Skip to main content

تحليل ها و پيام ها

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > تحليل ها و پيام ها  

نظریات شما درمورد مطلب آتی:
  تبصرۀ شما در مورد مطالب نشر شده، سال 2018    نویسنده:  افغان جرمن آنلاین

 
اسم: عبدالجلیل جمیلی   محل سکونت: Irvine    تاریخ: 02.01.2019

دوستان نهایت گرامی و غم شریکم جناب مسعود فارانی عزیز- جناب دکتور غروال صاحب که همیشه تخلص شما دوست بزرگوارم قربانی وطنم ما جناب جنت خان غروال ريیس و بنیاد گزار پشتنی تجارتی بانک را در سال ۱۳۳۱- بیادم میاورد و عزیز بسیاز مهربانم جناب دوکتور عبدالواحد حیدری که شهادت ناجوان مردانه دوست دوران جوانیم جناب امان الله حیدری را هرگز فراموش نمیکنم و برادر شاز و نادر قلمم جناب الله محمد خان که الله تعالی همیشه مددگار تان باشد و جناب انجنیر صاحب گرامی سلطلن جان کلیوال که همیش دانش و قلم تان پر بار باد !
از همدردی دوستانه تان قلبا ممنونم واما خالق برحقم را نه تنها ممنون و بلکه مرهونم که در همین سن نود و عالم غربت و دوری بیش از سه دهه از وطن - هنوز هم جای شکر و سپاس است که در حلقه اهل و بیت و فرزندان و نواسه هایم زندگی مشترکی داریم که از افغانیت اصیل و لسان خودی و اسلام حقیقی دور نبوده و مفتخرم که درین محوطه عاجزانه ما دود و مشروب راه ندارد و بلکه محبت و احترام متقابل با تمام ماهیت خود بر حلقه محدود ما حکومت میکند.
با تقدیم احترامات فایقه عبدالجلیل جمیلی


اسم: انجنیر سلطانجان کلیوال   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 01.01.2019

د محترم مشر جمیلی صاحب د خدای بخښلی میرمنی روح ته د دعاو لاسونه پورته کوو او قدرمن جمیلی صاحب او د دوی ټولی درنی کورنۍ ته د لوی خدای ج څخه د صبر او حوصلی غوښتونکی یو. انا للهِ و انا الیه راجعون.


اسم: الله محمد   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 01.01.2019

جناب محترم جمیلی صاحب بزرگوار!

بعد از عرض احترام درگذشت محترمه خانم عزیز و یار زندگی شما را برایتان تسلیت عرض میدارم.

در شب هجران مرا پروانهء وصلی فرست
ور نه از دردت جهانی را بسوزانم چو شمع

روز و شب خوابم نمی اید به چشم غم پرست
بس که در بیماری هجر تو گدازانم چو شمع

حافظ


اسم: ع واحد حيدرى   محل سکونت: سدني استراليا    تاریخ: 01.01.2019

محترم جميلى صاحب،
سلام وًاحترامات خدمت شما محترم تقديم مى دارم. خداوند مهربان خانم بزرگوار شما را جنت فردوس نصيب كند. و براى شما محترم وًفاميل محترم شما خداوند متعال صبر جميل اعطا كند.


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 01.01.2019

د محترم عبدالجلیل جمیلی صاحب سره شناختګی نلرم او یوازی د ده محترم دردناکه اواز سره د افغانستان ملت د څلویښتو کالونو تباهی په هکله اشنای لرم ، بیا هم په نه پیژندګلوی سره دده محترم میرمنی وفات غم کښی له ویانا څخه ځان شریک بولم ، د خدای قادر او مهربان څخه دده محترم میرمنی ته جنت ارزوکوم او محترم جمیلی صاحب او دده ټولی محترمی کورنۍ ته د خدای بی زوال څخه صبر او تسل ارزو کوم !


اسم: مسعود فارانی    محل سکونت: آلمان    تاریخ: 01.01.2019

دانشمند بزرگوار ، جناب استاد عبدالجلیل جمیلی صاحب سلام !
با تأثر فراوان از وفات خانم بزرگوار شما خبر شدیم . خدواند روح آن بزرگوار جنت مکان را شاد داشته باشد و بازماندگان اش را صبر جمیل اعطا نموده آرامش خانوادگی را درین سال 2019 دوباره برای تان عنایت فرمائید.
بزرگوار تسلیت خانوادگی خود را درین غم بزرگ شما شریک ساخته روح آن مغفوره را شاد آرزو داریم.
خداوند بازماندگان آن مرحومی را در پناه خود داشته باشد. آرزو مند یم غم آخر شما باشد.
انا لله وانا اليه راجعون


اسم: عبدالجلیل جمیلی   محل سکونت: Irvine    تاریخ: 01.01.2019

حسیب جان گرامی و بسیار محترمم ازینکه اسم مبارک شمارا حبیب الله نوشته ام / که البته أنهم افتخار و تصادف نیکیست برای بندگان مقبول درگاه اللهی مانند شما / ولی باز هم ازینکه با اسم مبا رک خود خوب مسما میباشید - لطفا مغذرتم را قبول کنید.
با سلام و تمنیات بی پایان . عبدالجلیل جمیلی


اسم: غلام حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 31.12.2018

سلام.
در رابطه با یاد آوری نکاتِ مهمِ جناب اقای قاسم باز عرض شود:
من بخاطر رنجش خاطر افغان جرمن و خوانندګانِ ( بعضاً حساس) آن جرئت ابراز نظر در مورد بیانات اسدولا خالد بخود نمیدادم و از اقای باز متشکرم که جسارت نموده و پیش قدم شدند.
امروز در کشور ما قیمت تمام اجناس بالا رفته اِلّا قیمت اِعطای " اتل" و قهرمانی.
من روز ګذشته این ویدیو را مشاهده نمودم و تمام روز وجودم احساس تلخی مینمود از بسی که بیانات خالد تهوع آور بود. از دو جهت:
یکی اینکه انتساب خالد و بیانات وی در رابطه با تقرر و اشغال وظیفه هیچ ربط به اتل بودن یا اتل نبودن این و آن کس ندارد.
دووم اینکه توقع مردم این نیست که یک وزیر دفاع سرپرست، ګپ های آتشین و میان خالی و احساساتی ابراز بدارد بلکه توقع این است که وی باید باید ګپ های صلح دوستانه و اُمید پرورانه و واقعبینانه از دهنِ کرائی خود بیرون در می آورد و در بیاورد.
چی کنیم،
یک طرفِ منازعه برای مردم شریف ما تنور سوزشِ جسمی به وجود آورده
طرف دیګر منازعه برای مردم شریف ما تنور سوزش روحی به وجود آورده.


اسم: عبدالجلیل جمیلی   محل سکونت: Irvine    تاریخ: 31.12.2018

دوست ارجمند گرامی ام جناب احسان لمر !
با قدردانی از لطف و همدردی شما بمناسبت مصیبت وارده برمن و اعضای فامیلم - از خداوند توانا برای شما و تمام اهل و بیت عزیز تان همیشه طالب خوشیها و سعاددت میباشم که قلم و قدم نیک تان همیشه استوار باشد.
برادر بسیار گرامی و محترمم جناب حبیب الله !
دانشمند ارجمند عزیز ما - با تشکر قلبی از همدردی برادرانه تان - من هم بنوبه خود صحت و سعادت همیشگی شما و تمام اعضای فامیل گرامی تانرا در سایه لطف خداوند توانا استدعا میکنم و امید وارم که با مرور زمان قلم نیک و واقعیت اثر تان موفق تر و موثر تر باشد
با سلام بی پایان علبدالجلیل جمیلی


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 31.12.2018

ټولو ته خپل سلامونه وړاندی کوم،

بی له شکه او یقیناْ چې جناب محترم مطیع الله تراب یو "عادی شاعر" نه دی، له دی کبله چې د دی شعری چیغ یوه شایسته بنفش رنګ لری، دا په دی معنی ،چې، د جناب محترم مطیع الله تراب له با کیفیته محتویاتو څخه دک اشعار، یو داسی له ښکلا نه دکه بنفش چیغه لری، چه د ټولنیز عدالت تصاویر هم پکښی، په ښایسته رنګونه مستقر، منظوم شور او مقفی غوغا لری.

په فائقه احترامات

حسیب الله


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 31.12.2018

جناب وزير صاحب دفاع ملي؟ اقاي اسدالله خالد در روز معرفی خود در تالار وزارت دغاع ملی چنین فرمود. داكتر نجيب الله يك اتل و قهرمان ملي بود و است. پس اګر ما این نظر و ګفته جناب اقای اسدالله خالد را بپذیریم پس تكليف جهادیها جهادی که شخص اسدالله خالد نیز شامل انها میګردد چی میشود. اقای اسد الله خالد در دران جهاد یکی از سرګروپ های شخص بنام شیر عالم قوماندان ولسوالی پغمان که وی در انوقت یک از قوماندانان پر شهرت اقای سیاف بود، بود. ای خدای مهربان ما در چه دوران زندګی میکنیم هم کمونست قهرمان هم مجاهد قهرمان.
جناب وزير صاحب. اين شما ها بوديد كه بر ضد داكتر نجيب قدعلم كرديد. از اين گفته شما به وضاحت بر مي أيد به اين معني كه. كسانيكه بر ضد حكومت داكتر نجيب جنگيده تمام شان خائنين ملي بوده و هستند.
افسوس و صد افسوس.
تناقض ګوی جناب اسدالله خالد وزیر صاحب دفاع ملی؟ ! در یک محفل چند صد نفری که ان محفل بخاطر معرفی وی در مقر وزارت دفاع ملی در تالارهای ان وزارت ترتیب یافته بود وی به بسیار چشم پاره ګی و دیده درایی در مورد یک شعار دروغین داکتر نجیب الله که ګفته بود. « سر ورکو خو سنګر نه ورکو.» درفشانیها نمود. اګر خوانندګان این ویب سایت بخود زحمت دهد و ان صحبت داکتر نجیب الله که در یوتیوپ موجود است ،یکبار دیګر بشنود به اصل حقیقت موضوع پی خواهند برد. خوانندکان ګرامی، زمانیکه داکتر نجیب در یک محفل سخن رانی خود ګفت « سر ورکو خو سنګر نه ورکو » بعد از ان یکی از باشندګان یکی از ولایت افغانستان بتایید صحبت داکتر نجیب چنین ګفته بود. ( سر به یی پری کو او سنګر به یی نیسو ).
نمی دانم چرا جناب اسدالله خالد نقل قول دیګران را بخود اختصاص میدهد، خدا میداند که این وزیر غیر معارب چطور بتواند این وزارت مهم و مسلکی را رهبری نمایند.
الغیب عندالله.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 31.12.2018

مژده به دوستداران بیدل

بازسازی مقبرۀ بیدل از بودجه حکومت افغانستان در هند

حکومت افغانستان مقبرۀ میرزا عبدالقادر بیدل را در شهر دهلی جدید هند بازسازی می‌کند.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور با نشر اعلامیه‌ای گفته است که بازسازی مقبرۀ بیدل در هماهنگی با بنیاد آغا خان صورت خواهد گرفت.
رئیس جمهور افغانستان با اشاره به جایگاه بیدل در کشورهای فارسی زبان به ویژه افغانستان و تاجیکستان گفت :در خصوص فکر، جایگاه علمی و کتاب‌های بیدل زیر عنوان بیدل شناسی یک گفتمان ایجاد شود.
رئیس جمهور افغانستان همچنان به وزارت مالیۀ آن کشور هدایت داده است که مقبرۀ حمید مومند (ماشوخیل) در ایالت خیبر پختونخواه پاکستان نیز بازسازی شود.
میرزا عبدالقادر بیدل که به وی لقب ابوالمعانی نیز داده شده است، یکی از شاعران مشهور فارسی سرای نیم قارۀ هند در قرن ۱۷ بود که علاقمندان فراوان در افغانستان و دیگر کشورهای فارسی زبان نیز دارد.
پپش از این علاقمندان افغان بیدل در ترمیم سنگ نبشته های مقبرۀ این شاعر سهم داشته اند.
عکس مقبرۀ که باید ترمیم شود، در لینک ذیل!

http://zaranjnews.com/news/30767


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 31.12.2018

سلام ها و احترامات قلبی خود را خدمت همه تقدیم میدارم،

حلول سال نو عیسوی را به همه، بلخصوص به مسیحیان جهان از صمیم قلب تهنیت گفته، امیدوارم سال ۲۰۱۹م. یک سال پرفیض و صلح آور در تمام نقاط جهان، بلخصوص در کشور جنگزدۀ ما نیز گردد.

تجلیل هر سال نوی، هر عیدی، هر براتی به نظر من یک چیز خوبیست، بلخصوص زمانیکه متعلقین و متعلقات آنها به یک وجۀ احسن، خوب و نیک از آن تجلیل نمایند. یعنی پیروان هر کلتور و دین و آئینی که از سال نو خود تجلیل به عمل آرند، یک عمل خوبیست، اما چیزی که به نظر من میتوان با یک دید انتقادی به آن نگریست، شیوه، نوع و طرز تجلیل از همچو مناسباتی میباشد.

بطور مثال در جهانی که به گفتۀ معروف و مشهور امروز شکل "یک دهکده" را بخود گرفته است، یعنی مناسبات و بلخصوص مناسبات اقتصادی از غرب تا به شرق و از شمال تا به جنوب به نوعی در آن برقرار میباشد، آیا سوختاندن میلیونها و یا حتی میلیارد ها دالر در یک شب سال نو، از ورای آتش بازی های که هم هوا را فاسد میسازد، هم زمین را، آنهم در عین حالی که یک بخش بزرگ از بشر در زیر خط فقر بسر میبرد، یعنی نان خوردن و آب آشامیدن خودش را ندارد، آیا در چنین حالت و وضیحتی، سوختاندن میلیونها و یا حتی میلیارد ها دالر در یک شب سال نو، از ورای آتش بازی، یک سطحی نگرئی بزرگی نیست؟

به نظر من، بدون شک و یقیناً در عین حالی که یک بخش بزرگ از بشر در زیر خط فقر بسر میبرد، یعنی نان خوردن و آب آشامیدن خودش را ندارد، در چنین حالت و وضیحتی، سوختاندن میلیونها و یا حتی میلیارد ها دالر در یک شب سال نو، از ورای آتش بازی، یک سطحی نگرئی بزرگی است. امید وارم در آینده از همچو مصارف گزاف و بی جائی که هم هوا را و هم زمین را کثیف می سازد، صرفه جوئی به عمل آمده، در عوض در رابطه با فقرزدائی در این کرۀ خاکی مساعئی به خرچ داده شود.

مزاح: این جانب تبریکات و نیز انتقاد و گفتنی دل خود را در زمینه ابراز داشت، حالا دست "محترم جنرال صاحب پالک"، با همه "شور و شعف تجلیلاتی اش" از پاریس تا به لندن آزاد.

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: احسان لمر   محل سکونت: فرانسه    تاریخ: 31.12.2018

اکنون که در اخرین ساعات سال 2018 میلادی قرار داریم اجازه دهید تبریکات نهایت صمیمانه خود را به تمام افغان های برون مرزی، خوانندگان و دوستداران سایت های افغانی و هیت تحریر و گردانندگان افغان جرمن انلاین استاد خانم واصل گرامی ـ فارانی صاحب ـ بهاند صاحب، قیس عزیزــ جناب رحمن جان عزیز، عزیزی صاحب، حسیب جان عزیز و همه نویسندگان و همکاران جلیل القدر این نشریه ابراز نموده صحت و خوشی ها بی پایان برایشان در سال جدید آرزو دارم.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 31.12.2018

بعد از عرض سلام به همه دوستان،

مصاحبۀ جالبِ را در تلویزیون طلوع با سپنتا و خلیلزاد پیشنهاد میکنم.
گرچه این مصاحبه 8 ماه قبل صورت گرفته، اما محتویات آن هنوز هم خیلی تازه ست.
در یوتوب
BLACK AND WHITE: Afghanistan’s Foreign Policy Discussed

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 30.12.2018

انا لله وانا اليه راجعون

پس از عرض سلام و احترامات قلبی خدمت محترم جمیلی صاحب بزرگوار، غم بزرگ وفات همسر گرامی و محترم جناب ایشان را به جناب ایشان و تمامی فامیل محترم شان تسلیت گفته از خداوند متعال برای مرحومۀ مغفوره فردوس برین و به محترم جمیلی صاحب بزرگوار و تمامی اعضای فامیل محترم شان صبر جمیل استدعا میدارم.

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: احسان لمر   محل سکونت: فرانسه    تاریخ: 30.12.2018

جناب بزرگوار نهایت محترم جمیلی صاحب! با عرض حرمت و احترام در بخش آغازین مضمون نهایت زیبا امروزی تان «یک روح در دو جسم!» از وفات همسر گرامی و محترم تان مطلع شدم. بدین وسیله عمیق ترین تاثر و تاسف خویش را به شما و تمامی فامیل محترم ابراز نمود. خداوند منان مرحومه مغفوره را قرین رحمت ایزدی داشته و جنت فردوس نصیب شان باد و بشما و فرزندان و تمامی اعضای فامیل محترم صبر جمیل و اجر جزیل خواهانیم.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 30.12.2018

بعد از عرض سلام و احترام، در مورد میدیا و کرام الدین که دوست گرامی و محترم همه ما اقای حسیب یاد آوری کرده اند، یک معضلهٔ انسانی است که آیا راه حلی برای این معضله در سطح جهان یافت خواهد شد یا نه؟ در حدود بیشتر از چهل سال در میدیا از sexual abuse, Frauen Belaestigung وغیره مطاله کرده ام و داد و فریاد بالاست.

در حوالی سال 1961 یک دوست نزدیکم که کس کوی نداشت و همصنفی هم بودیم، نا به هنگام شام روز نزد من آمد و گفت که خودت یگانه فردی استی که به تو اعتماد و تکیه کرده میتوانم، خودش و شاهدش که شخص مشهوری اند، زنده اند، و گفت که بندی می شود و میشود که از خواهرک و پدر پیرش گهگاهی خبرگیری کنم و خودش را در بندی خانه ببینم. فکر کردم که و حیرت رفتم و پرسیدم، چه گپ و سخنی رخ داده، چه کرده ای؟ گفت همه چیز را آماده و فردا وزیر...، در همین دو سه هفته قبل در آلمان مرد، یا مردار و یا شهید؟ که اورا فردا میکشد.بعد از گریه و سکوت، گفت که مارا بی ناموس ساخت، در وزارت در اطاق خویش با خواهرش .... و خواهرش عامله هم گردیده.اقلاً دو تا سه ساعت، با او بحث کردم و این بیچاره با لبان خشک و رنگ پریده و لرزان سخنان مرا گوش میداد و تا بلاخره قناعت کرد و ازین کار صرف نظر، قسماً با پیشنهادادت من و تفکر عمیق خودش از قتل این وزیر دست کشید و مساله را این بی ناموس با وعده های دروغی تا حدی حل ولی هرگز به جایی نرسید، چه تهدید اضافی هم نموده بود. جمعه گل نایب الحکومه در بغلان کوتی ستاره ساخته بود و حتی محمد ظاهر هم دو بار آنجاه رفته بود که یک بار من هم در همان زمان 1962 در بغلان بودم و یا درهٔ آجر، از ذره ها و مثقالها خبر استم. این معضلهٔ اشرف المخلوقات است، سالها بحث داشته ایم و چاره اش در سطح جهان حل نا پذیر است، هر اندازه که می اندیشیدیم و بحث ها سر داده میشد، مساله مشکل تر و بغرنج تر میگردید. دو دوستم عبد المالک جوهر صدیقی ریس محکمهٔ ولایت کابل برادرش ریس محکمهٔ وردک و عطا زاده که دیگر متاسفانه نیستند، مسایلی نزد شان میرفت که داستانها را شروع میکردند، اشک دور چشم شان حلقه میزد. آنها که حقوق خوانده بودند و در محاکم ایفای وظیفه داشتند، راه گم بودند. یک را وجود دارد،
گر بر فلکم دست بودی چون یزدان....برداشتمی من این فلک را زمیان....« خیام»
با این اشرف المخلوقات باید ساخت، در جهان از پست ترین تا شریف ترین انسانها وجود داشتند، دارند و خواهند داشت. بااحترام.


اسم: غلام حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 29.12.2018

با عرض سلام.
چند روز پیش در دریچۀ ویدیوئي فوقانی، توضیحات بسیار مفید و مهم توسط جناب اقای داکتر اسد حبیبی ګُل قرار داشت که مطمئناً هر خواننده و بیننده از توضیحات ارزشمند ایشان مستفید و مستفیض ګردیده، توقع این بود و است که در دریچۀ فوقانی همواره ویدیوهای صِحی ګوناګون که به زبان های ملی ما تهیه شده باشند،به نمایش ګذاشته شود که هموطنان عزیز ما بیشتر مواظب صحت و سلامتی خویش باشند.
متأسفانه بجای نمایش یک ویدیوی مفید چشمان ما به چهرۀ نحس و کثیف تنی خورد، البته این ویدیو و توضیحات اقای قاسم باز نیز یک ضرورت محسوب میشود ولی اختصاص یک ویدیوی مشمئر کننده و ازار دهنده در محل فوق از زیبائي این محل می کاهد.
کاش فلم آن ویدیو نیز در دسترس قرار میداشت که جنرال تنی را با ریش انبوه و چهرۀ ترسناک در صفوف طالبان نشان میداد آنهم در صف و ګروه امر بالمعروف و نهی عن المنکر طالبیزم.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 29.12.2018

سلام و احترام تقدیم است،

قرار گزارشات میدیائی چند روز اخیر، کرام الدين کريم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان و چهار تن دیگر از اعضا، مسئولین ارشد و کارمندان فدراسیون ملی فوتبال افغانستان به اتهام "آزار و اذیت جنسی" بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان ممنوع الخروج شده‌اند. پس از نشر اتهامات آزار جنسی بازیکنان تیم ملی بانوان افغانستان، حفیظ ‌الله ولی رحیمی، رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان گفت که پیش از این نیز شکایاتی مبنی بر آزار جنسی دختران ورزشکار در دیگر رشته‌های ورزشی گزارش شده بود. وزارت داخله و لوی څارنوالی افغانستان به مردم وعده سپرده اند که با جدیت و قاطعیت به این قضایا رسیده گی می نمایند. امروز تاریخ هشتم جدی است، دیده شود که وزارت داخله و لوی څارنوالی افغانستان چه نوع، با کدام کیفیت کاری و در چه مدت زمانی به این قضایا رسیده گی دقیق شانرا به اتمام میرسانند و با مجرمین قضایا چه برخورد قانونی جدی صورت می گیرد؟

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 29.12.2018

سلام و احترام خدمت همه تقدیم است،

قرار گزارشات میدیائی چند روز اخیر، از امکان بعید به نظر نمی رسد، که، رژیم آخوندی ایران در پی آموختاندن طالبان به " نشست شمخانی" نیز باشد.

"نشست شمخانی" در چند روز اخیر در میدیائی افغانستان خبر ساز شده است. " نشست شمخانی" اشارتیست به یک نوع طرز نشستن غیر مؤدبانه.

منظور از " نشست شمخانی" طرز نشستن علی شمخانی در افغانستان و متعلق به طرز نشستن علی شمخانی هنگام دیدار و گفت ‌و گو علی شمخانی، منشی شورای عالی امنیت ملی ایران با حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در شهر کابل میباشد. علی شمخانی، منشی شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه هفته جاری در یک سفر رسمی وارد شهر کابل پایتخت افغانستان شد، تحت پوشش نام "همکاری صلح" اما در اصل به دنبال منافع منطقه‌ای ایران-روسیه با مقامات افغان، از جمله با رئیس جمهور سابق حامد کرزی، دیدار کرد.

در این روزها عکس های از علی شمخانی در هنگام مذاکرۀ وی با حامد کرزی، در شبکه‌ های اجتماعی دست به دست می‌ شود که طرز نشستن او را در یک نشست رسمی مورد انتقاد شدید قرار می‌ دهد، بطوری ‌که برخی نوشته اند: "این نوع نشست شمخانی یک نوع بی ادبی است" .

سؤال در این است که آیا رژیم آخوندی ایران در پی آموختاندن طالبان به " نشست شمخانی" نیز اقداماتی را راه اندازی خواهد نمود؟

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: karwan    محل سکونت: ca    تاریخ: 29.12.2018

استاد محترم داکتر صاحب کاظم . با تقدیم سلام امیدوارم از صحت کامل بر خوردار باشید لطف نموده از رسیدن کتاب ها اطمینان دهید .


