از فرصت، با تأکید، از "تنفر" خود علیه "طالب" و "ساختار" آن، سخن می گوید و آنهم در شرایطی که پس از سالیان دراز و جریان خونریزی در افغانستان،"هیأت اعزامی" این به اصطلاح دولت" در "دوحه" مصروف "عذر و زاری" برای انجام مذاکره به هدف "صلح" اند، بحیث "مقام دوم در حاکمیت دولتی فعلی" افغانستان، آنچه بزبان می آورد که، به معنی " تهدید سیاسی" از جانب یک "حاکمیت" علیه مخالفین آن، تلقی شده می تواند، که اگر به صلح بینجامد، ممکن او و یارانش یا از صحنۀ سیاسی کنار روند و یا با همین "طالبان" در صلح به حیث تبعۀ مساوی الحقوق زندگی کنند. دانشمندان همچو تهدید ها را جاهلانه و غیر مجاز می شمارند که درین متن توضیح آن گنجایش ندارد.
یک مقام دیگر هم که جنون قدرت بر او غلبه نشان می داد، به صفت یک دیوانۀ قدرت می گوید که "ما صلح با کسی می خواهیم، که خود صلاحیت تصمیم داشته باشند." آیا این مقام خود "صلاحیت تصمیم" دارد؟ اگر بطور مثال "پول برای جنگ" جاری از جانب مرجع فعلی که جاری است، قطع شود، این آقا "عساکر قراردادی را چگونه" جمع می تواند؟ آیا توان اینرا دارد که اقلاً در "اردو" خدمت مکلفیت عسکری را مانند سابق فوراً، دوباره عملی کند؟
وقتی در اولین احساس نگرانی از وضعیت، چند سطر نوشته شد، کسی از "لندن" که وقت "گرینویچ" در حافظه نیست، در دفاع "معاون صاحب اول" به صدا آمد و به اظهارات غیر منظم و نا شایسته پرداخت. محمد حسن وفا نمی خواهد این چنین افراد را مناسب برای "دیالوگ" و یا شایستۀ "جدال علمی" بداند. نه این دولت تنها حافظ منافع وطن و قادر به حفاظت از امنیت مردم ماست و نه جانب مقابل مستحق رسالت ادارۀ کشور ماست که نظام سیاسی دلخواه آنان را تحمیل کنند. البته مردم ما در حال حاضر توان آنرا ندارند که جلو این همه جواسیس و افراطیون دیوانۀ قدرت و اجیران خارجی را بگیرد. محمد حسن وفا خاموش نخواهد نشست.
با احترام
وفا


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 20.10.2020

ناب عالیقدر جلال!

سلام و احترام تقدیم می دارم.
این فتنه کی بوده است؟

محمد حسن وفا کدام بچه نیست که اجتماع و ماخول خود را نشناسد.
شما خود ضربۀ حمله را احساس کردید. از شما معذرت خواست و بار اشتباهات و بی توجهی های خود را بر وفا انداخت. آیا این قضاوت شما منصفانه است؟ وفا در یک مورد نظر داده است که متن موجود است. کی برایش تلیفون کرده است ؟ و باز وفا حق جواب داشت و یا توهین و دشنام. وفا به چنین توصیه ها نیازمند نیست.
با احترام
وفا


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 20.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم
برادر محترم و گرامى، جناب سعيدى بازهم سلام عليكم و رحمة الله!

الحمدلله كه شما محترم به زودى متوجه اين فتنه شديد.
اين هم كمك رب العالمين است، كه با قدرت لاانتهاء خود، دجالان و فتنه انگيزان را سريعتر و بيشتر از آنكه فكر شان كار كند، افشاء نموده، مچ شانرا باز مینماید.

وَيَمْكُرُونَ وَيَمْكُرُ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ (قسمت اخیر آیت ۳۰ سورة انفال)

از جناب محترم حسن وفا نيز احترامانه خواهش مينمايم، كه تبادل نظر خود را با شما به شكل مسالمت آميز و در چوكات رعايت احترام متقابل برقرار نمايند. فعلا كه هردو جانب نظرات خود به شكلى ابراز هم نمودند، بناً بايد به بحث فعلى هم ميان شما با صلح و سلامتى، نكته پايانى گذاشته شود.

برادر محترم، امروز صبح وقت مصاحبه شما را با محترم نصير آرين ديدم. ديدگاه تانرا در مورد مسائل متذكره به شکل منظم و به صورت مؤقر، بیان داشته ايد.
برادر محترم، افغانستان گنجينه ثروتهاى بيشمار زيرزمينى، سرزمينى، استراتيژیکی و تجارتى ميباشد.
نه همسايه ها و نه قوتهاى بين المللى چنانچه بايد، آرزو ندارند غريب بچه هاى مظلوم وطن ما به شهزاده هاى قدرتمند و ثروتمند منطقه و جهان تبديل شوند. به همين خاطر دزد را ميگويند دزدى كن كه دزد به چشم من حكومت ساخته شده توسط اشغالگران (كه با اين نكته شما تا حال موافق نبوده ايد، مكر ناكارى آنرا خودتان نیز، در مصاحبه تان دیروزی تان رد ننموديد) و صاحبخانه مردم افغانستان منجمله همین طالبان کرام ميباشند (اگرچه شما آنها را دست نشاندهنده پاكستان پوده ميدانيد، در حاليكه به نظر من چنين نيست و حكومت پاكستان چندين بار قيامهاى طلباء و ملا هاى خود را به شکل بسيار بيرحمامه، وسيع و شديد سركوب نموده است، مگر با هوشيارى، دوراندیشی و هنر بسته بازی كه دارد، از هر موقعى استفاده اعظمى را مينمايد.)

بنا براى ما و شما افغانها، قبل از همه، اتحاد و اتفاق و جمع شدن به دور يك محور قوى و منظم و منسجم، اشد ضرورت ميباشد.

درينجا حكومت تعيين شده توسط اجانب در كابل، نه ممثل اراده و رأى ملت بوده و نه توانائى دفاع از امنيت و حقوق عادى اتباع كشور، حتى در پايتخت كشور ميباشد. بنا لايق هيچنوع سرمايه گذارى و ضياع وقت نمی باشد.

مگر جانب مقابل آنها، هر نامى كه بالاى آن گذاشته، الحمدلله در موقعيتى است، كه ان شآءالله بتواند قانون را نافذ نمايد، مجرم را به جزايش برساند و جزاير قدرت و انارشى را ازبين ببرد.
به نظر من اگر جوانب متفرق ديگر، بلكه تمام اتباع کشور كه به تنهائى كار مؤثرى از دست هیچکدام شان ساخته نيست، مگر در صورتيكه همان محور قوى و منسجم را با همكارى و پشتيبانى خود، تقويه نمايند، ان شآءالله هيچ كشور خارجى نه دور و نه نزديك، قادر به اين خواهد شود، كه خواه به صورت انفرادى يا به شكل دسته جمعى بتواند، از خاك و مردم ما سؤاستفاده نمايد.
توكل على الحى الذي لايموت

سلام عليكم و رحمة الله
په درناوى، محمد داوُد جلال


اسم: حمید کمان   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 20.10.2020

جناب محترم رفعت حسینی!
بار دیگر سلام و احترامات تقدیم است.
من پس از توصیه شما، با وجود آنکه در تذکر قبلی ام اشاره نموده بودم که نه شعر کوتاه و نه شعر دراز یا طویل می خوانم. اما این عنوان شما را "اهانت به پشتو در لسان پارسی" سطحی مرور کردم. شما درست می گوئید، حق بجانب هستید و حق دارید، قضاوت هم کنید. کمان بیاد می آورد که کاکای معزز و محترم شما، سید ایشان آغا، که من به ایشان احترام عمیق داشتم و حال هم به همان معنی حفظ نموده ام، مرا در ساعت درسی از شفقت زیاد، "قندهاری گک" صدا می کردند، روح شانرا شاد می خواهم. برای کمان در قدم اول زبان به مثابۀ جز کلتور، یک گنجینه است. زبان شناس نیستم، اما از روی تجربه برای هر کلمۀ صفت آمیز کلمۀ صد هم وجود دارد. زبان های طبیعی را جمعیت ها ایجاد و حفظ نموده اند که بعضاً جمعیت ها را ما قبیله و قوم وغیره یاد می کنیم. هر یک از اقوام نزد کمان یک تشکل قابل احترام بوده، در صف مقدسات شامل است، که تعرض را بر آن محکوم می کند. وقتی زبان پشتو را افراد یک جمعیت بکار می برند، آنها را پشتون نامیده اند. اما زبان پشتو مانند هر زبان دیگر نمی تواند، "ملکیت" پشتون ها باشد. زیرا ما انسان هائی را داریم که از نگاه وابستگی گروپ خون به نسب پشتون شمرده می شوند، اما ممکن بزبان پشتو صحبت نتوانند. از جانب دیگر اگر زبان ملکیت کدام کس و یا جمعیت می بود، باید هر کسی که درین جمعیت شامل نمی بود و می خواست این زبان را بیاموزد و از آن استفاده کند، باید از مالک اجازه می خواست. به همین ترتیب ممکن است، کسی وجود داشته باشد که با نسب پشتون رابطۀ نزدیک نداشته باشد، اما بر زبان پشتو بهتر از یک پشتون مسلط باشد. حال اگر کدام شاعر، در زبان "پارسی" یا "پشتو" از دید هر کس "شعر" نا خوشایند سروده باشد، از دید کمان نباید جز کلتور و عادات و رسوم تمام قوم "پارس" یا "پارسی" یا "پشتون" قبول کرد. قوم "پارس"، "تاجیک"، "هزاره"، "ازبیک" و غیره همه از شان و حیثیت مساوی برخوردار اند...فقط یک فشرده از تصور کمان ـ استعمال کنندۀ یک کلمه، یک شخص مشخص است که در یک زمان و مکان مشخص باید در نظر گرفته شود، که چه هدف داشته و یا تحت تأثیر چه تخیل بوده باشد و یا احتمالاً مبتلا به اختلال مغزی بوده باشد چنین کلمات نا شایسه نباید به عنوان جرم یک جمعیت تعریف شود، که مبادا از آن به حیث مواد سوخت در نفاق بین جمعیت ها کار گرفته شده بتواند . ختم
با احترام
حمید کمان


اسم: آصف بهاند   محل سکونت: ډنمارک    تاریخ: 20.10.2020

استاد اعظم سیستاني ته سلامونه او درناوی!

ستاسو له دایمي مهربانۍ او شفقت نه ډېره مننه.

ما د ښاغلي قیس هاشمي په پروني انلاین کړي شعر کې، ستاسو د رالېـږل شوي متن له مخې اړین اصلاحات تر سره کړل او مقاله مې له یوه نوي یاداشت سره، بیا انلاین کړه.

له تاسو بزرگوار او ټولو هغو دوستانو نه مننه چې د شعر د غږیز متن او لیکلي متن په رالېـږلو کې یې پر ځان باندې زحمتونه منلي دي.

افغانستان دې د جگړې له وبا خلاص شي!

د مینې کور یې زموږ
وطـنـه مور یې زموږ


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 20.10.2020

ای هموطنان باز اول سلام بر شما!
بار دیگر تو جه کنید که این "زنگی" از احاطه خطا خورده چه می گوید:«سلام برادر معزز آقاى جلال
فتنه است و نوشته من متوجه شما نبود و نيست. نوشته من متوجه حسن وفا است. جلال در آن متوجه حسن وفا است که کسې برايم زنګ زد و ګفت که اين شخص جلال نام دارد. من نوشتم اما سايت عوض نام حسن وفا ناجوانمردانه سه ستاره ګذاشت و شما را هم به نوشتن بغ بغ در مورد من وادار ساختن. فتنه ها و دجال ها در شکل انسان آرام نيستند.»
پس از رفع تکلیف به چهار زانو می نشیند.
با احترام
وفا


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 20.10.2020

انسان های با شرف و با عزت وطن خونین ما!
نخست پس از تقدیم سلام ها و احترامات بی پایان، از شما طلب قضاوت دارم، که این تعقل آقای "صلاح الدین سعیدی" را با فرهنگ ادبی، اخلاقی و شعور سیاسی او سنجش کنید. او می نویسد
« سلام برادر محترم جلال از جرمنى
کسى براى معلومات داد که شخص به نام حسن وفا محمد جلال نام دارد و نامش مستعارست. بعد متوجه شدم که به نام شما اين شباهت ،و ياقسمت آن است. لذا ضرورت ديدم که بنويسم نوشتهء قبلى من به نام جلال خان متوجه شما نيست.و جزاکم الله خيرا»
شما لطفاً نوشته های محمد حسن وفا را هم مرور کنید. در کجا به انسان بی حرمتی شده است. این شخص بر حسب اطلاع نا درست، بنابر ادعای بعدی خود بر شخص دیگری تعرض می کند. اول به افادۀ او توجه کنید. فقط یک لجام گسیخته و ممکن مست شراب بعد خودش را تحت کلمات عربی می پوشاند، زیرا مردم معصوم ما فکر می کنند، که هر چه به عربی گفته شود، حتماً از قران شریف گرفته شده است. حال متأسف ام که به چرندیات و چاپلوسی های او که به مقام "امرالله صالح" برملا ساخته است, جواب دادم. باید نام او گرفته نمی شد. شایستۀ تبادل نظر نیست. با احترام، وفا


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 20.10.2020

دروند اومنلی استاد بهاند صاحب سلامونه او درناوی!
رشتیا چی دملی احساس اوقلم خاوند او یو مجرب استاد یی، چی پوهیږی څرنګه ځوانان پرسم لار تشویق اوهدایت کړی. ستاسی عالی تبصره دیو هلمندی ځوان پر یو تراژیکی شعر (هلمند،اور او وینی )په مقاله کی می ولوستل،خورا موثره او اعیزمن تبصره او شعر دی.کورمو ودان چی دا شعر دیوصوتی ویدیوڅخه را ثبت کړی دی.دادی د شاعراصلی نوم او دشعر اصلی متن چی نن یی راته دمحمدداودفرهنګ په وسیله رالیږلی دی هیله ده چی ستاسوپدرد وخوری!

جانان هلمند ته يو نظم

ته ددې خپل ولس په ژوند باندې خبر يې که نه؟
بلا دې واخلم په هلمند باندې خبر يې که نه؟
توره شپه ده, توره شپه ده
لښکرګاه خواره ړنده ده
ګرشک مي ژاړي نوزاد سوځي
د سنګين يې جنازه ده
د دېشو يې زکندن دى
خواره شوې يې ناوه ده
نادعلى په وينو سور دى
زهره تره قې يې مارجه ده
کجکى يې په غم ناست دى
په هر کونج کې يې جګړه ده
د هلمند، د هلمند، د هلمند

د زړه سوي موسئ کلا ده
د بغني کمبخت ژړا ده
د واشېر زاره چاودلې
د باغران د زړه درزا ده
ګرمسير لمبو کي وسو
خانشين ته يې سودا ده
د زړه سوي دى ترېنه ورکه
سوله، سوله شا ليلا ده
موده وشوه پر ځاى پروت دى
ماته شوې يې اوس ملا ده
د هلمند، د هلمند، د هلمند

ورک په ده کې بد او ښه دي
دا څه حال دى دا اوس څه دي
د باروتو تور لوګي يې
په شنو ونو را خواره دي
مسجدونه شهيدان دي
ښوونځي خراب پراته دي
ځي بل ملک ته دي روانې
مرورې يې اوبه دي
کاينات ټوله خپه دي
بې ګناه وګړي مړه دي
د هلمند، د هلمند، د هلمند

دا اوس څه د غم پېړۍ ده
په صلاح ورته نړۍ ده
بست يې وژني په مرمو يې
د تاريخ پاڼه سورۍ ده
په لېوانو کې يې ګيره
د کلتور خواره هوسۍ ده
ترخيزي اوږده لمن يې
اوس زړه ريښکۍ، ريښکۍ ده
له سپېرو خاورو يې لاندې
د سرتاج، د سر بګړۍ ده
د هلمند، د هلمند، د هلمند

د جګړې زور به تمام شي
د هر چا به ورته پام شي
وچ فصلونه به يې شنه شي
د غلې به بيا ګدام شي
د برېښنا بند به يې جوړ شي
پرې رڼا به تور ماښام شي
هر وګړى يې بيا ګوره
چې لايق د احترام شي
په تعلم پسې به پاسي
ور روان به يې هر قام شي
د هلمند، د هلمند، د هلمند

1393/12/12
هلمند لښکرګاه
قیس هاشمی،


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 20.10.2020

نسان های با شرف و با عزت وطن خونین ما!
نخست پس از تقدیم سلام ها و احترامات بی پایان، از شما طلب قضاوت دارم، که این تعقل آقای "صلاح الدین سغیدی" را با فرهنگ ادب، اخلاقی و شعور سیاسی او سنجش کنید. او می نویسد:
«سلام برادر محترم جلال از جرمنى
کسى براى معلومات داد که شخص به نام حسن وفا محمد جلال نام دارد و نامش مستعارست. بعد متوجه شدم که به نام شما اين شباهت ،و ياقسمت آن است. لذا ضرورت ديدم که بنويسم نوشتهء قبلى من به نام جلال خان متوجه شما نيست.و جزاکم الله خيرا.»

شما لطفاً نوشته های محمد حسن وفا را هم مرور کنید. در کجا به انسان بی خرمتی شده است. این شخص بر حسب اطلاع نا درست، بنابر ادعای بعدی خود بر شخص دیگری تعرض می کند. اول به افادۀ او توجه کنید. فقط یک لجام گسیخته و ممکن مست شراب بعد خودش را تحت کلمات عربی می پوشاند، زیرا مردم معصوم ما فکر می کنند، که هر چه به عربی گفته شود، حتماً از قران شریف گرفته شده است. حال متأسف ام که به چرندیات و چاپلوسی های او که به مقام "امرالله صالح" برملا ساخته است, جواب دادم. باید نام او گرفته نمی شد. شایستۀ تبادل نظر نیست. با احترام، وفا


اسم: داکتر سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 20.10.2020

سلام برادر معزز آقاى جلال
فتنه است و نوشته من متوجه شما نبود و نيست. نوشته من متوجه حسن وفا است. جلال در آن متوجه حسن وفا است که کسې برايم زنګ زد و ګفت که اين شخص جلال نام دارد. من نوشتم اما سايت عوض نام حسن وفا ناجوانمردانه سه ستاره ګذاشت و شما را هم به نوشتن بغ بغ در مورد من وادار ساختن. فتنه ها و دجال ها در شکل انسان آرام نيستند.