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 29.12.2018

هفت ثور سال ١٣٥٧ سر اغاز فاجعه ٦ جدي سال ١٣٥٨ كه منجر به اشغال نظامي افغانستان توسط قشون اتحاد جماهیر شوروي انوقت و روسیه امروز گرديد يك روز سياه در تاريخ افغانستان است.
جنایات هفت تنظیم پیشاوری و هشت تنظیم فاطیمون سپاه پاسداران اخوندی ایران به هیچ صورت به اعضای حزب خلق و پرچم برات داده نمی تواند.
جنایات و وطنفروشی اعضای حزب نام نهاد دیموکراتیک خلق باعث رشد، قدرت و قوت احزاب اخوانی ګردید. جنایات که بعد از هفت ثور در کشور عزیز ما به وقوع پیوسته مسولیت تمام این بدبختیها بدوش اعضای حزب نام نهاد دیموکراتیک خلق است .

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: عبدالکریم رحیم   محل سکونت: بریتانیا    تاریخ: 28.12.2018

یوه ترخه خاطره او د مأیوسیت چغه:
په پېښور کې می پوره درې میاشتې تیرې شوې وې. پامجان لالا چی په ننګرهار کی زمونږ د کلی وه او پلار یی د انګریزانو په وخت کی پیښور ته د مزدوری د پاره تللی وه زما دمه ځای وه. ډیر مهربانه او سخی سړی وه. او په پیښور کی یی دکان زمونږ د کلیوالو دیره وه. د ده د زوی واده وه او زه او قاضی جلات خان او انجنیر مطیع الله (دا زما خپلوان دی او څو میاشتی زما نه مخکی مهاجر شوی وو)ناګمان پل ته نژدی د بټهیانو کلی ته ورغلی وو. شپه مو د پامجان لالا د کلیوال په حجره کی وه. دا سړی عبدالمالک نومیده. ډیر ښه سړی وه. په ونه جګ ، نری تور ارغوش وه. چا راډیو راوړه چی و مو لګوله د افغانستان راډیوپه میډیم څپه کی ډیره صفا اوریدل کیدله. او ببرک کارمل لګیا وو وینا یی کوله. بی بی سی خبر ورکړ چی روسانو په افغانستان حمله کړی. زه نه پوهیږم چی زما احساس به څنګه وه ځکه چی له هغی رایسته ۴۰ کاله تیر شوې. سباته زما ترورزی حیات الله پیاوړی هم واده ته راغی خو ډیر خپه وه. راته یی وویل چی لکه چی تباه شو. دا یی عین کلمات نه دی خو دی ته ورته خبره یی وکړه. تر دی وخته پوری هم لکه چی هغه په دی فکر کی وه چې بیرته به افغانستان ته ځی او د ادبیاتو په فاکولته کی به خپل نیمګړی تحصیل بشپړوی. ما می مورته ویلی وو چی دری میاشتی وروسته به بیرته راځم. خو داسی و نه شو. مور می د ۱۳۷۱ کلونو د جګړی وروسته پیښور ته راغله او هملته مړه شوه زه یی په جنازه کی هم نه وم. زه په ۱۹۸۱ کال کې بریټانیا ته راغلم. خو تقریبا ۱۰ کاله می ځانته یو پیاله قدری هم وانخسته. ما ویل چی بیرته ځم دا شیان څه کوم. په ۱۹۸۷ کی راته په ازادی راډیو کار پیدا شو خو لږه موده وروسته د بی بی سی مانیټورینګ څخه راته د کار افر راغی او زه بیرته بریتانیا ته لاړم. همکارانو راته وویل چی دا دایمی کار دی او ته یی د بی بی سی د ۱۸ میاشتو قرارداد ته پریږدی. ما ویل ۱۸ میاشتی وروسته به که خیر وی کابل ته ځو. متاسفانه څلویښت کاله وروسته لا هم مهاجر یم او اړخ مې دی هیواد کی نه دی لګیدلی. د ۲۰۰۵ کال نه وروسته کابل ته لاړم او ډیر کلونه می هلته تیر کړل. خو هم زه بدل شوی یم او هم کابل او کابلیان. شاید هلته می هم ګوزاره و نه شي. اوس نه ددې ځای یم او نه هلته څوک پیژنم. زما د پاره دا بی هویته کیدل دي. نه پوهیږم چی نورمهاجر به هم ما غوندې وي او څنګه؟


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 28.12.2018

سلام و احترامات خدمت همه تقدیم است،

مقالۀ دقیق، جالب، پرمحتوی و علمی جناب محترم داکتر صاحب سید عبدالله کاظم، تحت عنوان " "یک روح در دو جسم"، به نظر اینجانب، با در نظر داشت زیبائی عنوان مقبول سُریالیستی آن، بدون شک و یقیناً در خور ستایش و تحسین فراوان میباشد. کیفیت کمال و هنر چیره دستی نویسندۀ دانشمند دقیق نویس ما جناب محترم داکتر صاحب سید عبدالله کاظم، در این مقالۀ مقبول شان نیز هویداست. این جانب، با اظهار امتنان از خواندن این مقالۀ عالی شان فیض گرفتم.

با وجود آنکه مردمسالاری، ولسواکی و یا دموکراسی به هر جامعه ای یک چیز بسیار خوب و مثمر بوده میتواند و ما نیز به یک دموکراسی افغانی نیاز داریم، اما متأسفانه ناشی از اثر مشکلات عمیق چهل سال اخیر کشور عزیز ما، در ارتباط فهمیدن اصطلاح دموکراسی، به نظر این بنده در جامعۀ مظلوم ما متأسفانه دو مشکل اساسی پدیدار گردیده اند، که، باید هر چه زود تر در سدد پیدا نمودن راه های حل آن اقدامات مؤثری بخرچ دهیم. این دو مشکل اساسی را بشکل خیلی مختصر به این دو نکته مرتبط می بینم:

۱. مشکل اول: رژیم توتالیتیر پرچم و خلق مدت تقریباً یک دهه، به اصطلاح "بروت سالاری و دیکتاتوری" شانرا تحت پوشش و با سؤ استفاده از اصطلاح "دموکراتیک" به اذهان مردم مظلوم ما رساندند. از آن جائی که اصطلاح "دموکراسی" برای اکثریت مطلق مردم ما یک کلمه و یا یک اصطلاح خارجئی بوده و نیز است که از نزد اکثر مردم ما معنی و مفهوم حقیقی آن نا پدید قرار داده شده است، در زمان حاکمیت پرچم و خلق اکثر مردم ما فکر می کردند که شاید همان "بروت سالاری و دیکتاتوری" به معنی دموکراسی باشد.

۲. مشکل دوم: در هژده سال اخیر، تحت پوشش نام دموکراسی و سؤ استفاده از این اصطلاح، یک تعداد زیادی از مفسدین اداری و "لاشخوران و مردار خوران" عدیدی نیز مفهوم و معنی واقعی و حقیقی این اصطلاح را به نوع شدیدی سؤ تعبیر نموده اند، بطوری که شاید به ذهن یک عدۀ کثیری از هموطنان عزیز و مظلوم ما، زمانی که نام دموکراسی را بشنوند، غاصب زمین، غاصب دارائی های عامه، غاصب قدرت دولتی، مفسد اداری و یا همچو چیز های نیز خطور نماید.

حالا مشکل اساسی ما این است که چطور و به کدام زبانی عام فهمی برای مردم عزیز و مظلوم خود فواید، مؤثریت و مثمر بودن یک مردمسالاری واقعی را، فواید، مؤثریت و مثمر بودن یک ولسواکی واقعی را با مردم عزیز خویش در میان بگذاریم؟
بدون شک و یقیناْ هر گاه مردم عزیز ما را امکان درک فواید دموکراسی میسر گردد، که خیر و سعادت جامعه و مردم ما نیز در آن نهفته است، شاید کشور عزیز ما در آینده یکی از بهترین نمونه های دموکراسی در جهان محسوب گردد.

آیا ایجاد و رشد یک دموکراسی افغانی برخی بزرگی از مشکلات ما را حل نخواهد نمود؟

جواب این سؤال به نظر این جانب مثبت است.


و من الله التوفیقبا تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 28.12.2018

ټولوته خپل سلامونه او احترامونه وړاندی کوم،

د جناب محترم شیرمحمد ستانکزی مقاله، چې په "د مرغومي شپږمه په هیواد کې د سترې غمیزې پیل" معنون ده، زما په اند له دی کبله د خورا ستایلی، تحسین او د قدر وړ ده، چې د زمونږ د تاریخ په صفحه کې، دقیق علمی روښنائی اچولی ده. د جناب محترم شیرمحمد ستانکزی په قلم او د دی ګتور ملی لیکنی کې، برکت استدعا وم.

په فائقه احترامات

حسیب الله


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 28.12.2018

سلام و صبح بخیر به همه خوانندگان محترم و بخصوص
به آقای محترم حسیب الله و جناب محترم داکتر صاحب رسول رحیم تقدیم میکنم!

از خواندن مصاحبه با آقای داکتر صاحب رسول رحیم لذت بردم و از دانش ایشان زیاد آموختم و خواندن آنرا به دوستان توصیه میکنم.

تبصرۀ آقای حسیب الله باآورن مثال و "مزاح" ایشان، که چطور این طرز تقکر فلسفی"آزاداندیشی" را در جامعۀ افغانی ما میتوان عملی کرد، تشریحات علمی و فلسفی آقای داکتر رسول رحیم را، قرار نقل قول معروف "از سر به پای بایستاد".
تشکر از هردو محترمان که به معلومات خوانندگان تان افزودید!

تذکر:
نقل قول اشارۀ ست به ادعای مارکس در مورد اینکه چطور فلسفۀ هِگل را باید درعمل پیاده کرد.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 28.12.2018

سلام ها و احترامات خدمت همه تقدیم است،

نوشتۀ جالب و خوب جناب محترم داکتر صاحب رسول رحیم را، تحت عنوان "آزاد اندیشی به اخلاق کمک می کند"، به مطالعه گرفته و آنرا در خور ستایش و تحسین فراوان یافتم.

بدون شک که یک آزاد اندیشی سالم میتواند به ارتقای کیفیت اخلاقی جامعه ممد واقع گردد.

خواستم نظرم را البته بشکل مختصر در ارتباط انواع آزاداندیشی، روی اصطلاح "آزاد اندیش" و در ارتباط تقویت آزاد اندیشی و یا خِرَدگرائی در افغانستان عزیز ماابراز دارم. همچنان مثالی از تقرب اصطلاحات "روحیۀ آزاد اندیشی" و "آزاد اندیشی" دارم که آنرا تقدیم تان می نمایم.

در عالم آگاهی انسان یک فکر، یک اندیشه، یک تصور و یک خیال قابل درک معمولاً و اکثراً در فرم، شکل و یا در یک قالب زبانی رخ می دهد، مثلاً در موقعیکه در یک حالت آرام به چیزی می اندیشیم؛ و یا مثلاً زمانیکه به ذهن خود جمله ای را، سطری را، مکتوبی را جمله بندی میکنیم؛ و یا اینکه مثلاً وقتیکه به فکر فرو میرویم،

اما نباید فراموش نمود که بعضی اوقات و یا گاهگاهی در عالم آگاهی انسان یک فکر، یک اندیشه، یک تصور و یک خیال قابل درک در فرم، شکل و یا در یک قالب تصویری نیز رخ می دهد، مثلاً هنگام تخیل یک جسم؛ و یا مثلاً هنگام تخیل یک تصویر.

و یا هم مثلاً زمانی که شاعر بزرگی چون سعدی بزرگوار قدرت خداوند متعال را در فضای لایتناهی کائنات درک و احساس میکند و این درکش را چنین میسراید، که:

"ای بر تر از قیاس و خیال و گمان و وهم
وز هر چه گفته اند و شنيديم و خوانده ايم"

ما در این ابراز درک سعدی بزرگ به یک آزاد اندیشی فردئی بر می خوریم که بطور مثال علم قرار دادی ریاضی، با جمله وسعت و عمق آن، نه توانائی سنجیدن درک قیاس سعدی صاحب را دارد، نه توانائی سنجیدن خیال وی را، و نه هم توانائی سنجیدن گمان و وهم وی را.

این بدان معنی است که به نظر اینجانب ما اقلاً با دو نوع آزاد اندیشی سر و کار داریم: یکی آزاد اندیشی فردی و یا آزاد اندیشی زوبجیکتیفی و دیگری یک نوع آزاد اندیشی اوبجیکتیفی.

یعنی: قوۀ مخیله و یا قوت تصور انسان، که آنرا بعضی ها قوۀ ایماگینیشن انسان می نامند، نیز از اثر فعالیت احساس و ادراک انسان، نماینده گی از یک قوت روانی انسان می کند، که میتوان آنرا به حیث یک مقوی آزاداندیشی محسوب نمود.

نظر به روایاتی، در اروپا نخستین منشاء ،جای پیدایش و یا مبداء اصطلاح Freethinker ویا "آزاد اندیش" را در جنبش های خِرَدگرائی انگلستان و بعدش در فرانسه به مشاهده گرفته اند. پس از آن این اصطلاح در آلمان به اسم "روحیۀ آزاد" به شهرت رسیده است. برای اولین بار این اصطلاح توسط یک فیلسوف ایرلندی به اسم ویلیام مولینکس William Molyneux در خلال مکتوبی به تاریخ ششم اپریل ۱۶۹۷م. به فیلسوف دیگری که به اسم جان لاک John Locke بود، درج گردیده است. نا گفته نماند که جان لاک John Locke نیز هم مانند جناب محترم داکتر صاحب رسول رحیم، از نگاۀ مسلک داکتر طب بود.

بدون شک که رنه دِکارْت (René Descartes) و نیز تعدادی زیادی دیگری از خِرَدگرایان اروپائی در جنبش های خِرَدگرائی آنزمان اروپا فعالیت های مؤثر خود شانرا داشته اند. همچنان قسمیکه جناب داکتر صاحب رسول رحیم فرموده اند، در تاریخ اسلام نیز در دورۀ امویان و عباسیان تحرکات خردگرائی چون "معتزله" و غیره وجود داشته است و همه فعالیت های خود شانرا داشته اند. اما پرابلم "آزاد اندیشی" امروزی ما چطور حل خواهد شد؟ تا به کی ما پشت قصه های حرکت های آزاد اندیش اروپای قرن هفده و عملکرد های رنه دِکارْت René Descartes و نمیدانم تحرکات آزاد اندیش "معتزله" و "قادریه" و "نقشبندیه" و نمی دانم چه و چه بدویم؟ تا آخر عمر و یا هم تا ابد؟

بدون شک که جواب این سؤال را مردم عزیز ما میدهد نه من!

به هر صورت ما راه های حل افغانی دیگری نیز برای حل مشکل خود داریم و یا پیدا میتوانیم، که به آن نیز توجۀ خود را باید معطوف نمایم:

مثلاً ما امروز در همین افغانستان جنگ زدۀ خود، البته به بطور مثال، شخصیت آزاد اندیشی چون جناب محترم مطیع الله تراب داریم که بدون مبالغه کم از رنه دِکارْت (René Descartes) نبوده، حتی گفته میتوانم، که به ثبوت، تقریباً دو سه رنه دِکارْت به اصطلاح در جیب بغلی اش، جای میشود، البته اگر جناب ایشان جیب بغلئی داشته باشند! اما طوری که گفته اند: متأسفانه "یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم"، اما سؤال در این است، که، تا به کی؟

این یک مثال بود. به نظر من ما در بین افغانهای خود، به اندازی کافی شخصیت های صادق، آگاه، خبیر، بصیر و خِرَدگرا داریم، که، جهت حل مشکلات جامعه یک تحرک خِرَدگرائی افغانی را در راۀ سعادت و خیر مردم عزیز ما راه اندازی نمایند. فقط و فقط به اندکی فدا کاری و نسبتاً کارمنسجم در رابطه نیاز است.

مزاح اختتامیه: بطور مثال: دور نمی رویم، مثلاً همین جناب محترم داکتر صاحب رنگین سپنتا وزیر خارجۀ سابق کشور عزیز ما که در کنار محترمه خانم جمیله قابله، در شهر باستانی و زیبای هرات، خود از جملۀ بزرگترین آزاداندیشان جهان به شمار رفته میتواند، هر گاه اندکی فدا کاری را قبول فرموده، نصف قصرک جدید التأسیس شانرا، بطور مثال، در خدمت جناب محترم مطیع الله تراب، جهت "آزاداندیشی" اهدا فرمایند، آیا فقط و تنها با همچو یک فدا کاری کوچک جناب سپنتا کار و بار آزاد اندیشی، یعنی زمینۀ رشد آزاد اندیشی اندکی ارتقا نخواهد یافت؟

به نظر این بنده جواب مثبت میباشد. بدون شک که به همین طور ما میتوانیم در رابطه و در زمینه صد ها مثال دیگری نیز داشته باشیم.

به هر صورت، به امید صلح، امنیت، قانونیت،عدالت اجتماعی و رفاه و سعادت مردم عزیز ما

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 27.12.2018

سلام ها و احترامات خدمت همه تقدیم است،

امروز بدون شک و یقیناً یک روز سیاهیست در تاریخ کشور عزیز ما!

امروز تاریخ بیست و هفتم دسمبر مطابق است با سی و نُهُمین سالروز حمله و تجاوز مسلحانۀ و وحشیانۀ شوروی سابق با همکاری احزاب وابسطۀ پرچم و خلق در افغانستان عزیز ما.

در حقیقت و واقعیت کودتای احزاب وابسطۀ پرچم و خلق و حمله و تجاوز مسلحانۀ و وحشیانۀ شوروی سابق سر آغاز و منشأ اصلی تمامی بدبختی ها و ویرانی های چهل سال اخیر در مملکت عزیز ما بوده است که یک کشور بی طرف را از حالت تعادل برون راند، با عث کشته شدن صد ها هزار و حتی میلیونها انسان مظلوم گردید، و همچنان باعث ایجاد افراطیت و خشونت در کشور عزیز ما گردید!

یعنی: منشاء جای پیدایش و یا مبداء این همه ویرانگری های چهل سال اخیر در قدم اول کمسوادی ها، وابسطه گی ها و بلاخره خیانت ها و جنایات احزاب وابسطۀ پرچم و خلق در افغانستان عزیز ما بود، که با عث حمله و تجاوز مسلحانۀ و وحشیانۀ شوروی سابق، با عث ایجاد خشونت و افراطیت و بربادی های ویرانگر در وطن عزیز ما گردید، پس لرزه های آن جهالت ها ست که افغانستان عزیز ما را از حالت یک تعادل نسبی بسمت افراطیت ها و عدم تعادل کشانیده است!

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: روښان خادم   محل سکونت: Mississauga /Ontario    تاریخ: 27.12.2018

ښاغلی ورورحسیب الله ته د مینی او خلوص احترام .
زه په دی یقینی وم چې ځینی زړه سوانده ښاغلی ورونه به زما دا لیکنه(دژبنیو اختلافاتوحل) ښه دقیقه مطالعه کړی او هغه د چا خبره «موشګافانه» نظربه پری ورکړی چې تاسوداکاروکړا. مننه کووم چې دومره رحمت مو ویستلی دی.
دا لیکنه فقط د یوی معقول حلی لاری دپیداکولو دپآره دیوی دروازی خلاصول دی نه قاطع او اخری فورمول. زما هیله داوه چې که چیری خلک اوحکومتونه وغواړی دداسی مشکلاتودحل لاری پیداکړی نوکیدی شی ددغه لیکنی څخه یوه اندازه استفاده وشی.د عنوان په باب ستاسو نقدپه ځای دی خوزما دلیکوالی همداسبک چې عنوان بایدلوستونکی ته دلوستلو تلوسه پیدا کړی خوښ دی او زمااکثره لیکنی دهمدغه غلطی نه خالی نه دی.
ستاسوداخبره کاملا صحیح اوپه ځای ده چې دژبومسله بایددیوی قوی اوباصلاحته حکومتی اداری له خواورته د قانونی چوکات په داخل کښی دحل لاری ولټول شی.
ستاسود نظرنه مننه کووم چې زما د لیکنی تکمیل مو وکړ.


اسم: روښان خادم   محل سکونت: Mississauga /Ontario    تاریخ: 27.12.2018

ښاغلی ورور وطندوست صاحب ته سلامونه !
ستاسود مینی اونیک نظر نه چې زما دلیکنی( دژبنیو اختلافاتوحل) په باره کښی موکړی نهایت خوشحال یم اوستاسوسره په دی برخه کښی چې د وطن ټول ماشومان دی دڅوکالودپآره په خپلی مورنې ژبه زده کړی وکړی بلکل موافق یم دا یولوی ضرورت دی اوجدی پاملرنه غواړی. خو په دی خبره هغه حکومتونه او نظامونه پوهیدی شی چې د یوی ملی مفکوری پربنیاد جوړشوی وی چې متاسفانه ددغه نعمت څخه ۴۰ کاله کیږی ټول محروم یو.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 27.12.2018

سلام و احترام به همه دوستان تقدیم است!

در رابطه با مقالۀ خیلی مهم آقای روشان خادم صاحب " د ژبنیو اختلافاتو حل "

پیشنهاد های آقای خادم صاحب را جهت ترویج دو زبان ملی وطنم نتنها که خیلی سازنده و مهم میدانم، بلکه از نظر من، باید تمام زبان های اقلیت های قومی وطن ما لااقل در سطح ولایات مربوط همان زبان (ازبکی در شمال، نورستانی / پشه ئی در شرق، بلوچی در غرب وغیره) پهلوی پشتو و دری نیز به حیث زبان سوم از صنف اول تا صنف دوازده تدریس شود.
دلیل:
اطفالیکه زبان مادری شان نه پشتو ست و نه دری، به مجرد داخل شدن به مکتب مجبور اند، اکثراّ زبان دری را بیاموزند.
این خودش برای یک طفل به مثابۀ زبان بیگانه ست. حتماّ در چند سال اول مکتب مشکلات خودش را دارد. خوشبختانه چون اطفال در آموختن زبان خیلی ذکی اند، این مشکل در دورۀ ابتدائی مکتب تقریباّ از بین میرود.

اما مشکل دوم، که به مثابۀ کمبود فرهنگی ست، نیاموختن زبان مادری خود طفل است. طفل که دری یا پشتو زبان مادریش نیست، نتنها که در زبان مادری خودش نوشتن و خواندن را نمی آموزد، بلکه به مرور زمان آنرا تقریباّ فراموش میکند، یا فقط در سطح محاوره از آن استفاده میکند، عین فرزندان مهاجرین افغان در غرب.

متأسفانه سیستم تعلیمی مروج در افغانستان باعث نابود ساختن تنوع زبان های مختلف کشور عزیز ما میشود. از نظر من، این غنای فرهنگی باید پرورده شود.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 26.12.2018

از جناب محترم داکتر صاحب اسد حبیبی، پس از عرض سلام و احترام، یک جهان تشکر که جناب ایشان با یک آگاهی رسانی دقیق و عالی، در رابطه با تقویت جگر، این عضو مهم بدن ما، معلومات مهم و با ارزش علمی جناب ایشان را با ما شریک فرمودند.

واقعاً که جناب داکتر صاحب حبیبی بشکل بسیار خوب و با کیفیت دقیق این جانب را از موضوع تقویت جگر مطلع فرمودند. من گاه و نا گاه در ارتباط جگر، فعالیت های آن و تقویت آن، چیز، چیزیک های خوانده بودم، اما این معلومات رسانی دقیق و با کیفیت جناب داکتر صاحب اسد حبیبی برایم خیلی جالب بود.

امید داکتر صاحب محترم از این نوع معلومات رسانی خوب و علمی جناب ایشان، در صورت امکان و موجودیت وقت، لطفاً بیشتر هموطنان شانرا مستفید گردانند.

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 26.12.2018

سلام خدمت همه تقدیم است،

امروز زمانی که از یک سفر کوتاه دو باره بر گشتم، میخواستم اول مانده گی سفر را اندکی رفع نمایم، که، مقالات خوب، مطالب جالب و نشریات با کیفیت پورتال وزین افغان جرمن مرا وادار به خواندن و اندکی نوشتن گردانید. از آنجمله میپردازم به تبصرۀ مختصری به یکی از مقالات خوب و پر محتوای جناب محترم روښان خادم، امید وقت به همرایم یاری نماید، تا به زودی به دیګر مقالات خوب و جالب نویسنده گان محترم و معظم این پورتال وزین ملی نیز رسیده گی بتوانم و نظرام را در بارۀ آنها به رشتۀ تحریر در آورم.


ټولو ته خپل سلامونه او احترامونه وړاندی کوم،

د جناب محترم روښان خادم مقاله، چې، په "د ژبنیو اختلافاتو حل" معنون ده، سره له دی نه ،چې، زما په نظر د تحسین او قدر وړ ده، مګر دا عنوان چې "د ژبنیو اختلافاتو حل" تعین شوی دی، د دی مقالی متن سره پوره همخوانی نلری! ای کاش د دا مشکل حل داسی ساده و، چې، په یوه، دوه مقالی کې د حل لاره پیدا کړی و. مشکل زما په نظر یو لږ هم نه، بلکه باید ووایم چې دیر عمیقتر دی! دا په دی معنی کې نه ده، چې، خدای نا کده د جناب محترم روښان خادم د مقالی په متن کې کوم کمبودی دی، بلکه دا په دی معنی کې ده، چې، د دی مقالی عنوان، همدا د تحسین متن لپاره، پوره غتوالی او یا پراخوالی لری!

پیش له دی نه چې په دی برخه کې، اساسی او تهدابی مشکل ته یو اښاره وکړم، لازم ګنم، چې، یو "کوچنی غلطی" غلطی ته، چې د مقالی په متن کې، لیکل شوی ده، یو مختصر اښاره وکړم، او دا هم دا دی، چې، په اساسی قانون کې پښتو او دری ژبو، د اداری او یا رسمی ژبو په نوم یاد شوی دی، او ملی ژبو د ګران افغانستان ټولو ژبو ته ویل شوی دی. په هر صورت اوس راځم اصلی او اساسی مشکل ته، دا په دی معنی، چې، زه خپل نظر په دی ساحه کې د اصلی او اساسی مشکل ته یو لږ معطوفوم:
زما په نظر زمونږ اصلی او اساسی مشکل په دی ساحه کې دا ده، چې، نه یوازی زمونږ دولتمداران او دولتی مقامات، بلکه حتی زمونږ اکثره علما، دانشمندان او روښان فکران هم د سیاست علم یوه مهمه څانګه ته، د سیاست علم یوه مهمه برخه ته، تر ڼن ورځ پوری، خپل ذهن چندان معطوف نه دی کړی یو. د سیاست علم همدا مهمه څانګه ته، او یا د سیاست علم همدا مهمه برخه ته، چې مونږ ناآشنا یو، ""ژبه ییز سیاست او یا ژبییز سیاست" ویل کیږی! نه باید له یاده وباسو، چې، همچنان نن صبا، په اکثره هیوادو کې، په عصري رسنیو کې د یو ګتور "ژبه ییز سیاست او یا ژبییز سیاست" همغږي په یو هیواد کې مثمر ثابت شوی دی.

په یو داسی حال کې چې د نړی، تقریباْ دوه سوه هیوادونو، هر یو خپل مخصوص او مناسب "ژبه ییز سیاست او یا ژبییز سیاست" لری، مونږ متأسفانه تر ڼنه پوری، حتی په درسته ټوګه خبر نه یو چې یو شی وجود لری چې نوم یې "ژبنیز سیاست" دی، او"ژبه ییز سیاست" درلودل د هر هیواد او یا د هر دولت مشروع او قانونی حق ګنل کیږی!
یعنی: "ژبه ییز سیاست" په یوه هیواد کې هغه سیاست ته ویل کیږي، چې، د ژبې مختلفه پوښتنی چې په یو هیواد کې رامنځته کیږي، باید چې ورته، د ملی منافعو پر اساس ولاړ، اړونده پالیسۍ آماده شی!

یعنی: په مختصره ټوګه، ټول اقدامات، قانونی مقررات او اجراات، چې د ژبو د استعمال، حالت، د ځینو ژبو د کارولو او د ویناوو حقونه بیانوي، د یو هیواد "ژبه ییز سیاست" بیانوی. "ژبه ییز سیاست" د پیړیو په طول کې، د هیوادو د ملی منافعو د ساتلو په خاطر کې مینځ ته راغلی دی، مګر مونږ متاسفانه له هغه څخه تر ڼنه پوری بی خبر یاست.

د مثال په ټوګه روسیه، تقریبأ اوه لسیزه، یعنی تقزیبأ ۷۰ کاله بالتیکوم، د خپل "ژبه ییز سیاست" یعنی د روسی ژبییز سیاست تر نفوذ کې قبضه کړی و، یعنی روسیه په بالتیکوم کې تقزیبأ ۷۰ کاله د روسیه منافع، د روسی ژبنیز سیاست تر پوشش خپاره کړی وو. دلیل يې دا وو، چې، د بالتیکوم ممالک، مثلاْ لتلند، ایستلند او دا نور هغهلته پراته ممالک، په سر کې اصلاْ د "ژبه ییز سیاست" پر مفهوم، بر زور او ضعف یې، اصلاْ نه پوهیدل! بل مثال: همدا ڼن صبا په بلژیک هیواد کې دیرو بلژیکیان غواړی چې د فرانسی د "ژبه ییز سیاست" په مقابل کې جلوګیری صورت اخلی. بل مثال: په کانادا کې د انګلیسانو او فرانسویانو په مینځ کې، د "ژبه ییز سیاست" په دګر کې، همدا ڼن صبا سخت رقابت دوام لری.

مګر زمونږ په ګران افغانستان کې، متاسفانه، حتی زمونږ دولتمداران او سیاستوال د "ژبه ییز سیاست" په مفهوم او مفاد کې، حتی خبر هم نه دی، یعنی په دی کې خبر نه دی، چې، زمونږ ګران هیواد کوم دقیق او مثمر "ژبه ییز سیاست" ته اړتیا او نیاز لری!

د زمونږ هیواد مشکل په دی ساحه کې: لمړی باید زمونږ دولتمداران، دولتی مسؤلین، مسؤل مقامات او مؤسسات، د علومو اکادمی، د پوهنتونونو استادان او د افغانستان ټول روښان فکران او علما، باید په لمړی ګام کې خپل اذهان د سیاست همدغه څانګه سره چې "ژبه ییز سیاست" نومیږی، په لږ دقیق ټوګه آشنا کړی، تر څو په افغانستان پوهنتونونو کې، دقیق څیړنی او تحقیقات په دغه ساحه کې پیل شی، تر څو مؤثر نتیجه گیری، مؤثر ارزیابی گانی او بلاخره مؤثر اقدامات په دی ساحه کي مینځ ته راشی. له دی کبله چې د هر هیواد ملی منافعو د یو شه او مؤثر، او په ټولنیز عدالت استوار، "ژبه ییز سیاست" ته اړتیا لری، تر څو چې ملی منافعو په عادلانه او علمی ټوګه وساتل شی: یو مناسب، متعادل او ګتور "ژبه ییز سیاست" او دژبو قانون درلودل، چې پر ملی منافعو او ټولنیز عدالت باندی ولاړ وی، د هر هیواد مشروع او قانونی حق دی!

زه دلته د مثال په ټوګه، د لیتوانیا هیواد اقدامات په دی ساحه کې، چې، څرنګه د خپل هیواد "ژبه ییز سیاست" ته او هغهلته موجوده ژبنیو اختلافاتو حل لاره برابره کړی دی، یو لږ رنا اچوم:

ترټولو مهمه اکت او یا فایل چې د لیتوانیا هیواد د ژبې پالیسي ټاکي د لیتوانیا جمهوریت د ژبو قانون دی. د لیتوانیا جمهوریت د ژبو دولتی کمیسیون (له ۱۹۶۱م. کال را پدی خوا)، او د لیتوانیا جمهوریت د ژبو د دولتی تفتش موسسه ( له ۱۹۹۰م. را پدیخوا)، همدا دوه دولتی ارګانونه دی، چې، یو يی. له کال ۱۹۶۱م. او بل یی د ۱۹۹۰م. را پدی خوا، خپل مؤثر ملی اقدامات، مسؤلیتونه او وظایف تر سره کوی. سره له دی نه، چې، په یوه همدی دولتی ارګانونو کې، لمړی ځله د ۱۹۷۰م. تر ۱۹۷۶م. او دوهم ځله د ۱۹۸۱م. تر ۱۹۸۳م. کلو تر مینځ د جوړونکو اقداماتو په مینځ کی توقف او یا وقفه را ایجاد شوی و، مګر سره له دی نه، دا دولتی ارګانونو خپل مؤثر ملی اقدامات ته ادامه ورکوی. د دی دواړو دولتی ارګانونو عمده او اساسی وظیفه او مسولیت، همدا د قانون په چوکات کې، د ټولو ستونزې د حل لاره پیدا کول، اقدامات او د قوانینو تطبیقول مسولیت دی.

د لیتوانیا دولتی د ژبو کمیسیون منبع:

Staatliche Kommission für litauische Sprache: www.vlkk.lt
په هر صورت له جناب محترم روښان خادم څخه یو دنیا مننه، احترام او سپاس، چې، زما ضعیف او ګونګه قلم حتی د لیتوانیا دولتی د ژبو کمیسیون په دروازه کی، مساپر کړ.


په فائقه احترامات

حسیب الله


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 26.12.2018

پرون می د فیسبوک په صفحه کی د جناب کاندید اکادمیسین سیستانی صاحب یوه لیکنه چی د خوږ ژبی او حماسی شاعر مطیع الله تراب په مورد کی د جناب اصف بهاند د لیکنی په ارتباط او قدر دانی لیکلی وه زما توجو جلب کړه، زه دی دواړه لیکوالانو ته کورودانی وایم چی د خپلو با درده هموطنانو قدر دانی کوی.
-------------------------------------------------
محترم ګران او منلی استاد جناب اکادمیسین اعظم سیستانی صاحب.
په ګوتو او قلم دی برکت شه، تاسی همیشه د خپلو اتلانو قدر دانی کړی ، ستا دا قدردانی ددی ملی شخصیتونو څخه دا جوته کوی چی تاسی واقعآ د افغانستان اصیل بچی یی. پر هاغه شیدو او افغانی غیږه چی تاسی یی د وطن په الاهو لوی کړی یی درود وایم.
محترم استاد. زه خوږ ژبی حماسی او انقلابی شاعر ښاغلی مطیع الله تراب د جهاد له دورانه له نژدی پیژنم هاغه زما د ورونو او ورارو ډیر نژدی دوست او ملګری دی. مطیع الله تراب د نن ورځی شاعر نه دی هاغه د زخمی زړونو شاعر دی ده خپله شاعری او حیدری چیغی د جهاد له دورانه شروع کړی او تر اوسه یی دا سلسله په ډیره میړانه پر مخ بولی او وړیی. ښاغلی تراب خپله شاعری په ډیرو بدو اقتصادی شرایطو کښی بدون د ترس او لرز په پوره ایمانداری تر دی ځایه راورساوله، اوس زمونږ ایمانی وظیفه ده چی ددی خوږ ژبی شاعر قدردانی وکړو. دده کلام د واقعی افغانانو کلام دی، زه شخصآ جناب مطیع الله تراب د نن ورځی خوشحال خان خټک بولم ځکه چی دا یو یاغی او باغی شاعر دی. د ښاغلی مطیع الله تراب د کلام ځانګړتیا په دی کی ده چی دده هر شعر ځانته علیحده لذت شور او هیجان لری. زه که هرڅومره ددی حماسی انقلابی او یاغی شاعر په باره کښی ولیکم بیا هم د کمی احساس کوم. زما د جناب مطیع الله تراب ټول اشعار ډیر زیات خوښیږی دی په یوه شعر کښی داسی وایی.
سره د بغاوت جانانه ارتی تڼی ګرځی
تعجب نه دی پر دومره رقیبانو کی ژوندون.
قاسم باز ۱۲/۲۴/۲۰۱۸
ویرجینیا امریکا.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 25.12.2018

سلام به همه دوستان تقدیم میکنم!

خیلی قابل افسوس است برایم، که مقالۀ آقای روشان خادم صاحب را در رابطه با ناسیونالیزم با تمام باریکی هایش فهمیده نمیتوانم، گرچه خیلی به فهمیدن آن علاقه دارم.


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 25.12.2018

در اولین کنفرانس مطبوعاتی شهید سردار محمد داودخان بعد از پیروزی تحول ۲۶ سرطان سال ۱۳۵۲ یعنی تاسیس اولین جمهوریت در افغانستان ، وی در مقابل سوال یک ژورنالیست خارجی که از وی پرسید بود. چنین جواب ارایه نمود.
سوال .
نظرعمومی اینست که افغانستان بعد از پیروزی تحول ۲۶ سرطان ، به یکی از کشورهای اقمار شوروی پیوست ؟
جواب.
افغانستان به اقمار هیچ کشور نه پیوسته بلکه قمریست که بر دور محور ناسیونالیزم خود میچرخد.....
( د افغانستان کلنی خپرونه وزارت اطلاعات و کلتور سال ۱۳۵۲ـ ۱۳۵۳ ).
در اینجا بیجا نخواهد بود تا مقاله جناب حفیظ الله خالد شاعر و نویسنده ریالست کشور که بتاریخ ۱۱/۱۵/۲۰۰۹ در ویب سایت افغان - جرمن انلاین انتشار یافته یکبار دیګر ازسر مرور نمایم.
http://www.afghan-german.net/…/h_khaled_pasokhe_marhom_daud

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: روښان خادم   محل سکونت: Mississauga /Ontario    تاریخ: 24.12.2018

ستر او معظم استاد سیستانی صاحب ښاغلی ورور وطندوست صاحب !
ستاسوحضورته محبت اوارادت نه ډک احترم ، خلوص او مینه وړاندی کووم .
دمصرفیتونوله وجی ومې نشوکولای چې ستاسودمینی څخه مننه وکړم
اوس هم داسی الفاظ نلرم چې دزړه مینه مې ښکاره کړم
د استاد سیستانی صاحب څخه خاصه مننه کووم چې زماددری ژبی لیکنه(تجزیه طلبان در آینه)موخوښه کړی او وړاندیزموکړی وچې دالیکنه داونې دلیکنی په توګه د جرمن ان لاین په ښکلی پاڼه کښی دوطنوالولوستلوته وړاندی شی مننه کووم او ځان ستاسودمحبت مرهون ګڼم
د عزتونو وړ وروروطندوست صاحب ! ستاسودپیرزوینواومینی څخه مننه کووم چی زماددری ژبی دالیکنه موخوښه کړی ده.هغه څه چې زما خوږه دری ژبه یی په لیکلوکښی زما څخه توقع لری زه تری عاجزخوراباندی حق لری اوځان مکلف بولم چې داحق اداکړم هیله لرم چي د کمبودیوعذرتاسواوټول لوستوونکی ومني .


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 24.12.2018

نظر به راپور الجزیره و اخبار نن نواز شریف به هفت سال حبس محکوم گردید:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=347721915781025&id=100016296579989

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: محمد ولی آریا   محل سکونت: کلیفورنیای امریکا    تاریخ: 24.12.2018

گرامی مرد آگاه و حق گوی بی دریغ، جناب غلام حضرت، سلام های مرا بپذیرید .
قبل از همه بر خود واجب میدانم تا از توجه همیشگی جناب شما بر نوشته های خویش صمیمانه ابراز شکران نمایم . نا گفته نماند که اینجانب نیز نوشته ها و قضاوت های صادقانۀ شما را با دلچسپی می خوانم و اگر در توصیف آنها کوتاهی کرده ام صرفاً ناشی کهولت بوده است وگرنه سخنان و سخن گویان زیادی اند که دلم می خواهد آنها را بستایم وارج بگذارم که متاسفانه فرصت نمی یابم . البته انتقاد بر سخنان و سخن گویان را به جوانانی چون شما می گذارم « مزاح کردم » .
برادر گرامی ، با مطالعۀ الهی نامۀ شما، دریافتم که این استدعا از بارگاه الهی می تواند چه ابعاد وسیعی بیابد و ما تا کدام اندازه نیاز مند شناخت واقعی داشته ها و نداشته های خویشیم . و خصوصا جملۀ پر محتوای اخیر شما که « الهی به بشریت انسانیت اعطاء فرما » بسیار عیق است .. زیرا روزیکه که هم ظالم به انسانیت وعدالت بگراید و هم مظلوم حقوق انسانی خود را بداند، استدعائی است که برآورده شدنش حتی در یک حد کوچک ، سعادت بزرگی خواهد بود.
مرفق و کامگار باشید


اسم: محمد ولی آریا    محل سکونت: کلیفورنیای امریکا    تاریخ: 24.12.2018

دانشمند گرانقدر، محقق و نویسندۀ ارجمند و توانا جناب پوهاند دوکتورسید عبدالله کاظم، سلام بر شما
نقد بزرگوارانۀ تان را بر الهی نامۀ مختصر خویش از صمیم قلب سپاس می گویم ، نگرش دانا مردی چون شما بر برگی از درخت افکارم، مایۀ سر فرازی من است ، و تأمل شما را در کشف مکنونات آن نوشته، نشانه ای از حوصلۀ علمی و عمق معرفت شما می دانم که جناب شما آنرا بیشتر از استحقاق آن وصف کرده اید و مرا خوشنود ساخته اید لذا اجرش را از ایزد پروردگار برا یتان خواهانم ؛ اما آنچه بیشتر مایۀ مسرت و امید من شد که دریافتم با آنکه ما در سطح، ذوق های نسبتاً متفاوتی داریم؛ مگر در عمق ، درد ونیاز بزرگ و مشترکی ما را پیوند می دهد که می تواند با حفظ علایقی که خود به غنای روابط می انجامد ما را در مسیر اهداف ملی و انسانی ما یاری کند.
شاد، سلامت و سعادت مند باشید.


اسم: نور وهاب څپاند   محل سکونت: .    تاریخ: 23.12.2018

نظر ؛

د امریکا د متحده ایالاتو ویبپاڼې ډيلې کالر کې ( د افغانستان له پاره چین او پاکستان خپل پلان برسیره کړ ) تر عنوان لاندې لاورینس سلین چې يو پې اچ ‌‌‌‌‌‌ډې لرونکی د پوځ د احتیاط ځواکونو متقاعد ‌‌‌‌‌‌ډګروال دی ، د ‌‌‌‌‌‌ډيسامبر میاشتې په ۱۲ مه لیکنه کړي چې د هغې غټ ټکې ستاسو د معلوماتو له پاره خپروم .
هغه لیکې : په چاینا ‌‌‌‌‌‌ډيلې کې چې یوه دولتي رسنۍ ده د چین د متحد پاکستان یوه لیکونکې ( پاکستان د افغانستان د سولي د بهیر کیلي ده ) تر عنوان لاندي یوه مقاله خپره کړي . هغه په کنایه او شرمونکې توګه د افغانستان د راتلونکې اړوند د چین - پاکستان د پلان په هکله څرګندونې کړي دي .
د دې څرګندونو ریښه د بیجینګ د حکومتې غیر تینک تانک څخه چې د چین او نړیوال کېدو مرکز نومیږې ، منشا اخلې . دا مرکز د یو شمیر لوړپوړو چارواکو له خوا جوړ او مخته بیول کیږي چې یو له دوي ، په نړیوال سوداګریز سازمان کې د چین د غړي کولو مشر مرکچې ‌ؤ .

د نوموړې لیکوال مقاله په تیرو ۱۷ کلونو کې د بیځایه او له هغې څخه د ډ‌‌‌‌‌‌ډې کېدونکې جګړي ملامتې د امریکا په غاړه اچوي . خو په حقیقت کې دا پاکستان دی چې طالبانو ته خوندي ځایونه برابروي ، د هغوي د لښکر ملا تړې کوي کوم چې د نورو د ګټو له پاره جګړه پر مخ بیایې او بې شمیره خلکو ته یې مرګ ژوبله اړولې ده . د لیکونکې د نظریې خلاف ، دا د افغانستان جګړه نه ده چې ټوله سیمه یې بې ثباته او په خطر کې اچولي وي ، بلکه دا د پاکستان کورنۍ پالیسې ده چې اسلامې بنسټ پالنې ته وده ورکوي ، د قومونو خود ارادیت تر پښو لاندي کوي او په بهرنۍ پالیسۍ کې د ترهګرۍ څخه د ابزارو په توګه د استفادي له وجې جګړه اوږدوي .
لیکوال د پاکستان تر څنګ ، له جنوبې اسیا څخه په چټکی د امریکا د ایستلو په چاره کې د چین ، روسیي ، ایران او ترکیي رول ته ګوته نیسې . همدارنګه د یو کمربند او یوي لاري د باالقوه نوښت ، په ځانګړي توګه د چین - پاکستان د اقتصادي دهلیز له پاره چې یورو اسیا ، یانې روسییه او منځنۍ اسیا د افغانستان له لاري د ګوادر بندر سره نښلوي ، د امریکا وتل اړین ګڼې. لیکوال ادامه ورکوي ، دا چاره هغه وخت ممکنه ده چې د ویتنام په څير امریکا له افغانستان څخه په بشپړه توګه ووځې او پاکستان کولی شي د هغوي د خوندي وتلو اسانتیا برابره کړي . تر څو چې امریکا وتلو ته غاړه کینږدي ، تر هغې به طالبان په افغانستان باندي خپل بریدونه جارې ساتې . د لیکوال په نظر د کیسې په پاي کې د چین د یو کمربند او یوي لارې نوښت او د شانګهاي د تړون اهداف هغه وخت ترلاسه کیږي چې د چین - پاکستان پلوي باثباته افغانستان را منځ ته کېدل یقینې شي .

دلته د چین - پاکستان پلان داسې ‌‌‌‌‌‌ډاګیزه کیږي :

د چین متحد پاکستان به په افغانستان کې د طالبانو بریدونه زیات کړي چې د هغه هېواد حکومت کمزوری شي او په امریکا به دومره زور راوړي چې هغه د وتلو معاملي ته غاړه کیږدي . د پاکستان ، ایران ، روسیي او ترکیي سره جوخت به چین هم د منځګړتوب رول خپل کړي .
د افغانستان له پاره به یو ایتلافې حکومت چې د طالبانو ، منځلارو پاکستاني - چینایي پلوه افغان سیاستوالو څخه جوړ وي ، وړاندیز شي . د دې سره جوخت به د امریکا او ناټو ځواکونو د وتلو مهالویش هم تیاریږي.
افغانستان ته به د چین - پاکستان په اقتصادي دهلیز کې د اشتراک بلنه ورکړل شي ، د شانګهاي د سازمان اصلي غړیتوب ته به پورته شي چې د هغه هېواد د بیا جوړونې او ودي اساس برابروي .
پاکستان به د طالبانو د ملاتړ څخه لاس اخلې او د چین - پاکستان د ترهګرۍ ضد ځواکونو سره چې نور طالبان له افغانستان څخه لیري باسې یو ځاي شي ، د کوم څه له پاره چې لا له وړاندي مشترک تمرینونه تر لاس لاندي دي او له کله چې په کابل کې د چین او پاکستان پلوی حکومت تثبتیږي .
د جنوبي اسیا د اقتصادي ولکه کولو له پاره به چین په بلوچستان او عرب سمندرګې کې پوځي ا‌‌‌‌‌‌ډې جوړوي او په دې توګه به د هند سمندر د شمال او د فارس خلیج د اساسي سمندري لارو کنترول په لاس کې اخلې . په جیبوتې کې چینایي سمندرې ا‌‌‌‌‌‌ډه به د جنوبي چین د سمندرې ا‌‌‌‌‌‌ډو سره وتړي او هندوستان به کنج ته کړي .
د انګیزي له مخې د خبرو اترو میز ته په طالبانو تمرکز ، ښيې چې د امریکا حکومت د چین- پاکستان د پلان په وړاندي په جنوبي اسیا د غلبې کولو کومه ستراتیژي نه لري .

یادونه :
که د لاورینس سلین لیکنې ته چې د پاکستانې لیکوال د هغې لیکنې په تړاو شوي چې سرچینه یې د بیجینګ تینک تانک ً د چین او نړیوال کېدو مرکز څخه منشا اخلې ، وګورو وینو چې پاکستان ، چین ، روسییه ، ایران او ترکییه د خپلو ګټو د خوندي کولو په موخه په مشترک ‌‌‌‌‌‌ډول د افغانستان ځمکه کاروي ، جګړي ته ابعاد ورکوي او ان د سولي چاره په خپل لاس کې نیسې . د افغانستان له پاره د موقتې حکومت طرح راباسې او د افغانستان راتلونکی اقتصادي ټولنیز انکشاف پلانوي او چین ته په سیمه کې د امریکا د بدیل په توګه وړ ځاي لټوي .
د افغانستان د حکومت دننه ، په سیاسي تنظيمونو ګوندونو ، مدني ټولنو او د عامو افعانانو په منځ کې یو تعداد کړۍ او ځينې مستقل شخصیتونه هم په یو شمیر کچو کې د ورته نظر پلوي او یا مشابه طرحو ته عملي کار کوي . ځکه په ‌‌‌‌‌‌ډيرو ملي پریکړو کې د نظر تشابه او ورته والی کمزوری ښکاري . که د افغانانو اګاه کتګورۍ دغو حساسو او سرنوشت ټاکونکو مسألو ته له ملي افغاني لېدلوري پام ونه کړي ، ‌‌‌‌‌‌ډيره ستره تیروتنه به وشي چې د هغې جبران به بیا په هره بیه ناشونی وي .
له دې کبله د سولي د بهیر ، د نړیوالي ټولني سره د مشارکت ، د افغانستان د هر اړخیز انکشاف او سلامت مسألي زموږ ټولو هېوادنۍ چلن ایجابوي !

په درناوي


اسم: مسعود فارانی    محل سکونت: المان    تاریخ: 23.12.2018

از جناب استاد انجنیر سلطان جان کلیوال صاحب، شاعر پــُر شور ملی افغانستان صمیمانه سپاسگزارم که نوشتۀ عاجز بنده را توجه جدی نموده اند.
نظر گرامی ایشان در بخش «فرهنگ عامیانه » نظر بسیار صائب وقابل اهمیت فراوان است. چنین دیدی سبب افتخارم شد.
با سعادت وسلامتی ها در پناه آفریدگار عالمیان باشند .