اسم: صحرائی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 19.10.2020

هموطنان گرامی!
با تسلط حلقات مختلف "بنیادگرای اسلامی" و سائر محافل "جنگ سالاری"، "متنفذین کهنکار" و تمام گروهک های "راسیستی" اعم از "راسیزم نژادی" تا "راسیزم مذهبی" در افغانستان، همه وسایل رسانه های خبری و تبلیغاتی را گماشتگان همان محافل یاد شده در اختیار دارند. در یکی از "سایت ها"، که نویسندگان آن، به احتمال قوی با ساز "ملاهای ایرانی" می رقصند، یک نویسندۀ آن از یک اظهار "ترامپ" که زمانی با موسیقی "دست راستی" های افراطی بازی می کرد، گفته بود که گویا: می خواهد:« آمریکا را دوباره بزرگ بسازد» در همان زمان، این اظهار او به تمسخر گرفته شده بود. صاحب نظران می گفتند، که در گذشته "بزرگ" به مفهوم یاد شده از آن حالت نبوده است، که حال "دوباره بزرگ" ساخته شود. در طول زمان گذشته، این ادعا، یک ادعای بی معنی قبول شده بود که، از "جانب ترمپ" تبلیغ می شده است. طرفداران ملاهای" ایرانی" اینطور تبلیغ می کنند: «
ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی قبلی شعاری داشت که "آمریکا را دوباره بزرگ بسازد". ... اگر این جملات را معکوس بخوانید، آیا به این معنی نیست که آمریکا دیگر بزرگ نیست، یعنی کوچکتر می شود؟ کاملا همانطور است»
حال ببینید که اولاً یک فرضیۀ غلط را بهانه می گیرند و بعد بنفع مواضع خود، تغییر می دهند و مدعی می شوند، که گویا حقیقت دارد. یعنی اگر بزرگ بوده است، پس باید کوچک شده باشد که پس بزرگ می خواهند. همه چتیات. قریب سه دهه است که جهان پس از جنگ دوم جهانی، که برای قریب بیش از چهار دهه، به عنوان جهان "دو قطبی" شناخته می شد، با فروپاشی شوروی و انحلال پیمان نظامی "وارسا"، جهان در توازن قوا، به "جهان یک قطبی" قدرت مبدل شده است، که "امریکا" در رأس آن قرار دارد. درین وضعیت تا حال تغییر کلی رخ نداده است. بناءً چنین یک فرضیه غلط است و معکوس ساختن آن هم چنان نتیجتاً غلط.
با احترام
صحرائی


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 19.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم

صلاح الدين خان سعيدى، من شما را اصلا محكم نگرفته ام كه ايلايتان بدهم. نمیدام شما درین وقت از کجا خطا خورده اید؟
نوشته هاى شما خصوصا كه سياسى باشند و اكثراً هم چنين ميباشند، به سويهٔ نیستند، که حتی بالای آنها تبصره شود. تنها یگان نوشته های تان که در رد الحاد و دفاع از اساسات دین میباشد، ولی متاسفانه بسیار کم هم اند، و اگرچه پختگی یک عالم دین را ندارند، مورد تائید بنده بوده و بنده باوجود مخالفت عمیق سیاسی، سخنان قابل تائید شما که بسیار کم اند، تائید نموده ام، زیرا برای من حب و بغض به خاطر الله و رضاء وی بوده، با اشخاص دشمنی شخصی ندارم.
اینکه شما بحث های مرا به طیف کوچه میدانید، یا اینکه برای شما بحث کوچگی بسیار بالاتر از سویه تان است، یا انسان بسیار بی ادب و بی پرنسیب هستید. قهر شما از جای دیگر یعنی چی؟؟؟
آن آسترالیائی را هم باید معرفی نمائید، تا خودش خدمت تان برسد.
یک علت قهر و آذان بی وقت تان شاید همین باشد، که امرالله ناصالح را چنانچه است، برایتان معرفی نمودم، درحالیکه شما امروز یکی دو پیام خوشخدمتانه برای این جاسوس سه سره فرستاده بودید. هنوز بسیار کم گفته ام، اما صفحات اجتماعی از گلهای که وی بار بار به آب داده میرود، پر است.
شما جناب، تا که چلید در زمره ملاهای ناچل شئون شیطانی خلق و پرچم خود را زده بودید، زور که آمد چکلسواکیا گریخته از آنجا موقع میسر دیده غٍلی کرده به آغوش پرمهر امپریالیزم در لندن خزیده، صاحب آدرس و نمره تلیفون شدید و از آنجا بار دیگر به همان سلسله، کار های ملاهای دولتی خلق و پرچم را برای ع و غ که واقعا به لانه گرم همان خلقی ها و پرچمی های شکست خورده و بیحیاء تبدیل شده و دفاع از آنها واقعا جای بسیار شرم و عیب است، شروع نموده اید.
راستش درین وقتها کمی املاء تان خوب شده، ورنه سابق نه خط پشتو تان فهمیده میشد و نه دری تان.
در تلویزیون پیام افغان یگان بار کوشش نموده اید، تلیفونی گپ بزنید، مگر غیر از بغ بغ نه گپتان معلوم میشد و نه مبتداء و خبر پیامتان که برای جلوگیری از ضیاع وقت ، چندین بار سخنانتان قطع شده است.

یک سؤال مشخص من از پیام چند روز قبل تان، که ذیلا کاپی آنرا میآورم:

« پلان شش فقره اى حرکت طالب در مورد حاکميت در افغانستان که با امريکا توافق شده:
به صورت صريح خواست ماده هفتم است که طالبان اضافه کردند و آن اينکه افغانستان بايد صوبهء پنجم پاکستان شود!
نتيجهء منطقى شش ماده طالب همين ماده هفتم بودن است!»

سند آشکار است یا مخفی؟ اگر آشکار است در کجا آنرا مطالعه نموده و چه ثبوت دارید، که حقیقت است و اگر مخفی است، به دست شما چطور رسیده است؟
لطف نموده همان پلان شش فقره ای را مخصوصاً همراه ماده هفتم اضافه شده درآن، اینجا برای نشر بفرستید، تا اگر واقعیت دارد، ما هم از جریان آگاه شویم و اگر واقعیت ندارد هم معلوم شود.

ما الحمدلله قبل از طالبان هم مسلمان بودیم و به توکل الله بعد ازین هم، طالب باشد یا نباشد، مسلمان خواهیم بود. مگر آنچه فعلا افغانستان اشد ضرورت دارد، تأمین ثبات و امنیت است. آنچه عملا دیده میشود و فعلا حتی اطراف و نواحی شهر کابل که تلویزیونهای خود کابل راپورهای آنرا دیدیم، با وجودیکه در بسیار نقاط داخل شهر کابل بی امنیتی به حدی رسیده که جوانان به خاطر هزار افغانی به قتل میرسند (از دزدیهای دولتی رشوتخوران که بگذریم) در آن اطراف و نواحی که گزمه های طلباء کرام شروع شده، امنیت مال و جان مردم بسیار بهتر شده و دکانداران و مسافرین و مردم محل، الحمدلله از تامین امنیت اظهار خوشی و رضایت مینمایند. از این واقعیتها نمیتوانید چشمپوشی نمائید.

والسلام علی من التبع الهدی


اسم: داکتر سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 19.10.2020

جلال خان بحث طيف سرکوچه و آن ساکن الکهوليک استراليايى داريد.
بحث شما براى بحث و قهر شما از جاى ديګر ولى حتما کوچه اى است و اين يک بهانه به شما براى بحث کردن است. سلام به جدت الاى ما بتې! وقت ما را ضايع کردى.


اسم: حمید کمان   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 19.10.2020

جناب محترم رفعت حسینی!
سلام ها و احتراماتم را بپذیرید.
نهایت ممنونم از اینکه به خواستم جواب دادید.
من به همه استادانم در طول عمرم احترام داشته ام و ارواح آنانرا شاد خواسته ام.
مرحوم و عزتمند سید ایشان آغا نزد ما از احترام بیحد برخوردار بوده اند. ایشان هم مرا که مشق خوب داشتم خیلی نوازش می کرد و از پدر بزرگوار شما و کارهای ایشان شخصاً برایم حکایت ها کرده اند. یکبار دیگر مانند همیشه روح شانرا شاد می خواهیم عزت آنها نزد من محفوظ است.
سوالات گذشته ام متوجه شخص شما نبوده است. من در آلمان دوستان زیادی دارم، که برایم در بارۀ تصامیم حکومت و بخصوص در بارۀ توجه حکومت آنکشور در بارۀ وضع مهاجرین معلومات داده اند. کمان نه شعر طولانی می خواند و نه شعو کوتاه، هیچ نگران نباشید. آنچا باعث سوالات شد، قضاوت کوتاه شما نسبت به حوادث غم انگیز طولانی کشور بوده است. من هیچگاه و به هیچ کس نمی گویم که چه بگوید و چه نگوید. اما خوب است اگر انسان مسائل سیاسی را از ادبی جدا در نظر بگیرد.
با احترام
کمان


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 19.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم
همانيكه فعلا تحت نام محمد عالم مينويسيد، گاهى كمان رستمى ميشود، زمانى صحرانشين وگاهى هم چيزهاى نامأنوس ديگر و يگان دفعه تحت نام اصلى تان نيز، كه آنهم الحمدلله از هيچ نوع محبوبيتى برخوردار نيست، تبصره هاى خسته كن و جنگ طلبانه مينمائيد:

جواب تمام چرنديات شما در پيامهاى قبلى بنده به وضاحت درج ميباشد، كه الحمدلله هيچ نكتهٔ آن بدون پاسخ نمانده است.

بازارتيزى كار كسانى مثل شماست، كه هى دويدن هاى الحمدلله ناكام داريد، كه با هزاران چال و خم و چم، متاع پوسيده و خبيث را، به نام تازه و طيب، به فروش برسانيد، مگر الحمدلله ثم الحمدلله رب العالمين، از وقت مچ شما را باز نموده و چهره و شخصيت شما را معرفى نموده است.

زمانيكه شما گفته هاى مولوى صاحب جليل القدر و دانشمند، عبدالسلام عابد را به چنين سُبُكى ياد مينمائيد، که این کار قبلا هم دو‌سه باری با بیشرمی زیاد نموده بودید، به وضاحت اظهار ميداريد، كه شما بدون هيچ نوع شك وشبهه، در هر گوشه و كنار دنيا كه باشيد، از بزرگترين دشمنان همزيستى مسالمت آميز با پیروان تمام اديان و همسایگان و هر قانونيكه داراى اصول و پرنسيب باشد، هستيد.

بلى شماها بايد از بيدارى و بازخواست ملت و محاكمه و مجازات جنايتكاران شناخته شده و مخفى ترس داشته باشيد.

ميدانيد!
همين جناب بزرگوار مولوى صاحب عبدالسلام عابد كه عمر خود را در راه تعليم دين الله و دعوت به حق و انصاف و انسانيت سپرى نموده، خودش بيان ميدارد، كه:

يك ساله بوده كه پدر بزرگوار شان را كه يك عالم جید دين و امام مشهور و محترم بوده، همراه كاكاها و ديگر بزرگان فاميلشان، كمونستان بدبخت و بد طينت و پست فطرت، مانند هزارها داكتر و انجنير و تاجر و دهقان و دوكاندار و متعلم و محصل معلم و استاد و دپلومات و صاحب منصب و امثالهم، كه به حق بهترينهاى مملكت ما بودند، بدون هيچ جرم و سندى به زندان برده و سر به نيست كردند. مگر نتيجه را ميبينيد:

مولوى صاحب عبدالسلام عابد فعلا الحمدلله ملا امام بزرگترين مسجد شهر كابل، دعوتگر و معلم و مفسر مشهور در تمام افغانستان و جهان و محبوب دل تمام مسلمانان و اهل عقل و انصافیکه سخنان واقعا ارزشمند و مفید ایشانرا میشنوند، است، مگر شما:

-كه ميخواستيد با چنان ترور و وحشت و جنایات فوق العاده، حتى به كمك ارتش سرخ اتحاد جماهير سوسياليستى شوراها!!!، نامى از اسلام و انسانيت و شرافت را در افغانستان عزيز و مبارك باقى نگذاريد، فعلا چطورتان است؟؟؟:

-از ترس و شرم نميتوانيد، حتى با نام و چهره اصلى تان، خود را به مردم وطن تان نشان بدهيد.

من متقين هستم، كه شما و امثال شما با این طینت و كركتر، هر جا كه قدم بگذاريد، به غير از شرارت و خود را شرماندن هيچ کمال و ارمغان دیگری را، نداشته و نخواهيد داشت. اعوذبالله

سخنان ديگر، كه واقعا در حق خود شما شخصاً و امثال شما بسيار زياد اند، مگر باشند ان شآءالله به يك وقت ديگر.

وَاللَّهُ غَالِبٌ عَلَىٰ أَمْرِهِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ


اسم: رفعت حسینی   محل سکونت: المان    تاریخ: 19.10.2020

آقای کمان،
سلام برسد.
درست است. من پسر سید داوود حسینی و برادرزاده سید ایشان حسینی هستم.
وپاسخ برای پرسش دیگر شما :
که آیا پول سوسیال را بسبب کرونا گرفته ام یانی؟
من مفت خور نیستم
وبا پیسه سوسیال زندگی نمیکنم.
بنابراین از ((نقدینه)) سوسیال برای کرونا هم سود نبرده ام.
....
سفارشی دارم:
اگر از نبشته هایم در پیرامون شاعران بیگانه با مدنیت و پوسیده اندیش کلاسیک پارسی دلگیر میشوید ازین پس شیرغلت بزنید و نخوانید این نگاشته هارا. نه اینکه( طنازی) نمایید وباصطلاح «طنز » پرتاب نمایید.
ارادت.
رفعت حسینی


اسم: حمید کمان   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 19.10.2020

جناب محترم رفعت حسینی!
سلام عرض است!
امید است، غلط فهمی نشود. در سوانح شما یافتیم که پدر مرحوم و محترم شما، "سیدمحمد داود حسینی" نام داشته است. آیا ایشان برادر کوچکتر "سید ایشان آغا" مرحوم و مشاق معروف بوده اند، که در لب دریای کابل در عقب "سرای های ایستگاه غزنی" خانه داشته اند؟
اگر چنین باشد، "سید ایشان آغا" معلم حسن خط ما بودند. حتی داستان تهیۀ لوحۀ "خرقه شریف" را در قندهار حکایت می نمودند که برادر ایشان "سید داود آغا" نوشته است.
وقتی اگر جواب مثبت باشد، خاطرات زیادی در بارۀ صفات خانوادگی زنده می شود.
با احترام
حمید کمان


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 19.10.2020

جناب محترم صلاح الدین سعیدی!
سلام عرض است،
وقتی این نوشتۀ شما را می خوانیم، شک پیدا شده می تواند که همان "داکتر صلاح الدین سعیدی" باشید، که در سابق هم مطالب بی سر و بی پا می نوشتید. شما واقعاً به اصطلاح ما کندهاری ها از "چټه" خارج شده اید. (کلمۀ "چټه" به مفهوم دخترهای مست و بی باک یاد شده است.) این مهم نیست که شما طرفدار کی هستید و چگونه از القاب آنها لذت می برید. شما که خود در لندن یک زمان ممکن به حیث پناهندۀ سیاسی درخواست داده باشید، حتماً گفته باشید که سیستم سیاسی در تعقیب تان است. زیرا پدر معروف بوده است و در رژیم زمان اشغال شوروی معتبر بوده است... حال با ذکر نام مسؤولین ایکه از تابوت شانه کردن فرزندان وطن که بر طبق پروتوکول دولتی و «قوت بادی گارد ها" این امکان را از صف جمعیت در اختیار دارد، امید "جنت" رفتن را در سر می پروراند و چتیات می گوید، و "تنفر" از کلماتش مانند "وایرس" کرونا پخش می شود که ماهیت کشنده دارد، اما شما لذت می برید و این رهبر تان بر صلاحیت ها و اهلیت کسانی که خود آنها را مقرر کرده است، خط بطلان می کشد، شما کی هستید که از لندن هدایت می دهید و ادعای عمل درست دولتداری را تبلیغ می کنید. کی از شما این مطالب را خواسته است؟ شما نتوانستید نوشتۀ کوتاه محمد حسن وفا را درک کنید. اینجا دوستی و غیر دوستی مطرح نیست، مسئله بر سر وقایع و درک آن است. راستی این کلمات در نوشتۀ شما چه معنی دارد؟ : « مغرضانعء»، سخص، "کدرى" (هدف تان از همان اصطلاح زمان رژیم شوروی است؟)، تفاصيل ،(می خواهید عربی پپرانید)، و ها کار،، ازین جمله چه می خواهید استخراج کنید:
«و ها کار در افغانستان براى کسى و از نظر کسى امتياز خواهد بود ولى من آنرا براى انسان صالح و سالم قربانى و رفتن به قربانى ميدانم. لذا کار در افغانستان قربانى است نه امتياز.شما ممکن علاقمند چنين امتياز باشيد ولى من درين راستا علاقمندى خاص ندارم چون اطفال خورد دارم و قهرمان هم نيستم و انسان عادى ام»
یقین داشته باشید که افغانها ازین جملات شما نتیجۀ معقول گرفته نمی توانند و این رهبر تانرا لقب تأریخی "ملخ کش" "تولید کنندۀ تنفر" می شناسند. اینرا می توانید از طریق "ایمیل" به رهبر تان بفرستید. دیگر وفا با شما تبادل نظر نخواهد داشت. با احترام محمد حسن وفا ، کندهار.


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 19.10.2020

جناب محترم "جلال" از جرمنی!
سلام عرض می کنم.
با این نوع برخورد، انسان باید از شما نا امید شود که از تبادل نظر با شما، هیچ مفهوم آموزشی بدست نمی آید. شما ممکن اسلام به حیث "دین" را با "اندیشۀ اسلامیست های سیاسی" یکی بدانید، که با تعبیر خود شروط را جمعبندی کرده اند. در حال حاضر در سطح جامعۀ تحت حاکمیت "بنیادگرائی اسلامی" که از سی سال است حاکمیت خونینی را در تحت تسلط خود حفظ می کنند سمارق وار تشکل های افراطی آنها سر بیرون کرده اند. مردم می دانند که چه اعمالی انجام می دهند. محمد عالم متمایل نیست با "اسلام سیاسی" ازین نوع همراه باشد. اصلاً محمد عالم سیاسی نیست و فقط یک انسان است، می داند که ضرورت ندارد، امتحان اسلام بودن را نزد شما و "سلام عابد" شما، سپری کند.
در مکاتبۀ اخیر تان می نویسید: « سؤالى كه درين ميان قويتر شده ميرود، اينست كه:

جناب شما چرا اينقدر از محاكمه وحشت داريد؟؟؟»
این بازارتیزی شما در تبلیغات فریبندۀ شما، فقط نزد پیروان نا آگاه شما معنی خواهد داشت. در نوشتۀ محمد عالم حرف از "محکمۀ روز محشر" بود و معتقد است، که شما یا پیرو دیگر دین, درین دنیا "تکت دخول به جنت و دوزخ" را توزیع نمی تواند. در سطر اخیر نوشتۀ قبلی محمد عالم می خوانید: "... نه اینکه حال برای هریک تکت های دخول به جنت و دوزخ را توزیع کرد."
محمد عالم، دیگر خواهد کوشید که تا حد ممکن با شما مکالمه نداشته باشد. چنین تصور حاصل گردیده می تواند که شما کسانی را که ممکن "کافر" بدانید که به حیث مسلمان همزیستی صلح آمیز ادیان مختلف را هم با کسانی می خواهد که ممکن پیرو کدام دین نباشند. اما انسان استند، خدا اونها را هم خلق کرده است، حق زندگی برای اونها هم داده شده است.ختم
با احترام
محمد عالم


اسم: حسیب الله   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 19.10.2020

پس از تقدیم سلام و احترام خدمت هموطنان محترم و عزیزم, سوالی در ذهنم خطور نموده است که آنرا در اینجا مطرح می سازم:

شاید یکی از موضوعات جالب روز این باشد, که, کشور ایران از مجرای سخنگوی وزارت امور خارجهٔ آنکشور آقای سعید خطیب زاده, با زبان به اصطلاح دیپلماتیک موضع کشور ایران را در قبال پروسهٔ صلح بین الافغانی برای آقای عبدالله عبدالله روشن ساخته است و آن اینکه کشور ایران تمایلی به موفقیت پروسهٔ جاری صلح افغانستان ندارد!

به عبارت واضحتر و ساده تر: کشور ایران به این نظر است, که, پروسهٔ صلح بین الافغانئی را که ایران نخواهد و آنرا کشور ایران طرح ریزی نه نموده باشد, "اصالت" ندارد!