اسم: آصف بهاند   محل سکونت: ډنمارک    تاریخ: 23.12.2018

استاد سیستانې صاحب ته سلامونه او درناوی!
د ښاغلي تراب په باب زما مقالې ته مو له پاملرنې او د تراب صاحب د شعرونو د شکل، محتوا او په ځانگړي انداز سره د وړاندې کولو په باب ستاسو له استادانه او عالمانه نظر څخه مننه.
لکه څنگه چې زما د مقالې په سرلیک کې راغلي دي، دا د ښاغلي تراب په باب زما د خبرو لومړۍ برخه وه چې د ده د یو ټوټه شعر په ملتیا خپره شوه، د تراب د ژوند او اشعارو په باب نورې خبرې او د ده د کلام گڼې بیلگې به په نورو برخو کې وړاندې شي.


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 23.12.2018

سلام ها نثار آقای روښان خادم و به حضوراستاد آصف بهاند!
روښان خادم، مقاله تحلیلی بسیارمهم مبتنی براحساس وطپرستانه زیرعنوان (تجزیه طلبان در آیینه)نوشته وعواقب خطرناک تجزیه کشور را برای مردم افغانستان برشمرده اند. نویسنده پس از بحث اصلی عدم امکان تجزیه کشور، تصویری ازعواقب و خطرات تجزیه که خالی از خطر نسل کشی وتصفیه حسابهای قومی نخواهد بود وشبیه مهاجرت هندوها از پاکستان به هندوستان وحملات بیرحمانه مسلمانان پاکستانی برجان ومال هندوها ودومیلیون کشته هندو وده ها میلیون مهاجر گرسنه از هند به پاکستان، در جلو چشم خواننده میگذارد که واقعا مو براندام انسان راست میسازد. وسپس از مردم افغانستان میخواهد که فریب سخنان عوام فریبانه تجزیه طلبان بیگانه پرست وایجنتان اجنبی را نخورند ورنه با سونامی نسل کشی های خطرناک قومی وزبانی ومذهبی روبروخواهند گردید چنانکه هند وپاکستان ویوگوساوی درد ورنج چنین سونامی نسل کشی را تجربه کردند ومیلیونها انسان مفید خود را بدست نابودی ومعیوبی دادند.این مقاله می باید در جمله مقالات برگزیده هفته برای مدتهای مدید گذاشته شود تا خوانندگان بیشتری آنرا بخوانند ونتایج آنرا با دوستان وآشنایان خود شریک سازند.بازهم از جناب وطندوست عزیز تشکر میکنم که مرا با تبصره خویش بخواندن این مقاله تشویق نمود.وبرای آقای روشان خادم طول عمر وسلامتی آرزومیکنم.

مقاله دیگری که از خواندن آن سخت لذت بردم، یادکرد کوتاهی از مطیع الله تراب شاعر آتشین کلام زبان پشتو است که نویسنده وی را(د ډکو زړونو چیغه) نامیده است وبعد یک قطعه شعر او را به خوانندهگان پیشکش نموده است.
به نظرمن، مطیع الله تراب را نمیتوان درسخن،یا کلام یا چندسطر وچند صفحه نوشته معرفی کرد، باید او را در هنگام دکلمه شعرهایش دید ودرد ها وسوزها وگدازهایش را درک نمود.هیچ شنونده ای نیست که با شنیدن دکلمه شعر او، موی ها بر روی بدنش راست نه ایستد. تراب هنگام خواندن شعرش به دریای طوفانی ای میماند که امواج دکلمه های شعرش ، شنودگان را نیز با خود بردوش این امواج به سیر این طوفان می برد. من هرباری که او را درحال خواندن اشعارش در محفلی می بینم، بیدریغ خود را با طوفانی از درد ورنج وخشم مردمی توهین شده ومحکوم به مرگ وبی سر وبی سر پرست، روبرو می یابم که برای نجات شان از نابودی آنها را به بیداری واتحاد دعوت میکند،ودلم میخواهد عمر باقی مانده ام را درقدمهای تراب نثارکنم.ازخداوند برای این شاعر آتشین کلام و مبارز دلیر وطن طول عمر وسلامتی آرزومیکنم.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 23.12.2018

سلام و صبح بخیر به همه دوستان تقدیم میکنم!

چون برای چند روز در سفر بودم، نتوانستم از شاغلی محترم روشان خادم صاحب به موقع تشکر کنم، که به خواهش خوانندگان از جمله به من جواب مثبت دادند و این مرتبه مهربانی فرموده و مقالۀ خیلی مهم شانرا به زبان دری نوشتند. یک عالم تشکر خادم صاحب محترم!

تنها از تصور تجزیۀ وطن عزیز ما و نتایج فاجعه بار آن بر مردم عوام موی بر بدن انسان (به گفتۀ ایرانی ها) سیخ میشود، آنهم به خاطریکه چند تا نوکر اجنبی، خود خواه و زراندوز بیشتر به بیگانه ها خدمت کنند و بیشتر زر بیاندوزند.

کشور های اروپائی بین خود مرز ها و مالیات را از بین بردند، زیرا برای اقتصاد شان مفید واقع میشود، اما در کشور های جهان سوم کوشش میکنند، مرز هائی بوجود آورند، تا هر کدام شان با رهبران زراندوز و فاسد آن معامله کنند و دار و ندار کشور ها را به مفت تاراج نمایند.


اسم: انجنیر سلطانجان کلیوال   محل سکونت: Canada    تاریخ: 23.12.2018

قدرمن استاد مسعود فارانی ته درانه احترامات رسوم.
د ډیری بوختیا له کبله می و نه شو کولی چی د قدرمن استاد فارانی صاحب په درانه قلم دقدرمن محقق عارف «عزیز» په فرهنګی اثر باندی ډیره ګټوره لیکنه چی ۱۲/۱۲ ۲۰۱۸ باندی په دی درانهه سایټ کی خپره شوی ده په خپل وخت پوره غور سره و لولم. له نیکه مرغه نن می دا فرصت و موند چی دا ډیره په زړه پوری معلوماتی لیکنه چی قدرمن فارانی صاحب په ډیر وضاحت سره د فلکلوریک ادب د اهمیت او د انسانی ټولنو په فرهنګی تاریخ کی د هغی د ستری ونډی په هکله څه راټول کړیدی او ورسره یی د قدرمن عزیز صاحب او د هغه د درنی میرمنی درنی هلی ځلی په دی برخه کی څیړلی دی، زما په ګمان دا یوه شپږ مخیزه لیکنه د یوه دروند شپږ سوه مخیزه کتاب په اندازه وزن او علمی ارزښت لری. زه په پوره جرئت سره دا ویلی شم چی په پوهنتونو کی د فرهنګ د څانګی د زدوکونکو د پاره دا لنډه مګر درنه او پخه لیکنه دوی ته دومره ډیر څه ور کولی شی چی ممکن په لسګونو کتابونه به یی ور نکړلی شی. زه قدرمن استاد مسعود فارانی صاحب ته د احتراماتو سره یو ځای د داسی نورو مهمو او ضروری لیکنو د پاره د پوره حوصلی سره د ښی روغتیا او کاملی سلامتیا د پاره دُعا کوم او قلمی توان یی لا توانمند غواړم. په درنښت کلیوال


اسم: غلام حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 23.12.2018

" د سولی امیدونه چا پیدا کړه"
مینی خورکی!
د سولی پروسې ته کتنه او هیله فقط په ملی- انسانی احساس تر سره کېدای شی نه د حزبی- عقیدتی- فکری تنګی زاوئې څخه.اصلاً سوله هغه څوک راوستلای شی کوم چه جګړه ئې راوستې ده.
دا ډول تبلیغاتی لیکنی به د ددې او هغه کس د بریالیتوب لامل ونه ګرځی.


اسم: غلام حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 22.12.2018

سلام.
ضمن تعظیم به شخصیتِ بی آلایش و پاک استاد ګرامی و معزز جناب اقای محمد ولی آریا و تحسینِ انګشتان نا ترس و حق ګوی ایشان:
الهی!
به آنها نان و حِرص و آز بیشتر عطا فرموده اید و به ما خوانِ صبر و قناعت و حیا و نیاز بیشتر عطا فرموده اید.
الهی!
کاری کُن که:
آنها نان ( چربِ و عالی) خویشرا
و ما خوان ( خُشک و خالی) خویشرا
در منزلګاهِ راستین انسانیت ( همانا خلافت تو) با هم شریک بسازیم
تا
جوهر انسانیت هر دوی ما:
در صفحۀ هستی تکمیل و رنګِ خودی بخود بګیرد.
فعلاً که:
درونِ ما انسانیت محض است ولی بیرون ما دور از شأن انسانیت
و اینها:
درون شان وحشت محض( از نوعِ مُدرن)است ولی بیرون شان انسانیت محض می نمایاد.
الهی!
به بشریت، آدمیت عطاء بفرما!


اسم: سیدعبدالله کاظم   محل سکونت: کالیفورنیا    تاریخ: 22.12.2018

دیشب نوشته ای از قلمبدست فرهیخته جناب محمد ولی آریا را تحت عنوان "مناجات سیاسی" خواندم و در هر جملۀ آن مکث و تأمل کردم، مرا به دنیای تعقل برد وهم با دسایس شیطان چنان آشنا ساخت که گوئی بحری را در کوزه ای گنجانیده و تقدیم اهل خرد کرده تا به عمق مشکل وطن پی برند و دست نیاز به درگاه خالق بی نیاز بلند دارند و از او بخواهند تا سر این کلاوه ای سردر گم وطن و وطنداران ما را باز کند و از راه شیطان دوری جویند و به اصل انسانیت رجوع نمایند. این نوشته چه در عمق و چه در کلمات و جملات قصار یک شهکار است هم ادبی و هم فلسفی و هم رجوع به ذات کبریایی. با عرض ارادت به جناب شان


اسم: مسعود فارانی    محل سکونت: المان    تاریخ: 22.12.2018


احترامات وسلامهایم را جناب سیستانی صاحب به پذیرید !

ازتوجه جناب کاندید اکادمیسین استاد محمد اعظم سیستانی مشکور وسپاسگزارم. جملات رنگین وسنگین ایشان سبب افتخار بنده گردید.
مورخ نستوه قلمدار ملی جناب سیستانی که بوسیلۀ انشاء(خلاقیت) شیوا وزیبا مثل همیشه، وسعت حسن نظر ایشان را در مورد نوشتۀ عاجز اخیر بنده بیان فرموده اند صمیمانه اظهار امتنان وشکران دارم .
در پناه سعادت ها وسلامتی ها باشند.


اسم: مسعود فارانی    محل سکونت: المان    تاریخ: 22.12.2018


بزرگان گرامی هریک جناب وطندوست و جناب حسیب الله احتراماتم را پذیرا شوند.

نوشته بنده معنون به (عارف "عزیز" و کتاب "فرهنگ گذرگاه") که از جانب بزرگان قلم مورد توجه قرار گرفت سبب خشنودی زیاد بنده گردید.

بخصوص از توجه جناب وطندوست و جناب حسیب الله صمیمانه شکر گزارم.
بزرگی و توجه نظر گرامی و صائب ایشان رهنمون ارزشمند برایم محسوب می شود. در پناه پروردگار باشند. قلبا ً ازجنابان ایشان سپاسگزارم.


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 22.12.2018

شورای امنیت ملی میگویند:
هیچ کشوری صلاحیت بحث روی ساختارهای جدیدحکومتی را ندارد.
ما میگویم.
در ۱۸ سال ساختارهای حکومتی افغانستان را کیها ساخت ؟. هر که حکومت میسازد وی صلاحیت بحث روی ساختارهای انرا نیز دارا می باشد.
---------------------------------------------------
از تبصره نیش دار جناب داکتر صاحب غروال نیز متشکرم.


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 22.12.2018

مطمئن کاملآ د صلحی صحیح تحلیل په ‍‍‍‍‍ډیر ښه صورت سره کړۍ دی ، طالبان د خلیلزاد نیالګی دی او همدوی د سلاح جمع کولو پروګرام په ۱۹۹۵ کال شروع اوابتدا ۱۹۹۶ کال کښي د خپل باغوان ( زل خلیلزاد ) او پاکستان په وسیله شنډ کړیعنی همدا طالبان دخرڅ شوو حلقو کښي شامله ډله دی!

کابل کښي یو طالب چی د حج او اوقافو معین ارزو ښکاره کړه چی د ما سره وګوری او هغه د یو دوست کورته راغلو نو فورآ ئي دخلیلزاد په صفت شروع وکړه نو ما ورته وویل چی بس ئي کړه تاسو د نورو خرڅ شوو ګیرورو او خرڅ شوو کمونستانو سره هیڅ توپیر نلرۍ او دا چرندیات بل ځای کښي بابولا کړه تاسی ما پیژنۍ او زه تاسی نو پر تاسو باور کول تاریخی خطا دی نو هغه وویل چی زه پوهیږم تاسی ولی دومره غوسه لرۍ !
بیا هم باید په افغانستان دا قتلونه ختم شی او واقعی صادقانه صلحه مینځه ته راشی او طالبان باید افغانستان د روسیی ، امریکا ، چین ، ایران او پاکستان جګړی مرکز ونه ګرزی !!!!


اسم: دوکتور غروال   محل سکونت: ویانا    تاریخ: 22.12.2018

باز صاحب د ډیرو ډزونو مینځ کښي کله کله نښی ویشتلۍ شی اوسنی نښه ئي ټیک پر مینځ ویشتی دی !!


اسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 21.12.2018

په افغانستان کی اوسنی جګړه د طالبانو او د امریکا د متحده ایالاتو دقوا او ناتو د قواو تر منځ جګره ده، افغان حکومت د خپل د ملی دفاع د وزارت ساحه نشی ساتلی، نو په همدی خاطر طالبان د کابل د حکومت سره خبرو ته زړه نه خوښوی، له بله طرفه د کابل اداره په خپلو کی همغږی نلری ټول په خپل سر دی ، نو دداسی خود سره خلکو او اداری سره په اول سر کی د خبرو کولو نه ، نه خبری کول بهتر دی. متل دی چی وایی په ډیر قصابانو کی غوا مرداریږی.
محقق یو ډول صلحه غواړی، دوستم بل شان، عطا قانونی او عبدالله بل شان، سیاف او حکمتیار بل ډول.
زه باور لرم، کله چی امریکایان د طالبانو سره نهایی نتجی ته ورسیږی د کابل مختلفی ډلی به اتوماتیک صلح ته غاړه کیږدی. ځکه چی هغوی اوس هاغه پخوانی در غرو رغو، پای لیچ او ګیره ور جنګجویان ندی، اوس یی په میلینونو سرمایه پیدا کړی، په داخل او خارج کی بزنسونه او بنګلی لری روڼی او بچیان یی د دونیا په عالی یونیورستیو کی سبقونه وایی، د یوی خانمی پر ځای اوس هر یو یی د څو خانمانو څښتننان شوی دی. دوی د خپلو شخصی ګټو د خوندی کولو په خاطر هم مجبور دی چی د لالا خبری ته غوږ ونیسی .
اساسی قانون په خپله د کابل وکدارانو نقض او تر پښو لاندی یی کړی اساسی قانون ته دوی احترام نلری. دوی د اساسی قانون مواد پر ځان نه قطبیق کوی نو څنګه دوی د نورو نه دا غوښتنه کوی. وسلام.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 21.12.2018

از سی ان ان گرفته شده:https://edition.cnn.com/videos/politics/2018/12/20/donald-trump-afghanistan-announcement-jake-tapper-lead-sot-vpx.cnn/video/playlists/this-week-in-politics/


اسم: انجنیر سلطانجان کلیوال   محل سکونت: Canada    تاریخ: 21.12.2018

ټولو درنو لوستونکو دوستانو ته سلامونه رسوم. پرون زما یو شعر په دی درانه ویب سایټ کی د« منظور پشتین ته» تر نامه لاندی خپور سویدی چی وروستی بیت یی د کومی تخنیکی ستونزی له امله ناسم راغلی.چی سم یی داسی دی:

منظوره! اسان نه دی ، ګلخانۍ سره دی جنګ دی
رنخور مه شی « پشتینه »، غلامۍ سره دی جنګ دی.

که درنو چلونکو دوستانو ته ممکنه وی چی سم یی کړی خو ډیره ښه ده زه به یی ممنون یم او که نه نو لوستونکی دوستان دی ما و بخښی او په دا پورته بڼه دی و لولی. ډیره مننه کلیوال.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 20.12.2018

در مورد شغالان و واقعیت های جهان از ویدیوی ذیل میتوان برداشت کرد که از فیس بوک گرفته شده است:

https://www.facebook.com/mubarezaafg/videos/441619536021936/


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 19.12.2018

در ارتباط به نوشته ام به وب سایت عمومی سناتوران در مجموع در مورد کشتار اطفال و دزدی اعضای بدن شان،به من جوابی آمده و لست مکمل اسمای سناتوران امریکا، تلفون و ایمیل شان داده شده است که در اخیر درج مینمایم. اگر کسی درک و احساس مسٔولیت در عمل و با فهمیدگی مینماید، به ایشان مراجعه نمایند، اما باید دانش مکمل رفتار سیاسی امریکا را بلد باشد، لطفاً اگر خواسته باشید، مراجعه فرمایید. متن نوشتهٔ اول من در این دریچه به اصطلاح نام شریف هاشمیان صاحب، موجود است. به عملکرد من جز دو یا سه نفری لبیک نگفت، دانستم که نزد دیگران ارزشی ندارد. پس عملکرد من هم بیهوده است.:
You have reached the webmaster of the main Senate website. This address is for comments regarding the design or functioning of the website only. I'm sorry but I am not authorized to forward mail to senators. You may find a listing of contact information for all senators on the Senate website at:

https://www.senate.gov/senators/contact/

I hope this is helpful.

Best,

Simin Xi
On behalf of the Senate Webmasterاسم: قاسم باز   محل سکونت: ویرجینیا امریکا    تاریخ: 19.12.2018

محقق و نویسنده ریالست جناب محترم کاندید اکادمیسین سیستانی صاحب بزرګ.
از عطف و توجه شما بزرګوار در مورد نوشته چند سطری من اظهار سپاس بی کران مینمایم. جای بسا خوشی است که مقاله و نوشته ناچیزی من مورد دلچسپی و علاقه شما قرار ګرفته.
استاد بزرګ. بنده بحیث یک فرد خانه بزرګ افغان و بحیث یک فرزند درد دیده افغان تا توان وقدرت خود همیشه کوشش خواهم نمود تا حقایق را بدون هیچ ګونه ملحوظات شخصی با خور هموطنان خود بدهم. میدانم که بضعی حقایق شاید خلاف میل یک عده هموطنانم باشد و ګاهی اوقات باعث خاطر ملال انها ګردد که این یک امر طبعی است. ولی یک چیز باجرات عرض کرده میتوانم بګویم ان اینکه. بهیچ صورت بخاطر ګل روی این و ان از ګفتن حقایق چشم پوشی نخواهم کرد. من به هیچ کس دشمنی شخصی ندارم، و بغیر از خدا بزرګ از هیچ بنده اش ترس و حراس ندارم. نه ارزو اندوختن سرمایه دارم و نه در فکر چوکیها و مقامهای دولتی استم. پس این وظیفه وجدانی خود میدانم تا به اندازه توان و قدرت خود حق مردم مظلومم کشورم را که بالای شانه هایم ګرنګی میکند تا اندازه ادا کرده باشم.باز هم از لطف و شفقت تان جهان سپاس. باعرض حرمت.
دست از طلب ندارم تا کام من براید
یا جان رسد به جانان یا جان زی تن براید.


اسم: ع و حيدرى   محل سکونت: سدني استراليا    تاریخ: 19.12.2018

شب, روز شد هنوز ما درك نكرديم كه ترورست كى است ؟ أيا ليلى مرد بود؟
جناب غيرت صاحب،
'پردي كت تر نيمه شپى'


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 19.12.2018

محترمین افغان جرمن آنلاین، لطفا اگر لازم دید شما باشد داستان ذیل را نشر در غیر آن حذفش فرمایید. در ارتباط قره کشیدن یک واقعیت را به منوال شوخی یاد میکنم که واقعاً من در اکادمی نظامی تخنیک شهر برنو در چک چوب زدن را استادانه یاد گرفتم، مانند برلین که قره کشیدن را یاد میدهند، باورم آمد: در روز اولی که این گروپ هشتاد نفری ما از میدان برده شدیم باید چهارده روز را در قرنتین میگذشتاندیم تا معاینات صحی انجام داده شود.روز اول به گمان اغلب قبل از چای صبح داخل یک لین عقب به عقب ساخته شدیم، در حوالی هفت صبح، از دهلیز به بعد تا داخل اطاق معاینه یکی عقب دیگر باید می ایستادیم.خط به خط پیش میرفتیم، نفری که به خط آخر داخل اطاق میرسید باید ایزار یا پطلون خود را می انداخت و خود را خم میکرد و آنچه را که خلیل جان یاد کرده باید با دو دست باز یا واز میکرد، همصنف دیگر هم در عقب نگاه میکرد. چوب های در حدود سی سانتی و بعض چوب ها به گمام پنجاه سانتی طول داشت و مانند چوبک گوشپاکی، یک انجام چوب پنبه زده شده بود و داکتر آنرا داخل کمی داخل میکرد و بعد داخل بوطلی که نام هر کدام را داشت ، میگذاشت. من از نفری که در پیش من بود عمیقاً نگاه کردم تا نوبت خودم رسید. از آنجاه من این کار را خوب یاد گرفتم، فضل خدا که من در ذیوریخ بودم و نه در برلین.به هر صورت از جمله به گمان اغلب که دو نفر قرنتین یک ماهه شدند که تبرکلوز داشت، یک تعدادی هم کرم که دوا باید میخوردند. این بود داستان چوب زدن که یادم می آید، هنوز هم میخندم. خلیل جان معروفی هم درین گروپ بودند، این داستان را حتماً فراموش نکرده اند.