در عین حال کشور ایران میخواهد برای افغانها "اصالت یک مذاکرات صلح بین الافغانی" را تعریف, توضیح و تشریح نماید, از این حسن همجواری کشور ایران یک جهان تشکر, اما آیا افغانها را هم اجازتی خواهد بود, تا برای خواهران و برادران محترم ایرانی شان "اصالت" یک نظام خوب و یا "اصالت" یک سیستم خوب را تعریف, توضیح و تشریح نمایند؟


با تقدیم احترامات فائقه
حسیب الله


اسم: صلاح الدين سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 19.10.2020

سلام جناب حسن وفا و آن دوست ديګر که عليه تصميم معاون صاحب اول جناب صالح در اهتمام به بخش امنيت کابل تدابير مستقيم ميګيرند و موجب ناخشنودى بعضى شده.من منطق سخن را ميدانم که کليد ساز سراسرى نبايد کليد ساز يک قفل شود ولى اين قفل ده ميليونى است با کار معاول اول قبلى متفاوت اما باز هم چيزى در خود دارد.
با وجود آن من از طرفداران اين تصميم ام و در عقب تشديد بى نظمى هاى اخير عوامل مختلف و سياسى زمينه ساز براى طالب ميبينم.
رفع بى نظمى هاى اخيرضرورت به سيستم سازى و سياست کدرى بهتر دارد. عوامل داخلى، خارجى، در توان ما و خارح از توان ما اند. ولى به سيستم سازى سفارش دارم.
و اماکاريابى من و توجيه مغرضانعء نمبر تيلفون من. اين نوشتهء مختصر که ظرف ده دقيقه نوشته و باز هم بدون خوانش دوباره به نشر ارسال کردم دهها جزييات و ګفتنى دارد. توضيحات همه جوانب ايجاب بحث طويل و عريض دارد که رفتن به آن وقت بيشتر ميخواهد و اګر کس مخالف است منطق بيشتر نيز دارم و تدابير مشخص براى ګفتن هم دارم، بخش مسيج و پيغام و ايميل جناب معاون اول را هم دارم که چينل کار يابى را هم ميدانم که در آن صورت ضرورت به نشر ندارم. لذا تاکيد شما منطق ندارد. چينل ها و امکانات ديګر کاريابى هم دارم.لذا برداشت شما غير دوستانه و واقعاً بى مضمونى شما را نشان ميدهد تا عوض تمرکز بر کوضړع به منفى بافى رفته ايد و انتقاد براى انتقاړ که تکليف روانى هم است. طرحها و جزييات در مورد دارم و اګر کس علاقمند باشد تنها سخص مختصر نيست و اينک امکان تفاصيل. انتقاد و پيشنهاد بى محتوا نيست، اينک امکان تشريحات بيشتر.
و ها کار در افغانستان براى کسى و از نظر کسى امتياز خواهد بود ولى من آنرا براى انسان صالح و سالم قربانى و رفتن به قربانى ميدانم. لذا کار در افغانستان قربانى است نه امتياز.
شما ممکن علاقمند چنين امتياز باشيد ولى من درين راستا علاقمندى خاص ندارم چون اطفال خورد دارم و قهرمان هم نيستم و انسان عادى ام.
سبک کار من همين است و باقى خواهد ماند. سفارش دارم اګر طرح و ګفتنى دارند که ايجاب کار مشخص ميکند، بايد نمبر ارتباطى را نيز نشر کنند. چنين است اعتقاد من و چنين خواهم کرد و اين را در همه نوشته هايم در سه دههء اخير کرده ام اما در موارد مسوولين ويب سايتها آنرا برداشته اند. لذا ملاحظهء شما در مورد تيلفون من غير وارد است اما نظر شماست.از تکرار بخش از مطالب معذورم داريذ چون موضوع کاريابى در اصل بحث نيست و اعتراض غير مهم است و اګر هدف کاريابى هم باشد چه مشکل دارد. تشکراسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 19.10.2020

بنیاد حقوق قربانیان افغانستان !
شما نباید در اعلامیه های تان دین مقدس اسلام را با گذاشتن نام طالبان بدنام کنید. شما نام طالبان را در شروع حرکت "اسلامی" طالبان نوشتید، طالبان حرکت "اسلامی" نیستند. در آغاز نوشته انجمن شما نوشته شده حرکت اسلامی طالبان، صادقانه ببیند که در کدام و کجا اعمال طالبان اسلامی گفته می شود؟
اگر واقعأ شما بنام حق چیزی برای هموطنان خواننده تان می نویسید با حقایق جاری جنایات طالبان در افغانستان بخصوص به با تازه ترین جنایات طالب در هلمند و غور نگاه کنید. طالبان اجیران دشمنان مردم افغانستان هستتند، طالبان دین، مذهب، افغانیت، شرافت ندارد.


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنى    تاریخ: 18.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم
محترم محمد عالم يا همان آشناى ديگريكه وقتا فوقتا تحت اين نام نيز مينويسيد!

گرچه گفتنى هاى مهم من با شما، فعلا ان شآءالله تمام شده، با آنهم مختصراً:
بسيار جرايمى اند، كه به توكل الله بايد، قبل از روز محشر در همين دنيا به محاكمه كشانيده شده و فيصله شوند.
روز محشر، ان شآءالله آن جوانبى را نيز در بر خواهد گرفت، كه از ديد بندگان مخفى مانده بودند.

سؤالى كه درين ميان قويتر شده ميرود، اينست كه:

جناب شما چرا اينقدر از محاكمه وحشت داريد؟؟؟

تا بعد ان شآءالله


اسم: abdullah   محل سکونت: USA    تاریخ: 18.10.2020

شمهایکه خاموش میشود !!
داکتر عبدالمجید کبیر سراج یکی از شخصیت های ملی و دانشمند کشور ء وزیر تعلیم وتربیه نظام جمهوری داودخان وفات نموده برای فامیل و دوستان شان تسلیت گفته روح شان را شاد میخواهیم


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 18.10.2020

جناب صلاح الدین سعیدی!
سلام بر شما!
آیا این اظهارات شما به آدرس آقای امرالله صالح، یک نوع درخواست کاریابی است؟ شما باید کمی توجه کنید که از محل مهاجرت هم به جانب مقابل طوری امر می کنید، که باید شما را بشناسد ولی باز هم ضرورت دارید تا شماره تلیفون تانرا بگذارید. خدا کند، کم خواب نباشید. این آقای "ملخ کش" خود به حیث یک مقام سیاسی معاون اول رئیس جمهور برسمیت نا شناخته شده از جانب مقابل، برای شهرت خود، به تبلیغ "تراکم نفرت" در کله اش در کندهار سخن گفته است. مردم ما از واهمۀ خطر وقوع "فاجعۀ" بی سابقه در تأریخ کشور، با تعیین این شخص در وظیفۀ جدید امنیتی که با هم "مسلک" خود، آقای "رحمت الله نبیل" هر دو در طی سالها مشغول افشای راز های دولتی اند، مردم روز های خونین و جنون آمیزی را پیش بین اند. وقتی مأموران حرفوی احساس کنند، که این مقامات به کار آنها ارزش نمی دهند و آنها برای شان، قابل اعتماد نیست، می تواند وقوع بدترین حوادث ممکن باشد. مردم قندهار از شما جناب صلاح الدین سعیدی، امید رساندن خیر ندارند و بشما مراجعه هم نشده است، فقط تمنا دارند که شر نرسانید و این "صالح" مخزن "تنفر" را به لندن مهاجر بسازید. با احترام وفا
با احترام
وفا


اسم: صلاح الدين سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 18.10.2020

جناب امرالله صالح معاون رياست جمهورى جمهورى اسلامى افغانستان!
حال که کارد به استخوان رسيده و بالاخره صداى ملت را به صورت اهتمام متناسب جواب ګفتن ميخواهيد، با استقبال ازين اقدام شما و با ايمان به موثريت کار شما بهتر است درين فرصت که شما زمام امور را بدست ګرفته ايد رهبرى نيرو هاى امنيتى و حاکميت قانون را بهتر و به سيستم سازى بهتر تنظيم کنيد. بلند بردن دوامدار دانش فنى و مسلکى در پهلوى ساير تنظيم بهتر سياست مسلکى و تأمين عدالت به موقع همه و همه مطالب، اقدامات و کارهاى است که بايد به زودترين فرصت اجراء کنيد!به اين ترتيب تاکيد دارم که در برخورد با مسايل با کار سيستم رسالت شما ماتند معاون اول رياست جمهورى تأمين بهتر شود و شما به وظايف سراسرى کشور تمرکز کزده بتوانيد.
مواضع شما را در مورد مصالحهء سياسى، مصالحهء سياسى با مخالفين مسلح چون طالب و دشمنى آشکار با افکار طالباني که اکثر مغالطه دارند، و مواضع برحق شما در مورد پاکستان کاملاً مورد تاييد ماست و بر همچو تاييد کاملاً افتخار داريم.
بلى پاکستان دشمن مردم افغانستان بود، است و زمان ثابت کرده وخواهد کردکه دشمن باقى مى ماند.
داکتر ص. سعيدى
17/10/2020
00447886474648


اسم: صلاح الدين سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 18.10.2020

سلام هموطنان سلام جناب داکتر سرلوڅ مرادزى
پاکستان د افغان ملت او افغانستان دښمن وه، دى او زمان ثابته کړه او ثابته به کړي چې دښمن به پاتې شي!
نظام براندازي او نهاد براندازي د پاکستان د استابلشمنت اوسنۍ برنامه ده چې حتى د سولې د مذاکراتو برخه کې تر اوسه په بريا مخ ته وړي. ملته بېدار شه!


اسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 18.10.2020

مقرری امرالله صالح در وظایف امنیتی کابل تصمیم احمقانه و غیرقانونی است!
در ساختار تشکیلاتی حکومت افغانستان امرالله صالح اول معاون اول رئیس جمهور مسؤل امنیت و امر اعطا تمام ساختار امنیتی کشور بشمول وزارت داخله و قوماندانی کابل است. آیا در افغانستان در پستهای وزیر داخله، والی کابل، قوماندان امنیه کابل مسؤلین وجود ندارد، و یا وزیر داخله، والی کابل، قوماندان امنیه کابل کفایت کاری ندارند. اگر وزیر داخله، والی کابل، قوماندان امنیه کابل کفایت کاری ندارد، پس چرا توسط ریاست جمهوری برطرف نمیگردند. در افغانستان موجودیت کادرها ورزیده که بتوانند پست های فوق را درست رهبری کند قحط الرجال نیست. مگر این حقیقت عیان است که در باندهای شرکت سهامی بغاوتگران شمال (عبدالله عبدالله) و حلقۀ متعمد دور اشرف غنی در این پست ها مهم افراد شایسته وجود ندارند. در باندهای شرکت سهامی فقط دسته های بیکفایت فاسد برای غارت جمع شده اند که دولت امر عطا را بعوض مادونانش توظیف می سازند. مقرری امرالله صالح در وظایف امنیتی کابل خود ثبوت قطعی اجرائت غیرقانی است، تلاش دولت در آنست تا دیگران اسرار فساد درون حکومت افغانستان مطلع نشود.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 17.10.2020

ډېر ګران توخی صیبه سلاموونه، زه لږ شان ته بند یم خو ورسته به تاسو ته ولیکم نو پام مو وي چه شوروا یخه نشي. ګلوونه


اسم: حمید کمان   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 17.10.2020

جناب رفعت حسینی!
از کدام "پرچمی خلقی" می پرسید؟
خود چه نقش و مقام معنوی دارید؟
پول ماهوار سوسیال تانرا در بحران کرونا گرفته اید؟
حال این مقام را که برای شما داده است؟
با احترام
کمان


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 17.10.2020

هموطنان گرامی متدین و غیر متدین و تمام اتباع کشور بخصوص جناب "جلال" و "عبدالاحمد"!
سلام بر همۀ شما!
آیا واقعاً از دید شما میان فرائض دینی و همه هدایات در یک دین و اعمال افراد که مدعی تعمیل آن اند، فرق را در نظر می گیرید و یا خیر؟

آیا تنها اقرار زبانی کسی که خودش را متعهد به یک دین می داند، کافی است تا انسان های ساده و خوشباور، به او اعتماد کند که حتماً آن فرد در عمل درست عملی خواهد کرد؟ آیا درین دنیا تنها پیروان یک دین زندگی می کنند؟ آیا از جانب خدا حق زندگی تنها به دینداران داده شده است؟ انسان هائی که نه از دین چیزی می فهمند و نه هم بر ضد دین عمل می کنند، حق زندگی دارند؟
آیا مسؤلیت فرد در برابر تعهدات دینی او اختیاری و مربوط خود او است و یا جبری که کدام انسان دیگر و یا یک سازمان و یا دولت بر او تحمیل کند؟ آیا مسئولیت دینی او که خود آزادانه انتخاب کرده است، تنها بنابر اقرار لفظی او رفع می گردد. مگر او به ارتباط عقیده در برابر پیروان عقیده در بارۀ اعمالش جوابگو است و یا در برابر خدا، اگر به آن ایمان آورده باشد.
از دوستان طلب اینست که در حل مسائل اجتماعی و راه های امکان برقراری صلح ابراز نظر شود، به جای اینکه به تمرین در برقراری محکمه مشابه با "محکمۀ روز محشر" که جز عقیده است و خدای متعال همچو پرسش ها را از فرد فرد خواهد کرد، مصروف می شوید.
ما باید در برقراری هم آهنگی در اجتماع ما، برای هر کس شانس و حق بدهیم که در حد توان و درکش در حیات سیاسی، اجتماعی، کلتوری و ثقافتی سهم گرفته بتواند. اگر از تأریخ هزاران سال حکایت می شود عیب نیست، اما چگونه آن وقایع تأریخی صرفنظر از اینکه تا امروز چه اندازه از آن جنبۀ عملی خواهد داشت، عملی شود. صدها و هزاران سوال ممکن طرح شده بتواند. برای انجام وظایف دینی و غیر دینی راه عملی در شرایط تأمین عدالت اجتماعی، باید کوشید، نه اینکه حال برای هریک تکت های دخول به جنت و دوزخ را توزیع کرد...

با احترام
محمد عالم هموطن شما


اسم: رفعت حسینی    محل سکونت: المان    تاریخ: 17.10.2020

پرسش از پرچمی خلقی افغانستان
در شرایط کنونی ازخلقی ها وازپرچمی ها پرسشی دارم:
از آدمی ( ازهرقومی ) نام برده می توانند که بتواند افغانستان را از منجلاب تباهی بیرون بکشد؟
.
چنین آدمی وجودندارد.!!!!!!
.
اینست نتیجه ( انقلاب دوران‌ساز ثور!!!!!!!!!).


اسم: abdullah   محل سکونت: USA    تاریخ: 17.10.2020

شاه پرستان و شحصیت محترم پژواک !
در سایت شاه این بار شحصیت شناخته شده دیپلومات برجسته و دانشمند آقای پژواک را مورد انتقاد قرار داده وچرندیات که برضدش چندین سال پیش نوشته شده بود یکبار دیگر آنرا تازه میسازند که از شهرت موصوف کاسته شده اما نمیدانند که شما بیکفایت ها هیچ مقایسه به آن شخصیت ملی و دیپلومات برجسته کشور شده نمیتوانید .روح پژواک بزرگ شاد و دشمنانش روی سیاه باد


اسم: abdullah   محل سکونت: USA    تاریخ: 17.10.2020

شاه پرستان و شحصیت محترم پژواک !
در سایت شاه پرستان این بار شحصیت شناخته شده دیپلومات برجسته و دانشمند آقای پژواک را مورد انتقاد قرار داده وچرندیات که برضدش چندین سال پیش نوشته شده بود یکبار دیگر آنرا تازه میسازند که از شهرت موصوف کاسته شده اما نمیدانند که شما بیکفایت ها هیچ مقایسه به آن شخصیت ملی و دیپلومات برجسته کشور شده نمیتوانید .روح پژواک بزرگ شاد و دشمنانش روی سیاه باد


اسم: سلطان جان کليوال   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 17.10.2020

محترم محمدعالم خان. بعد از تقديم سلام. ازينکه اشتباهاً اسم جناب شما با کبود حرف م درآخر نويشته شده وباعث ازردګى خاطر شما ګرديده معذرت مى خواهم ولى يقين داشته باشيد که عمدى نبوده. بعداً متوجه شدم مګر بى وقت بود. باز هم معذرت مى خواهم. اينکه از کلمه ورور جان خوشت نامده قبلاً نمى فهيدم. بعد ازين اين اشتباه هم تکرار نخواهد شد. مطمئن باشيد.


اسم: الله محمد   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 16.10.2020

دوستان گرامی!
بعد از عرض ادب.
تبصرهء دانشمند محترم داکتر صاحب جلال بنده را به اصطلاح سر شوق آورد تا مضمون "رگ های از علم، فلسفه و ادب" را مطالعه نمایم که رگ های هر سه مروارید فکری بشر را بالای انگشتری "الماس" جهان نصب و خوبی ها و بدی های که در طول تاریخ بشر توسط بشر رخ داده از آن یک تسبه زیبا و کوتای رنگارنگ به خوانندهء که در این دریای رنگارنگ قبلاٌ شناوری کرده ارایه میدارند. بنده در حدود سی سال قبل با مطالعه روزانه بابیل "تورات و انجیل" که ممکن در حدود دو سال و یا هم زیاتر وقت را گرفته باشد با مطالعه دقیق آن که نوشته محترم داکتر جلال آن خاطرات را که ثبت حافظه ام بود تازه نموده که فشرده انرا داکتر صاحب بسیار به صورت ماهرانه مانند عصای عیسی "ع" در یک قعطی کوچکی مانند قعطی کوچک نصوار گنجانیده اند و به صورت بسیار جالب فشرده انرا که ادیان توحیدی از زمان پیدایش حضرت آدم وجود داشته است و این معقول هم است زیرا در واقعیت سلسله خلقت و سیر تکامل انسان که مراحل گوناگون را از افلاک(درخشش افتاب) به خاک توسط تولید "کتله بیولوژیکی" و تولید نسل و از انجا دو باره توسط تفکر و عبادت به عرش و ملکوت و پیوستن به حقیقت مطلق و یگانه شدن با اصل خویش بوده که مولانا ی بلخ و یا خداوندگار فکر خود بعد از طی و درک این مراحل، تجربه خود را در اختیار دیگران گذاشته است. که انرا در ابیات زیر بعد از یافتن راه و کامل شدن ارایه می نماید:

از جمادی مردم و نامی شدم
وز نما مردم ز حیوان سر زدم

مردم از حیوانی و آدم شدم
پس چه ترسم من ز مردن کم شدم؟

لحظه ی دیگر بمیرم از بشر
تا بر آرم از ملائک بال و پر

بار دیگر از ملک پرّان شوم
آنچه اندر وهم ناید آن شوم

پس عدم گردم عدم چو ارغنون
گویدم کانا الیه راجعون


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 16.10.2020

بسم الله الرحمن الرحیم
محترم گل محمد که بسیار امکان دارد یک اسم استعاره ای را انتخاب نموده باشند،‌ تحت عنوان ب«رگ های از علم، فلسفه و ادب» مطالب مختلفی را باهم جمع نموده اند، که نمیدانم مئآخذ آنها از کجاها اند.
البته به تمام موضوعات نمی پیچیم، مگر جمله ذیل ایشان برای من سؤال ایجاد نمود، که از کجا سرچشمه گرفته است:

«تمام پیامبران یهودی از نظریه توحیدی رامیس سوم الهام کرفتند ومشتی انها وارد بین النهرین وفارس
وخراسان شدند مذاهب توحیدی را پایه گذاری کردند وحدانیت یکتای و خداپرستی را در دنیا رامیس سوم اساس گذاشت او اولین. کمونیست واقعی بود که تئوری مارکس را و نظریات افلاطون را به منصه عمل گذاشت.....»