اسم: روښان خادم   محل سکونت: nadaMississauga /Ontari/Ca    تاریخ: 18.12.2018

نویسنده ای توانا وبرادرارجمند محترم وطندوست صاحب ، محترم کاندید اکادیمیسن استاد سیستانی صاحب ، ښاغلی ورورحکیم روان صاحب ، ښاغلی ورورکلیوال صاحب ، محترعبدالستارصاحب و اداره محترم جرمن انلاین ! به همه ای شما بزرګواران سلام وبرای همه شما محترمین مراتب ارادت تقدیم است.
خیلی مسرورم که دونوشته این خدمتګاروطن راپسندیده اید وازنظریات عالمانه ای همه ای شما اموختم.
از زحمات محترم عبدالستارصاحب که نوشته پشتو(باعظمته ساده ملت) من را باادبیات و نګارندګي خیلی عالی به زبان شیرین دری ام ترجمه نموده اندخیلی مشکورم امیدوارم ازشما دوستان عزیز بشتر بیاموزم.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 18.12.2018

از فیس بوک گرفته شده، اگر لزوم به نشر داشته باشد، لطفاً دریغ نفرمایید:

زلیخا "واعظی
----------------
زلیخا واعظی فرزند میر محمد علی از نواده ی میر محبوب فرزند میر واعظ کابلی علیه الرحمه از سادات مشهور کابل است که نسب ایشان از طریق میر ابوالقاسم مدفون در شهدای صالحین ٬ پدر کلان میر واعظ کابلی مدفون در بارانه کابل به بن موسی کاظم و ازان طریق به پیامبر اکرم ص میرسد . ایشان با میر محمد یونس واعظی شاعر معاصر کشور ٬پدر مرحوم و بزرگوار بنده مناسبت خواهر را داشته است .
زلیخا واعظی تفسیر قرآن ٬ حدیث و ادبیات را نزد پدر و پدر کلانش فرا گرفت . مقالات و شعر هایش در نشریه های مختلف کابل به چاپ رسیده است . وی در سن سی و پنج سالگی شوهرش را از دست داد و بقیه عمرش را در تربیت فرزندان و سرودن شعر و مطالعه کتب و آثار ادبی سپری نمود .
این بانوی بزرگوار و با شهامت وطن در سال ۱۳۵۶ خورشیدی به حیث مادر ممتاز سال شناخته شد .
زلیخا واعظی بیشتر از دو دهه ی اخیر عمرش را در مهاجرت سپری نمود و سر انجام روز سه شنبه اول اکتوبر ۲۰۰۳در ایالت ویرجینیای امریکا به عمر بیشتر از ۹۰ سال جان را به جان آفرین تسلیم نمود .
این بانوی سخن شناس و شاعر خوش قریحه تا هفته های اخیر حیات خویش ٬ روز ها را به مطالعه ی نشرات و ادای فرایض دینی سپری مینمود .
این فرزند با درد کشور ٬ همواره بیاد وطن و هم میهنانش اشک میریخت و از بارگاه ایزد متعال ختم مصایب ٬ آلام و تیره روزی را استدعا میکرد .
اشعار ذیل نمونه کلام وی میباشد :
مرغ بی بال و پر هستم آشیان گم کرده ام
ناله از دل چون کشم راه فغان گم کرده ام
زندگی حیف است بر من با چنین بار گران
مسکن آبایی ام کابلستان گم کـــــرده ام
در میان آتش دل میگذارم ٬ همچو شمع
کشور زیبای خود ای دوستان گم کرده ام
زیستن در رنج و سختی مردن تدریجی بود
گریه دارم چون پدر باغ جنان گم کرده ام
ای گرامی میهنم ٬ ای قلب پاک آســـــیا
نو بهار و گلشنت را این زمان گم کرده ام
شوکت و آن حشمت دیرینه ی تاریخ تو
میرسد در خاطرم هوش و روان گم کرده ام
ملک بیگانه به من چون گوشه ی زندان بود
میهن زیبای خود افغانســــتان گم کرده ام
و یا :
پند و اندرز مرا در گوش دار --- تا شوی در دین و دنیا کامگار
حاجت بیچاره و مسکین برآر --- تا بر آرد حاجتت پروردگار
تا توانی صحبت دانا گـــزین --- با حریف بد نگردی همنشین
صحبت دانا بلندت میـــکند --- در نظر ها ارجمندت میکند
ای پسر از صحبت نادان گریز---تا نگردی سفله طبع و بی تمیز
پند من دارو و درمان بخشدت --- از همه رنج و الم برهاندت
ویا :
مپســــــند خدا را که چنیــــن زار بمیرم
در محنت و در رنــــج گرفتـــــــــار بمیرم
مپســــند خــــدا را که جدا از وطن خود
در گوشه ی بی مونس و غمخوار بمیرم
ای باد صبـــــا زود شو آور به مشـــامم
بــــــوی وطنم را که سبکســــار بمیرم
در خاک شهیدان وطن با دل صــد چاک
جامه بدرم نعـــــــره زنم زار بمیـــــــرم
ای کاش به خــــاک وطنم با دل خونین
گریان شده با دیده ی خــــونبار بمیــرم
خــواهم که به سوی وطنم پر بگشایم
مگــــــذار که چــــون مرغ گرفتار بمیرم
با پیــــــکر فرسوده و با قلب شکسته
بی مرحم و بی دارو و تیـــــــمار بمیرم
اینست مرا بیم که بسوی وطن خویش
شــــــادان روم و با دل افگار بمیـــــــرم


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 18.12.2018

سلام به همه دوستان وهمکاران این پورتال وبخصوص به اقای فارانی وآقای روشان خادم وآقای قاسم باز!
درغرب آنهای که شغل ووظیفه ای دارند، بدون مبالغه وقت سرخاریدن ندارند، واما وقتی به خود می بینم که نه کاری دارم ونه وظیفه رسمی، چنان خود را مصروف وغرق کارهای کمتر سودمند می بینم که فرصت ندارم روزانه بیش از دویا سه مقاله خوب این پورتال را بخوانم ویا کتابهای را که دوستان برای من فرستاده اند وانتظار معرفی کتاب خود را دارند، فرصت دست نمیدهد تا آنها را بخوانم و هریکی را بطور فشرده معرفی نمایم وبه همین خاطراست که برخی از مولفان از من آزرده شده اند، اما هرچه باشد، یک علت عمده دراین کوتاهی، کمبرسن وضعف چشمهایم است که زود از مطالعه خسته میشوم و نیروی مطالعه را درمن کم ساخته است.
یکی از کتابهای که مدتها قبل دوست گرامی آقای عارف عزیز برایم فرستاده بودند تا آنرا بخوانم وتبصره ای برآن بنویسم، همین کتاب "فرهنگ گذرگاه" است که خوشبختانه جناب مسعود فارانی آنرا با دقت خوانده وبرمحتوای آن نقد وتبصره جامعی نوشته اند. منابعی که در پایان مقاله آقای فارانی ارائه شده، نشان میدهد که نویسنده برای نقد وتحلیل محتوای کتاب مورد بحث چی تعداد کتابهای مهم را مرور کرده وچی مقدار از عمر عزیزخود را برای نوشتن این مقاله صرف کرده اند. من به حوصله و وقت آقای فارانی درنگاشتن این مقاله آفرین میگویم وبا خواندن آن امروز احساس کردم بارگرانی از روی شانه های من نیز برداشته شده است، زیرا که ایشان « فرهنگ گذرگاه" را خیلی بهتر از من به معرفی گرفته اند واین امر علاقمندی وی را به فرهنگ عامیانه کابل زمین نشان میدهد.

از مقاله آقای فارانی که بگذرم، ازخواندن مقاله کوتاه اما عمیقاً وطن پرستانه آقای روشان خادم که توسط جناب عبدالستار با ادبیات روان وزیبایی از پشتو به دری برگردان شده است و محتوای آن آرزوی قبلی هرشخصیت ملیگرای افغان است، مرا سخت تحت تاثیر قرار داد و از مطالعه اش به اندازه یک کتاب خوب لذت بردم. برقلم این هموطن تازه وارد به عرصۀ پورتال افغان جرمن برکت آرزو میکنم.

سومین مقاله ایکه از آن احساس سرور ولدت نمودم، مقاله آقای قاسم باز تحت عنوان (صلح تو جنگ است !) می باشد که مخاطبش سیاست دوپهلوی امریکا درمقابل پاکستان می باشد. نویسنده سیاست امریکا رادر برخورد با پاکستان وایران ومذاکره با ظالبان یک نیرنگ سیاسی بیش نمیداند واین مطلب را با کلمات روشن وواضح بیان میکند. بنابرین ،برای هرسه تن نویسندگان فوق الذکر تندرستی وطول عمر آرزو میکنم.
با حرمت فراوان


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 18.12.2018

به محترم خادم صاحب سلام و احترامات و به آنانیکه نوشتهٔ ایشان را تایید نموده اند. یک خوابی است که به اصطلاح طبی به نام خواب اپنوی گفته میشود که از گزیدن یک نوع پشه پیدا میشود ، این ملت بیدار نمیشود و اگر بیدار هم شود باز میخوابد، غرور، تکبر، جهالت، احساسات ، تخریب فردی ،مرده پرستی و یا با بسیار پستی محکمهٔ بدون سند رفتگان که از خود دفاع کرده نمیتوانند، کتاب میخوانند در خواب ولی درکش نمیکنند و کورکورانه قبولش میکنند و اینهم در لحظات بیداری.دو سه نسل به کار است که اگر این ملت بیدار شود و آنیکه بیدار شود باز پشهٔ دیگری زهر میپاشد. در عین زمان اعلیحضرت امان الله خان امید بیداری این ملت به وجود آمد که چنان نابودش کردند که فکر میکنم که اقبال، گرچه مذمت میشود ولی این داد بیدار شدن را زد، اما گوش شنوای آنرا نشنید:

ای غنچه خوابیده چو نرگس نگران خیز
کاشانهٔ ما رفت بتاراج غمان خیز
از ناله مرغ چمن از بانگ اذان خیز
از گرمی هنگامه آتش نفسان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
خورشید که پیرایه بسیمای سحر بست
آویزه بگوش سحر از خون جگر بست
از دشت و جبل قافله ها رخت سفر بست
ای چشم جهان بین بتماشای جهان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
خاور همه مانند غبار سر راهی است
یک ناله خاموش و اثر باخته آهی است
هر ذره این خاک گره خورده نگاهی است
از هند و سمرقند و عراق و همدان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
دریای تو دریاست که آسوده چو صحراست
دریای تو دریاست که افزون نشد و کاست
بیگانهٔ آشوب و نهنگ است چه دریاست
از سینه چاکش صفت موج روان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
این نکته گشاینده اسرار نهان است
ملک است تن خاکی و دین روح روان است
تن زنده و جان زنده ز ربط تن و جان است
با خرقه و سجاده و شمشیر و سنان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
ناموس ازل را تو امینی تو امینی
دارای جهان را تو یساری تو یمینی
ای بندهٔ خاکی تو زمانی تو زمینی
صهبای یقین در کش و از دیر گمان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
فریاد از افرنگ و دلآویزی افرنگ
فریاد ز شیرینی و پرویزی افرنگ
عالم همه ویرانه ز چنگیزی افرنگ
معمار حرم باز به تعمیر جهان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 18.12.2018

سلام و صبح بخیر به تمام دوستان و بخصوص به آقای نهایت محترم عبدالستار از لندن!

از جناب محترم عبدالستار یک جهان سپاسگزارم، که به خواهش من جواب مثبت دادند و پارچۀ ادبی شاغل روشان خادم صاحب را به دری ترجمه نمودند. قلم و قامت شما محترم را همیشه رسأ میخواهم!

از متصدیان محترم وبسایت ملی ما خواهش میکنم، اگر زحمت نمیشود، این ترجمه را در صفحۀ مقالات نیز نشر فرمایند، تا خوانندگان دری زبان ما نیز از احساس عالی این " غمنامۀ ملت افغان" مستفید شوند.
تشکر!


اسم: عبدالستار    محل سکونت: لندن     تاریخ: 18.12.2018

بنا بر خواهش ښاغلی وطندوست صاحب ترجمه ی نوشته ښاغلی روشان خادم از پښتو به دری ذیلا تقدیم است:

ملت ساده ای باعظمت؟

امروز دلم سخت گرفته است. نهایت غمگینم که سر و صدای ملی گرایی از کسانی شنیده میشود که هفتاد هزار اهالی بیگناه، جنگزده، درد دیده، و به نان و مصونیت محتاج پایتخت وطن مرا کشته اند - کسانی که لشکر های سرخ و سیاه را برای درهم کوبیدن این ملت با خود آورده اند؛ کسانی که زنجیر جاسوسی و غلامی را بر گردن نهاده اند؛ کسانی که به خاطر امیال باداران شان شخصیتهای ملی وطن را ترور کرده و میکنند؛ کسانی که عکسهای افراد بدنام تاریخ زیب خانه های شان است؛ کسانی که به دامادی قاتلین تاریخ فخر میکنند؛ کسانی که پدر، برادر، خواهر، مادر، خانواده، وطن، قریه، خانه، مسجد، هجره و دیره من و شما را به خاک و خون یکسان کرده اند؛ کسانی که من و شما را با هم دشمن ساخته و تاریخ، غرور و افتخارات ملی من و شما را فروخته اند.
آیا توجه کرده ای که آنها چه میگویند و چه نقشه های دارند؟
امروزآنها برای من و شما فریاد های ملی گرایی و وحدت ملی سر میدهند، برای برائت خود سعی و تلاش میورزند و چه هوشیارانه و با اطاعت هدایات را به وجه احسن اجرا میکنند.
از این همه سادگی ملت در حیرتم که هنوز هم به آنها گوش میدهد و در برابر قدرت و تهدید های آنها خاموش ایستاده است، و میسوزم از اینکه نه تنها صدایش را بلند نمیکند بلکه آنها را تائید هم میکند .
بر خود و این سادگی تو زار زار گریستم . خدا بیدارت کند ای ملت!
خدا ترا توانایی ببخشد تا خود را و مرا از شر آنها نجات بدهی.

پایان


اسم: غلام حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 17.12.2018

ګران او دروند ورور شمال خان صاحب د میدان اوسېدونکی ته درانه سلامونه وړاندی کوم.
ګوره وروره، افغانان ټول یو د بل سره وړونه او خوندی دی او پخپلو منځو کی د هیڅ ډول تبعیض او تفوق د ارادې او اِعمال اجازه نلری لکه څنګه چه د یوې موری بچان پخپلو منځو کی یو د بل سره د نفرت د مقولې سره په ټګر کی دی چه البته استثناآت به یو غیر طبیعی خبره نه وی.
ښاغلی عبدالحلیم حکیمی مطمئناً تاسی او نورو ګرانو وطنوالو غوندی د وطنپالنی د احساس او درد څخه بې خبر نه بریښی او د خپلو احساساتو په رڼا کی ځینی وختونه د ګرانو وطنوالو پر لیکنو تبصرې لیکی چه البته د نظر څرګندونه د هر انسان مسلّلم حق دی ، حکیمی صاحب تر اوسه کومه داسی تبصره نده لیکلې چه هغه د وطن او خلګو د موجودیت او ګټو پر ضد تعبیر شی.
ګرانه! سمت او قوم ته منسوب ځینی فکاهۍ او ټوکی ( البته زه خپله د قومی ټوکو سره جوړ نه یم)زموږ په ټولنه کی کوم قبیح کار ندی چي البته قباحت ئې هغه وخت ډېر غلیظ او ګاټه وی چه د شوخ طبعی له فضاء څخه بهر او په کومه بله طعنه آمېزه انګېزه او نیت وکارول شی او که چیری د یوې ټوکی غلظت او انګېزه منفی وی نو په هغه صورت کی نه یوازی هغې سیمی یا قوم ته منسوب کس د تُند غبرګون حق ځانته ورکولای سی بلکه هر صالح افغان او انسان باید خپل ژور مخالفت ددې ډول ټوکو په وړاندی وښئي. په هره توګه ستاسی بزرګوار څخه هیله کیږی چه د ښاغلی حکیمی صاحب ټوکه په یوه خوږه او پاکه او غیر مغرضانه انګېزه تعبیر کۍ چه دا به له یوې خوا ستاسی بزرګواری ثابته کی او له بلی خوا به د سوء ظن د احتمالی ګناه د ارتکاب څخه په امان اوسۍ.دا خبره د یادونی وړ بولم چه په خصوصی مجالسو کی د قومی ټوکو ویل او ارېدل به کراهتاً جواز ولری( که څه هم د ځینو حساسیتونو ته په پاملرنی سره، ددې ډول ټوکو څخه اجتناب به زموږ په ګټه وی)خو په عمومی رسنیو کی د هغې یادونه به اصلاً هیڅ لزوم او اړتیا ونلری او د نورو وړونو د کدورت او خپګان لامل به شی. په مینه.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 17.12.2018

سلام و احترام به همه دوستان!

آیا یک مرد خدا درین وبسایت حاضر است، که نوشته یا بهتر بگویم، غمنامۀ ملت افغان را که آقای محترم روشان خادم صاحب نوشته اند، به دری ترجمه و در صفحه مقالات نشر کند؟ و مرا ممنون خود بسازد.
این نوشتۀ عالی فقط نیم صفحه ست و زیاد زحمت نمیخواهد. خیلی علاقه دارم، تمام باریکی های آنرا کلمه به کلمه بدانم.
روشان خادم
باعظمته ساده ملت؟
06.11.2018
در برگیزیده های هفته


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 17.12.2018

سلام و احترام خود را حضور شاعر توانا و زیبا کلام زبان شیرین پشتو ښاغلی کلیوال صاحب
و همچنان حضور محترم ښاغلی حکیم روان صاحب از صمیم قلب تقدیم می کنم!

شرمنده ام نزد شما عزیزان، که به گفتۀ اقای سیستانی صاحب، از بس که باران مقاله ها و پیام ها زیاد است، به موقع مناسب از شما محترمان تشکر نکردم.

اینکه نوشتۀ من قابل پسند شما عزیزان واقع شده است، به من افتخار می بخشید. من میدانم که درد تمام افغانهای ملیگرأ که به وطن و مردم خود عشق میورزند، با هم شباهت دارد. از همین لحاظ به زبان همدیگر می فهمیم، ولو اگر شما به پشتو و من به دری بنویسم. هر کدام ما به قدر توان خود و هر یک با شیوه های مخصوص خودش از ارزش های مشترک ملی خود حراست میکنیم. این وجهه مشترک ما را در عالم ناشناسی با هم پیوند میدهد و به همدیگر قدر و احترام قایل استیم.

اگر پیام هایم محتوی سپاسگزاری دارد، از روی ریا و چاپلوسی نیست و اگر محتوی انتقادی دارد، از روی خصومت یا بی احترامی به کسی نیست، بلکه به چیزی که عقیده دارم، همان را می نویسم.

فلهذا سپاسگزرای من از شما عزیزان از قلب و ذهنم برخاسته است!
از خداوند آرزو میکنم، که وطن عزیز و مردم مظلوم ما را از شَر اینهمه دشمنان رنگارنگ نجات بدهد.
در امان خدا باشید!


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 17.12.2018

سلام وعرض ادب دارم به حضور شخصیت آگاه و خبیر علاقمند به مسایل تاریخی وسیاسی کشورجناب وهابزاده صاحب!

از علاقمندی تان به نوشته های این مخلص تان یک جهان امتنان میکنم، باورم نمی آمد که نوشته های طویل وخسته کن تاریخی یک گوشه دور افتاده کشور اینقدر مورد دلچسپی وپذیرش طبع بلند شما قرار بزرگوارگیرد، البته منظور من از ارائه این سیاه مشق ها برای جوانان محلی خالی از دلچسپی نخواهد بود وبرخی از جوانان منطقه ازمن تقاضای آنلاین کردن مسایل تاریخی وجغرافیای محل زیست خود را در فیسبوک نموده اند، ومن هم به این خواست جوانان جوین وفراه ونیمروزحتی المقدور لبیک میگویم.اکنون وقتی از زبان شما و قبل از شما از زبان محترم وطندوست ودیگر همکاران عزیز این پورتال ذکر خیری می بینم ، شادمان میشوم که این نوع نوشته هانیز درمیان بزرگواران خارج نشین کشور خواننده گان و علاقمندانی دارد.
بدینوسیله از شما وتمام دوستانی که براین نوشته ها توجه کرده وصحه گذاشته اند، ابرازتشکر میکنم.
به امید سلامتی وصحتمندی دایم شما .سیستانی


اسم: شمالی    محل سکونت: میدان    تاریخ: 17.12.2018

Mr Halim Hakimi aka Punjabi Sahib,
Making a joke about a race of people is long gone and you should know this, unless you are a dumb a**, since you find it easy to communicate in English rather than dari or Pashto, that says you are either a Punjabi or an Afghan agent (slave) of ISI.
I should not be surprised, but it is something the AGO people should vet messages that does not respect a group of people.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 17.12.2018

سلام و احترام خدمت همه تقدیم است،

جناب محترم حلیم حکیمی، اگر لطف فرموده همین قصۀ اخیر تانرا یک بار دیگر از سر لطف فرموده بنویسید، خوش میشوم، زیرا من قصۀ تانرا درست نفهمیدم.

من متأسفانه انگلیسی بسیار کم لازم، شما دری، پشتو لازم نی؟با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: A. Halim Hakimi   محل سکونت: USA    تاریخ: 17.12.2018

"دوستان کرامی
یک مطلب یرایم روشن نشد. اینکه در سایت آریانا آنلاین شخص بنام دانش از کابل بر خلاف آن نوشته نموده آنچه دوست دیگری هم بنام دانش از کابل در پورتال افغان جرمن می نویسد.
اگر در زمینه روشنی انداخته شود جلو گیری از رفع سوء تفاهمات خواهد نمود"


The story goes that two mobile furniture " Glim " makers from the great province of Wardak went to a wedding for the first time with live music. The elder of the two that have never seen " Robab " got so excited shouting that the musical instrument with a cricket neck turn me on as if kissing me. The other partner replied that it has the same effect on him too. The elder was curious asking about the reason of such good affect. And the younger one replied that " Chall yee Po Tasmoo ke Daa " that can roughly be translated to that the trick is within the narrow tithe plastic surrounding the crocket neck of the subject instrument.


اسم: نبیل عزیزی   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 17.12.2018

دوستان کرامی
یک مطلب یرایم روشن نشد. اینکه در سایت آریانا آنلاین شخص بنام دانش از کابل بر خلاف آن نوشته نموده آنچه دوست دیگری هم بنام دانش از کابل در پورتال افغان جرمن می نویسد.
اگر در زمینه روشنی انداخته شود جلو گیری از رفع سوء تفاهمات خواهد نمود


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 16.12.2018

میگویند، امریکا دوست و دشمن دائمی ندارد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان بازداشت شد و از "ستون پنجمی ها و طالبان پایتخت نشین" نیز سخن گفته شده است.
ببینیم، که امریکا چند تا نوکر دیگر خود را قربانی خواهد کرد.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 16.12.2018

احترام خالصانه و صادقانۀ خود را حضور دو بزرگوار محترم
هریک آقای سیستانی صاحب و آقای قارانی صاحب تقدیم میکنم!

شما بزگواران با پیام های سخاوتمندانۀ تان به نوشته های غیر علمی و غیر تحقیقی من، که فقط نظر و احساس شخصیم میباشند، مرا از یکطرف خجالت زده میسازید، زیرا به مقایسه به زحمات و کار های شما محترمان اصلاّ قابل اینقدر توصیف نیست، از جانب دیگر به من افتخار می بخشید، که نظریات من قابل توجۀ دانشمندان محترمیِ مانند شما قرار میگیرد و مرا در راه که رفته ام، تشویق میکنید.

از خداوند تمنا دارم، که سایۀ شما عزیزان را از سر ما کم نکند و عمر طولانی، صحت و خوشبختی را نسیب هریک شما انسان های شریف بفرماید.
وطندوست


اسم: محمد خبير وهابزاده   محل سکونت: Bonn    تاریخ: 16.12.2018

«آثار تاریخی سیستان »
بخش اول و دوم با قلم توانی دانشمند ، محقق و تاريخ دان افغانستان محترم کاندید اکادمیسین محمد اعظم سيستانی منتشره افغان جرمن انلاين يک بار ديگر به چشم خورد که از علاقه ديرينه که به تاريخ به صورت کل و خصوصا تاريخ وطن عزيز دارم شروع به مطالعه آن کردم . با وجوديکه در انترنت نوشته ها و مقالات پر محتوا و پر کيفيت کم خواننده دارد و هم در عين زمان در مجموع نوشته ها بدبختانه بی طرفانه عرضه نميشود و يا واقعات تاريخی هم در قيد سمت و جهت کشانده ميشود، هستند دانشمندانی مانند سيستانی صاحب که واقعات تاريخ را نه تنها با شواهد تاريخی بلکه با کمال اما نتداری و صداقت که اصلا بايد همينطور باشد به نشر می رساند و برای بنده خواندن آن در جمع آنقدر گوارا بود که به يک دم آنرا مطالعه کردم. آنقدر دلچسپ بودکه از خواندن ان اموختم و از هر بند نوشته لذت بردم و افتخار کردم که هم مربوط يک ملت و مملکتی هستم که هر کوشه و کنار آن داری تاريخ کهن بوده واست و در عين زمان از صميم قلب برای اکادميسن سيستانی صاحب دوعای صحت،عافيت و سلامتی نموده. به اميد نشر همچو مضامين بيشر ایشان در امان خداوند متعال باشند.


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 16.12.2018

بسم الله الرحمن الرحیم
کاسی صاحب محترم سلام علیکم و رحمة الله وبرکاته،
جزاک الله خیرا بخاطر زحمتکشی و توجه تان به حال مردم مظلوم و مملکت ویران ما. شکر الحمدلله که کار روی دست تان یک قدم پیشتر رفت. میخواستم که به همان ارتباط لینک صفحه را که اخبار و تصاویر اطفال معصوم وقندولکی را که در اثر بمبارد دوستان بین المللی مزدبگیران داخلی در ولایت کنر به قتل رسیده اند، به ارتباط پیام قبلی شما طور نمونه بفرستم. مگر چنانچه شما فرموده اید، ما مردم حالتی را بخود گرفته ایم، گه گویا (اگر مؤدبانه عرض بدارم) لایق اینهمه زیرپا شدن و ذلت را داریم. هرکه خود ذلت و نکبت را لبیَک و سعدَیگ گوید، هیچکسی احمق نمیشود، که وی را بدیدهٔ قدر مشاهده نموده بر شانهٔ خود بنشاند.
مگر با آنهم الحمدلله که تمام این ملت تاهنوز نمرده است و ان شاءالله نخواهد مرد! این حالات آئینهٔ قدنماء خود ما و غربال نیات و مکنونات قلوب ما میباشد.
الله بزرگ، تقوی، بصیرت و اتفاق نصیب ما نماید، تا لایق نجات و عزت و کرامت شویم. توکل ما به خود وی که کریم ورحیم است.
باز هم تشکر از شما و امثال شما که کمیاب هستید، مگر الحمدلله هستید.
سلام علیکم


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 16.12.2018

درود بروطندوست عزیز،
که توجه ما را به یک مقاله واقعا وطن پرستانه وملیگرایانه از قلم آقای روشان خادم معطوف نمودند، ورنه در زیر باران مقالات متعدد ومختلف ونظریات متفاوت واعتراضات وخورده گیری های روشنفکرانه ،ما را از مطالعه این مقاله مفید بدور میساخت.
تبصره وتوضیحات سودمند جناب وطندوست درتفکیک ملی گرائی با ناسیونالیزم نژاد پرستانه که به فاشیزم و رسیسزم می انجامد،در واقع مکمل مقاله آقای روشان خادم است و شخص مرا در فهمیدن تفاوت معنای این دواصطلاح سیاسی، یعنی کلمات ناسیونالیزم (Nationalismus)و پاتریوتیزم(Patriotismus) بدرستی رهنمائی نمود. ازاین جهت یک باردیگر مراتب احترام خود را به حضور وطندوست عزیز تقدیم میکنم.
امیدوارم قلمبدستان آگاه وطن همواره تجارب علمی وخرد سیاسی واجتماعی خود را برای آگاهی هموطنان وخوانندگان این پورتال بیدریغ ارائه کنند تا از آنها فیض ببریم.
با عرض حرمت وارادت


اسم: قاسم قاسمی   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 16.12.2018

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان بازداشت شد:
________________________________
ریاست امنیت ملی طی اعلامیه گفته است که نظر محمد مطمین مشهور به " ذبیح الله مجاهد" سخنگوی طالبان امروز شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷، از سوی نیروهای امنیتی در ناحیه پنجم شهر کابل بازداشت گردید.
در این اعلامیه آمده است که نظر محمد مطین از مدت ها به این سو تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار داشت و سال قبل یکبار از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت گردید اما نسبت نبود شواهد و حمایت بعضی از سفارت خانه ها و سیاسیون از قبیل آقای حامد کرزی رئیس جمهور قبل و آقای گلبدین حکمتیار دوباره از بند رها گردید.
مطمین که خود را در لباس نویسنده و کارشناس جا زده بود و زیر نام صلح ارتباط نزدیک با سفارت انگلیس، حامد کرزی و حکمتیار داشت و خیلی زیرکانه مسول تمام امور تبلیغات طالبان را به عهده داشت.
اما امروز در منزل اش واقع خوشحال خان مینه هنگامی بازداشت شد که با تلویزیون الجزیره بنام سخنگوی طالبان مصاحبه داشت.
یک منبع از امنیت ملی میگوید که با بازداشت مطمین اسناد و شواهدی به دست آمده که نقاب از چهره اکثر ستون پنجمی ها و طالبان پایتخت نشین برداشته خواهد شد.