یک نکته واضح که اهل تمام ادیان آسمانی از یهود و نصاری و مسلمانان با جمله اهل تاریخ به آن متفق اند، اینست، قوم یهود که اصلا بنی اسرائیل یاد میشوند، از اولاده یعقوب ابن اسحق ابن ابراهیم علیهم السلام میباشند. بنی اسرائیل یعنی اولاد یعقوب علیه السلام. اسرائیل یعنی عبدالله (اسرا یعنی بنده و ایل یعنی الله). دوازده قبیله بهد خاطری هستند، که یعقوب علیه اسلام ۱۲ پسر داشت، ۱۰ از یک خانمش که یکی ازآنجمله یهودا نام داشت، ۲ از خانم دیگرش به نام یوسف علیه السلام و بنیامین. حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم در مورد یوسف علیه السلام فرموده اند: الکریم ابن کریم ابن کریم ابن کریم ) یعنی یوسف بن یعقوب بن اسحق بن ابراهیم علیهم السلام.
علم توحید از زمان پیدایش آدم علیه السلام وجود داشته است و ازهمان زمان تا زمان بعثت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم که خاتم النبیین میباشد، حدود ۱۲۴۰۰۰ یک صد و بیست وجهار هزار پیغمبر گذشته اند، که از میان یکتعداد دارای قانون یا شریغت مخصوص خود میبودند، که رسولان نامیده میشوند. قول علماست، که بعد از حضرت ابراهیم علیه السلام که حدود ۵۰۰۰ سال قبل میزیسته، انبیاء بعدی همه از اولاده حضرت ابراهیم علیه السلام میباشند، چی به سلسله بنی اسرائیل که اولاده اسحق علیه السلام که آخری آن عیسی علیه السلام میباشد و چی به سلسه اسمعیل علیه السلام که حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم است. به همین خاطر ابراهیم علیه السلام را پدر انبيآء نامند.
بنی اسرائیل بعد ازینکه یوسف علیه السلام که داستانش مشهور است، به مصر مهاجرت نمودند. در آن زمان سلسه فراعنه در مصر قدرت نداشتند. اما زمانیکه فرعونیان قدرت مصر را تصرف نمودند، ظلم را بر بنی اسرائیل شروع نمودند، که رب العالمین موسی علیه السلام را برای آزادی بنی اسرائیل فرستاد. بعد از نجات بنی اسرائیل از شر فرعون و سرپیچی ایشان از اشتراک در جهاد در پهلوی موسی و هارون علیهم السلام برای فتح بیت المقدس از ترس عمالقه، رب العالمین آنها را عملا به چهل سال زندگی در صحراء تیه محکوم نمود، بدین معنی که را خروج از آن را هیج نمی یافتند. حکمت این کار درین بود،‌ که این نسلی که تحت ظلم فرعون که پسر هایشانرا میکشت و زنهای شانرا برای امور منزل و سایر اهداف زنده نگهمیداشتند،‌ به نوکری و ذلت و ترسوگری خو نموده بودند، باید درین چهل سال کاملا از بین میرفتند و در عوض شان باید نسل کاملا آزاده و قوی و مقاوم در مقابل خشونتهای زندگی، روی کار می آمد، که چنین هم شد و حضرت یوشع ابن نون علیه اسلام که بعد از موسی علیه السلام پیغمبر شده بود، توانست با عون و مدد الهی، بیت المقدس را فتح نماید.
بعد از آنها داوُد علیه السلام و پسرش سلیمان علیه السلام بزرگترین پادشاهان بنی اسرائيل، بلکه جهان بودند، که در عین حال پیغمبر نیز بودند. کتاب آسمانی که حضرت داود علیه السلام نازل شده، زبور نام دارد. بیرق امروزی اسرائیل که ستاره داودی در بین دو خط آبی است، به امید اعاده سلطنت داود علیه السلام بین دو نهر نیل وفرات میباشد. در مورد وقایعی که در آخر زمان در جهان و به خصوص درین منطقه واقع میشوند، پیشگویی های جالب حضرت محمد صلی الله علیه وسلم موجود اند، که بسیار شان امروز به چشم دیده میشوند. توکل علی الحی الذی لایموت
والعاقبة للمتقین


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 16.10.2020

محترم اقای رشید (استاد در دیپارتمنت پشتو درپوهنتون نهرو) پس از سلام، گمان میکنم که جناب شما در مورد حرکت اول استادان پوهنتون کابل معلومات لازم ندارید که در آغاز کودتای ثور 1357 با تشکیل یک سازمان سیاسی بنام "حزب وحدت ملی" بنیان گذاری شد و اما در ماه سرطان همان سال منجر به زندانی شدن اعضای موسس آن به دلیل فعالیت علیه رژیم خلقی ـ پرچمی گردید. شاید هم شما در آنوقت در صدد مخالفت با رژیم نبودید که از این جریان در دوره تره کی ـ امین آگاه می شدید. به هرحال آنچه شما از حرکت استادان پوهنتون از جمله مرحوم استاد کاکر و استاد روستار تره کی و دیگران نام برده و خود را ضمنی به ان پیوند داده اید، دوره دوم حرکت استادان پوهنتون بود که بعد از تهاجم قوای شوروی و رویکار آمدن ببرک کارمل براه افتیده بود. خواستم بدینوسیله به کمبود معلومات شما در زمینه اشاره کنم و اگر لازم دانید، میتوانید به مقالات متعدد منتشره آئینه افغانستان مراجعه نمائید و یا اینکه اگر کتاب مرحوم پوهاند داکتر عثمان هاشمی ـ یکی از بنیان گذاران این حرکت را تحت عنوان "فرار از کام مرگ" که به دری و انگلیسی در سال 2004 در 350 صفحه نوشته و در امریکا به چاپ رسیده است ، مطالعه بفرمائید، تا از موضوع آگاهی یابید.
علاوتاً در بارۀ کشف چگونگی کودتا که داکتر شرق آنرا به یک منبع اطلاعاتی شخصی بنام "تورن سیدخان ـ تورن کوماندو از اقارب مولوی سیف الرحمن " نسبت داده ، نخواسته است اصل منبع اطلاعات را که به گمان اغلب از منابع استخباراتی هند ریشه گرفته است، به دلیل محرمیت موضوع و شاید هم دلایل دیگر افشاء نماید.. علایق هند در موضوع در آنوقت بسیار جدی بود که در این مختصر شرح آن نمی گنجد. با ارادت


اسم: سلطان جان کلیوال   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 16.10.2020


جناب محترم داکترصاحب سید عبدالله کاظم!
بعد از تقدیم احترامات، جهان سپاس از ارایه معلومات بیشتردرمورد فعالیت های اجتماعی خویش در مهاجرت که قسماً از آن مطلع بودم، و اکنون درمورد خدمات ارزنده شما بیشتر اګاهی یافتم.
جناب داکتر صاحب! من همیشه به شما و نظریات شما راجع به رویداد های ګذشته، اګر کاملاً موافق نبودم با آنهم احترام داشتم و خواهم داشت.قسمیکه شما ګفتید که به حق، حق می ګویم اګر کسی هرګونه عکس العمل نشان میدهد برای من تاثیر ندارد. من هم درین مورد مثل شما هستم و به استبداد، ظلم ، بی عدالتی ، غرور و خودخواهی ، به هر ګونه که باشد مخالف بودم، هستم و خواهم بود، هر کس که هر ګونه عکس العمل در زمینه ابراز میدارند حق شان است برای من بی تفاوت است.
حق ته حق وایم او ظلم ته هم ظلم
پروا نه لرم که زجر وی که دار
در مورد ماده هفتم توضیح مختصر جناب شما به من، نقاطی وجود دارند که مسلماً شما از آن اطلاع ندارید اګر زمینه مساعد شد و وقت یافتم غرض معلومات شما ارایه خواهم نمود.
من هم درین مورد علاقه مند به ضیاع وقت نیستم و نمی خواهم وقت شما و دیګر خواننده ګان ګرامی را ضایع سازم. با احترام.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 16.10.2020

سلام و احترام به هموطنان محترم عزیزم تقدیم نموده, سؤالی را در ارتباط دامن زدن خشونت ها در ولایت هلمند مطرح میدارم, که امید هموطنان آگاه از این موضوع, لطفا به پاسخ این سؤالم بپردازند.

سؤال:

آیا رژیم ایران جهت ایجاد تفرقه افگنی های بیشتر در افغانستان عزیز و همچنان جهت تشویق و حمایت ادامهٔ خشونت ها در افغانستان عزیز و تضعیف نمودن پروسهٔ مذاکرات صلح بین الافغانی از راه های مداخلات غیر قانونی در مسائل داخلی افغانستان, در ولایت هلمند, به شدت خشونت ها می افزاید؟

آیا عجیب نیست, هر زمانیکه موضوع صلح و قطع "افغان کشی ها" مطرح میباشد, دفعتا جنگ افروزی شدید و ادامهٔ خشونت ها شدتی عاجل و ارتقائی را اخذ می نمایند؟

به امید یک صلح دایمی, پایه دار و سراسری در افغانستان عزیز ما و در جهان همه را به خداوند متعال می سپارم.

با تقدیم احترامات فائقه
حسیب الله


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 16.10.2020

جناب محتر سلطان جان کلیوال!
سلام و احترام عرض می کنم.
قبل از اینکه در فکر استعمال کلمۀ "ورور جانه" می شوید، باید نام مخاطب را که می خواهید با وی تبادل نظر داشته باشید، درست بنویسید. من و شما "ورور" = "برادر" نیستیم. محمد عالم می داند که او چه مناسبت های فامیلی دارد، کی برادر اوست. اینجا باید به حیث انسان نورمال و عادی صحبت کنید. تلاش جلب و جذب را با تمایلات فریبنده تحت نام ملی و یا همفکر یافتن را کنار گذارید. درست است که محمد عالم خواسته است تا از طریق دو سایت اشارات خودش را برای شما بنویسد. فقط یک انسان است و شخص شما را نمی شناسد و انرژی تانرا هم با ذکر اصطلاحات ورور و یا هموطن و غیره مصرف نکنید. فقط آنچه را که می نویسید با دقت اصلاح کنید. با احترام
محمد عالم


اسم: Abdullah   محل سکونت: USA    تاریخ: 16.10.2020

آصدراعظم ترسو بیکاره !
قای میوندوال یک شخص ترسو بود که فکر نمیشد خودش تصمیم به کودتا را گرفته باشد ازینکه آقای مرستیال برایش گفته که جنرالان ورزیده اردو(؟) با ماست پشتیبانی کشور پاکستان را با خودداریم وهم چنان امریکا ما را یاری میکند و..... چون آقای میوندوال در دوره صدارت خود کدام کاری نکرده بود وشاه هم بخاطر بی کفایتی اورا برطرف کردورنه به بوقچه برداری ادامه میداد و خوش بود.از طرف هم تبلیغات رشتیا و فرهنگ وزیران دوره دهه دموکراسی ء هم به جاسوس بودن وی به امریکا دربین جامعه مشهورشده بود لذا سخن های مرستیال خوشش آمده ومیخواست یک چند صباحی زمامداری (؟) نماید .وحریفان را هم به حق شان برساند .
بالاخره هاشم میوندووال ودارودسته اش از طرف دگر جنرال غلام فاروق خان لوی درستیز نظام شاهی وریس محکمه نظامی دولت جمهوری محکوم به اعدام وحبس شدند.
طوریکه یک شخص شارلتان چند سال پیش یک ویدیو درباره میوندوال از طریق تلویزیون ها پخش کرد که سخن ها ی ضد ونقیص زیاد داشت و حتی بعضی ها برایش گفتند که این ویدیو طفلانه است باید همرای چند نفر مشور ه ودرست میشد که قابل قبول میشد .....وگفته میشود باز هم در کتابی راجع به میوندوال از چاپ برآمده شاید با اصلاحات........ از قول پسر غلام فاروق خان نقل شده که نوشته است پدرم هیچ صلاحیت نداشت ..پسرش گفت من هیچ وقت درهیج جای نوشته نکردیم یک دروغ کلان است لذا آن کتاب هم مانند همان ویدیو خواهد بود.
میوندوال طبعآ برای فامیلش یک ضایع بزرگ بود اما برای مردم کشور بحیث یک صدراعظم بیکاره در اذهان شان باقیست که بودن ونبودنش کدام اهمیتی نداشت.


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 16.10.2020

جای تعجب در اینجا است ، اګر خیشاوندان میوندوال و حزب مساوات میوندوال از پلان کودتا محمد هاشم میوندوال چشم پوشی میکند شاید بخاطر ملخوظات فامیلی و حزبی خواهد بود. دلم بحال ان عده افراد معلوم الحال حزب بانډست خلق و پرچم ، امین تره کی و ببرک کارمل و نجیب الله دیموکراتیک میسورد که امروز از جنایات حزب خود چشم پوشی میکند.
میوندوال اګر خود کشی کرده خودش کرد و اګر احیانآ کشته شده باشد بازهم قاتلین وی باندیستان خلق و پرچم بوده اګر داکتر حسن شرق وزیر عودت مهاجرین زمان کارمل و صدراعظم زمان داکتر نجیب، صمد ازظهر ریس ژندارم پولیس وزارت داخله کارمل و نجیب ، یعقوبی وزیر امنیت دوران داکتر نجیب، قطره و ذره همه اعضای حزب واحد دیموکراتیک خلق بودند که عاملین اصلی در این حادثه محسوب میشود. نه سید عبدالله الاله، نه غلام حیدر رسولی، نه عبدالقدیر ڼه عوث الدین فایق نه کریم مستعنی ووو. اګر فرض کنیم که کودتا میوندوال را اعضای حزب دیموکراتیک کشف کرده باز هم این کار ، کار حزب دیموکراتیک خلقیان و پرچمیان بود. امروز همه ما یک دیګر خود را خوب میشناسیم که کی کی است و کی همرای کی تعهد حزبی داشت
بهر رنګی که خواهی جامه بپوش. من از طرز...
قاتلین حرفوی حزب واحد دیموکراتیک خلق امروز اشک تمساح بر مرګ میوندوال می ریزاند. چرا یک عده خلقیان و پرچمیان از مرګ میوندوال، و شهادت محمد موسی شفیق ، نوراحمد اعتمادی یاد اوری نمی کند بخاطر که این بانډیستان نمی تواند از ان جنایات خود دفاع کند. موسی شفیق و نور احمد اعتمادی در دوران قاتلان حرفوی تره کی و امین به شهادت رسیدند.
نزد ملت افغان حزب خلق و پرچم یک حزب واحد است که از یک منبع تعذیه میشدند . میر اکبرخیبر داکتر زرعون را هم داودخان کشتند. بخاطریکه که حکومت انوقت از انها حراس داشت.
در مرګ محمد داودخان، محمد هاشم میوندوال، محمد موسی شفیق، نوراحمد اعتمادی، وفی الله سیعی وحید عبدالله و به هزارها هزار انسانهای بادانش ، متخصص افغان افسران عالیرتبه استادان پوهنتون علما روخانیون و به میلونها افراد کشور حزب دیموکراتیک خلق و پرچم مسول درجه یک است.
تشکر از ویب سایت افغان جرمن انلاین که چهره های یک عده افراد را هر روز افشا میکند.


اسم: سلطان جان کلیوال   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 15.10.2020

استاد بزرګوار جناب رشید صاحب. سلام ها تقدیم شما باد.
جهان سپاس از تایید نویشته من در زمینه ماجرای کودتای مسمی به نام شهید محمد هاشم میوندوال وروشنی انداختن راجع به زندان رفتن استادان پوهنتون کابل، به شمول محترم استاد کاظم.به سلامت باشید استاد محترم.


اسم: سلطان جان کلیوال   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 15.10.2020

جناب محتر محمد عال خان، سلام و احترامات مارا هم پذیرا شوید. تشکر از ابراز نظر شما. واقعاً که ختم این داستان دنباله دار صرف به دریافت حقیقت تو سط اشخاص مسلکی و کاملاً بی طرف امکان پذیر است. کاش زمامداران وقت برای دریافت حقیقت این کارا انجام دهند. از حضور جناب شما ممنون ام.


اسم: حمید صمیمی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 15.10.2020

جناب محترم اختر یوسفی !
هوشداری شما به آقای نبیل خیلی با اهمیت و قابل تأئید است. چنین عمل آقای نبیل یک تخلف صریح از حفظ آگاهی های سری و راز امنیتی دولتمحسوب می گردد. افراد در چنین مقامات در کشور های دیگر اگر از وظیفه دور هم شوند، بخاطر امنیت اتباع کشور خود خودش را، پابند حفظ راز دولتی می شناسد و با حد اقل پابند نورم های اخلاقی هم چنین حرفی بزبان نمی آورند، و اکثراً به هیچ صورت در چنین موارد حرفی نمی زندد که باعث اقدامات احتمالی بالمثل استخبارات کشور مطروحه شوند. بدون شک که نتیجتاً زندگی انسان های بی گناه کشور در حال جنگ را با خطرات بیشتر مواجه ساخته می تواند. ارگان های دولت باید از آقای نبیل توضیح بخواهند که چرا چنین حرفی زده است و اطلاعات خود را از چه طریق جمع آوری می کند. سائر هموطنان هم باید به عنوان اعتراض صدای شانرا علیه این غیر معمول بلند کنند. با احترام صحرائی


اسم: رشید   محل سکونت: هند    تاریخ: 15.10.2020

مقاله پرُ ارج وتحلیلی جناب انجینرصاحب را بادقت مطالعه نمودم وآنچه را که ما شنیده وخوانده بودیم ویاد آنروزها باخود داشتم با تحلیل جناب انجنیرصاحب مطابقت کامل داشت. میخواهم در رابطه توضیح راکه خدمت جناب استاد کاظم ارایه دارم این است که باید متوجه تفاوت های زماني ومکانی جریان حرکت استادان پوهنتون کابل با کسانی که گویا بنام کودتاه نام نهاد حسن شرق وحلقه اش بنا مرحوم میوندوال به شمول خود شان زندانی بودند، ارتباطی ندارند. موضوع حرکت استادان به تمام معنی وماهیت اش برضد آمدن وآوردن قوای شوروی وعاملین آن بود که دریکی دوجلسه آن بنده نیز بعداز زندانی شدن استاد کاکر موجود بودم. درین حرکت استادانی که از امتیازات مادی ومعنوی بعداز تجاوز قوای شوروی وعمال شان برخودارشدند عضو نبودند.برعکس ازآنها هراس جدی نیز داشتند. ازانجنیرصاحب محترم ممنونم که در رابطه عالمانه نظراندازی کرده است.
رشید - پوهنتون نهرو


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 15.10.2020

جناب محترم انجنیر سلطان جان کلیوال!
سلام و احترام تقدیم است!
در رابطه با "مکث" شما در بارۀ سلسله داستان جناب نویسندۀ مورد نظر شما، که شما به ایشان سوالات تانرا راجع ساخته اید، خود داستان تحریر یافته و هم آنطوری که از علاقمندی جناب نویسنده در سند سازی و تعدد کتب برملا می گردد، شباهت با افسانۀ " لیلی و مجنون" نشان می دهد، که در اخیر، خواننده، بعد از شب ها بیداری، از نویسنده سوال خواهد کرد که آیا "لیلی نر بود و یا ماده؟"
ما در چه یک دنیا زندگی می کنیم. از سوال و جواب شما و تبصره های تان هم، می توان چنین نتیجه گرفت، که برای شما هم ممکن مهم نباشد، که موضوع قتل یک سیاستمدار به همچو "اتهام سنگین" روشن شود، بلکه ممکن است که "یاسین" تیز کنید. این یک فرضیه نیست که شما و یا جناب فال بین شما با رمل انداختن حل کند.
اگر واقعاً علاقه دارید که موضوع یکطرفه و حل و فصل گردد، لطفاً بروید و اول اسناد معتبر "آرشیف ها" را بیابید و یا از مقامات دولتی بخواهید، تا تیم متخصص را تعیین کنند و بعد از تحقیق اسناد نتیجه را اعلان کند، که آیا دولت در آرشیف های آن سند دارد و یا خیر. در نهایت فقط دو حالت می تواند، بر ملا شود. سند وجود دارد ویا وجود ندارد. سند موجود هم می تواند، از طرف عاملین جعلی تهیه شده باشد و بدون افشای حقایق در مورد قتل دوسیه بسته شده باشد. فقط آن افراد می توانند مطمئن باشند که جسد آن مرحوم را از زندان بیرون آورده و در مراسم تدفین، سهم داشته اند.
شما ممکن خود نیز واقف باشید که در همان سال 1973م، سالی که کودتای سرطان بوقوع پیوست، در چیلی نیز، "داکتر سلوادور الیندی" رئیس جمهور منتخب در نتیجۀ کودتا، در قصر ریاست جمهوری کشته شد. در آنزمان دولت کودتا مدعی بوده است، که گویا "خودکشی" کرده است و با سلاحی که فیدل کاسترو برایش تحفه داده بود، خود کشی کرده است. . اما دولت فعلی حال دوباره تحقیقات را از سر گرفته است، که سند نتائج نهائی در اختیار محمد عالم قرار ندارد.
خواهش من از شما اینست، که با همچو موضوعات، تمرین مستنطقی را در پیش نگیرید که فقط به تمرین در سوال مصروف شوید. قتل های سیاسی بی شمار، به موقع افشاء نشده است، وقتی هم اگر افشاء شده باشد، خیلی دیر بوده است. محمد عالم فقط بر روح پاک این مقتول سیاسی که در عین حا شهید می شناسد، دعا میکند و به بازماندگان و دوستان او تسلیتعرض می کند. ختم. محمد عالم، کانادا.


اسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 15.10.2020

آقای نبیل کاندید رهبری ریاست جمهوری کشور!
مردم مظلوم کشور از شما بحیث کارمند امنیتی قبلی کشور که اکنون در امور سیاست کشوری و رهبری "جمهوریت" تلاش دارید، شما وظیفۀ وهم اجازه ندارید که اکنون به افشأ اسرار امنیتی معلومات گذشته وظیفوی تان اذهان مردم را به مسائل تخنیکی و غیر سیاسی جنایات دشمن بکشانید. طالبان وسیایل تخریبی خشن اجیر دست دشمنان مردم افغانستان هستند، که توسط پاکستان به پول اعراب خلیج ایجاد شده است. طالبان به هدایت آی. اس. آی. با چین، ایران، روسیه، ترکیه ارتباط دارند. کشته ها و زخمی ها طالب در جنگ کنونی هلمند به کویته پاکستان مقرعملیات طالبان انتقال میگردد.
این مهم نیست که کدام شبکۀ از اجیران دشمن جنایات را می آفریند ؟
مهم اینست که جنایات جنگ اجیران طالب و دولت چی خسارات را به مردم ملکی بیگناه کشور که با جنگ بیگانگان که توسط دولت و طالب به پیش برده می شود هیچ ارتباط ندارد وارد می شود. این حقایقی آفتابی دیگر ثبوت گردیده است، که دولت و طالب برای قدرت خویش می جنگند نه برای رفای مردم افغانستان. از دید مردم ملکی در میدان عمل فرق کلی در ماهیت قدرت دولت و طالب وجود ندارد، هر دو حمایت بیرونی دارند و از مجرای و اشکان جداگانه علیه ملت ظلم و جنایات را تحمیل می کند. مگر مردم افغانستان را خداوند فقط برای کشتن جنگ بنیادگرایان و دولتهای فاسد آفریده است. در جنگ دولت و طالب مردم ملکی بیگناه کشور کشته می شود، خانه های شان ویران می شود، مزارع شان می سوزد. در هیچ نقطۀ از جهان چنین جنگ جنایبار ضد بشری وجود ندارد که مردم در کشور خود حق زندگی را ندارد، مردم مجبور است که یا کشور را ترک کند و یا کشته شود.


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 15.10.2020

! جناب محترم حسیب الله خان
سلام بر شما!
از اشتباه تایپی معذرت را بپذیرید، لطفاً تعویض فرمایند!
هر چه تلاش صورت گرفت، فهمیده نشد، که شما با این جمله چه هدایت می دهید؟ «موضوعیکه از لابلای مضامین عالی هموطنان محترم ما هویداست, به نظر من این است, که,افغانستان عزیز و مردم عزیز ما که از مدت مدیدی بدینطرف, از اثر آتش جهالت ها داغ داغ می سوزد, امروز نیز متاسفانه ظرفیت اندوخته های کافی علمئی را که مستلزم تمامیتی باشد که ما را در مسیر راهٔ رفاهٔ اجتماعی, عاری از هر نوع نقصی, به منزل سعادت و عدالت اجتماعی رهنمون گردد, سراغی به نظر نمی رسد: به یک کلام, اینکه داغ جهل ظلالت و و گراهی را تب و تاب می بخشد.

با عرض معذرت, گهی هم, چنان به مشاهده میرسد, که یکی از داغ جنونی اکلیلی می بافد و دیگری از داغ جهلی قندیلی می سراید و به گفته ای سعدی صاحب شیراز»
محمد عالم


اسم: محمد عالم   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 15.10.2020

جناب محترم حسیب الله خان!
سلام بر شما.
هر چه تلاش صورت فهمیده نشد، که شما با جمله چه هدایت می دهید؟ «موضوعیکه از لابلای مضامین عالی هموطنان محترم ما هویداست, به نظر من این است, که,افغانستان عزیز و مردم عزیز ما که از مدت مدیدی بدینطرف, از اثر آتش جهالت ها داغ داغ می سوزد, امروز نیز متاسفانه ظرفیت اندوخته های کافی علمئی را که مستلزم تمامیتی باشد که ما را در مسیر راهٔ رفاهٔ اجتماعی, عاری از هر نوع نقصی, به منزل سعادت و عدالت اجتماعی رهنمون گردد, سراغی به نظر نمی رسد: به یک کلام, اینکه داغ جهل ظلالت و و گراهی را تب و تاب می بخشد.

با عرض معذرت, گهی هم, چنان به مشاهده میرسد, که یکی از داغ جنونی اکلیلی می بافد و دیگری از داغ جهلی قندیلی می سراید و به گفته ای سعدی صاحب شیراز»
محمد عالم


اسم: داؤود ملکیار   محل سکونت: کلیفرنیا     تاریخ: 15.10.2020

قابل توجهٔ محترم قیس کبیر و ادارهٔ محترم پورتال افغان جرمن آنلاین!

دو روز قبل درین پورتال نوشتهٔ تحت عنوان (بیوگرافی صدراعظم سابق افغانستان محمد هاشم میوندوال در قاموس کبیر افغانستان) منتشر گردید.
جای بس تعجب است که مسؤلین قاموس کبیر، عین نوشتهٔ آقای عبدالله کاظم را همراه با سطر های پایانی آن درج قاموس می سازند.
در سطور پایانی چنین نوشته شده است: “که چگونگی این موضوع در پردهٔ ابهام قرار دارد و مبدل به یک بازی سیاسی و حتی شخصی شده و به مثابهٔ توپ فوتبال، در پای هر بازیگر میدان، این طرف و آنطرف گذار میگردد. درین نوشته کوشش می شود سر نخ این معما بدست آید”.
گرچه من قصد دارم که در روز های آینده، نوشتهٔ ده فصلهٔ آقای کاظم را طور مستدل حلاجی نمایم، اما فعلا” نسبت وفات یکی از اقارب (جناب پوهاند داکتر ابراهیم مجید سراج) گرفتاری های دارم که مجبورا” به آن رسیدگی نمایم.
لذا خواستم با این یاد داشت مختصر خاطر نشان نمایم که قاموس کبیر نباید به عوض یک منبع معلومات، منعکس کنندهٔ موقف شخصی و سیاسی یک فرد یا افراد سر سپرده به یک جناح یا یک گروه سیاسی باشد.
ممنون از توجهٔ تان.
داؤود ملکیار


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 14.10.2020

سلامونه عمر توخی صاحب ، خوښنه د تاسو د خوږی ښوروا پیرزوینی څخه ، کیدای شی چی یو وخت دا زمینه برابره شی لکه چی وائي : دونیا په ارمان خوړل کیږی پس ددی په ارمان به سره اوسو! زه هم د تاسو نظر سره تامه موافقه لرم چی کورنی مسایل رامینځ ته کول ډیر ناوړه کار دی او باالخصوص چی هغه هم بیا دروغ او تهمت وی ! روغ او خوشال اوسی


اسم: عمر توخي   محل سکونت: Malmo    تاریخ: 14.10.2020

سلامونه!
ياره که دغه محترم کاسي صاحب او محترم غر وال صاحب را نږدې وای مېلمانه کول مي، او يو ښه د لاندي ښوروا مي ور پخول، او د دوی د ژوند د ښو او بدو خاطراتو و بيانونو ته به يې غوږ سوي وای، او د دوی تجربې به مو را سره ياداشت کړي وای، او د راتلونکي په اړه به يې موږ ته لاري راښوولي وای، او دا کار به مي هره مياشت کولی۰
چي رښتيا ووايم د مشرانو او سپين ږيرو جنجالونه ښه نه لګيږي، او بيا داسي کورني مسائل را منځ ته کول۰ په ډېره بخښنه سره د دواړو مشرانو څخه۰


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 14.10.2020

د کاسیانو خیالی شهزاده کاسیه، خوښ شوم چی د تاسی سره د شرم احساس هنوز موجود دی او همدارنګه ډیر د خوښي ځای د ی چی د تاسو د اروپا له خوا د تعقیب او له مینځه وړلو خنثی کیدو لپاره د امر یکائي سیاسیونو ملاتړی اعلان کړی دی ! دا چی تاسی سره اوس د تروریزم خپوریدلو مخنیوی مسؤلیت په امریکا کښي هم په اوږو شوۍ دی نو دتاسو قدردان وخت باید ضایع نشی نو هیله درڅخه کیږی چی راتلونکی وخت کښي د چرمخکی په شان په هر سوری کښي ځان بیهوده مه سرګردانوه او تر ټولو لومړیتوب د تاسی ځان ساتلو مسؤلیت دی چی د اروپا له تعقیب او د تاسو له مینځه وړلو څخه د امریکا په کومک نجات پیدا کړی او همدارنګه امریکا ته د تروریزم خپوریدو ممانعت بریالتوب تر لاسه کړۍ شی !!! ژوندۍ او په حال اوسی !


اسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 14.10.2020

جنگ افروزان این جنگ بربادی ملت افغان هیچ گونه شرف انسانی و احساس عاطفی ندارد، اگر طرفین درگیر در
جنگ افغانستان کوچکترین شرف و احساس راجع به ملت و مردم مظلوم کشور می داشتند برای حل صلح ویا
جنگ یکی را انتخاب میکردند.
*- اگر طرفین جنگ براستی صلح میخواستند، با اصول مذاکرات صلح و قطع جنگ پایبند می بودند، با فشارهای
اجنبی ها از قصرهای اعراب دوحه راجع به مذاکرات "صلح" به ملت افغان و مردم جهان حقیقت را می گفتند. از
بلندگویان دشمنان مردم افغانستان برای فریب وغافلگیری مردم ملکی و بیدفاع گیرماندۀ در میدانهای جنگ دروغها
را جع به "صلح" پخش نمیکردند. در آنصورت مردم ملکی و بیدفاع غافگیر نمی شدند و قربانی دروغهای طرفین
جنگ هم نمی شدند.
*- طرفین درگیر جنگ بیگانه دولت و طالبان اگر اعمال بزدالنه و خفاش خود را بس میکردند. باید مردانه وار
خارج از ساحات مسکونی مردم ملکی میدان جنگ خود را مشخص میساختند و در بین خود می جنگیدند، تصفیه
حساب عقده های تشنۀ قدرت خود را بدون ضرر و قتل عام مردم بیگناه ملکی انجام می دادند.
*- مردم افغانستان نباید دیگر فریب دولت و طالبان را در امر تأمین صلح بخورند، دولت و طالبان به هیچ صورت
در افغانستان صلح را تأمین کرده نمی توانند، آنها برای قدرت نامشروع و غارت، به اشارۀ دشمنان مردم افغانستان
می جنگند. یگانه راه نجات مردم افغانستان دوری از طرفین جنگ )دولت و طالبان( و اتحاد ملی برای تأمین صلح
و عدالت توسط خود مردم خارج از حضور عمال فاسد دولت و طالبان است وبس.
زنده باد صلح واقعی و عدالت اجتماعی.
مرگ بر دروغگویان اجیر بیگانه در افغانستان عزیز.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 14.10.2020

دوستان گرامی پورتال سلام یک خواهش: لطفا این نوشتهٔ ذیل را جانشین نوشتهٔ قبلی به غروال فرمایید، چون آنجاه چند سهو تایپی دیدم:

غرواله اوله دا چې پښتو ویل او لیکل زده کړه، زه او نور پښتانه ستا په ناسم او ګډوله لیکل شرمېږوو.
خرو پسې ځوک نه ګرځي او په ملیوونو خلک خره ساتل کېږي چه پخپل سر خبر نه دي. لڼډه خبره: دا لاندی لینک ووایه او ځان پوه کړه، او کبیر صیب نه به وغواړم چه یو انګرېزي لیک زما در واستوي چه د هغه لیک په اساس وروسته له ۶ کلوونه مې وکولای شو چه سناتور ګاروین ووینم او هغه سره خبرې وکړم. هلته ۴ او یا ۵ نور لوړ کسان هم وو، چه یووه سره مې اړیکې پیدا کړې او هغه زما د ژوند د ژغورلو وعده راکړه او په یوه مهمه مساله چه هغو نه هم پټه وه با خبر کړل چه ماته په پاکستان کې په ۱۹۸۵ کال کې د یووه پښتون له خوا یوه اشاره راکړه شوې وه او نور معلومات مې تر ۱۹۹۳ له اروپایي
اخباروونو نه تحلیل کړي وو.
او بله دا چه زه نه پوهېدلم چه ته د روحیاتو ډوکټور هم یې ګوندې چه رواني ناروغي به ولرم خو ښه دی چه نه خر یم او نه احمق.

https://www.globalresearch.ca/exporting-revolution-and-regime-change-zbigniew-brzezinski-on-trial-at-the-un-general-assembly/5592411?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 14.10.2020

امروز نظر به یک خبری در «سی ان ان» چنین بر می آید که تروریزم تا امریکا به شکل خفیه در حال رشد است و این پیشگفتار من در سال ۱۹۹۴ به آقای گاروین یک رهبر اقلیت جمهوری خواهان در پارلمان امریکا به شمول چند شخصیت برجستهٔ دیگر اظهار نمودم که اگر جلو شیوع تروریزم در افغانستان گرفته نشود مطمٔن باشید که تا امریکا دامن پهن خواهد نمود. مستند که آقای کبیر میتواند سند در دست داشته را درین جاه نشر نمایند.


اسم: صلاح الدين سعيدى    محل سکونت: انګلستان     تاریخ: 14.10.2020

سلام هموطنان
پلان شش فقره اى حرکت طالب در مورد حاکميت در افغانستان که با امريکا توافق شده:
به صورت صريح خواست ماده هفتم است که طالبان اضافه کردند و آن اينکه افغانستان بايد صوبهء پنجم پاکستان شود!
نتيجهء منطقى شش ماده طالب همين ماده هفتم بدون است!


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 13.10.2020

غرواله اوله دا چې پښتو ویل او لیکل زده کړه، زه او نور پښتانه ستا په ناسم او ګډوله لیکل شرمېږوو.
خرو پسې ځوک نه ګرځي او په ملیوونو خلک خره ساتل کېږي چه پخپل سر خبر نه دي. لڼډه خبره: دا لاندی لینک ووایه او ځان پوه کړه، او کبیر صیب نه به وغواړم چه یو انګرېزي لیک زما در واستوي چه د هغه لیک په اساس وروسته له ۶ کلوونه مې وکولای شو چه سناتور ګاروین ووینم او هغه سره خبرې وکړم. هلته ۴ او یا ۵ نور لوړ کسان هم وو، چه یووه سره مې اړیکې پیدا کړې او هغه زما د ژوند د ژغورلو وعده راکړه او به یوه سري مساله مې چه له هغو نه هم پټ وو با خبر کړل چه ماته په پاکستان کې په ۱۹۸۵ کال کې د یووه پښتون له خوا یوه اشاره راکړه شوه او نور معلومات مې پر له پسې تر ۱۹۹۳ پوره کړل.
او بله دا چه زه نه پوهېدلم چه ته د روحیاتو ډوکټور هم یې ګوندې چه رواني ناروغي به ولرم خو ښه دی چه نه خر یم او نه احمق.

https://www.globalresearch.ca/exporting-revolution-and-regime-change-zbigniew-brzezinski-on-trial-at-the-un-general-assembly/5592411?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles


اسم: Aktater yusufi   محل سکونت: Fairfax VA USA     تاریخ: 12.10.2020

پاکستان په ۱۹۴۸ کال کښی د هندوستان او افغانستان پر خاوره باندی د ولسونو د غوښتنی پرخلاف د انګریزانو له خوا جوړی شویدی. پاکستان د خپل ۷۲ کلن په تاریخ کښی د پښتنو پر ضد بیساری ظلمونه او جنایتونه کړیدی. د پاکستان جرنیلان د آی. اس. آی د استخباراتو پواسطه عرب، چیچنی، ازبک او نور بنسټپال دهشتګر د پښتنو په سیمه کښی د افغانستان پر ضد د جګړی لپاره ځای پر ځای کړیدی، تر څو چی د پښتنو د آزادی غوښتونکی غورځنګونو مخه ونیسی او د پښتنو د لر او بر سیمی د اسلامی «جهاد» تر نامه لاندی وران کړی.

پی. ټی. ام. هغه ولسی غورځنګ دی چی د پاکستان د حکومت د بشری ضد جنایتونو پر خلاف د پشتون قام د ژغورنی لپاره په میړانه را پورته شویدی. پی. ټی. ام. د پاکستاان د جنایتونو او د بیګناه پشتون اولس د وینو تویول د داوم د لړی پر ضد را پورته شوی او تر ټولو ملی غښتلی خوزښت دی.

پی. ټی. ام. خوزښت د محکوم افغانستان په سیمه کښی د پاکستان حکومت د ظلم پر ضد پر را پورته شویدی، باید ټول آزادی غوښتونکی پښتانه او د نړی سوله غوښتونکی قامونه د پی. ټی. ام. د خوزښت په کلکه ملاتړ وکړی تر څو چی د پښتنو و سیمی ته امن راشی.

پی. ټی. ام. د ټولو قامونو سره په سوله، آزادی، عدالت او امن سره ژوند غواړی.

د پښتنو د آزادی د لاری د ټولو پاکو شهدانو روح دی تل د پاره ښاد وی.

د پی. ټی. ام. خوزښت او دهغه زړورمبارز ملګری دی تل ژوندی وی.

سرلوړی دی وی د پی. ټی. ام. د خوزښت مینه وال او سوله خوښونکی ځواکونه.


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 12.10.2020

د کاسیانو خیال پلوی شهزاده کاسی بیا په چرندیاتو شروع وکړه ، باید دا واضحآ وویل شی چی تاسی د روانی بیماری باندی ګرفتاره یاستۍ ، بلی د جهان قوی سیاسی شخصیت چی د کی جی بی جاسوس حسن شرق له خوا د شوروی هدف لپاره استعمال کیدای شی او بیا لږه موده وروسته بیا له مینځه وړل کیږی نو د تاسو لرونکۍ فهم ډیر ښه په ګوته کوی ، تاسی نه د جمال ناصر او نه د سو کارنو ( چی دواړو د شوروی سره فوق العاده نږدی وو ) په برخه کښی کافی معلومات لرۍ او د افغان ملت تاریخ اهمیت ته قایل نه ئي او یوازی د کاسیانو شهزاده بیماری درسره دی !!!! تاسی دومره غیری انسانی اخلاق لرۍ چی د خیټی څخه ګندګی راباسی او غواړی چی د بل افغان فامیلی برخه کښي بی شرمانه دروغ ګوئي شروع کړی ! که ددربار کمونستی کودتا رهبر داسی غیرتی وای نو زلمۍ محمود غازی ( د مرحوم شاه محمود خان زوی ) فوق العاده شرابی او همیش د پاریس په نایت کلپونو کښي حاضر وو او ولی د دربار کمونستی کودتا مشر د خپلی لور ( چی د غازی زلمی محمود میرمن وه ) په خاطر خپل نفرتی عکس العمل ښکاره نکړۍ شو ؟ د کاسیانو مجازی شهزاده نور کو څی چرندیات بس کړه او ځان یوازی د اروپا سره مشغول وساته چی د اروپايانو د تعقیب لومی څخه ځان خلاص کړۍ شی ، عجیب کاسی یاستۍ چی ټوله اروپا پر تاسو پسی دی ، لیونۍ لکۍ او ښکر نلری د یو لیونی همداسی چرندیات نښانی دی!!!!


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 12.10.2020

امروز مجبور شدم یا بعضی ها مجبور میسازند که که ناگفتنی را بگویم و آن در ارتباط داود خان ریس جمهور و در ارتباط یکی و دوی دیگر:

داود خان یک شخصیت قوی سیاسی جهان است با قدم متین با نهروی فقید و سوکارنو و ناصر و غیره که جبههٔ مقاومت را در مقابل سلطه جویی غرب بعد از آنکه اتحادیه اروپا امضأ گردید ، ایشان در آسیا سازمان ممالک غیر منسلک را اساس گذاری کردند.
داود خان در تمام دورهٔ خدمت خویش چه وزارت دفاع، صدر اعظم و ریس جمهور و در زندگی شخصی خویش از جملهٔ باشرف ترین فرد افغانستان بودند.
و تحمل انسانهای مثل غروال را که دختر حاجی فتح تکه فروش را که در پشتنی تجارتی بانک کار میکردجبرا به زنی خویش در آورد که داود خان تحمل انسانهای *** را نداشت.
داود خان چه در وقت کارش و یا خانه نشینی اش از اوضاع و پیش آمد های که صورت میگرفت مطلقا با خبر و نه برای خود یا اولادش بلکه بالای جامعه می اندیشید. داود خان قربانی توطیهٔ سیاسی بین المللی گردید. گناه جوانان بی خبر و بی اندیشه این بود که از بس جهالت دنبال ایدیالوژی تخریبی اروپایی رفتند.

و مسالهٔ افغانستان که هر روز بالایش جنگ است و به اشکال مختلف نوشته میگردد یک موضوع ساده و بسیط نیست که هر کس چرت و خیال خود را مینویسد و قاضی گری مینمایند.
کسانی که پشتو نمی توانند بنویسند پیش از آنکه شرم زبان مادری خویش گردد که گردیده اند ، لطفا دری بنویسند و از گدوله نویسی دست کشند.


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 12.10.2020

شاغلۍ قاسم باز ، تشکر د تاسو اوږدی تبصری څخه ، حقیقت دادی چی ما د تاسو سره کومه تبصره ندی شروع کړی بلکه د دربار کمونستیانو کودتا په برخه کښی می هغه څه ذکر کړیدی کوم چی واقعیت لری، داچی د دربار کمونستی کودتا په وسیله په افغان ملت باندی سور اور خپور کړۍ دی نو په حیث دیو افغان باید دا اجازه موجوده وی چی داسی تریخ واقعیت په روښانه ټکیو ولیکل شی تر څو چی په آينده کښي افغان ملت دداسی خائين عمل مقابل کښي په صحیح او لازم وخت کښي ممانعت وکړۍ شی ، ګمان کوم چی ددی به تاسو هم په حیث د افغان مخالف نه یاستۍ !
که د شهید غروال صاحب سره ددربار کمونستی کودتا رهبر شخصی عقده نه درلودای او بی ګناه ئي وحشی زندان نه وۍ اچولۍ نو هیڅکله به ممکنه نه وای چی د شوروی اجنټ لکڼوال د شهید غروال صاحب لور سره دوکائي واده وکړی ، ددی په شان داسی نوری غیری انسانی موضوعګانی رامینځ ته شویدی او ددی څخه انکار نشی کیدای !
د ا چی د تاسو مرحوم پلار شهید غروال صاحب سره د توریو خلاصیدو کښی کومک کړۍ دی او د تاسو میلمه پالنی څخه مستفید شوۍ دی نو دده دی دوستانه محبت ته دی خدای پاک څخه د جنت دوعاګوی یم !

ګرانه ، د افغان ملت دوزخی شرائيط لیری کول په هر افغان باندی فرض دی چی پدی برخه کښي ددی اصلی علتونو څرګندونو کښی هلی ځلی وکړی تر څو داسی دوزخی شرائيط بیا تکرار نشی !
زه افغانستان ته ( همدارنګه خپلی زیږیدو ځای ته ) څو څو ځلی تللۍ او سږ کال می هم نیت درلود اما د کورونا ویروس له کبله دا سفر وځنډیده ، د مرحوم عبدالولی د روم په هکله ، هغوی په ۱۹۷۹ کال کښی دما سره د تماس هڅی کړیدی او همیش د مونږ تر مینځ صمیمانه روابط موجود وو او دا د روم څخه شړلو دتاسو د عادت ډرامه دی، بلی په ۲۰۰۱ کال کښي می مرحوم محمد ظاهرشاه څخه خواهش وکړ چی افغانستان ته د خلیلزاد د مردودو شرائيطو لاندی مه ځه او د مونږ او تاسو د ملت ارمان باید تر پښو لاندی نشی ، وروسته له ډیر بحث څخه میرمن بلقیس وویل چی مونږ ته اوس دوهم عبدالمالک راپیدا شو او د ما بابا باندی امر کوی نو ما ورځواب کړه چی دا دی ولی دوه کاله پخوا نشول ویلۍ ، پدی اثنا کښی هم مرحوم حضور اعلیحضرت او هم مرحوم سردار عبدالولی مداخله وکړه او وئي ویل چی برادر غروال حقیقت وائي او پدی کښي به وروسته خبری سره وکړو ! لطفآ هوائي ډزونه هری خوا ته مه کوه !

دا چی د ځینو عجیبو غریبو نوی راپیدا شوو محقیقینو شعوری ( د غبار او رشتیا په شان ) دوه مخه تاریخونو ته اشاره کوم نودا به یو وخت ثابت هم شی او تاسو محترم پدی برخه کښی د تشویش او یا ددفاع بار په اوږو مه اخلۍ ! اخیری نقطه : خاطرجمع اوسه ما څوک نشی استعمال کولای !خوښ او جوړ اوسی


اسم: شیما غفوری   محل سکونت: المان    تاریخ: 11.10.2020

هموطن گرامی محترم حسیب الله کریمی، سلام و احترامات خویش را خدمت تان تقدیم می نمایم.
بعد از نشر مصاحبه ام با رادیوی آشنا تبصره ای از جانب شما به پورتال افغان جرمن به نشر رسید. از اینکه به نسبت مصروفیت های عدیده دیر تر به جواب تبصره شما می پردازم، معذرت مى خواهم.
به خاطر سخنان نیک و تاییدی شان از متن مصاحبه صمیمانه ابراز امتنان می نمایم.
موضوع جنگ و صلح افغانستان یک مسئله پیچیده و کثیرالجوانب است، سنجش و پیش‌بینی مسایل نیز با عوامل داخلی و خارجی گونه گون ارتباط دارد. از اینکه شما نمره 99 به این مصاحبه داده اید، از حسن نظر تان جهانی سپاس.
به امید طلوع آفتاب صلح، آزادی، آبادی و وحدت ملی وطن عزیز ما افغانستان.
با احترامات فایقه
شیما غفوری


اسم: قاسم باز   محل سکونت: LORTON    تاریخ: 11.10.2020

جناب غروال،
هر کس که از کمونستان بد بګوید ، بګوید حق دارد. ولی بد ګفتن شما به حزب دیموکراتیک خلق و پرچم نمایندګی از نمک حرامی شما میکند، کاکا شما جنت خان غروال ریس اسبق این چوراهد بانک پشتنی تجارتی در زمان حزب دیموکراتیک خلق در دوران تره کی و امین در مقابل ... از زندان توسط عبدالغفار لکڼوال وزیر زراعت حفیظ الله امین که دختر جنت خان غروال را در وقت اقتدار وزارت خود در مقابل رهایی جنت خان غروال از حبس بنام عقد نکاح در اورد رها شد.
دوم . فیض محمد مسود وزیری وزیر داخله دوران جمهوریت داودخان و بعدآ وزیر سرحدات دوران ببرک کارمل که شب و روز چی در دوران داودخان و چی در دوران ببرک کارمل بستر خواب خود را در منزل اقای جنت خان غروال انداخته بود باید بد نګوید.
این فیض محمد مسود وزیری و ببرک کارمل بود که جنت خان غروال را به حیث ریس جبهه ملی پدر وطن پکتیا مقرر کرد. جنایات که جنت خان غروال در وقت ببرک کارمل در پکتیا نمود دشمنان شخصی وی وی را در اسلام اباد ترور کرد. نه ګلبدین حکمتیار.
میوندوال را اینګونه افراد ضعیف النفس به دام انداخت.
چقدر حوصله کنیم . بخدا و به قران شرم خوب چیز است ، اګر دیګران نداند نمی داند ولی من بتمام معنی از کارنامه های شما و کاکا تان خبر دارم و خوب میشناسم .ان روز ها یادم است که پسر جوان و مقبول جنت خان غروال با موتر والګاه رشقه یی بمنزل ما عرض رهایی پدر خود میامد انهم نظر به ګفته فیض محمد وزیر داخله انوقت که به فامیل شما ګفته بود که من در رهای وی چیزی کرده نمی توانم شما از خان صاحب باز محمد خان کمک بطلبید. ولی وقتیکه داودخان به پدرم ګفت که رهایی جنت خان غروال مشکل است وی چندین دوسیه اختلاس دارد بعد از اینکه پدرم به پسر جنت خان غروال ګفت که من دیګر چیزی کرده نمی توانم.
البته دوستی پدرم و جنت خان غروال از سال ۱۳۵۰ وقتیکه مردم خوګیانی چند نفر و چند تا مواشی مردم قوم شیعیه مذهب ( توری ) پاړه چنار را به خوګیانی اختطاف نموده بود و جنت خان غروال همرای چند نفر یکجا از کابل عرض رهای ان مردم پاړه چنار برای چندین روز و شب بمنزل ما در خوګیانی امدند تا که پدرم ان موضوع را طبق دلخوا جنت خان غروال حل و فصل نمود نفرهای توری با مواشی شان دوباره مردم خوګیانی رها کرد.
برادر محترم لطفآ حد و حدود خود را بشناس لازم نیست که هر ماه من و شما در ویب سایت ها باهم تبادل نظر کنیم، خوب میدانم که شما را چطور سردار عبودالولی از روم کشید و جواب داد. اینکه یګان بی خبر سطنت پرست در پشت شما تپ تپ میکند شما را استعمال میکند، هیچ وقت کوشش نکن که محقیقن و دیګر قلم بدستان را توهین و تحقیر کنید. املا و انشا شما مانند من زیاد کمی و کاستی دارد. انقدر که امروز شما در ویب سایتها از خود اتم بیګ ساختید انطور هم نیستید کسانیکه به زادګاه خود رفته نتواند چطور ګپ از ملی بودن و شخصیت قومی بزند.


اسم: عمر توخي   محل سکونت: Malmo    تاریخ: 11.10.2020

استخاره:
پير صاحب پېش از وقت مرد، ای کاش زنده ميبود که يک استخاره جانانه و عالمانه ميکرد به خاطر صحت يابي ترمپ و موفقيتش در انتخابات که تشويش مجاهدين مکتب کش و افغانستان کش وطن ما را از بين ميبرد۰
با ديدن اين خبر که "ریاست حج و اوقاف و علمای دینی هم چنان در ولسوالی‌ های ورس، یکه ولنگ، پنجاب و مرکز شهر بامیان ازدواج‌ های اجباری و زیرسن را "خلاف شریعت اسلامی" عنوان کرده و آن را ممنوع اعلام کردند." علمای که بر مبنای انسانيت و مدنيت فکر و استدلال ميکند و فتوا صادر ميکنـند هنوز در افغانستان يافت ميشوند، بيحد و اندازه خوش شدم و اين خوشي هزار ها بار بهتر از خوشي ايکه از صحت يابي ترمپ نصيب مريضهای رواني ميشود، است۰
راستي به کلمه انګليسي پېدوپهیل در دري و يا هم پشتو چيزي داريم؟ که معادل ان باشد۰


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 11.10.2020

بلی د ملت د پر مخ تګ او ملت ته د حکومتداری مستقیمآ سپارل ددروغ ګویو درباری نمایشی کمونستی کودتا چیانو غولولو تبلیغاتو شعارونه وو او دی خائين عمل باندی ئي دکتاتور شوروی کمونستی قدرت ته د خپلو نورو تربیه شوو غلامانو ( چی رهبری ئي ملی خائين حسن شرق په اوږو وه ) ته د تباهی لپاره با غروره ملت عرضه کړو او پنجابی پاکستان او ایران ته ئي جرأت ورکړ چی ددی خائينی کودتا په وسیله د امریکا او انګلیس په کا ملآ مرسته د افغانستان په داخل کښي د مداخلو جرأت پیداکړی او دا پخوا ناشونۍ وو ، ددی کودتا ځینی لشمکی شاهی جنرالان لکه د تاسو په افاده لوی درستیز ا و د محاکمی رئيس ترسندوی ډګر ؟ جنرال غلام فاروق ته هم پدی ګډوډیو کښي د محاکمو ریاست یعنی وژلو او زندانی کولو نوبت ورسید ، هو په انارشی کښي د همداسی بی وجدانه اشخاصو څخه د اجنبیو له خوا بهترینه استفاده کیدای شی ، اوس نه یوازی درباری کمونستان او د شوروی خاص تربیه شوی کمونستان اوس حجیان شوی دی او مسلسل شاد باد وائی !!! د درباری کمونستی او د شوروی تربیه شوو غلا مو په شان امریکا او انګلیس هم په ۲۰۰۱ کال کښي په پاکستان او ایران کښي د خپل تربیه شوی غلامان د ظالم شوروی تقلید سره روی کار کړۍ شول او تعجب پدی کښی دی چی همدا درباری کمونستانو اوس په امریکا کښي د هغه وخت شوروی خائينه دنده په اوږو اخیستی دی ، که درباری کمونستان هر څومره د افغانستان ملت دوښمنان په تقلبی او فریبی الفاظو تاریخچو د خپلو جنایتونو پټولو هڅی هم وکړی بیا هم دا تقلب کاره بریالی کیدای نشی !!! بلی غلام همیش غلام پاتی کیږی او وخت راتلوونکۍ چی دوی به د با غروره ملت ملی قضا ته وړاندی کړۍ شی !!!!!

دی ترسندوکو درباری کمونستانو د خپلو خیانتونو له خاطره په هر ملی شخصیت باندی د کودتا تور پوری کاوه او واقعی ملی شخصیتونه به هیڅکله د کودتا په فکر کښي رانشی او نه به دا خائنه لار تعقیب کړی ځکه چی دا مرض او بیماری یوازی او یوازی د ظالمو دکتاتورانو خصلت دی ، دا هم تعجب دی چی د کمونستانو تش په نامه مشر یوازی د مرحوم سردار عبدالولی لت او کوب څخه ځان خبروی او د نورو مظلومو لت وکوب او وژلو څخه ځان بی خبره څرکنداوو ؟؟؟ نو د شوروی کمونستانو تبلیغ په اساس د دربار کمونستی کودتا رهبر ددی عمل په واسطه سره دده دوښمنی د سردار عبدالولی سره برعکس تمثیل کیږی حتی هغه د ملت په مصرف ایطالیا ته په تشریفانه شرائيطو سره واستول شو !!!!! عبدالله نوابی د تاسو توره تاریخچه د شاهی وخت کښی روښانه دی او اوس د ځان د امریکا ډالرو ته په امریکا کښي ځای په ځای کړۍ دی بلی غلام غلام پاتی کیږی !!!


اسم: حسیب الله   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 11.10.2020

سلام و احترامات قلبی خود را خدمت هموطنان محترم و عزیزم تقدیم نموده, از خداوند متعال صحتمندی و خوشی های فراوان برای همه استدعا میدارم.

باز هم آخر هفته است و هنگام فیض بردن از مضمین خوب و نوشته های جالب هموطنان عزیزم که از اهدای مطالب خوب آنها اظهار سپاس و امتنانم را ابراز داشته, جهت رفع به اصطلاح "ناغه گی", گر چه در این آخر هفته تا اکنون مذاق نوشتن ام به اصطلاح چندان "تور نخورده است", اما با آن هم یک چند سطری را همچو برگ سبزی خدمت هموطنان عزیزم تقدیم میدارم:

موضوعیکه از لابلای مضامین عالی هموطنان محترم ما هویداست, به نظر من این است, که,افغانستان عزیز و مردم عزیز ما که از مدت مدیدی بدینطرف, از اثر آتش جهالت ها داغ داغ می سوزد, امروز نیز متاسفانه ظرفیت اندوخته های کافی علمئی را که مستلزم تمامیتی باشد که ما را در مسیر راهٔ رفاهٔ اجتماعی, عاری از هر نوع نقصی, به منزل سعادت و عدالت اجتماعی رهنمون گردد, سراغی به نظر نمی رسد: به یک کلام, اینکه داغ جهل ظلالت و و گراهی را تب و تاب می بخشد.

با عرض معذرت, گهی هم, چنان به مشاهده میرسد, که یکی از داغ جنونی اکلیلی می بافد و دیگری از داغ جهلی قندیلی می سراید و به گفته ای سعدی صاحب شیراز

"هر که بر چهره از ین داغ نشانی دارد"

البته اصطلاح "داغ" در ادبیات دری, تا جائیکه به خاطر دارم, به معانی و تعاریفی مختلفی بوده است, اگر بر اساس یکی از همان معانی و تعاریف که "داغ" را علامت و یا نشانه نیز توضیح میدارد, به "داغ جهلی" که جامعه و مردم عزیز ما را می سوزاند, نظری نسبتا وسیع و عمیقی را مبسوط گردانیم, به مشاهد میرسد, که, عدم یک پیوند عمیق بین عقاید و اعمال ما, عدم یک پیوند عمیق و وسیع بین تیوری ها و اعمال ما, عدم یک پیوند عمیق و وسیع بین علم و عمل ما, در عرصه های مختلف جامعه ای ما, اثرات و تاثیرات سازنده و مخربی از خود بجا مانده اند.

برای اینکه در این پیام کوتاه گپ به درازا نکشد, با بیتی زیبا و شیوای از ابوالمعانی بیدل, که البته بر اساس ادراک وسیع و عمیق ایشان, واقیعت های جامعه را نیز, چنان مقبول به تصویر کشیده اند, که حتی دنیای اندیشه ای را متمایل به لرزیدن و بنیان فکری را در بحور تخلیلات به غرقیدن سوق می دهد. چنانچه می فرمایند:

عالم معنی شدیم و داغ جهل از ما نرفت
ساخت بیدل علم های بی عمل ما را کتاببا تقدیم احترامات فائقه
حسیب الله


اسم: abdullah   محل سکونت: USA    تاریخ: 10.10.2020

شما در تاریخ شنیده باشید کسی گفته باشد پدرم ء برادرم خاین ودزد بودویادیگر اقارب ! لذا کسانیکه خیانت در مقابل وطن خود کردند وبا همکاری پاکستان میخواستند کودتا کنند ودستگیر شدند و توسط محاکمه توسط بهترین شخصیت افغان دگر جنرال غلام فاروق خان به سزای اعمالشان رسانده شد که از آن جمله هم جنت خان غروال بود که بعدآ توسط کمونیست ها وروسها از بند آزاد شد. روح شخصیت ملی ووطنپرست دگرجنرال غلام فاروق لوی درستیز نظام شاهی وریس محاکم نظام جمهوریت شادباد


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا     تاریخ: 10.10.2020

د اوسنی بدبختی او تباهی تهداب د دوګما تربیه شوو کمونستانو له خوا د تش په نامه د شهید محمد داؤد خان په وسیله د شوروی په رهنمائي او همکاری رامینځ ته شوی کودتا دی او همدی دوګما کمونستانو په شعوری تبلیغاتو سره په کابل کښی د شهید محمد داؤد خان او مرحوم سردار عبدالولی د مخالفتونو تؤطیی ډنډوری پیل کړی وی حتی اوازی ئي خپری کړی وی چی ډیر ژر به مرحوم سردار عبدالولی د مرحوم محمد ظاهرشاه پر ضد به کودتا ته اقدام وکړی ، دا چی په کالونو پلانیز دا تربیه شوی کمونستی غلامانو د ملی خائين حسن شرق په کومک د شهید محمد داؤد خواص ، د خصلت ضعیفی برخی او افکار بشپړه معلومات تر لاسه کاوه او د شوروی سفارت په کابل کښی ددی معلوماتو په اساس خپل غلامان بهتره رهبری کیدو ته زمینه برابره کوله چی با الاخیره پدی وطن فروشه پلان کښی موفق هم شول ! زه نه غواړم چی د شهید محمد داؤد خان ضعیفی نقطی یادی کړم او د ده د افغانستان ابادی پلانونو درلودلو څخه یاده وکړم دا ځکه چی دده ړانده او کورکورانه مریدان به بیا په غوغا شروع وکړی اما دومره وایم چی د ننی ورځی تباهی ملت ته همدی زهرناکه کودتا رامینځ ته کړیدی ، د څو پروژو څخه د ملت ژوند ، ازادی او د خاوری استقلال لوړترین مقام دی او دا اوس ټول تر خاوری شول او ملت په سره اور کښي سوزی!