اسم: افغان جرمن آنلاین   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 16.12.2018

سلام و احترام به همه دوستان و خوانندگان وبسایت ملی افغان- جرمن - آنلاین تقدیم است!

مقالۀ تحقیقی ښاغلی روښان خادم محترم و تبصرۀ تفکیکی جناب وطندوست صاحب تصویرِ روشن و واقعی سیاست و پالیسی متصدیان و همکاران گرامی این وبسایت را ترسیم کرده است. از هردو شخصیت های ملی ما از صمیم قلب تشکر میکنیم.
متصدیان و همکاران این وبسایت همواره میکوشند، که این امانت بزرگ نیاکان خود را در عمل پیاده کنند. بلی این جای افتخار است که بگوئیم، که ما همه افغان های ملیگرأ استیم و منافع ملی ما، عشق به وطن و مردم آن در صدر فعالیت های ما قرار دارد.

طوریکه جناب وطندوست اشاره نمودند، نه مردم افغانستان و نه زمامداران افغانستان هرگز نژاد پرست نبودند. بعضی آنها در خدمت بیگانه و دشمنان ملت قرار داشتند وحتی طنفروش هم بودند، اما اکثریت آنها ملت و وطن شانرا دوست داشتند.
اگر دور نرویم، در تاریخ معاصر کشور مثال برجستۀ ملیگرائی را در وجود شاه امان الله خان و شهید داود خان می بینیم، که آن یکی از بس به وطن و مردم خود عشق میورزید، با قیمت از دستدادن تاج و تخت و وطن خود، نخواست که بین طرفدارن و مخالیفنش خونریزی و کشتار بوجود آید، و صلاح دانست، که بدون مقاومت وطنش را ترک کند، و آن دیگری در راه عشق به وطن و مردمش جان پُرارزش خود و خانوادۀ خود را فدا کرد.

از توجه شاعر ملی ما ښاغلی کلیوال صاحب و ښاغلی حکیم روان صاحب که به مقالۀ ښاغلی روښان خادم صاحب و نوشتۀ جناب وطندوست صاحب معطوف نموده اند، سپاسگذاری می کنیم و از دیگر روشنفکران ملی ما خواهش میکنیم، که در جهت احیای حس ملیگرائی بین جوانان وطن ما روشنگری نمایند.
در انتظار مقاله های بیشتر شما محترمان در همین رابطه.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 16.12.2018

سلام و احترام خدمت همه تقدیم است،

مقالۀ خوب دانشمند بزرگوار جناب محترم مسعود فارانی در ارتباط به معرفی کتاب مثمر جناب محترم عارف عزیز و خانم محترمۀ شان محترمه تورپیکی عزیز تحت عنوان "فرهنگ گذرگاه" در خور تحسین فراوان میباشد.

مقاله و نیز تعریفی که در ارتباط معرفی "فرهنگ گذر گاه" صورت گرفته خیلی جالب و معلوماتی میباشد که واقعاً قابل توصیف زیادی میباشد. از جناب محترم مسعود فارانی و نیز از جناب محترم عارف عزیز و خانم محترمۀ شان محترمه تورپیکی عزیز یک جهان تشکر که چنین موضوع با ارزش و چنین اثر با ارزشی را به ما معرفی فرموده اند.

به گمان اغلب دو غلطی گک کوچک تایپی در قسمت اصطلاح "گذرگاه" موجود اند، که هر گاه در عنوان مقاله و نیز در سطر بیست و سوم صفحۀ اول مقاله حرف "ک" به حرف "گ" تبدیل شود، آن مشکل کوچک رفع میشود.

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 16.12.2018

جلال صاحب گرامی سلام، سهؤ جایی دیگری بود که اصلاح کدم، یعنی یکه به یکه باید میفرستادم که عملی شد و حل گردید، تشکر از همکاری شما. از طرف دیگر درک کردم که دوستان افغانی ما درین پورتال یاخارج چندان علاقه یا هیچ علاقه نشان ندادند. یک جوابی آمد که درین صفحه یا دریچه نشر شد، اگر جوابات دیگر هم بیاید ، به نشر میفرستم.


اسم: حکيم روان    محل سکونت: هالند    تاریخ: 16.12.2018

د محترم روښان خادم صاحب ليکنه مې په زړه او افکارو پنحې ښخې کړې ، او د افغان کړيدلی ملت د ملی او تاريخی وياړونو څوکو ته يې پورته کړم . دخادم صاحب ليکنی زما هغه باور نور هم پوخ کړ چې ځوان نسل د افغان ملت د تاريخی برم او پرتم د دښمنانو او پردو د ټيټو نوکرانو له آغيزه خلاص دی . د محترم روښان خادم صاحب دا خبره چې د کيڼو او ښيو لارورکو مخونه او هويتونه اوس افشاء شوي دي او نوی نسل به د خيلو ملی ارزښتونو د ساتلو په لور کې د هغوی تيروتنې تکرار نه کړی، الهام بښونکی ده .
همدارنګه د محترم وطندوست صاحب تائيدی ليکنه ډېره په زړه پورې او د قدر وړ ليکنه ده . د روښان خادم صاحب د ګلو ګيدۍ يې په خپلو رنګينو ګلانو نور هم رنګينه کړی ده د محترم ليګوال وطندوست صاحب ليکنې د هغه د ملی شخصيت او رښتينې وطندوستی واقعی او کټ مټ انځور دی .

د ګران او قدرمن شاعر او ليکوال کليوال صاحب تائيدی تبصرې ددې دواړو ليکنو مالګه او خوند لا زيات کړی دی . په ټوله کې تر څو زما تاريخی او نامداز هيواد او کړيدلی ملت داسی بچيان لری ، دا هيواد بډای دی ، بډای دی او بډای دې وي .


اسم: انجنیر سلطانجان کلیوال   محل سکونت: Canada    تاریخ: 15.12.2018

محترم وطندوست صاحب ته درانه احترامات رسوم.
ښاغلی وطندوست صاحب چی د محترم روښان خادم صاحب په تحقیقی لیکنه کومه لنډه تبصره کړیده، زما له نظره دومره درنه او با ارزښته ده چی د یوه ضخیم او پنډ کتاب مطالب یی په دو صفحو کی په ډیره ښه او سمه توګه را ټول کړیدی. زه د یوه لوستونکی په توګه هم وطندوست صاحب او هم خادم صاحب دواړو ته د زړه له کومی کور ودانی وایم. په ریښتیا چی زمونږ ځوان نسل د وطن او د وطن د خلکو سره د مینی لرلواو په ځان کی د وطنپالنی د احساس د لوړولو د پاره تر ټولو د مخه د خپل ملی هویت پیژندنی ته ډیره اړتیا لری. زمونږ ځوان نسل چی له بده مرغه اوس ورته زمونږ تاریخی دښمنان او زمونږ د ملی شتمنیو د لوټ او تالان د پاره تیار ناستو ګاونډیانو ، ډیره توجه لری ، په دی تکل کی دی چی د ملی ګیرئی په ځای هغوی د قوم ګیرائی به لومو کی را ونغاړی. دوی د دی کار د پاره زمونږ د روشنفکرانو په منځ کی ډیر پانګه اچونه کړیده او تر ډیره حده بریالی پر مخ روان هم دی، زه داسی فکر کوم چی د بل هر ډول تحقیق او څیړنی نه چی زمونږ ستر پوهان ور باندی مصروف دی، د ځوان نسل د پوهاوی د پاره داسی لیکنو ته لکه محترم خادم صاحب چی کړیده او محترم وطندوست صاحب چی د هغی په تکمیل برخه کړیده ډیره اړتیا لیدله کیږی. یوار بیا دی دواړه ښاغلو ته کور ودانی وایم او هیله دی چی دالړۍ جاری و ساتی، کلیوال


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 15.12.2018

آقای محترم سیستانی صاحب سلام متقابل برسد!

چه یک خبر خوش و چه یک تصادف نیک، که در کمپاین جمع آوری کتاب برای پوهنتون نو تاسیس ولایت نیمروز شما بزرگوار نیز سهم ملی تانرا ادا میکنید.
خداوند حتماّ اجر آنرا برایتان اعطا می فرماید.
نیکی کن و به دجله بیانداز
فرد دوم این شعر را متأسفانه به یاد ندارم.
شب راحت برایتان خواهانم!


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 15.12.2018

وطندوست گرامی عرض سلام دارم بخدمت شما
بازهم از توجه وعلاقمندی تان به نوشته های طویل وحوصله فرسای اینجانب ابراز شکران مینمایم.
هدفم ازاین نوشته ها،ولو طولانی هم باشد اطلاع رسانی به جوانان نیمروز وفراه است. برخی از آنها دراین اواخر ابراز علاقمندی نموده اند که میخواهند این نوشته ها را دانلود کرده واز مجموعه آنها کتاب بسازند ودرمیان دیگرجوانان تکثیر نمایند.
بنابر کمپاین جمع آوری کتاب برای پوهنتون نیمروز، من به آنها اعلام داشتم تا ازپنجاه تا شصت جلد از کتابهایم را بطورمجانی در اختیار آنها بگذارم بشرطی که کسی آن کتابها را از کابل به نیمروز انتقال داده بتواند. یک دختر خانم بنام راضیه بارکزی حاضرگردید تا کتابها را از انتشارات دانش تسلیم شود وبه نیمروز برساند. به کتابفروشی دانش نیز خبرداده ام تا به شخصی که من معرفی میکنم کتابها را تسلیم بدهند.
از این حسن توجه تان به جوانان ولایات نیمروز وفراه یک بار دیگر تشکر میکنم.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 15.12.2018

پس از عرض سلام و احترام خدمت بیدل دوستان عزیز، پارچه شعر زیبای از ابولمعانی بیدل را خدمت ایشان، تقدیم میدارم.

نور جان در ظلمت آباد بدن گم کرده‌ام
آه ازین یوسف‌ که من در پیرهن ‌گم‌کرده‌ام

وحدت از یاد دویی اندوه‌ کثرت می‌کند
در وطن ز اندیشهٔ غربت وطن گم کرده‌ام

از زبان دیگران درد دلم باید شنید
کز ضعیفها چو نی راه سخن‌ گم‌ کرده‌ام

موج دریا در کنارم از تک و پویم مپرس
آنچه من گم کرده‌ام نایافتن گم کرده‌ام

گر عدم حایل نباشد زندگی موهوم نیست
عالمی را در خیال آن دهن گم کرده‌ام

تا کجا یارب نوی دوزد گریبان مرا
چون گل اینجا یک جهان دلق کهن گم کرده‌ام

شوخی پرواز من رنگ بهار نازکیست
چون پر طاووس خود را در چمن‌ گم‌ کرده‌ام

چون نفس از مدعای جست و جو آگه نی‌ام
اینقدر دانم‌ که چیزی هست و من‌ گم‌ کرده‌ام

هیچ جا بیدل سراغ رنگهای رفته نیست
صد نگه چون شمع در هر انجمن‌ گم‌ کرده‌ام

ابولمعانی بیدل


با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: جلال   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 14.12.2018

بسم الله الرحمن الرحیم
اولا تشکر فراوان از محترم کاسی صاحب که در مورد یکی از عواقب جنگ و بی امنیتی و بی قانونی یعنی جنایت فوق العاده مدهش دزدی اطفال معصوم و قتل آنها بعد از کشیدن ارگانهای داخلی بدنشان، انهم به شکل دسته جمعی، بی تفاوت نمانده، با استفاده از امکانات دست داشته، دست به کار شده اند.
در قسمت ایمیلهای که واپس میشوند، تا جاییکه من میدانم، دارای متنی میباشند، که علت واپس شدن در آن نوشته میباشد. من که چِک نمودم، آدرسها در سایتهای مربوطه همانطور بوده که کاسی صاحب درینجا نوشته اند. اما آدرسهای ایمیلی دیگر هم به نام همان اشخاص موجود بودند. امکان رد و بدل شدن حروف هنگام تایپ نمودن هم موجود است. واگر از کدام طریق دیگر ممکن نباشد، ان شاءالله ممکن خواهد بود، که تلیفونی آدرسهای دقیقتر یا بهتر را از دفاتر آنها دریافت نمایند. المهم، شکر که کسانی هم وجود دارند، که بی تفاوت مانده نمیتوانند.

ثانیا مقاله محترم واحد فقیری تحت عنوان «د سولی مشورتی بورډ» بسیار درخور غور و دقت میباشد. امیدوارم اشخاص چیزفهم و خیر پسند جامعهٔ ما که الحمدلله هنوز هم کم نیستند، آنرا مطالعه نموده، اظهارنظرهای عالمانه و مفید خود را نمایند، بلکه نظر به امکانات خود که الحمدلله همچنان امروز کم نیستند، دست به کاری شوند. چی بهتر که بصورت کتلوی و در ماحول مثبت بینی و احترام متقابل.

کسانیکه از قطع جنگ و به میان آمدن صلح، ثبات وامنیت سرتاسری در مملکت بخاطر منافع ناچیز خود ناراض و ناخوش میباشند، باید از همین اطفال معصوم و خانواده هایشان و صدها قربانی دیگر جنگ تحمیلی بر خاک و مردم ما حیا نمایند. اگر از خیانت خود و روح جنایت در بدن خود ملتفت نباشند، از برملاء شدن نام و هویت خود خوف و هراسی نمیداشتند.
توکل ما بر الله قادر و ناصر


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 14.12.2018

به ادامۀ پیام قبلی یم...

قابل توجۀ آقای محترم سیستانی صاحب! لطفاّ عنوان ذیل را در گوگل فارسی داخل کنید، گزارش های متعددِ را دریافت خواهید نمود.

کمپاین جمع آوری کتاب در ولایت نیمروز


اسم: احمدنعیم   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 14.12.2018

آقای که وحدت افغان ها را میخواهد !

آقای عباسی امروز در سایت ها ء تلویزیون و فیس بوک ها گپ از وحدت واتحاد مردم میزند و خودش کسی بود با نوشته های بی ارزش که ظاهر شاه ء دوره دیموکراسی و داودخان ء دوره جمهوریت چه کرد.... در سایت جرمن آفغان آن لاین ء دو دستگی را به وجود آورد که باعث شد سایت دیگری ساخته شود و نویسندگان و دانشمندان این سایت را با جملات بسیار طفلانه و غیر مودبانه مورد انتقاد قرار میداد. خودش نتوانست در ظرف ۴۰ سال چند نفر محدود یا به دور خود بکشاند و حتی از تلویزیون پیام افغان که چند سال برنامه داشت موصوف را اخراج کرده و به تلویزیون آریانا رفته با ۴ داکتر دریک پروگرام تلویزیونی نشسته و گفت که بعد ازین عوض سیاست میخواهم کاری برای هموطنان ا زطریق طبابت و موضوعات صحی انجام دهم همان بود که با داکتران هم به توافق نرسیده و پروگرام دوم را کسی ندید. حالی میخواهد با دروغ های شاخدار بر ضد شهید داودخان چند نفر متحدی از احزابی که در ۴۰ سال جنایت و خیانت کرده و برخلاف نظام جمهوریت بوده را حاصل نمایدتا عقده گشایی نماید . با عرض احترام


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 14.12.2018

سلام و احترام حضور محترم کاندید اکادمیسین سیستانی صاحب تقدیم میکنم!

بخش دوم" آثار تاریخی سیستان " را با وقفه ها خواندم. زحمات و خدمت بزرگ شما محترم جهت شناسائی یک گوشۀ به تمام معنی فراموش شدۀ کشور عزیز ما قابل احترام و ستایش است. تحقیقاتِ که شما در طول حتماّ ده یا بیشتر سال در رابطه با آثار تاریخی منطقۀ سیستان، که زمانی یکی از متمدن ترین و غنی ترین گوشۀ از قلمرو افغانستان بود، نموده اید، خیلی پُر ارزش است. تنها کسیکه درین منطقه از چندین نسل زندگی کرده باشد، دسترسی به معلومات مؤثق و دست اول را دارد و میتواند حتی غلطی های دیگران را، بخصوص محققین خارجی را اصلاح کند- چنانچه شما محترم درین اثر تان این اشتباهات را اصلاح نموده اید.
این اثرِ (به معنی واقعیی آن علمی و تحقیقی) شما بزرگوار باید جزء از نساب تعلیمی ( در معارف و تحصیلات عالی) وطن ما گردد، یا لااقل چندین جلد آن در کتابخانه های عمومی به دسترس دوستداران تاریخ کشور عزیز ما قرار گیرد.

در یکی از وبسایت های انترنتی در هفتۀ یکی دو مرتبه اخبار ولایات جنوب و غرب وطن عزیز ما را با کمال علاقه تعقیب میکنم. قرار معلومات ولایت نیمروز یکی از ولایات مستثنای است که از بلای طالبان و داعش هنوز در امان است. در ضمن از چند ماه به این طرف والی جدید و یک فرد جوان بحیث رئیس معارف آنجا مقرر شده اند.

اگر جناب شما هنوز دوستان یا بستگانِ در نیمروز داشته باشید، خدمت بزرگِ به اولاد وطن تان نموده اید، اگر چند جلد این کتاب تانرا به ریاست معارف ولایت نیمروز بفرستید، که لااقل در کتابخانه های زرنج در اختیار شاگردان مکتب و دیگر دوستداران تاریخ نیمروز قرار داده شود.

من به نوبت خود از زحمات و کار گرانبهای شما دانشمند محترم وطنم از صمیم قلب تشکر میکنم و به آن ارج میگذارم.

از خداوند عمر طولانی، صحت و خوشبختی برای شما بزرگوار عزیز خواهانم.
قامت تان همیشه رسأ باد!


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

با عرض سلام و احترامات، از دفتر صدر اعظم کانادا یک جواب رسیدن خبر به ایشان در ذیل جواب داده است، من دوباره تشکری کوتا به نام همه خواهم گفت.
On behalf of Prime Minister Justin Trudeau, I would like to acknowledge receipt of your correspondence.

Thank you for writing. The Prime Minister welcomes the views of Canadians on the issues that are important to them. You may be assured that your comments have been duly noted.

Once again, thank you for taking the time to write.

J.P. Vachon
Manager/Gestionnaire
Executive Correspondence Services
for the Prime Minister's Office
Services de la correspondance
de la haute direction
pour le Cabinet du Premier ministre>>> From : Zmarai Kassi zmarai.kassi@sunrise.ch Received : 14 Dec 2018 02:45:58 AM >>>

>>> Subject : https://www.facebook.com/farsnewsirafg/videos/vb.594569977564041/359903241428325/?type=2&theater >>>>

Honorabls,For the sake of God, for the sake of humanity, for the sake of animals, for the sake of mothers, for the sake of innocence please end the war in Afghanistan, enough is enough. These children are stolen and their internal organs are taken away.Sincerely,Zmarai Kassi, in the name of a big number of my friends in Afghan German Online, FaceBook and other
<https://www.avast.com/sig-email?utm_medium=email&utm_source=link&utm_campaign=sig-email&utm_content=emailclient&utm_term=icon> Virus-free. www.avast.com <https://www.avast.com/sig-email?utm_medium=email&utm_source=link&utm_campaign=sig-email&utm_content=emailclient&utm_term=link>


اسم: پلوشه راستکار   محل سکونت: هالند    تاریخ: 14.12.2018

د افغان جرمن آنلاین درنو لوستونکوسلام،
څرنګه چې زما مورنۍ ژبه پښتو نده که په لیکلو کې څه املائی غلطی وی هیله ده سترگي پری پټی کړۍ.
نن می په همدی ویب سایت کی د ښاغلی فقیری صاحب لیکنه ولوستله. نوموړی په ځینو تلویزیونو کې هم د طالبانو پلوی کوی چې دغسی خلک په عام خلکو کی نکتائی لرونکی طالبان نومیږی.
ښاغلی فقیری د سولي عالي مشورتي شوری په هکله لیکی:« غني - عبدالله د عدالت په برخه کي د خپل وطنوالو سره سخته جفا او ظلم کړی دئ. البته دا لومړی ځل نه دئ چي ارګ - سپیدار د سولي په لاره کي خنډونه ایجادوي، بلکي د کابل رژيم د سولي د هیأت انتخاب هم دا ښيي چي ارګ - سپیدار د سولي سره هیڅ علاقه نه لري.»
ښاغلی فقیری صاحب د دی پر ځای باید لیکلی وای، پر ځای لا وا ده چی د افغانستان دولت او طالبان پر یو ناپیلی شوری یا مشورتی شوری باندی موافقه وکړی چې دغه شوری بیا د افغاستان د غمیزی د حل له پاره لاره ومومی ځکه طالب د قضیی یوه خوا او دولت بل خوا دی داسی کیدای نشی چې دولت ناپیلی خلک طالبانو ته ولیږی بی انصافی هم اندازه لری.
فقیری صاحب زیاتوی:« که چیري څوک په افغان مطبوعاتو او سوشل میډیا کي د عامو افغانانو عکس العمل وګوري، دا خبره جوته کېږي چي اکثره افغانان د سولي په مورد کي د ارګ - سپیدار پر نیت باندي پوره شکمن دي، او هغوی د دایمي سولي لپاره ممد نه، بلکي خنډ ګڼي.»
ښاغلی فقیری صاحب! دا هغه د انشتاین د نسبت خبره ده، تاسو هغه افغان مطبوعات او سوشل میډیا ګوری چې ستاسو خوښیږی، او بیا په زرگونه اکونټونه د آی اس آی له خوا جوړ شوی د ملی ذهنیتونه خراب کړی خو غوټ اكثریت بیا نه غواړی چې طالبان د افغانستان برخه لیک سره بیا لوبي وکړی.
دا چې ولی په افغان مطبوعاتو او سوشل میډیا د لوړ ښودل کیږی؟ ځکه چې غلیم هیوادونه لکه پاکستان، ایران، روسیه او داسی لری او نږدی هیوادونه د طالبانو له پاره کمپاین کوی.
ښاغلی فقیری لیکی:« افغان مدني ټولنو ته پکار دي چي د ارګ - سپیدار د ملي ضد اعمالو پر خلاف کلک دریځ غوره کړي، او په عام ډول هغوی رسوا او افشا کړي.»
زه په هالند کی یو ډیر معمولی ژوند لرم نه وزیره کیدای شم نه هم رئیسه کدای شم خو زه فقیری صاحب ته وایم لږ دی سر په گربیان کړه یوه اوږه ساه وباسه د ارگ او طالبانو تیر او اوسنۍ اعمال د نظره تیرکړه صرف د خدای دپاره ووایه چې ارگ ملی ضد دی که طالبان؟؟
په پای کی له درنو لوستونکو نه هیله لرم چې لینک هم واز کړي او وی لولۍ.
په درنښت
پلوشه

http://www.afghan-german.net/upload/Tahlilha_PDF/weyar_b_de_malgeri_kessa.pdf

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: مسعود فارانی    محل سکونت: آلمان    تاریخ: 14.12.2018

در زمانیکه جنایت بیداد می کند ، وبی تفاوتی ها در برابر حقوق انسانها بیشتر می شود. کشتار و تحقیر انسانها بوسیلۀ انسان نما ها افتخار پنداشته می شود، روشنایی امید را از انسان ها با فشار ظلم و بی عدالتی ها می گیرند. و جنگ بی معنی غرض پست ترین خواست روانی بشر که زراندوزی است سبب می شود که دسترخوان فقر وجنگ علیه انسانیت از طرف مدعیان دموکراسی گسترش بیشتر پیدا کند. بدون شک این وضعیت برای هریک از انسانهای با شرف، سخت گران وناآرام کننده است. اما در چنین جو حاکم خوشبختانه انسانهای واقعی ومصصم را می بینیم که صخره های نا امیدی را با تلاش انسانی شان برمیدارند ودر عوض آن کورسوی امید ها را برجسته می سازند
به امید روزیکه ستاره کوچک امید در حال کورسو به آفتاب امید مشعشع تبدیل شود تا دامن ظلمات را با نور وگرمای امید پایان دهد . این چنین اشخاص در تلاش اند تا حق را از باطل وضاحت بخشند .
یکی ازین انسانهای بزرگمنش، جناب محترم آقای وطندوست فرهمند است که وضاحت حقایق را با قلم توانای ایشان جلی می سازند.
اینکه چنین شخصیت محترم نوشته ای بنده را تحت عنوان « عارف "عزیز" و کتاب «فرهنگ گذرکاه» توجه جدی کرده اند بالخصوص آنرا پسندیده اند عرض شود که سبب افتخار وسر افرازی بنده شده.
جناب وطندوست عزیز وگرامی همیشه سرفراز وسر بلند و در امان پروردگار ج باشند.
کاش کوتاه نظری ودشمنی های کودکانه به بزرگمنشی ها وصمیمت های وطندوستی عوض شوند
آرزو زمان ِ را دارم هر سخنی که از زبان ما می براید آنقدر سرشار از محبت و انسادوستی باشد که مخاطب بجای ملال از آن انرژی خوشبختی کسب کند.

تشکر سرور وسردارمن جناب وطندوست از محبت گرامی تان ارادتمند مسعود فارانی


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

از فیس بوک گرفته شده:
اظهارات دکتر ریاض احمد "چوهدری" کارشناس مشهور اقتصادی و سناتور پاکستان در باره رئیس‌جمهور افغانستان!
♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧
اشرف غنی شخص معمولی نیست
او درحال ساخت چاراهی اقتصادی آسیا در افغانستان میباشد که از یکطرف توسط پاکستان در محاصره نا امنی و بی ثباتی در کابل دست و پنجه نرم میکند
از طرف دیگر ایران فشارهای مستقیم و غیر مستقیم بر افغانستان که امروز هنوزه پرپای خود استاده نشده است وارد میکند
روسیه هم دخالت آشکار و نقش ناکام که در هنگام دولت داکتر نجیب الله در افغانستان بازی کرده بود تکرار بازی میکند
از همه مهمتر جنگسالاران ویرانگر که دیروز افغانستان را به خاک و خون یکسان نموده بود هنوزه هم از تکرار جنگ مجدد برای دریافت امتیازات بیشتر رئیس جمهور غنی را تهدید ویاهم از طریق آشوب و اغتشاش های مکرر وقت او را ضایع و پلان هایش را ناکارا میدانند
مگر باز هم غنی بدون توپ، تانک ویاهم باداشتن تاسیسات اتومي دو همسایه ایران و پاکستان را که چهل سال برای ادامه آتش در افغانستان دامن میزدند به زانو در آورد
این در حالیست که پاکستان از فرصت های اقتصادی صد در صد برخوردار میباشد مگر هیچ پلان اقتصادی ندارد
چون اقتصاد پاکستان به افغانستان گیره خورده
بزرگترین پلان اقتصادی پاکستان این بود که مرزهای خودش را به افغانستان ببندد و تاجران افغان را بیازارد
بار ها تاجران ملی و اقتصاد دانان پاکستاني برای پاکستان هشدار خطر میداد ومیگفتند، غني شخص معمولی نیست و با اشرف غني زور اقتصادی نزنیم بهتر است
اما سیاست خارجه پاکستان به قدر پوسیده بود که بار بار اشتباهات و ضديت خویش را علیه افغانستان تکرار کرد
در روز های نخست کاری از اشرف غنی پرسیدند سياست خارجي ات را از کجا شروع میکنید
غنی نام یکی از کشور هاي همسایه شمال افغانستان را به زبان آورد
همه خندیدند مگر ما تکان سخت خوردیم چون ما میدانستیم غنی چه میگوید
باز هم پاکستان به شرارت خود ادامه داد
اینک ما برای افغانستان حق میدهیم چون رئیس جمهور غنی در نخست پاکستان را در آغوش گرفت در حال که هند برايش مقدمتر از پاکستان بود
مگر پاکستان به مانند کودک خرد سال در آغوش رئیس جمهور غنی لباس خودرا تر نمود
غنی به هند دست اقتصادی داد و هندوستان از غنی استقبال بسیار گرم کرد
باز هم پاکستان دروازه های خود را به روي افغانستان بست
بلآخره روز رسیده که غنی به سیاست خاموش خود دروازه های اقتصادی تمام کشور هارا برای همیشه به روي پاکستان ببندد
امروز افغانستان به طرف پیشرفت طرقی و ثروتمند شدن روان است و پاکستان به طرف نابودی و انزوا
افغانستان چهار راه اقتصادی آسیا و اروپا ميشود و پاکستان به کوچکترین پس کوچه های کشور های پس رفته مبدل میشود
هنوز هم پاکستان فرصت توبه در مقابل رئیس جمهور غنی ومردم افغانستان را دارد
در غير این صورت پاکستان برای همیشه محتاج افغانستان خواهد بود چون غني افغانستان را به زود ترین فرصت به اوج غنامندی میرساند
غنی که پاکستان در مقابلش کودک بیش نیست
چهار پلان بزرگ که اشرف غنی بالایش کار میکند تقریبآ جامه عمل پوشیده
پلان های که ممکن حتی اروپایی ها درخواست پناهنده گی را در افغانستان بکنند
۱ پلان اول او صلح سرتاسری است که تقریبأ به آن دست یافته است
این پلان تمام مردم افغانستان را واحد میسازد و جنگ در افغانستان را خاتمه میدهد
۲ استخراج شفاف معادن زیر زمینی افغانستان
افغانستان ميتواند با استخراج معادن خویش به ثروتمند ترین کشورها در جهان مبدل شود
۳ مهار آب در افغانستان
افغانستان ميتواند هر قیمت که بالای آب خود بگزارد پاکستان و ایران ناگزیر آن قیمت را به افغانستان بپردازند
راه دیگر وجود ندارد، ایران و پاکستان باید برای ادامه حیات خود از آب افغانستان مستفید شوند
چون اراده هرنوع تجاوز نظامی علیه افغانستان را باید از ابر قدرت دنیا، روسیه سابق تجربه کرد
۴ نحوه انحصار سرمایه بیش از ۲۰۵ کشور جهان در افغانستان است، که شاید ارزش تیکه سنگ افغانستان معادل طلا به سایر کشورهای جهان مبدل شود چون هرسنگ افغانستان قیمت خاص خودش را دارد
اینک رئيس جمهور غنی تمام مهره های مفسد و ناکار را یا از وظایف سبکدوش ویاهم بی صلاحیت کرده است و اکثریت امور دولت داری را خودش به پیش میبردند
سران حکومت پاکستان ۱۸ ساعت میخوابند و رئیس جمهور غنی ۱۸ ساعت کار میکند
در حال حاضر تعداد اتباع افغانستان از کار کرد های غنی راضي نیستند این ناراضی ها هم بسیار زود بیدار خواهد شدند خوب و بد خویش را دانسته و اشرف غنی را درک خواهد کرد
تکرار میگوئېم
که پاکستان باید سیاست ناکام خود را در برابر افغانستان تغیر دهد امروز چانس داریم که افغانستان صدای مارا بشنود چون فردا افغانستان در جای قرار خواهد داشت که شاید صدای فریاد های پاکستان را به آساني نشنود
کومک های امریکا، بانک جهاني، بریتانیا،عربستان سعودی، و چین که بعد از هزار مکر، نیرنگ، ناله و فریاد دولت پاکستان به پاکستان وعده شده بود
اشرف غنی توانست با یک قلم دو کلیمه سياست خود تمام کومک های مذکور را به نفع افغانستان ببرد و پاکستان باکشتی بزرگ و همه امکانات در ساحل بیچاره بماند
باز پاکستان غني را نه شناخت
امروز افغانها قادر هستند که به دستان خالی و اعتبار بین المللی
رویا های نیاکان شانرا تحقق بخشند پروژه هاي را آغاز کرده اند که ما فکر نمیکردیم مردم کشور مثلي افغانستان حتی نام آن پروژه هارا بدانند
در حال حاضر ما شاهد احداث آن در افغانستان هستیم
و حالا در پاکستان پروژه های که نیاکان مان در پاکستان آغاز کرده بود در نتیجه زور آزمایی و خيانت به افغانستان اشرف غنی را واداشت تا پاکستان را به جاد قحقرا سوق کند در نتيجه پاکستان بیش از چهاده پروژه ملی و حیاتي را در به زوال رفتن اقتصاد پاکستان برای همیشه متوقف کند
اگر افغانستان به مراد صلح برسد دیگر همسایه های بدبین افغانستان به افغانستان نه خواهند رسید
چون مردم افغان‌ها از هیچ کسی کم نیستند، مردم قوی توانا و باجرئت هستند.
منبع: روزنامه دان- چاپ اسلام آباد


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

متن ذیل را به دفتر سناتوران امریکا فرستادمو با تصویر فیس بوک. در ضمن یاد آور میگردم که پیشنهاد سناتور سندرز در مورد قطع کمک به عربستان سعودی که جنگ یمن را دامن زده و دوام داشت، فیصله در سنای امریکا برای قطع جنگ در یمن تصویب گردید.

Honarable Senators,

For the sake of God, for the sake of humanity, for the sake of animals, for the sake of mothers, for the sake of innocence please end the war in Afghanistan, enough is enough. These children are stolen and their internal organs are taken away.

Sincerely,

Zmarai Kassi,
in the name of a big number of my friends in Afghan German Online, FaceBook and others,


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

محترم حسیب الله ء گرامی ام، از لطف و مهربانی تان متشکرم، شخص بسیار مطلوب و با دانش درین موضوعات گرانقدر محترم جمیلی صاحب اند، چه از نظر حقوقی و هم دیپلوماتیک کارآزموده اند و سالها شخصیت قابل احترام وزارت خارجهٔ افغانستان در بیرون هم بوده اند که قبلا اسم شان را ذکر کردم. اما با معذرت از ایشان برای اینکه مسأله کهنه نشود، به اصطلاح گرماگرم به چندین آدرس مهم فرستادم، چون قبلا هم نظر به مشوره ها ارتباطاطی به هر طرف گرفته بودم و مشوره های سابق به یادم آمد و به این علت غجله کردم، با معذرت، نشود که قصاب که زیاد شد گاو مردار میشود. اگر قبل از عمل من این کار را حقوقدانی به دست میگرفت بهتر میبود، فکر میکنم که کمی انتظار باشیم. به جاهای که نوشته ام سوابق فعالیت های تحت نام من نزد شان است و به من جواب های محترمانه هم فرستاده اند، اگر اقلا یک جوابی هم بگیریم، باز هم موفق شده ایم، بعداً نظر به مشورهٔ جمیلی صاحب به کسی دیگری واگذار خواهیم شد.


اسم: عبداله   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 14.12.2018

یاوه سرایان دربار!

آقای عباسی یکی از ... دربار در فیس بوک نوشته میکند "وقتی خودش {داودخان} به قدرت رسید متأسفانه توسط رفقا داشتگی های این ملک را ویران و به جایش چیز بهتر نیاورد"
این اشخاص که دریک سایت تمام وقت بالای پادشاه بیچاره تهمت می بندند و با دروغ های شاخدار خود را مسخره میسازند. و حالی هم اینطور قضاوت طفلانه میکند.
این یاوه سرایان تا حال درک نه کرده اند که تمام آبادی اساسی در کشور توسط آن مرد با شهامت اعمار گردیده است و حتی امروز آن پروژه های نا تکمیل رویش کار میشود تا به پایه اکمال برسد. ودر طرف 5 سال دوره جمهوریت کار صدها پروژه به تکمیل رسید.
آقای عباسی که پسر کاکایش وزیر اطلاعت دوره هرج ومرج دیموکراسی و خودش مدیر ترویج وزارت زراعت بود میخواست یک فیلم به یکی از ولایات نمایش بدهد بعد از چند روی دوباره به کابل آمده گفت در راه تما م وسایل را دزد برد این که آنرا دزد برد یا حیف ومیل گردید مورد سوال نیست اما بی کفایتی یک اداره در دوره شاندار هرج ومرج دموکراسی را نشان میداد که یک کار ساده به انجام نمیرسید.
این اشخاص حالی دست شان را با دشمنان وطن یکی نموده و برضد آن رادمرد کشور تبلیغات را براه انداخته اند، تا ازبی تفاوتی و بیکارگی دولت آنزمان، جنایات و خیانت دیگران چشم پوشی شود و گناه به گردن کسی انداخته شود که خودش برادر پسران ء دختران و خویشاوندان اش شهید گردیده تا از خود دفاع نمایند. در خاتمه سیاه تر بود روی دروغگویان و یاوه سرایان


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

متشکرم از محترمین افغان جرمن آنلاین که یاد داشت های مرا نشر نمودید،آنچه از من پوره بود درین دو سه ساعت انجام دادم و برای اینکه تکلیف دوستان دیگر کم گردد. امید که دوستان همه کار مرا بپذیرند و تایید نماین، یا اقلاً یک نفر به نمایندگی همه، اگر من کار غلطی نکرده باشم.
با احترامات.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 14.12.2018

پس از تقدیم سلام و احترام به محترم کاسی صاحب بزرگوار، کار محترم کاسی صاحب قابل تحسین فراوان میباشد. در پهلوی این کار خوب جناب کاسی، به نظر من هر گاه ما از حقوق دانان محترمی که در این نوع موضوعات مهم و حیاتی آگاهی دقیق و تجربه داشته باشند، کمک بخواهیم، نیز خوب خواهد بود، زیرا آنها حتماً بهترین و دقیق ترین راه های مثمر در زمینه را، باید بلد باشند، و بررسی یک حقوق دان از این موضوع دقیق تر میباشد. سؤال این است که ما حقوق دان از کجا پیدا کنیم.

من چند ماه قبل در میدیا از یک حقوق دان افغان در شهر بریمن آلمان چیزی دیده بودم، اسم آن حقوق دان محترم کریم پوپل بود، اگر کسی همان حقوق دان و یا هم کدام حقوق دان دیگری را بشناسد که به موضوع علاقه گیرد، فکر میکنم، زود تر نتیجۀ قناعتبخش به دست آید. نمیدانم دیگر هموطنان عزیز ما در ارتباط چه نظر دارند؟

با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

گرانقدر محترم و عزیزم حسیب الله، من عکس و نوشته را که قبلاً به آدرس اج آ ل فرستادم به تمام آدرس ها و هم یونسکو فرستادم به نمایندگی همه دوستان در افغان جرمن انلاین و هم فیس بوک، امید که دوستان افغان جرمن آنلاین مرا تایید نمایند با اجازهٔ خویش.که دروغگو نشوم.به ایمیل آقای قیس کبیر هم فرستادم.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

متن ذیل را با عکس به چهار آدرس فرستادم، از طریق ایمیل، تنها به آدرس صدر اعظم کانادا رفت و از دیگران باز گشت نمود، نمیدانم چرا؟حتما غلطی در ایمیل ادرس داده شده است

Honorabls,

For the sake of God, for the sake of humanity, for the sake of animals, for the sake of mothers, for the sake of innocence please end the war in Afghanistan, enough is enough. These children are stolen and their internal organs are taken away.

Sincerely,

Zmarai Kassi, in the name of a big number of my friends in Afghan German Online, FaceBook and otherاسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

آنچه همین لحظه به انگلیسی و موضوع را فرستادم امروز به به آدرس های مربوطه که قبلا یافتم میفرستم.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

For the sake of God, for the sake of humanity, for the sake of animals, for the sake of mothers, for the sake of innocence please end the war in Afghanistan, enough is enough. These children are stolen and their internal organs are taken away.

https://www.facebook.com/farsnewsirafg/videos/vb.594569977564041/359903241428325/?type=2&theater


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 14.12.2018

گرامیان محترم با عرض احترامات، در ذیل چند ادرس خطی و هم ایمیل یک سلسله اشخاصی در دفاتر مربوطه را یافتم که تقدیم میکنم. لطفا یک یا دو جمله بیش ننویسید که کسی نمیخواند اما با احترام و کاپی عکس، اینجاست که اقلاً کمترین وظیفهٔ وجدانی خود را انجام خواهیم داد. از جمیلی صاحب بزرگوار خواهشمندم که رهنمایی بهتری بنمایند، اگر مزاحمت نباشد.


ادرس ها


ملل متحد

Postal address:


Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR)
Palais des Nations
CH-1211 Geneva 10, Switzerland


Contact Information: Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights Palais Wilson 52 rue des Pâquis CH-1201 Geneva Switzerland

CTITF Liaison: Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights One UN Plaza New York, NY 10017 USA

Focal Points: Nikolaus Schultz Human Rights Officer Tel: +1-917-367-4291 Fax: +1-212-963-4097 Email: schultzn@un.org

Mr. Charles Radcliffe Chief, Global Issues Section Tel: +1 212 963 4953 E-mail: radcliffe@un.org
امنستی انترنیشنل

Amnesty International:

If you are a journalist looking for information or expertise, contact our Media team at media@aiusa.org.


صدر اعظم کانادا
Contact Mr. Trudeau in Canada :


Justin.trudeau@parl.gc.caاسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 14.12.2018

از کاسی عزیز یک جهان تشکر.

لعنت و نفرین بر دد منشان.

مجرمین لعنتی باید به محاکم سالم کشانیده شوند!

بلی! ما باید آواز حق طلبی و باز خواست این اطفال معصوم، در خون خفته و بی نوا را بلند کنیم!


با تقدیم احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: غلام حضرت   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 13.12.2018

با تشکر از ارسال عکس ها توسط کاسی صاحب.
از نظر حقوقی- جزائی مرسوم در تمام جوامع بشری:
هم دزدِ مال مجرم شناخته میشود
هم خریدار مال دزدی شده مجرم محسوب میشود.
وظیفۀ انسانی و ملی هر افغان است که توضیحات لازم و عاطفه برانګیز را یکجا با این عکسها و توضیحات مرتبط به آن را به دفتر اروپائی ملل متحد در کشور سویس به آنجا ارسال نماید.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 13.12.2018

دوستان، عزیزانو، وطنوالو، تاسو هر یوه ته چه زما په پته مو لیدلي دي سلامونه او ګلونو سره درناوۍ در استوم. کله چه څلویښت کاله مخ کې له خپل کور نه وویستل شوم او خبیثې اروپا ته راوړل شوم، دغه ورځې چه په ویډیو کې تاسې ولیده ، په هغه وخت کې دا کار شروع وو او دا غټ سري چه رابران شول ،له هرې خوا نه هر یو غوښتنه چه ورسره همکاري وکړم، ټیټو خلکو سره مې په ژوند کې ناست و ولاړه نه وه، دغه ورځې مې په سترګو کې لیدل، لیکلي مې دي او فلم هم زما د یو لیک نه جوړ شو چه د اروپا په تلویزینونو کې او 12فلم فستیوالونو کې هم وښودل شو. ډېرو خلکو مراجعې یې ما ته کړي دي خو دغه ورځې ما په سترګو لیدلې او یو سره هم ګډ نشوم ، ځکه چه دا بې شرمان مې پېژندل چه په دغو کې نه غیرت شته او نه شهامت. ذوه ورځې کېږي چه ژاړم، د کوچنیانو څه ګناه ده، د ښځو څه ګناه ده، د بې وزلو خلکو څه ګناه ده، او داسې نور، معلومه دا ده چه اشرف المخلوقات دروغ، انسانیت دروغ، دین دروغ ایمان دروغ، دا ټول د موږ او بیا د دغو ، اخ چه د دغو ماشومانو کربان شم ګناه څه ده چه قربانیان کېږي او .....خپل تجارتونه او عیشونه کوي. آیا د انسانیت معنا همدا وه؟ اوس نو د دې وخت دئ چه یو لنډ خط او زرهاوې امضاګانې او عکسونه ملل متحد، انترنیشنل امنستی او حقوق حیواناتو دفتر او د نړۍ ټولو سرانو ته دې واستول شي، ټول دې په دغه لار ولیکي او او هر ډول نورو لیکونو شا دې خوسې کړي، نور نو تحقیقاتي و تاریخي او سیاسي مسایل دې هېر شي، شخصي جنګونه او کته او پورته ویلو نه دې نور ډړه وشي، په یقین چه امکان شته چه هدف ته ورسېږو. دا یواځنۍ چاره ده. غیر له دې نه نو بایدي وطن او خلک هېر کړو، هیله ده چه خفه نشۍ. گلونه او نور ګلونه، زما په لیک کې غلطي معاف ګړۍ، په زړه مې ډېر درد دئ.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 13.12.2018

ای وای آقای کاسی صاحب، با این ویدیو قلبم را پاره پاره کردید.
به حال کدام یک این اطفال مظلوم افغان زودتر باید گریست؟

آیا خداوند ما را به کلی فراموش کرده است؟


اسم: صالح محمد   محل سکونت: کندهار    تاریخ: 13.12.2018

کاسی صاحبه سلامونه. کور مو ودان الله پاک دې په پاکه خوله کې برکت واچوي. اوږد او بابرکته عمر درته غواړم.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 13.12.2018

درسی و سبق زندگی و معرفت و دانش از مولانا:

عشق را بی معرفت معنا مکن
زر نداری مشت خود را وا مکن
گر نداری دانش تر کیب رنگ
بین گلها زشت یا زیبا مکن
خوب دیدن شرط انسان بودن است
عیب را در این و آن پیدا مکن
دل شود روشن ز شمع اعتراف
با کس ار بد کرده ای حاشا مکن
ای که از لرزیدن دل آگهی
هیچ کس را هیچ جا رسوا مکن
زر به دست طفل دادن ابلهی ست
اشک را نظر غم دنیا مکن
پیرو خورشید یا آئینه باش
هرچه عریان دیده ای افشا مکن


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 13.12.2018

بزرگترین جنایت بشری اشرف المخلوقات را لطفا در صفحهٔ فیس بوک حتما مشاهده فرمایید. جنایت کاران اصلی خریداران اند.

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 13.12.2018

سلام و صبح بخیر به همه دوستان
و بخصوص به دانشمند گرانقدر وعزیز ما آقای محترم جناب فارانی صاحب تقدیم می کنم!

نخست باید با شرمندگی اعتراف کنم که دیروز (روز اول نشر مقالۀ "عارف عزیز و کتاب فرهنگ گذرگاه") به خاطر تنبلی و کم حوصلگی خودم، چندان علاقه نداشتم که مقالۀ شش صفحه ئی محترم فارانی صاحب را بخوانم. اما امروز صبح با نیروی تازه دل به دریا زدم و بالای لینک مقاله دکمه را فشار دادم.

با خواندن چند سطر اول این مقاله، بدون وقفه تمام شش صفحه را با کمال دلچسپی تا آخر خواندم.
گرچه کتاب "فرهنگ گذرگاه" را در تابستان سال جاری از راه انترنت تصاحب شده بودم، اما قبل از خواندن مقالۀ آقای محترم فارانی صاحب، اصلاّ متوجه ارزش های مهم "علم سنن" جهت غناسازی فرهنگ ملی کشور عزیز ما نشده بودم.

آقای محترم فارانی صاحب مرا متوجه جوانب ارزشمند فرهنگ عامیانۀ کشورم ساختند و در ضمن معلومات علمی وافری در رابطه با زبان مردم عوام و رول آن در ادبیات و فرهنگ کشور ها برای خوانندگان ارائه فرمودند. اینهمه معلومات ارزشمند و علمی، طوریکه در فهرست مأخذات نمایان است، آسان بدست نمی آید، بلکه زحمت، پشتکار و حوصله می خواهد، و باعث شرمندگی انسانهای تنبلِ مانند من میشود، که نخست حوصلۀ خوانندن شش صفحه ازین گنج رایگان را نداشتم.

خواندن این مقله را به همه توصیه می کنم و از آقای محترم فارانی صاحب از صمیم قلب سپازگذارم، که ما را از گنجینه های علمی شان برخوردار میسازند.
همچنان از محترمان خانم و آقای عزیز تشکر میکنم که به سهم خود ارزش های ملی ما را از نابودی نجات داده اند.

از خداوند عمر طولانی، صحت و خوشبختی شما عزیزان را خواهانم!


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 12.12.2018

سلام و احترام به همه دوستان برسد!
ویدیوی جالبِ را به خوانندگان محترم پیشنهاد میکنم.