د شهید میوندوال قتل او دده په شان د نورو ملی شخصیتونو قتلونه د همدی غلامو دوګما کمونستانو له خوا صورت موندلۍ دی او شهید محمد داؤد ددوی له خوا په هره برخه کښی نه یوازی تام محاصره وو بلکه هغوی د خپل کثیف هدف لپاره د لو ځکی په شان د هغه څخه کار اخستلو ، دده وروستۍ ناوقته اقدام دده وارخطائي عمل وو چی بالاخیره د ناکامی سره هم مخامخ شو!!!

یاده : بی ګناه شهید جنت خان غروال او دده په شان نور بی ګناه ملی شخصیتونه د شهید محمد داؤد خان د عقدو او بی ځایه کبرله خاطره په زندانو کښی اچول شوی وو ، د اتو کالونو وحشیانه زندانی کول ملی او بین المللی ستر خیانت دی او که اوس دده مستحقه ازادی په فوق العاده ازادی باندی نومول کیږی نو دا هم بل ډول خیانت دی او ډیر کسان موجوددی چی د زندان څخه وروسته د همدی غلامو کمونستانو له خوا په بهترینو مقامو نو او مفادونو ونازول شول !!! همدارنګه د شهید محمد داؤد خان ستره بی وفائي او خیانت د شهید ملی شخصیت عبدالمالک عبدالحیم زی زندان ته اچول باید له یاده ونه وزی او ولی شهید محمد داؤد خان ( چی دده ډنډوره چیانو له خوا دده پاک نفسی او صداقت درلودل روانی دی ) ملی شخصیت شهید عبدالحیم زی سره قضا ته حاضر نشو ؟؟؟


اسم: abdullah   محل سکونت: USA    تاریخ: 10.10.2020

نفش لوی درستیز غلام فاروق خان !
داکترصاحب محترم کاظم ء نفش لوی درستیز نظام شاهی دگر جنرال غلام فاروق خان که بحیت ریس محاکم در در نظام جمهوریت ایفای وظیفه میکرد وشخص پاکنفس وخوشنام بودند .
طوریکه بعصی شارلتان ها ها ادعا میکنندودر کناب خود مینویسند که آن کدام کاره ای نبود وحتی از قول پسرش میکوید که نوشته کرده است که پدرم صلاحیت نداشت اما پسرش میگوید من در هیچ جای چنین چیزی نوشته نکردیم این یک دروغ است . وپدرم با وجدیکه درین پست علاقه نداشت اما داودخان سرش امر کرد که آن را قبول کند.
شما نفش موصوف را در موضوعات سردار ولی وکودتای میوندوال چطور بررسی میکنید ؟


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 09.10.2020

جناب کاسی صاحب گرامی
از توجه ولطف شما درحق اینجانب، سپاسگزارم.من وقت وتوان برقراری ارتباط با چنین رسانه های معتبر جمعی را ندارم ،شاید روزی جوانانی پیدا شوند که بار چنین خدمتی را بدوش گیرند و مطالب مورد دلچسپی جوانان را از میان مقالات من وسایر افغانان انتخاب وبه این رسانه ها برسانند. از یاد آوری شما دوست معظم مجدداً تشکر میکنم.


اسم: فدامحمد نومير   محل سکونت: متحده ايالات / جنوبي کلفورنيا    تاریخ: 09.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم ط
السلام عليکم ورحمة الله وبرکاته . پسله اسلامي سنت څخه مي پيل په خپل کلام او بيان دی.
‌‌‌‌‌‌ډير محترم اسدالله خان وفأ صاحب .د رواني مياشتي په اوومه مي افغان جرمن انلاين کړکئ ته ستاسو د شک اوظن د مرفوع کولو لپاره څوکرښي ليک وليږه ، تر دې شېبو مي انتظار ويست ، ولي متأسفانه چي خپور يي نه کړ، علت او سبب د نه نشرولو يي نه پوهيږم . په هر صورت تاسو محترم ته د کوم فرمان يادونه چي ما ښاغلي ، قدردان استاد محمد معصوم هوتک صاحب ته په همدي کړکئ کي کړي وه ، دهغه فرمان په اصليت کي پيدا سوي وه او پيدا سوي ده ، او د تاريخي اسنادو خصوصاً د قبالو ، وصيت نامو ، شاهي فرمانونو ، د دولتينو تر مينځ قراردادونو، نکاح ليکونو او دارنګه نورو اسنادو او وثايقو د کره والي لپاره تاسو محترم لاري او طريقي ښودلي وي . ولي دا لاري اوږدي ، دزيات لګښت او زيات وخت نيولو لاري او ګودرونه دي . او په ضمن کي کتابي او تيوريکي مکتبي نظريات او فکرونه دي . او کله چي لن‌‌‌‌‌‌ډه او په ګلونو فرش لاره موجوده وي ، هغه به ليونی او احمق وي چي هدف ته د رسيدو اغزنه لاره غوره کوي . زه تاسو محترم ته مخکي له دي چي اوږده او اغزنه لاره غوره کړې ، لن‌‌‌‌‌‌ډه ، اسانه او په ګلونو فرش لاره ( که څه ما ورته اشاره کړې وه ، او استاد هوتک صاحب ته مي مأخذ ورکړی و.) درته ښيم او ان شأ الله په امن او امان به تر مقصود منزل پوري ورسيري ، ستاسو د اوږدې لاري مخه چا نه ده نيولې ، زه به سل په سلو کي درسره همکار ووسم ، او دسند اصل چي زماسره موجود دی د څيړني اومعاينې کارپوهانو او متخصيصونو په مخکي به يي کښيږدم .راسه اول دا لاره غوره کړه او هغه داچي :
اول : زحمت وګاله او ځانته د تاريخي واقعيت د معلومولو لپاره د کندهار مستوفيت ته ورسه د نوموړي کاريز د سلو کالو قبالې ، اسناد او وثايق و پلټه چي نوموړي کاريز د 1308 لمريز کال مخکي د چا ملکيت و ، او د 1308 او يا 1309 لمريز کال وروسته د چا ملکيت وګرځيدی او څرنګه ددي کاريز ملکيت غازي جرنيل يارمحمد خان وزيري ته انتقال سو؟
دوهم : په 1347 لمريز کال کي لوی استاد، محقيق ، څيړونکي او پلټونکي الحاج حبيب الله رفيع صاحب په شاهي دور کي چي د وطن مقتدرشخصيت مارشال شاه ولي خان حيات و ، د غازي جرنيل يارمحمدخان وزيري سره اوږده مرکه مرکه وکړه او بيا د افغان ملت په جريده کي چاپ سوه ، په مرکه کي دهغه فرمانونو ذکر او يادونه کيږي ، کوم چي ( اعليحضرت غازي امان الله خان ، اعليحضرت محمد نادرشاه ، صدراعظم شاه محمد خان ، صدراعظم سردار محمد داوودخان ) په خپلو لاسليکونو په مختلفو وختونو او د مختلفو مواقيعو په ارتباط ورکړي وه ، او په مرکه کي د غازي جرنيل يارمحمدخان وزيري د ادعاګانو په اړه د وخت دولتي مقاماتو او شاهي کورنئ څه نه وويل . مهرباني وکه يو جلد مصحف هم درسره واخله کابل ته ځانته د حقايقو د معلومولو لپاره ولاړ سه . لوی استاد حبيب الله رفيع صاحب چي ورک او بي نوم او بي نښانه سړی نه دی ووينه او په درسره بغل کي مصحف باندي قسم ورکړه ، چي ايا تاسو محترم د غازي جرنيل يارمحمد خان څخه ذکر سوي فرمانونه ليدلي او مطالعه کړي دي ؟ او تاسو محترم کله چي دغازي حرنيل يارمحمدخان زوی ( فدامحمد نومير ) سره د متحده ايالاتو د کلفورنيا ايالت کي ملاقات وکړ ، د ذکر سوو فرمانونو اصل وليدی ؟
دريم : څه وخت مخکي د افغانستان د پښتون قوم يو شمير د ملي شورای وکيلانو، د پوهنتون استادانو ، قومي مشرانو، د ټلويژنونو څښتنانو ، خبريالانو ..... د هيواد د ژغورني څلي ( منار نجات وطن ) چي د ځينو عواملو په سبب ړنګ سوی و ، د بيا رغوني په محفل کي په نهايي پريکړه ليک کي د اعليحضرت محمد نادرخان په څنګ کي د غازي حرنيل يارمحمد وزيري د نوم يادونه وکړه ، کولای سې چي کابل ته تشريف يوسې د لوی استاد حبيب الله رفيع صاحب ، داکټر احدي صاحب ، کمال اوصولي صاحب ، پوهاند اسماعيل يون صاحب ، حاجي نذير احمدزي صاحب ..... او نورو څخه پوښتنه او ګرويږنه وکړی چي دي سړي ( غازي جرنيل يارمحمدخان وزيري )څه کارنامي ، شهکاری او افغان هيواد ته خدمتونه کړي وه ، چي تاسو يي نوم په پريکړه ليک کي ياد کړی ؟ او په تاسو محترم پوري اړه لري چي دا لن‌‌‌‌‌‌ډه ، اسانه ، بي لګښته او په ګلونو فرش لاره غوره کوی ، که هغه اوږده د ربړو ‌‌‌‌‌‌ډکه اغزنه لار ؟
داچي ته وايي د نادرخان هغه قلم اوهغه او هغه کاغد بايد وموندل سي ، کوم چي ذکر سوی فرمان ورباندي ليکل سوی دی . دا نه ستاپه قدرت کي دي ، نه زما ، نه د استاد هوتک صاحب او نه دافغانستان د دولت . او که تاسو محترم دا څيرنه او پلټنه کولای سی ، بسم الله په وکړی .
والسلام علی عبادي الله الصالحين


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 08.10.2020

بزرگوار محترمم سیستانی صاحب گرانقدر، منحیث یک رهگذر نوشته، پر معنی شمارا در مورد «وجه تسمیهٔ خراسان» خواندم که برایم معلومات بسیار ارزنده بود. در ضمن به وایکی مراجعه نمودم و چند صفحه را در آنجا خواندم که در بسی لسانها ترجمه شده ولی متاسفانه نه به دری و یا فارسی ایرانی. نویسندگانش اکثرا آلمانی ها و یک افغان به نام حبیب برشنا هم در قدیم نوشته اند. من مترجم نبستم ورنه ترجمه میکردم که در قسمت خراسان به حیث یک ساحه در یک زمانی با یک جمله یاد آوری گردیده است که نه مملکتی بوده و احتمالا شهری هم نبوده. کدام شخص مترجم مسلکی میتواند با امانت داری ترجمه نماید. در حالیکه عکس نادرشاه هم نشان داده شده از اعلیحضرت امانالله خان من یک جمله هم ندیدم که از اعجاب است و چرا؟ وایکی متواتر تقاضای همکاری و تکمیل نمودن معلومات مینماید. اگر مترجمی بتواند نوشته ها و تحقیقات شما محترم را به ایشان تقدیم نماید بیحد با ارزش خواهد بود. در مجموع از تاریخ بیشتر از دوهزار سال این خطه معلوماتی ارایه میگردد. با احترام و لینک ذیل تقدیم است:https://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_Afghanistans


اسم: محمد معصوم هوتک   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 08.10.2020

محترم وفا صاحب
له لارښوونو څخه مو یوه نړۍ مننه. دا چي شخصاً پر ما بدگماني نه لرئ. سلامت اوسئ. هیله ده نور مو خپل وخت ماته په جواب لیکلو ضایع نه کړئ. زه به هم خپل وخت د خپل ژوند نورو چارو ته ور وباسم.
روغ جوړ اوسئ.


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 08.10.2020

ښاغلی محمد معصوم هوتک صاحب!
شخصاً پر تاسی باندی بد ګمانی نلرم، چی جعل به قبول کړی. خبره هم زما د تشویش پر موضوع نده. هدایتونه نورو کسانو ته لږ ورکړی. زه هغه څه لولم، چی په خپله علاقه لرم او پدی دنیا کښی ډیر صادق او بشر دوست پوهان سته چی سړی ته منبع ور په ګوته کوی. خبره پر دی ده، چی تاسی تر کمی اندازی پوری د یو سند د اصل او نا اصل، په تشخیص کښی په خپله پوهه لری او یا په کومه طریقه د متخصصینو تصدیق تر لاسه کوی. ستاسی د کار ځای چیری دی. د کوم «آرشیف» اسناد د چا په امر تر لاسه کوی. داسی یوه تأریخی بررسی د کوم رسمی مراجو د تصمیم پر بنسټ پر مخ بیایی او په څه هدف ټاکل سوی. ستاسی پخوانی سیاسی او ټولنیز سابقه، ستاسی د تأریخی څیړنی باندی منفی اثر اچولای سی. موږ پوهیږو چی تاسی په مهاجرت کښی، څنګه ژوند کوی او د یو د مهاجر د قبلیدو او یا رد د پاره مو د خپل حریفانو پر ضد څه کړی. تأریخی اسناد څخه کار اخستل او تأریخ لیکنه، رٌمان لیکنه نده. متأسفانه چی یوه مهمه نقطه په تیر لیک کښی را څخه هیره سوی وه، هغه، د یو سند "کاغذ" وو، چی سند ورباندی لیکل کیږی. پاچاهان په هغه وخت کښی د کومی فابریکی د تولید څخه کار اخستل. د کاغذ ضخامت او «فورمات» څه ډول ټاکل سوی وو. د لاس لیک د پیژندنی په باب لمړی په خپله څه تجربی لری او هم تاسی احتمالاً د مثال په توګه څو سره رنګ به په توبیر پیژنی او تشخیص کولای سی؟ تاسی «رنګه عکس» یادوی. ګرانه! یو سند یا فرمان چی تأریخی اهمیت ولری په خاص ارشیف او یا موزیمونو کښی، تر شدید امنیتی تدابیر لاندی تر محافظت لاندی ساتل کیږی، چی د سند د اهمیت سره سم، لیدونکو ته در لیدو حق ورکول کیږی، اما، د عکاسی یا د متن لیک اجازه نه ورکول کیږی.د خپل صداقت څخه هر څوک خبری کوی. یو «تأریخ» لیکونکی چی د کوم پاچا صفت کوی او یا د هغه بد وایی، نو د هغه سند د تأریخی سند په توګه اهمیت نلری. هغه خپله یا هواخواه او یا مخالف دی. تأریخ لیکونکی مهم موقف دا دی، چی «نیوترال» اود «میتود» څخه کار واخلی.
په درناوی
وفا


اسم: محمد معصوم هوتک   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 08.10.2020

ښاغلې وفا صاحب
زما سلامونه هم ومنئ
ستاسي له نوري تبصرې سره زه کار نه لرم، خو د نادر خان دغه فرمان د "افغانستان د خپلواکۍ او نجات تاریخ" د وقایې پر وروستي مخ چاپ سوی دئ او څرنگه چي عکاسي ئې رنگه ده، نو د لاسلیک سور رنگ ئې هم واضح معلومېږي. تاسي ته اطمنان درکوم چي زه د جعلي اسنادو د ثبت اراده نه لرم.ستاسي تشویش دي رفع وي.
په درناوي


اسم: محمد حسن وفا   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 07.10.2020

ښاغلی محمد معصوم هوتک!
سلامونه می ومنی. زه ستاسی د تحقیق پر محتوا اعتراض نلرم. مګر که چیری داسی فکر وکړی چی د هر سړی کیسه تاسی په خپل کتاب کښی شامل کړای سی، دا پوښتنه به هم ځای ولری چی آیا د اسنادو د تثبت احساس لری، چی په خپلو سترګو هم وګوری. یو څوک چی تاسی ته د یوه لیک متن لولی یا نقل کوی، آیا د «نقل» مطابقت د «اصل» سره خپله وظیف بولی او که نه؟ نوموړی ادعا کوی چی د دی لیک په پای کښی د یوه پاچا امضاء په سره رنګ موجود ده. ایا لازم بولی او که نه چی هغه مکتوب په خپلو سترګو وګوری او بیا یو مخصوص لابراتوار ته واستوی، چی هم د هغه وخت د قلم رنګ ثابت سی او هم د هغه قلم نوک چی یو پاچا ځینی کار اخیستی.
ګرانو وطنوالو!
پدی بدو شرایطو کښی ډیر لیکوالان پدی بخت دی چی د تحقیقی کار تر نامه لاندی د جعلی اسنادو د پاره د ثبت زمینه برابر کړی. د یوه انسان د اوسنی شهرت طلبی، او ممکن د پیسو په خاطر هم د راتلونکی نسل په مغزو کښی زهر واچوی او پدی ډول راتلونکو ته، غلط معلومات حتی د دوی د اجدادو په باب ورکړی. په درناوی، وفا. کندهار.


اسم: صدیق احمدی   محل سکونت: هالند    تاریخ: 07.10.2020

اګر جوانان کم سن و یا انهایکه امروز به سن ۴۵ یا ۵۰ سال قدم ګذاشتهو یا میګذارد اګر از تاریخ معاصر نمی داند و یا بطور حقیقی از ان اګاهی و معرفت ندارد ګناه شان نیست. چرا قضاوت انها از رویداهای شصت هفتاد و حتی هشتاد سال قبل مربوط به افسانه های میشود که از بزرګان فامیل شان بطور دلخوا برای شان ګفته شده ملامت نیست .بخاطریکه در این چهار دهه جنګ ویرانی انها نتوانسته بطور مستقلانه در مورد تاریخ چندین دهه ګذاشته کتاب خوانده باشد احیانآ اګر کدام کتاب را هم خوانده ان کتاب شاید از طرف کدام عضو فامیلش که به ان علاقمند بوده مرور کرده . مانند عیار خراسان ، داودخان د کی جی بی په لمو کی، جهاد و مقاومت، د انقلاب لاره و امثال انها . در اینجا باید فرق بین ملامت و سلامت صورت ګیرد.
دیروز بعد از یک زمان طولانی سر به ویب سایت سقو زادګان نادر پرست زده چندین نوشته از چندین قلم بدست ان ویب سایت توجو ام را جلب نمود. نوشته اولی بقلم م نعیم بارز که در چتیات نوشتن واقعآ بارز است و نوشته دومی از اقای ولی احمد نوری پسر مدیر خدمات مرحوم خلیل الله خلیلی این سقاو زاده نادر پرست بود. شخصیکه خود را در زمره چیز فهمان قلمداد کند و نداند که فرق بین نادر شاه و حبیب الله کلکانی و دار و دسته وی مستوفی ممالک و پسر وی خلیل الله خلیلی با شاه نادرشاه چی بود باید افسوس نمود. ضدیت ولی احمد نوری و دار ودسته وی از احساس وطندوستی به داودخان مرحوم نیست بلکه درد انها درد فامیلی و زندګی اشرافی انها در زمانهای قبل از تاسیس نظام جمهوری در افغانستان است. این شخص ***** در دربار داړه ماران سقاویان چند سال قبل در یک ګردهمایی یاد بود از محمد داود در لندن در ان مجلس دیده شد که پهلوی اقای نبیل مسکینیار نشسته و به شهادت و کارنامه های شهید داود اشک میریزاند.
در ان کلیپ ویدیوی که جناب اسحاق نګارګر در مورد داودخان سخن میګوید این سقاو زاد از دیګران کرده بالا جا نشسته خوانندګان میتواند ان کلیپ را در یوتوب ببیند. خدا انسان را در حالت پیری ***** نسازد. راست میګوید:
بعضی پدیده ها ناکارا در اخیر عمر دوباره به اصلیت اولی برمیګردد.


اسم: محمد معصوم هوتک   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 07.10.2020

محترم فدا محمد نومیر صاحب
سلام ته دي علیک وایم
دا چي زما تحقیق مو ستایلی دئ، خوښ سوم. ستاسي د جرنیل کاریز په باب مي اورېدلي وه، خو دقیق خبر نه وم. اما کاریز ته څو واره تللی وم. زه به که د پاک خدای رضا وه، ستاسي دا نوي معلومات پخپل تر لاس لاندي کتاب کي ستاسي په حواله راوړم.
روغ جوړ اوسئ


اسم: فدامحمد نومير   محل سکونت: متحده ايالات ، جنوبي کلفورنيا    تاریخ: 07.10.2020

بسم الله الرحمن الرحيم ط
‌‌‌‌‌‌ډير محترم او عزيز القدر استاد محمد معصوم هوتک صاحب .
السلام عليکم و رحمة الله وبرکاته .
امابعد : ستاسو ښاغلي ليکنه مي د ارواح دي ښاد وي صدراعظم سيد نورمحمد شاه په اړه له پيل څخه تر پای پوري ولوستل . ‌‌‌‌‌‌ډير په زړه پوري او تازه معلومات چي تر دې شيبو نه دچا څخه وه ، نه چا ليکلي وه او نه څوک په خبر وه ( ممکن په استثنا د کورنی د محمدودو غړو) . نه يواځي داچي صدراعظم سيد نورمحمد شاه د اجدادو اصلي ټاټوبی مشخص سو ، تر هغه بهتره او غوره لا داچي د نوموړي نسب نامه هم په ګوته او مشخصه سوه ، او دافغانانو په تاريخ يوه بله زرينه پاڼه زياته سوه ، او هغه د نورو سم ، ناسم او نيمګړی کار تاسو محترم د خپلو هڅو او کوښښونو په زريعه سره پوره کړ.
دارنګه غواړم چي يوه اهم ټکي او موضوع ته د صدراعظم سيد نورمحد شاه دژند ليک په اړه اشاره وکړم ، کوم چي تر دې شيبو او ګانټو پوري چا نه ده ورته کړي ، او امکان لري چي د کوم کس پام به هم نه وي ورته اوښتی او هغه داچي :
کوم وخت چي زما پلار ارواح دي ښاد وي ( جرنيل يارمحمد خان وزيري ) د وزيرو ، مِسودو او تڼيو د وينو په برکت او قربانی سره د 1308 لمريزکال د ميزان په 19 کابل د حبيب الله ( بچه سقاو) او دهغه له ملګرو څخه ونيوه او وطن ته يي نجات ورکړ، نو اعليحضرت محمد نادرشاه د 1308 لمريز کال د حوت په 5 د 1348 هجري قمري کال د 5919 ګڼه فرمان په صادرولو سره زما پلار ( جرنيل يارمحمدخان وزيري ) ته د مکافات په توګه په ګندهارولايت کي سل جريبه زراعتي مځکه او يو کور د دولت د مال او دارايي څخه د مکافات په توګه منظور او ورکړ .
هو: د کاريز موقعيت د کندهار ښار شرق ته د کندهار - کابل د سړکونو تر مينځ مينڅ پروت و ، دا کاريز د صدراعظم سيد نورمحمدشاه څخه د وخت حکومت ضبط کړی و، چي وروسته دجرنيل کاريز په نوم سره ونومول سو. او دکندهار په مستوفيت کي يي د هروخت اسناد ، وثايق او قبالې شته وې.دارنګه کوم کور چي زما پلار ته ورکړه سوی و. دا کور د اغامحمد نجار چي د حکومت قراردادي و ، د باقياتو په نبست دولت ځني ګرځولی و ، چي وروسته بيا زما پلار په حاجي جان محمد هوتک باندي و پلوري.او ځان لره يي په کاروان کي استوګنځای جوړ کړ.
دفرمان دري متن :
فرمان پادشاهي

صداقتمند سيد يارمحمد خان مهاجر ساکن شاه جوی .
به پاس خدمات و فداکاريي که در دوران انقلاب مصدر شده و اقوام غيور وزيري را تحريک. و تحريض به جنګ نموده ايد مناسب دانسته يکصد جريب زمين زراعتي و يک دربند حويلي بقدر کفاف شمادر قندهار بصورت بخششي منظور کرديم و به صدراعظم امرداديم در صورتي که چنين مقدار زمين و حويلي از مال سرکاري در قندهار موجود شده بتواند احکام منظوري بنام نائب الحکومه قندهار صادر نمايد و شما براحت و فراغ بال در انجا زيست نمائيد. دنادرخان په سره رنګ لاسليک


اسم: غ.حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 07.10.2020

ګران او دروند ورور جهانی صیب!
باور وکړئ ستاسی د تبصرې د لیدلو او لوستلو یو ساعت مخکی می په فیس بوک کی د ښاغلی تمهید سیلانی د ترجمه سوی لیکنی د کوم پُست کوونکی په کومنټ کی کټ مټ ( یا ممکن مټ کټ) همدا ستاسی غوندی تبصره ولیکله.
ښاغلی خالدی صیب او هر ګران محقق باید د ځینو لیکنو د احتمالی یا حتمی حساسیتونو د تولید د توان د مخنیوی پخاطر د ډیر احتیاط څخه کار واخلی او دا تشخیص هم ولری چی مثلاً د ځینو نقلی لیکنو د انتقال تاوان تر ګټی ډیر دی.
دا ډول ظاهراً علمی! هڅی که د ورځنی عادی ژوند سره تمثیل سی نو دا ډول بڼه به ولری:
که یو چا زما په غیاب کی ما ته کنځاوی وکړه ( هغه هم مثلاً په بنګالی ژبه) نو دا کنځاوی او سپکی که ( مثلاً د احمد نومی لخوا ترجه او زما غوږونو ته را و نه رسول سی ) نو نه به زما روحیات صدمه وینی او نه به مثلاً د احمد نومی حماقت ګُل کوی. ددې کړنی یعنی د کنځاوو انتقال ( حتی که په دوستانه انګېزه هم وی ) زما د احتمالی منفی غبرګون د منفی پایلو مسئول به همدا احمد خان وی ( مثلاً ).
نن سبا هر څوک هر څه لیکی او هر څه وائی نو د سلیم عقل د خاوندانو څخه باید خپل کار او کسب پاتی نه سی.
(څه وکو د لالَک ماما اخښیان مو په غیر مورنۍ ژبه د الاهو للو للو په تزویر بیدوی یا را ویښوی).
ښاغلی تمهید سیلانی هم مستعد ځوان ښکاری باید پدې بې ارزښتو ( بعضاً پاروونکو ) ژباړنو خپل ارزښتمن وخت ضایع نه کړی.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 06.10.2020

محترم و گرامی ام آقای کبیر، تشکر از دادن موأخذ در مورد امارت یا امارات. موأخذ را مطالعه نمودم، محترم نویسنده نظرات خود را هم در خوبی و بدی هایش داده اند که شروع با جمهوریت نموده اند اما روشنی کامل را چون به اصطلاح، عقلم قد نداد، نتوانستم بفهمم. در وایکی به انگلیسی و آلمانی خواندم‌ یا قبلا خوانده بودم ، چون سوألاتی در ذهنم خطور نمود‌ه بود، میخواستم بفهمم که یک قانون اساسی مثلا ساحهٔ قطر چه میگوید و آیا کاپی مطلق آن در افغانستان پیاده خواهد شد یا مسایل کلتوری افغانستان در آینده مد نظر گرفته خواهد شد و یا رسم و رواج مانند قطر بر مردم تحمیل خواهد گردید. تشکر از شما


اسم: Akhtar Yusufi   محل سکونت: Fair fax VA    تاریخ: 06.10.2020

جناب قیس کبیر!
گرچه میدانم در تیم نشراتی شما در برابر نوشته های انتقادی ام حساسیت جانبداران حلقات دیگر وجود دارد، که مانع نشر نوشته هایم می شود. موضوع ادعاهای قانون شرعی و ساختار امارات طالب بی اساس است. لینک که شما توصیه نمودید به موضوع و ادعاهای طرفین کمک نمی کند. طالبان با ورود شان در سال 1996 میلادی در افغانستان قانون نداشتند، ملا محمد عمر از رهبران احزاب بنیادگرا پاکستانی که در نقش مشاورین آی. اس. آی کار میکنند مانند فضل الرحمان تقاضا نموده بود که قانون "اسلامی" شرعی را برای شان بفرستند. نصرالله بابر وفضل الرحمان مبنی طرز دید مکتب دوبندی لوایح را ارسال کردند که همان لوایح در جمع امامان در قندهار بحیت طرزالعمل در پیش گرفتند. در بازگشت بن الادن از سودان به قندهار در آن لوایح شدتر القاعده را علاوه کردند که در مجموع به آن لوایح قانون گفته نمی شود. در بحثهای کنونی دوحه که شرع حنیفی از طرف شیخ حقانی مطرح شده است هم قانون گفته نمی شود بلکه لوایح شدید بنیاد گرایی اند که از سازمان اخوان المسلمین کاپی گرفته شده است. امارت هم کدام ساختار نظام دولتی نیست. طرح موضوع نظام امارتی طالبان در افغانستان بی اساس است. دولتهای امارتی اعراب بر اساس شرعیت نه بلکه از طریق میراث خاندانها بوجود آمده است، که به ورثه اعراب حاکم کنونی مورثی انتقال یافته است. هرگاه در هردو طرف اهل علم و نمایندگان ملت می بدودند کشاله زمانگیر بی مورد کنونی ضرورت نمی بود.


اسم: قیس کبیر   محل سکونت: المان    تاریخ: 06.10.2020

کاسی صاحب محترم، تحت این لینک قادر به دریافت معلومات متکذره تان شوید.

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 06.10.2020

با احترامات سوالی دارم که اگر محترمی که جواب صحیح بر اساس مطالعه و یا مطالعهء قانون اساسی امارات ارایه فرمایند (خودم برای خود میدانم اما تشریح نموده نمیتوانم، غربت اصطلاحات قانونی دارم) که امارات چه نوع دولتی است تا یک تعداد مردمی که دسترسی به منابع ندارند بفهمند که یعنی چه؟ چند روز قبل در تلفون مورد سوالی قرار گرفتم که به دوستم نتوانستم معلومات صحیح بدهم. از بعضی های که در هر سخن یا هر دوغ، مگس میشوند خواهشمندم که با چتییات صفحات را خط خط ننمایند.

عرض حرمت


اسم: عمر توخي   محل سکونت: Malmo    تاریخ: 05.10.2020

جناب محترم صحرايي سلام و احترام تقديم ميدارم، ممنون از اين که ګفته ها يا سوال های که من از محترم استاد کاظم کرده بودم، مورد تائيد شما قرار ګرفته۰
با عرض ادب و احترام۰


اسم: abdullah   محل سکونت: usa    تاریخ: 05.10.2020

فتل یا خودکشی ؟
محترم داکتر مکنداس که ریس طبی عدلی کشور برای یک مدت دراز وشخصیت صادق وراستکار شهرت داشت مرگ میوندوال را خودکشی دانسته وآنرا امضا کرده است . دگر جنرال غلام فاروق خان لوی درستیز نظام شاهی در دوره جمهوریت ریس محاکم بود میوندوال را به خاطر دست داشتن به کودتا به اعدام محکوم کرده بود.
اگرحکومت میخواست که میوندوال را نابود کند راه های بسیار آسان بود که بدون سر وصدا انجام میشد.در صورت توطعه باید که این دروغ بزرگ افشا نشود باید تمام کودچیان به اعدام میشد
سوال اساسی اینست که رژیم که دوماه ازقدرت رسیدن آن گذشته بود چرا دست به چنین اقدامی که به نفع اش نباشد بزند و به خصوص که پسر داودخان با فامیل میوندوال دختر عبداله خان ملکیار ازدواج کرده است وسوال دیگر این است که ایا ۸۰ نفر اشخاص بارسوخی بود که نظام از آن به هراس بود ؟ . اگر موضوعات ودانش اسلامی بود هزاران نفر از میوندوال دانسته تر ودر پوهنتون های بزرگ اسلامی درس خوانده بودند و کسی جوانترء فعالتروپانسته تر از موسی شقیق پیدا نمیشد که باید او هم در ین توطعه شامل میشد.
وآیا اگر میشود که کار چپی ها وشوروسها بود آیا آز آن ۸۰ نفر ۷۵ آن از زندان در وقت کمونیست و وشوروی ها از زندان آزاد نشدو وباید گفت که میوندوال چون در دوره ۲ ساله صدارت خود کدام کاری موثری هم انجام نداده بود به قول خودش صلاحیت نداشت تنها بوقچه بردار بود که آن بوقجه برداری را تا اینکه شاه آنر بخاطر بی کفایتی برطرف کرد با کمال امانت داری پیش میبرد. با احترام


اسم: عبدالباري جهاني   محل سکونت: MANASSAS Parkl    تاریخ: 05.10.2020

ګرانه وروره تمهید سیلانی صاحب سلامونه او احترامات. زه ډاکټرصاحب نور احمد خالدي ته په بشپړ احترام او ستاسي احساس ته د درناوي په څرګندولو سره لیکم چي ما د لعلزاد له غرضه ډکه ترجمه ډېر کلونه مخکي لوستې ده. سبا به یو څوک د احمدشاه بابا او یا امیردوست محمدخان په باره کي یوه خیالي لیکنه کوي او وايي به چي احمدشاه بابا به د بخارا یا تهران په ښار کي زېږېدلی دی نو موږ به د هغه د ردولو لپاره مضامین لیکو او تاریخي اسناد به وړاندي کوو؟ موږ د میرویس نیکه د غلجي بودن او پښتون بودن د ثابتولو لپاره نه یوازي د خارجیانو بلکه د داخلي مورخینو په کتابونو استناد کولو ته ضرورت نه لرو. د لعل زاد په څېر به داسي ډېر خلک داسي ډېر شیان او چټیاټ ولیکي موږ به ټولو ته د جواب ویلو مسوول یو؟ زه خو وایم چي دغه ډول له غرضه ډکي او حتی مسخره لیکني په ردولو خو پرېږده چي بیخي په یادولو او د وخت په ضایع کولو نه ارزي. تاسي ته اوږد او خوشاله ژوند غواړم. په احترام.


اسم: محمد یونس   محل سکونت: شیکاگو - امریکا    تاریخ: 05.10.2020

محترم داکتر صاحب کاظم:
از توضیحات جناب شما مستفید شدم. اما در همه کشور ها بدون استثناء اصل سرسپردگی یک عنصر عمده به شمار میرود. البته لیاقت و اهلیت نقش خود را هم بازی می کند، لاکن ما دیدیم که هزار ها انسان لایق و ورزیده در نظام نادری و بعد از آن سر به نیست شدند. حالت فعلی را مشاهده نمائید. آیا نظام دست نشانده ای کنونی می تواند شما را بپذیرد؟ به یک شرط می پذیرد که شما خدا ناخواسته تابع اشغالگران شوید. در یک زمان اتفاق می افتد که شخص سرسپرده روی یک دلیل بنای سرکشی را می گذارد که این معنای بزرگی آن شخص را نمی دهد. به هر صورت از نوشته های جناب شما همیش استفاده می نمایم. با عرض حرمت


اسم: صحرائی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 05.10.2020

جناب سید عبدالله کاظم!
سلام بر شما.
در چه موقف با قدرت هستید که به صحرائی بدون نشر حرف های او جواب می دهید؟
"فکت" اینست که مرحوم محمد هاشم میوندوال یک شخصیت معروف و شناخته شده، یک زمان صدراعظم کشور "زنده" زندانی می شود و بعد "جسد" بی جان از آنجا بیرون داده می شود. توضیح این واقعه با زندگینامۀ مفصل ایشان که حال شما می نویسید که خود مرحوم، متأسفانه زنده نیستند که خود کنترول کنند، چه مدرک ثبوت قتل را ارائه خواهد کرد. کتاب های بی شمار شما، تا حال خوانده نشده است. با احترام، صحرائی.


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 05.10.2020

محترم جناب توخی صاحب! از اینکه نوشته را مطالعه می فرمائید، تشکر. اما کمی حوصله کنید شاید در پایان نوشته خود شما جواب سؤال خود را در یابید که با عقل و منطق تطابق داشته باشد. این عرض را خدمت جناب صحرائی صاحب نیز تقدیم میدارم و اگر مورد قناعت شما قرار نگرفت، اختیار دارید. با ارادت


اسم: صحرائی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 05.10.2020

جناب محترم عمر توخی از مالمو!
از صمیم قلب احترامات و سلام ها تقدیم تان باد.
سوالات دقیق شما در بارۀ موضوع فقط قابل تأئید است. "قتل مرموز" مرحومی که "مرموز" شناخته شود، پس این "رمز" نزد کی ها باید "سری" بوده باشد. این حادثه اگر مانند کدام موضوع "جنائی" شباهت داده می شود، پس ثبوت آن هم باید، توسط کارشناسان صورت می گرفت.
با احترام
صحرائی


اسم: عمر توخي   محل سکونت: Malmo    تاریخ: 05.10.2020

استاد محترم ډاکټر کاظم سلام
اګر "کودتا یک واقعیت بود که نمیتوان از آن انکار کرد" پس برای کشتن مرحوم ميوندوال به دست های مرموز هيچ نيازي ديده نه ميشود که جناب شما ميخواهيد انرا ثابت بسازيد. اګر کودتا يک عمل غير دموکراتيک، غير انساني و کار انسان های خود کامه است و مرتکبينش بايد اعدام شوند؟ و کودتای مسمی به "میوندوال" هم واقعيت داشت؟ پس چرا کشتن ميوندوال را به دست های که نا معلوم ومرموز است ارتباط داده ميشود؟ که حق کشتن يک کودتاچي را در يک نظامي که خودش محصول به اصطلاح يک کودتای دو ماهه باشد را دارا ميباشد؟ ميترسم که سر آغاز کودتاه هفت ثور را به کودتای مسمی به "میوندوال" ارتباط داده نه شود۰
در تاريخ نويسي بايد امانت کاري، صداقت و بېطرفي کامل رعايت شود، در غير ان تاريخ ما هم به داستان های دنباله دال مبدل خواهد شد۰


اسم: محمد یونس   محل سکونت: شیکاگو - امریکا    تاریخ: 04.10.2020

دانشمند گرامی، محترم داکتر صاحب کاظم:

مضامین شما در مورد شهادت و سیر زندگی شهید میوندوال بسیار آموزنده است. درینجا می خواهم یک نکته را علاوه نمایم که شهید میوندوال یک غریب بچه بود، چطور توانست زینه های پیشرفت را در نظام شاهی آنوقت به سرعت بپیماید؟ شما میدانید که در سالیان اول نظام شاهی بعد از بچۀ سقو، دکتاتوری وحشتناکی در افغانستان حکمفرما بود که کمتر کسی جرئت مخالفت با نظام آنوقت را داشت. روی همین دلیل تعداد زیاد از مبارزان راه آزادی سر به نیست شدند. در چین یک فضای مختنق، پیشرفت کار آسانی نبود ولو که یک شخص لایق هم می بود. از بزرگان آگاه شنیدم که استاد سلجوقی یکی از کسانی بود که برای نظام طرفدار و جاسوس جلب میکرد و اشخاص خوش کرده را زیر نظر و تربیه می گرفت. باز هم به قول بزرگان استاد سلجوقی سه نفر را مانند آقای رشتیا، آقای پژواک و شهید میوندوال را در استخدام گرفت و آنها را برای نظام پرورش داد. معذرت میخواهم که بگویم در افغانستان شهید میوندوال را به نام مخبر سی ساله می گفتند. ناممکن است که نظام شاهی آنوقت کسی را در پست های حساس بگمارد بدون اینکه سرسپردگی نداشته باشد. این یک اصل کلی در تمام نظام ها است. ما می بینیم که ترمپ با کمترین سؤطن حتا دوستان نزدیک خود را بدور انداخته است. اینکه شهید میوندوال بعد از صدراعظم شدن از نظام رو بر می گرداند، خود به یک تحلیل جداگانه ضرورت دارد. این معمول است هر کسی که از صحنه بدور انداخته شود، مخالف آن نظام میشود. دوستان ترمپ حالا دشمنان او هستند. بایست گفت که وظایف شهید میوندوال در خارج از کشو