ایرانیان و ملت‌های همسایه
https://www.youtube.com/watch?v=6WOMkuqY-a0

درین ویدیو به سخنان پدرام به مقایسه با این مرد جامعه شناس ایرانی توجه فرمائید!
در افغانستان به افراد مانند پدرام میگویند: دایۀ مهربانتر از مادر – البته برای ایرانی ها.
در آلمان اصطلاحِ وجود دارد که میگویند: پرنده ها لانۀ خود را کثیف نمیکنند، اما پدرام نمک حرام حتی لانۀ خود را کثیف میکند.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: Greifensee    تاریخ: 12.12.2018

گران او دروند کلیوال صاحبه سلام، ستاسو نه ډېره مننه چه د شعر خاوند محترم غفور لیوال مو راته را وپیزانده، ما ورسته له دې چه ومې نشو کولای شاعر یې ومیندم، شک مې په تاسو او هم په دروند او محترم مطیع الله تراب باندې شو، خو یواځې شک وو. هو لیوال صاحب هم ښه اشعار لري او د خلکو له زړه نه خبرې کوي. ډېر معذرت غواړم چه د پشتین په هکله مې معلومات نیمګرئ دي. ریښتیا دا هم ووایم چه وزیری خلک زیادتره ش د ښ په ځای او هم د و په ځای ی استعمالوي. دا د دوی د پښتو سبک دئ. زموږ په کورنۍ کې دوه کسان وزیري وو، نو د دوی د پښتو لهجه بی څارې وه. تاسې حتما زیادتره معلومات لرۍ. فکر کوم چه دا کلمه پشتین به پشتون به وي.

ستاسو نه ډېره مننه او ګلونو سره


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 11.12.2018

سلام و احترام تقدیم است،

محکمۀ عالی افغانستان، امروز اعلام کرد که در چهار سال گذشته، در برابر فساد اداری مبارزۀ گسترده و جدی کرده است. اما اینکه این محکمۀ عالی و محترم چه تعریف دقیق از " مبارزۀ گسترده و جدی در برابر فساد اداری"، به نظر این بنده معلوم نیست. آیا همین که سخنگوی محترم این اداره میگوید که، " بیش از ۴۰۰ هزار دوسیه در آن اداره ثبت شده است"، کافیست که مردم باور کند که مبارزۀ گسترده و جدی در برابر فساد اداری صورت گرفته است؟ جواب در اینجا منفی میباشد!

و یا اینکه گفته میشود، در جریان چهار سال گذشته، ۳۴۱ تن از قاضیان، څارنوالان و وکلای مدافع به دلیل فساد بازداشت و با آنان برخورد قانونی صورت گرفته است. آیا همین کافیست و مردم باید قناعت داشته باشند که ، در برابر فساد اداری مبارزۀ گسترده و جدی صورت گرفته است؟ متأسفانه جواب در اینجا نیز منفیست!

نتایج یک سروی تازه دیده بان شفافیت افغانستان نشان می دهد که در سال ۲۰۱۸ میلادی، حجم فساد اداری در افغانستان بالغ بر ۱.۷ میلیارد دالر می شود. در ۲۰۱۶ میلادی این رقم به ۲.۹ میلیارد دالر می رسید. براساس این سروی، محاکم، لوی څارنوالی و وزارت معارف، فاسدترین نهادها معرفی شده اند.
هر گاه حکومت افغانستان و نیز مردم ما برای خشکاندن ریشه‌های فساد اداری در وطن عزیز، یک ارادۀ جدی و قوی از خود نشان بدهند، آیا به زود ترین فرصت ریشه های مخرب فساد اداری از بین نمی روند و ما یک گامی به سمت عدالت اجتماعی و رفاه نزدیکتر نمی شویم؟ جواب در اینجا مثبت است.


اگر حکومت افغانستان در حالت فعلی که از هژده سال بدینسو در فساد اداری غرق است برای خشکاندن ریشه‌های فساد اداری ارادۀ جدی و قوی دارد و یک روحیۀ ابتکار می طلبد:

حکومت افغانستان میتواند با بکار گیری یک "روحیۀ ابتکار"، در تمامی وزارت خانه ها، در تمامی دوائر و دفاتر دولتی و حکومتی مرکز و ولایات کشور، به شمول جمله دوائر و دفاتر گمرکات کشور، لوحه های نسب نماید که مراجیعن را به ندادن رشوه تشویق و ترغیب نموده، در عین حال کمیسیون های فعال و سالم سمع شکایات مراجیعن را، با همکاری فعالانۀ اعضای جمله احزاب راجستر شدۀ افغانستان، شریک سازد. در این صورت اعضای احزاب سیاسی با سهمگیری در کمیسیون های سمع شکایات مراجیعن بخاطر مبارزه به مقابل فساد اداری از خود فعالیت های مثمری بخرچ میدهند، تا احزاب شان در بین مردم نام خوب کمائی نماید، در این صورت در ساحۀ مبارزه با فساد اداری یک "بالنس اکت" بوجود آمده میتواند! در عین حال مولوی صاحب های مساجد، استادان مکاتب و پوهنتون ها، میدیای ملی با یک امر فوق العادۀ جلالتمهاب رئیس جمهور همه و همه مردم را آگاهی آن دهند که مامورین دولتی به حیث خادمین ملت حق رشوت گرفتن را ندارند! پس از آنکه مردم آگاهی دقیق حاصل نمود که اصلاً نیاز و ضروتی به رشوت دهی ندارند، در ضمن دروازۀ کمیسیون های شکایات نیز مطمیناً به روی شان باز است، مامور دولت هم متوجه شد که با گرفتن کوچکترین و یا بزرگترین رشوتی واقعاً به جزای اعمالش میرسد، در آنصورت ما از یک اقدام جدی در امر مبارزه با فساد اداری سخنی بر لب آورده خواهد توانستیم.


پس باید مبارزه به مقابل فساد اداری باید هر چه زود تر به شکل دقیقتر، جدی تر و شفاف تر به پیش برده شود، تا اعتماد و اعتبار مردم به دولت، از این ناحیه ارتقا یابد!

با عرض احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 11.12.2018

ټولو ته خپل سلامونه او احترامات وړاندی کوم،

د جناب محترم پوهاند ډاکټر مجاور احمد زيار ادبی اثر، چې، په "(خزاني) درېگۍ" معنون دی، یو داسی مدبر، زبردست، ښایسته ادبی اثر دی، چې زما په نظر د اکثر افغان مهاجرینو په روح کې یو دیر شه تاثیر اچوی، له همدی کبله دا ښکلی ادبی اثر د خورا قدر او تحسین وړ دی. جناب محترم پوهاند ډاکټر مجاور احمد زيار ته روغتیا، اوږده عمر او خورا سعادت استدعا کوم.

د سوله ایز، یوموټي، مرفه او پرځان متکي افغانستان په هیله!


په فائقه احترامات

حسیب الله


اسم: انجنیر سلطانجان کلیوال   محل سکونت: Canada    تاریخ: 11.12.2018

محترم کاسی صاحب ستاسو لنډه تبصره می د منظور پښتین او پښتون ژغورنی د غورځنګ په هکله ولوستله ، په زړه پوری معلومات دی مننه. د دغه شعر ( هو! داته یی ) شاعر محترم غفور لیوال صاحب دی چی د ټولو افغانی معضلو د پیژندنی په برخه کی صاحب نظر شخصیت او د دی تر څنګ د پښتو ژبی ډیر ښه شاعر او د قدر وړ فرهنګی شخصیت دی. تاسو او لیوال صاحب دی دواړه سلامت اوسئ. په درناوی. کلیوال


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 11.12.2018

منظور پشتین؛ در ارتباط به این جوان امروز شعری یا مرثیهٔ نهایت زیبا به زبان پشتو را از فیس بوک گرفتم که در ضمن این چند کلمه به علاقه مندان گرامی تقدیم مینمایم. ولی قبل از آن معلومات کوچکی و شکسته و ریخته در مورد بی سر و سامانی پشتون ها در پاکستان: از مدت مدیدی به اینطرف پولیس پاکستان در منطقهٔ وزیرستان به تخریبات جدی و سوختاندن دکان ها و دار و ندار پشتون ها شروع کردند، و به راندن پشتون ها از منطقه شروع نمودند، بمباردمان زد و کند های جدی صورت گرفت. بعد در حدود دوصد جوان در وزیرستان مفقود گردیدند و مدت ها بعد یکی دو جسد تازه را یافتند که اعضای داخلی شان ربوده شده بود. مردم به فغان آمده و حرکات کوچکی را شروع کردند و به قدعلم در مقابل پولیس و نظامیان برخواستند. در حظور مردم و روز روشن پولیس پاکستان صاحب مغازهٔ را بیرون میکشد و بدون پرسان و جویان و یا گناهی او را در پیشروی مخازه اش تیر باران مینمایند. یکی از رفقای این جوان در حدود 25-30 ساله دوستش منظور پشتین شروع به حکت مردمی مینماید و پشتون ها و هم مردم بلوچ دیگر چاره را تنگ میبینند و با هم از مدتی حرکات وسیع را پیش میکیرند و شر و شور تا حال کم و بیش جریان دارد. در آخرین خبر دو روز پیش پاکستان این جوان منظور پشتین را محبوس ساخته است. بعد عرض این معلومات ناچیز شعر زیبای که شاعرش را نیافتم در ذیل تقدیم است.


هو، دا ته یې !
دا ته څوک یې چې ښامار سره په جنګ یې؟
لکه تندر راپرېوتی پر نهنګ یې
دا ته څوک یې چې توپان سره لوبېږې؟
څومره زغرد یې، څه پیاوړی، دا څه دنګ یې
دا ته څوک یې ؟ او له کومه یې راغلی؟
سوی لوی د ټبر په غم داغلی
له میرویس او ستر احمد سره دې څه دي؟
چې لوی قام دې بیا په شور دی راوستلی
خامخا دې له خوشال سره خپلوي شته
بایزید غوندې دې روح کې روښاني شته
د سرتور ملنګ څه کېږې راته وایه ؟
چې دې داسې په تندي کې رڼايي شته
چې راتلې ایپي دې ولیده په لار کې ؟
پوونده سره دې څه وویل په ( ښار) کې ؟
سره ټوپۍ کې دې د کوم ولي تاویز دی؟
چې یادېږې په ټپه او یکه زار کې
دا ته څوک یې ؟ وایه څنګه دې بېدار کړ
دا مړ قوم دې لا په کوم غږ را دوڅار کړ
اباسین ته دې په غوږ کې دا څه وویل؟
چې روان دې له هېلمند سره په لار کړ
د دې ولس د ستر پاڅون اورنی باب شوې
په خپل لاس د خپل تقدیر نوی کتاب شوې
د پښتون له سوې زمکې پاڅېدلیه
انقلاب شوې، انقلاب شوې، انقلاب شوې


اسم: م.شیوا   محل سکونت: المان    تاریخ: 10.12.2018

اظهار امتنان!
از دوشخصیت ارجمند و صائب نظر، هریک جناب حسیب الله صاحب و جناب وطندوست صاحب سپاسگزارم که با حسن نظر ایشان داستان مرا بنام « حدس و گمان، حقیقت نیست » پسندیده اند ، نظر صائب ایشان برایم محک شد تا آن داستان گونه را داستان محسوب کنم.
موجودیت شخصیت های مثل شما میتوانند جامعه را بسوی روشنایی حقیقی رهنمون کنند .
نه آنانیکه سراپا مملو از انتقاد اند ولی کلمات تشویق وترغیب در قاموس حیات شان وجود ندارد.

بزرگی نظرات شما دو ارجمند در مورد مطالب هریک از هموطنان و قلمدارن قابل تحسین وتمجید اند. این احساس پاک شما احترام شما را در نزد من چند برابر ساخته است. راه شما را پــُر از ازدحام رهروان شما آرزو می کنم . با محبت ها م. شیوا


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 10.12.2018

انا لله و انا الیه راجعون

با تأثر اطلاع حاصل نمودم که دانشمند بزرگوار جناب محترم داکتر حیدر داور یکی از شخصیت های وطندوست ما جهان فانی را وداع نموده به حق پیوستند. سه چهار باری که صحبت های خوبی در ارتباط وطن و راه های بیرون برآمد از شرایط کنونی با جناب ایشان داشته ام، از خلال صحبت های وطندوستانۀ جناب ایشان این احساس برایم هویدا بود، که جناب ایشان عشق و علاقۀ سر شاری به افغانستان عزیز دارند. از خداوند متعال فردوس برین را برای ایشان و صبر جمیل به فامیل محترم و اقارب محترم شان استدعا دارم.

با عرض احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 10.12.2018

ټولو ته خپل سلام او احترام وړاندی کوم،

له دی کبله چې زما په نظر، د ښځو ضد تفکر او د ښځو حقوقو ماتول زمونږ معنوی او او مادی توان ماتوی، نا سالمه ټولنیز چاپیریال ایجادوی او بلخره ټولنیز فاجعه زیږوی، د جناب محترم حکیم روان لیکنی، چې، په "افغانی ټولنه او د ښځو ضد تفکر" معنون دی، د قدر او خورا ستایلی وړ محسوبوم.


د سوله ایز، یوموټي، مرفه او پرځان متکي افغانستان په هیله!


په فائقه احترامات

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 10.12.2018

سلام و احترام خدمت همه تقدیم است،

مقالۀ خوب جناب محترم محمد خبیر وهابزاده معنون به "صلح با تدبیر و پایدار در افغانستان را به گروگان گرفتن جفا و عمل نابخشودنی است"، به نظر این بنده، با محتویات جالب و وطندوستانۀ که دارد، در خور تحسین و ستایش فراوان میباشد.

با عرض احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: سیستانی   محل سکونت: سویدن    تاریخ: 10.12.2018

بدینوسیله مراتب سپاس وتشکرات خود را به حضور دو همکارعزیز ودانششمندهریک جناب انجنیر عبدالله نوابی وجناب حسیب الله بخاطر توجه و لطف شان نسبت به مقاله بند سلما منتشرۀ این پورتال وزین اظهار میکنم و برای شان تندرستی وطول عمر آرزو دارم.


اسم: افغان جرمن آنلاین   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 10.12.2018

آقای محترم احمد نعیم از امریکا، سلام برسد!

آقای محترم نگارگر مقاله های شانرا خودش به هیج وبسایت نمی فرستند، بلکه فقط در صفحۀ فیسبوک خود نشر می نمایند، و سخاوتمندانه به همه اجازه داده اند، اگر کسی خواسته باشد میتوانند، نوشته های شانرا در وبسایت خود نشر کنند.


اسم: وطندوست   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 09.12.2018

سلام به همه دوستان تقدیم می کنم!

نظام فاشیستی ایران را لطفاّ در ویدیوهای ذیل مشاهده فرمائید:

1.
۱۰ کاری که نباید در ایران انجام داد Things not to do in Iran
https://www.youtube.com/watch?v=6eitNT3-Mes

2.
در پایتخت تمام کشورهای دنیا اهل سنت مسجد دارند غیر از ایران...
https://www.youtube.com/watch?v=b8bOmZ4qP_8

3.
مشکلات تحصیل بهایی ها در ایران https://www.youtube.com/watch?v=vUmoTcibZnY

تذکر: در سال 2016 در کشور آلمان به تعداد 2750 مسجد و عبادتگاه های خورد و بزرگ وجود داشت، که حالا حتماّ به تعداد آن افزوده شده است.


اسم: احمدنعیم   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 09.12.2018

یادآوری !

طوریکه دیده میشود بعضی سایت ها نوشته های آقای نگارگر را از فیس بوکش کاپی میکنند ودرجمله مقلات خود آنرا نشرمیکنند که شاید موصوف هیچ خبری از آن نداشته باشد ...


اسم: داکتر ع و حیدری   محل سکونت: Sydney    تاریخ: 09.12.2018

فكر مى شد كه توانايى قلم مرحوم هاشميان كم نظير است، اما نوشته هاى استاد نگارگر آنقدر رسا و دلنشين است كه پرودگار عالم عمر أو را طولاني و صحت نصيب شان كند. اينكه چرا در دريچه افغان جرمن انلاين تماس ندارد جاى تاسف است. اميدواريم كه پاى هاى استاد پشت جنازه خليلى ابله نشده باشد.


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 09.12.2018

درناویو سره له تاند نه یو د ویلو وړ تاریخي مضمون:

متن مکمل این مضمون را اینجا کلیک کنید و بخوانید...

اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 09.12.2018

با عرض سلام واحترامات به جناب محترم کاسی بزرگوار، اظهار تشکر و امتننان می کنم، واقعاً ویدیوی را که شما توصیه فرمودید، دیدنی و بسیار زیاد آموزنده و معلومات دهنده است. از خداوند متعال تمنا دارم که تمامی مولوی صاحب های مساجد افغانستان عزیز ما را همین فهم و بصیرت و آگاهی جناب محترم نیازی صاحب را عطا فرمایند، تا کیفیت آگاهی مردم در جامعۀ ما ارتقا کسب کند، تا برخی از مردم ما که هنوز به مفاد و ضرر خود متوجه نیستند، زود تر و بهتر متوجه مفاد و ضرر خود شوند.

با عرض احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 09.12.2018

سلام و احتراماتم را خدمت جناب محترم نوری آزادی صاحب عزیز تقدیم نموده، با یاد آوری جناب محترم جلال صاحب از شما خواستم من هم سلام ها و احتراماتم را خدمت جناب شما تقدیم نمایم.امید وارم صحت جناب شما خوب و زنده گی و کار وبار به وفق مراد پیش رود.از خداوند متعال صحت کامل و طول عمر برای جناب محترم شمااستدعا میدارم.


با عرض احترامات فائقه

حسیب الله


اسم: زمری کاسی   محل سکونت: سویس    تاریخ: 08.12.2018

Firooz Fallah‎

an

تازمانیکه وطن فروشان جور است، وطن جور نمیشود

پدرام تشله واری رخصت شد !
زنده باد مردم سربلند و با عزت بدخشان ما، که لطیف پدارام را تشله واری رخصت کرد و به خانه ملت ( پارلمان ) خود رای نداد .
نوت :
دوران جنایتکاران ، جاسوسان، احنبی ها و امثالشان ختم شد.
حالت زمان عدالت فرا رسیده !
طرفداران وحدت ملی

تبصرهٔ من زمری کاسی و قسمت بالا از فیس بوک گرفته شده است:


مردم بدخشان را از سال 1963 به اینطرف زمانی که به هندوکش رفتم و دو قلهٰ 6500متره را از بارک بالا تر فتح کردم و قلهٔ 7000متره را تا 6500 متر بالا شدم ولی ذیق النفس پیدا شد و بالا تر رفته نتوانستم، یک دختر قهرمان از هزارجات سال گذشته این قلهٔ هفت هزار متره را فتح کرد که به من افتخار بخشید، مردم شریف بدخشان را از آن زمان میشناسم و بعد در سالهای 1971 1973 در پروگرام گندم مقابل کار چندین بار به بدخشان رفتم و کمک امریکا و دولت را توزیع نمودیم در مقابل کار، البته از طرف دفتر انکشاف محل. روزی پیر مردی با چشم گریان نزدم آمد که پسرش زیر دیوال شده و پاهایش حرکت ندارد و توصیهٔ داکتر ، بردنش به کابل است و پول مصرف و تکت طیاره را ندارد و میگریست. از جیب شخصی ام تمام مصارفش را دادم. یکی دو سال بعد استخبارات کابل مرا مسموم ساخت و از مرگ خطا شدم و پنج ماه فلج بودم. یک پستی از دولت شاهی ظاهر شاهی نه پرسید و نه خطی به من فرستاد که احوال صحت مرا بگیرد. سفیر امریکا به من نوشت و روز اولی که لقانک به پاه ایستادم یک امریکایی محترم و رفیقم تا حال، جان ترو مرا در بغل به خانهٔ سفیر امریکا که بزرگترین مهمانی را تنظیم کرده بود مرا بالای چوکی خودش که عکس عقاب در ان نصب شده بود نشاند و مرا به وزرای دوران شاه معرفی کرد و از اطراف و نواحی در حدود هزار نفر به دیدنم امدند. شخصی روزی نزدم آمد و دست ها و پیشانی مرا بوسید زمانی که من فلج مطلق بودم و به من چنین گفت: من خبر شدم که سخت مریضی، چیزی نداشتم که به شما بیاورم، جز این هجده دانه تخم. در یک دستمال گل سیب بسته بود و به من گفت که من همان نفری از فیض آبادم که پسرم را از مرگ و فلجی نجات دادی. من گریستم به به شرافت و پاسداری این شخصیت بدخشان که تا امروز که یادم می آید اشک از چشمم جاری میشود و ریشک ماش و برنجش پیشروم می ایستد. بلی مردم با شهامت بدخشان خوب و خراب را تفریق کرده میتوانند و هر سگ و سگر نمیتواند که نمایندهٔ مردم شریف بدخشان باشد.


اسم: حسیب الله   محل سکونت: ﺁلمان    تاریخ: 08.12.2018

سلام و احترام خدمت همه تقدیم است،

مقالۀ خوب و پر محتوی دانشمند بزرگوار جناب محترم سیستانی تحت عنوان "بند سلما برهریرود (سلما یک بند نیست، حیات است!)" بدون شک که در خور تحسین فراوانی میباشد، زیرا در آن حکایاتی از منافع ملی ما نهفته است و این بنده نیز مطالعۀ همچو مقالات علمی و مثمری را که محتویات آن راجع به منافع ملی مردم عزیز ما باشد، در خور ستایش واحترام فراوان میابم!

اینکه عدۀ زیادی از "دولت مردان" افغانستان عزیز از آب های افغانستان، که یکی از منابع مهم و اساسی حیاتی ما را تشکیل میدهد، حفاظت، مواظبت نتوانسته اند، از آن به حد کافی سیستم زراعتی و تولیدات زراعتی ما را ارتقا بخشیده نتوانسته اند، ضعف اراکین دولتی ما را نشان میدهد.

دولت های که به اساس تدابیر علمی دولت داری خوب کار و بار شانرا به پیش میبرند، بدون شک که توان همچو کار هائی را نیز دارند.

بطور مثال در کشور عزیز ما در چهل سال اخیر، هر زمانی که دولت های وابسطه ای که به اساس وابسطه گی های شان، در اکثریت مطلق کار ها، منتظر امر و نهی "باداران" شان بودند، بدون شک که حد اعظم توان شان را در راۀ حفاظت قدرت و چوکی های حکومتی برای خودشان وقف گردانیده اند و در راۀ خدمت به مردم، در میسر مهیا سازی رفاۀ به مردم، در اکثر کار ها نا توان و عقیم بوده اند.

بطور مثال حکومت های پرچم و خلق در افغانستان، در اثر وابسطه گی های عمیق شان به شوروی سابق، با اعمال حملات نظامی وحشیانۀ شوروی سابق به خاک افغانستان، کشت و کشتار و زندانی ساختن مردم، چنان از مردم در فاصله شدند، که با عث نا رضایتی مردم، با عث خشونت مردم گردیدند، با عث فرار مغز ها از کشور گردند و ... !

در همچو مواقعی بود که به تفنگسالارانی چون تورن اسماعیل و شمشیر خان و تبر خان و تلوارخان و گل کمربند خان و غیره و غیره نیز موقع برابر شد که سر بلند کنند، مهر "کفر و جهاد" را در نیفن اندازند و به حیث "قومندان" و "فرمانده" و نمی دانم چه و چه، بالای آب مملکت، بالای خاک مملکت، بالای سرنوشت و آیندۀ مردم مملکت، با سطحی نگری های کمسوادانه، به وابسطه گی های این کشور و آن کشور، به فعالیت های مزدور منشانه بپردازند.

یعنی: وابسطه گی عمیق پرچم و خلق به شوروی سابق بود که تفنگسالارانی چون تورن اسماعیل و شمشیر خان و تبر خان و گل کمربند خان و غیره و غیره، زائید!

یعنی یک دولت سالم و کارفهمی که مسؤلین آن عاری از "خاک فروش"، "آب فروش"، "چوب فروش چهارتراش فروش"، "مفسدین اداری" و "ساده لوحان دولت داری" باشد، میتواند بهتر در راۀ تأمین عدالت اجتماعی و رفاۀ مردم مظلوم ما گام های مثمری را بردارد، مثلاً از آب های مملکت به نفع مردم مملکت استفادۀ اعظمئی را با اقدامات مؤثر راه اندازی کند. زیرا "دولت داری خوب" نه تنها علمیت بلکه هنر نیز می طلبد.

برای آنکه به محور و هستۀ بحث سریعتر وصریحتر بر گردم، در قسمت تورن اسماعیل و این عمل "آب فروشی غیر قانونی و پر جنایت و خیانت وی" گفتنی من این است که وی باید بخاطر این اعمال و بقیه اعمال غیر قانونئی که آنرا انجام داده است، باید با همان "دستار رادارش" در پای میز محاکم شفاف، سالم و عادل کشانیده شود! نه تنها او، بلکه همه کسانی که بلخصوص در چهل سال اخیر مرتکب اعمال آنچنانئی شده اند، اگر با نکتائی و دریشی و یا هم با عمامه و قبا مرتکب خیانت ملی و فساد اداری شده اند، باید به پای میز محا&#